Higiena snu, czyli co robić, by dobrze spać

Blogi użytkowników forum Hotfix
Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Higiena snu, czyli co robić, by dobrze spać

Post13 gru 2016, 21:51

Obrazek

Bardzo rzadko miewam problemy ze snem, bywam nocnym markiem, ale w każdym razie bardzo dużo sypiam. Czasami sypiam za dnia, rzadko kładę się wcześniej spać, później nie mogę zasnąć i jedynym sposobem na zaśnięcie jest wypicie herbaty albo kawy i ewentualnie przekąszenie czegoś. Dziś obudziłam się po kilku godzinach snu i jak zwykle włączyłam kompa, bo on potrafi nieźle mnie ululać.

Na jednej stronie, zaraz podam linka, napisali, że aby nasz sen był zdrowy należy: nie trzymać w sypialni żadnych zegarków, by nas nie kusiło, by ustawicznie sprawdzać, która jest godzina, unikać drzemek w ciągu dnia, nie pić kawy przed snem, ani nie palić, jeść trzy godziny przed snem, a w razie niemożności zaśnięcia należy wstać.

Uważam, że bardzo ważne jest to:

Obrazek

Oraz, co robić by zasnąć:

Jeśli pojawiają się problemy z zaśnięciem, nie wolno próbować zasnąć na siłę. Do łóżka należy się kłaść i pozostawać w nim tylko wtedy, jeśli odczuwa się senność. Nie wolno się zmuszać do tego, