Legalność ściągania filmów z Internetu.

Luźne tematy, gry forumowe, rozmowy o wszystkim i o niczym
Awatar użytkownika
btonga

Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: 08 gru 2008, 09:18
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontaktowanie:

Legalność ściągania filmów z Internetu.

Post25 sty 2009, 23:08

No właśnie, jak to jest z tym zasysaniem filmów itd ? Chodzi mi o aspekt prawny...ponoć samo ściąganie nie jest wykroczeniem..?
Zna ktoś konkrety ?
Pozdro :D
Ostatnio zmieniony 25 sty 2009, 23:11 przez cosik_ktosik, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawiłem temat
mac os x & win7 user

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Legalność ściągania filmów z Internetu.

Post26 sty 2009, 14:41

Niestety w polskim prawie jest dużo "wolnej amerykanki", a jego interpretacja jest różna (samo prawo na to zezwala), więc w tej kwestii nigdy nie uzyskasz konkretnej odpowiedzi, tylko subiektywną ocenę danej osoby.

Co do Irlandii, nie znam tamtejszego prawa i ewentualnych sankcji związanych ze ściąganiem nielegalnych plików więc moja wiedza w tym zakresie jest ograniczona.
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

Awatar użytkownika
btonga

Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: 08 gru 2008, 09:18
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontaktowanie:

Re: Legalność ściągania filmów z Internetu.

Post26 sty 2009, 21:46

rokko pisze:Niestety w polskim prawie jest dużo "wolnej amerykanki", a jego interpretacja jest różna (samo prawo na to zezwala)


Rozumiem więc, że samo ściąganie zabronione nie jest. Wydaje mi się, że kłopoty mogą zacząć się chyba dopiero od momentu udostępniania..? No a właściwie całkiem to prawo ustalone nie jest...hmmm :?:
mac os x & win7 user

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Legalność ściągania filmów z Internetu.

Post26 sty 2009, 22:00

//Sprostowanie (z uwagi na fakt, iż niektóre osoby błędnie zinterpretowały moją wypowiedź)

W swojej wypowiedzi nie zawarłem słów że ściąganie jest legalne, tylko zwróciłem uwagę na taką sytuację, iż jedna osoba na forum powie że to będzie legalne pod pewnymi warunkami, natomiast inna uzna to jako całkowite złamanie prawa, a co za tym idzie zakwalifikuje ten uczynek jako przestępstwo (prawo autorskie -> Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników). Nie czarujmy się, nikt nie chciałby, aby jego "praca" była rozkradana na lewo i prawo i właśnie ochronie m.in. tego dobra służą przepisy dostępne w ustawie.

* Dla użytku osobistego wolno korzystać bez zgody twórcy utworu i nieodpłatnie z pojedynczych egzemplarzy utworu rozpowszechnionego, tzn. takiego, który za zezwoleniem twórcy został udostępniony publicznie (wyjątki: utwór architektoniczny i architektoniczno-urbanistyczny w zakresie budowania, programy komputerowe) (art. 23. ust.1. ustawy). Zakres podmiotowy prywatnego użytku obejmuje krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku towarzyskiego (art.23. ust.2. ustawy). Oznacza to na przykład, że można swoim krewnym i znajomym pożyczać, bądź wykonywać kopie książek, filmów i albumów muzycznych. Nie jest to jednak dozwolone w przypadku programów komputerowych bądź gier. Niezgodna z prawem będzie również wymiana np. w ramach "klubu miłośników muzyki", jeśli nie wszyscy członkowie się znają i utrzymują ze sobą stały kontakt. Możliwe jest jednak podarowanie, bądź odsprzedaż również obcym osobom zakupionych wcześniej egzemplarzy utworów.
* Można bez zgody autora przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, lecz trzeba podać autora i dzieło. Jest to tzw. prawo cytatu.
o Prawo bezpłatnego przytaczania urywków rozpowszechnionych utworów lub drobnych utworów w całości, przysługuje w zakresie uzasadnionym:
+ wyjaśnieniem lub analizą krytyczną (jeśli na przykładzie fragmentu jakiegoś utworu wyrażamy własną opinię),
+ prawami gatunku (np.: tworząc karykaturę cudzego utworu wykorzystujemy jej elementy, jednak uzasadnione jest specyficzną formą karykatury),
+ nauczaniem (np.: fragmenty występujące w podręcznikach albo czasopismach popularnonaukowych). (art. 29. ust.1. ustawy)
o Twórca ma prawo do wynagrodzenia w przypadku, gdy rozpowszechnia się drobne utwory lub fragmenty większych utworów w podręcznikach, wypisach i antologiach w celu naukowym i dydaktycznym (art. 29 ust.2. i ust.21 ustawy)
* W Polsce fotografie korzystają z nieograniczonej ochrony prawem autorskim dopiero od roku 1994. Wcześniej, na podstawie ustawy o prawie autorskim z roku 1926 i ustawy o prawie autorskim z roku 1952 korzystały tylko te fotografie, które były oznaczone literką ? (copyright).
* Można publikować w encyklopediach i atlasach utwory plastyczne i fotograficzne bez zgody twórcy, o ile nawiązanie porozumienia z twórcą celem uzyskania jego zezwolenia napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody. Nie zwalnia to jednak wydawcy atlasu lub encyklopedii od zapłacenia twórcy wynagrodzenia, twórca może jednak odstąpić od prawa do wynagrodzenia. (art. 33 pkt 3. ustawy)


//Cytat pochodzi z Wikipedii

Więc jak widać sprawa jest bardziej skomplikowana niż myślisz.

Pełny tekst ustawy można znaleźć tutaj -> Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Więcej info -> Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

Awatar użytkownika
btonga

Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: 08 gru 2008, 09:18
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontaktowanie:

Re: Legalność ściągania filmów z Internetu.

Post26 sty 2009, 22:27

Ok, więc nie jest to tak proste jak by się zdawało...Wniosek ---> uważać co się robi i pisze hehehe :D
Dzięki Wam za odpowiedzi :D
mac os x & win7 user

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Legalność ściągania filmów z Internetu.

Post26 sty 2009, 22:39

Ok, więc nie jest to tak proste jak by się zdawało...Wniosek ---> uważać co się robi i pisze hehehe :D

Niestety na błędną interpretację tego co wcześniej napisałem nie mam wpływu, jak dla mnie przesłanie było jednoznaczne.
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

Awatar użytkownika
btonga

Użytkownik
Posty: 102
Rejestracja: 08 gru 2008, 09:18
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontaktowanie:

Re: Legalność ściągania filmów z Internetu.

Post26 sty 2009, 23:40

Było i jest jednoznaczne. Dzięki rokko :D
mac os x & win7 user



  • Reklama

Wróć do „Rozrywka”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości