Czy oddajesz krew?

Blogi użytkowników forum Hotfix
Awatar użytkownika
Maciak Plock

VIP
Posty: 787
Rejestracja: 16 cze 2009, 21:48
Lokalizacja: Płock!
Kontaktowanie:

Czy oddajesz krew?

Post08 gru 2016, 18:38

Przygotowałem wam takie małe FAQ co do oddawania krwi i zachęcam do jej oddawania!

Krew jest potrzebna codziennie, w dużych ilościach, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego nie udało się wytworzyć syntetycznie. Ty też możesz pomóc!

Krwiodawstwo ? akcja społeczna mająca na celu pozyskiwanie krwi od osób zdrowych na rzecz osób wymagających transfuzji krwi (np. podczas operacji chirurgicznej) lub do produkcji preparatów krwiopochodnych.

Dorosły człowiek posiada ok. 5 - 6 l. KRWI. Jednorazowo dawca - mężczyźni nie częściej, niż co 8 tygodni, kobiety nie częściej, niż co 12 tygodni - oddaje 450 ml KRWI, czyli mniej niż 10 % swojej KRWI.

KTO MOŻE ODDAĆ KREW?

? osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kilogramów;
? osoby, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała;
? osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii);
? osoby, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią lub jej składnikami.
Tych wymogów jest troszkę wiecej, ale nie widzę powodu ich wypisywania, ponieważ są to już na prawdę żadkie przypadki, resztę można znaleść tutaj: Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Oczywiscie nie można brać żadnych strerydów i nie przyjść "na bombie" nie należy sporzywać alkoholu do 12h przed oddaniem krwi.

OSOBY DOROSŁE MOGĄ ODDAĆ KREW PO OKRESIE:

? 6 miesięcy po dużych zabiegach chirurgicznych;
? 2 tygodni po przebyciu grypy lub infekcji z gorączką powyżej 38 °C;
? 2 tygodni po zakończeniu leczenia antybiotykami;
? 7 dni po wykonaniu małego zabiegu chirurgicznego (np. usunięcie zęba);
? 48 godzin po szczepieniu przeciwko grypie i żółtaczce oraz anatoksyną przeciwtężcową;
? 3 dni po zakończeniu miesiączki;
? 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży;

Do tego, są też pewne korzyści, jak dla mnie są one dość ogromne, można się ustawić "na starość" (ale o tym później), zrobić darmowe badania, i dostać coś słodkiego :)

Gdy oddajemy krew, możemy dostać darmowe wyniki pełnej morfologi

? oznaczenie grupy krwi w układzie A B 0 i Rh
? pełnej morfologii krwi,
? aktywności aminotransferazy alaninowej - ALAT
? znaczników wirusowego zapalenia wątroby typu B i C, AIDS (HIV-1/HIV-2) oraz zakażeń kiłą.

KRWIODAWCA, KTÓRY HONOROWO ODDA KREW OTRZYMA:
? zaświadczenie celem usprawiedliwienia nieobecności w miejscu pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia
Z tego co pamiętam jest to chyba 2dni~
? posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kalorii <- Przeważnie Czekolady, ja jak oddawałem dostałem batona i 8 czekolad (TAK, 8!)

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO ODDANIA KRWI?

? w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki) <- W dzień oddania, najlepiej zjeść lekkie śniadanko i dużo wody aby czuć się dobrze, trzeba być nawodnionym.
? być wyspanym
? spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem)
? wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe
? ograniczyć palenie papierosów
? nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki
? nie spożywać uprzednio (24 h.) alkoholu ! (o czym pisałem wcześniej)

? zwrot kosztów przejazdu do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

No dobra, spełniamy wszystkie kryteria, co dalej?
Być może nie wiesz gdzie oddać krew, nic prostrzego, wchodzimy tutaj: Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników i szukamy gdzie można oddać tą krew :)
No dobra, znaleźliśmy, co dalej? Co potrzebujemy?
Wystarczy jedynie dowód osobisty :)
Idziemy do rejerstracji, bierzemy karteczkę, wypełniamy, oddajemy, są tam pytania związane z naszym zdrowiem.
Następnie ta kartka zostaje nam oddana, zostaje przyklejony kod, czekamy na wywołanie do badań, pierwsze badanie to test krwi, zostaje nam pobrana dość mała ilość krwi w celu sprawdzenia, następnie zostajemy zbadani przez lekarza (standardowe badanie). Gdy jest wszystko ok idziemy do "boxu" oddać krew.
Obrazek Wygląda to tak :)
Po oddaniu krwi (450ml) udajemy się ponownie do rejerstracji, oddajemy karteczkę, i dostajemy posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kalorii U nas w płocku, książeczke honorowego dawcy krwi dostajemy po 2gim oddaniu.

Dla stałych krwiodawców są przewidziane jeszcze lepsze "bonusy" między innymi:

Dla mężczyzn:
Od 6L, 12L i 18L oddanej krwi (3go, 2go i pierwszego stopnia)
Dla kobiet:
Od 5L, 10L i 15L oddanej krwi (3go, 2go i pierwszego stopnia)

Zostaniemy nagrodzeni medalami:)

Medal 3go stopnia:
Obrazek
Medal 2go stopnia:
Obrazek
Medal 1go stopnia:
Obrazek

Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi, który oddał co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników, mogą być nadawane ordery i odznaczenia oraz odznaka "Honorowy Dawca Krwi ? Zasłużony dla Zdrowia Narodu".
Obrazek

Oraz spore uprawnienia dla honorowych dawców krwi - zasłużonych dla zdrowia narodu <- O tym co pisałem wyżej

* Zasłużony honorowy dawca krwi uprawniony jest do bezpłatnego zaopatrzenia w leki podstawowe i uzupełniające do wysokości urzędowych limitów cen, a także w leki, które zasłużony honorowy dawca krwi może stosować w związku z oddawaniem krwi (listę tych leków ustala Ministerstwo Zdrowia).
* Zasłużony honorowy dawca krwi ma prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz z usług farmaceutycznych w aptekach.
* Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi, który oddał w dowolnym okresie co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych jej składników, mogą być nadawane ordery i odznaczenia oraz odznaka Ministra Zdrowia "Honorowy Dawca Krwi ? Zasłużony dla Zdrowia Narodu".
* Wiele samorządów miejskich z własnej inicjatywy wprowadza zwolnienia z opłat biletowych w komunikacji miejskiej dla zasłużonych honorowych dawców krwi, przy czym w celu nabycia prawa do bezpłatnych przejazdów w różnych miastach obowiązują różne progi minimalnej ilości oddanej krwi.

I teraz najczęsciej zadawane pytania:
Ćwiczę na siłowni i nie wiem czy taki wzmożony wysiłek po oddaniu krwi nie będzie mi szkodził.
? Nie wolno ćwiczyć przez 48 godzin, oddanie krwi nie ma uszczerbku na naszej sile, masie itp, nic się nie dzieje :)

Czy osoby, które nie zażywają narkotyków, tylko kilka razy paliły marihuanę mogą oddać krew? Jak tak, to po jakim czasie od palenia marihuany?
? Po upływie 6 miesięcy.

Boisz się?
? Za pierwszym razem każdy się trochę boi - to naturalne. Ale szybko przekonasz się, że obawy były zupełnie bezpodstawne. Nakłucie nie będzie bolesne - stosuje się w tym celu specjalnie ostrzone i profilowane igły. Nie przejmuj się również jeśli nie cierpisz widoku krwi - wokół siebie będziesz widzieć tylko uśmiechnięte twarze personelu. Wiele osób oddawało krew nawet ponad 100 razy - do tego naprawdę nie trzeba być supermanem.

...czy od krwiodawstwa się chudnie lub tyje i czy jeśli raz zacznie się oddawać krew to czy trzeba będzie to robić zawsze?
? Tego typu obawy, mimo że są zupełnie bezpodstawne, to bardzo często powracają w pytaniach od przyszłych krwiodawców. Oddawanie krwi nie spowoduje wzmożonego jej wytwarzania. Nic Cię nie zmusza do regularnych donacji - oddanie krwi wywiera taki sam wpływ na jej produkcję, jak krwawienie z nosa, miesiączka czy skaleczenie w palec. Wielu systematycznych dawców oddaje krew regularnie nawet 6 razy w roku i robi to tylko dlatego że tak postanowili. Często podobne wątpliwości mają także np. sportowcy. Uprawianie sportu w żadnym wypadku nikogo tu nie dyskwalifikuje, a donacja nie wpłynie ujemnie na wyniki sportowe.

A więc... nie czekaj, nie myśl, po prostu idź i oddaj krew, personel na prawdę jest bardzo miły, to nic nie boli, poczujesz się lepiej i będziesz dumny z tego że uratowałeś komuś życie! Każdego dnia jest potrzebna krew.

Masz więcej pytań? Pisz, odpowiem najszybciej jak to możliwe!

Przekopiowane z forum, ale że jestem autorem, a to pasuje na forum, jak i na bloga więc to zamieszczam ;)
Czemu? Dziś jadę oddać krew po raz kolejny, przypomniałem sobie o tym no i w ogóle po oddaniu krwi pochwalę się wpisem :)


  • Reklama

Wróć do „Blog”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości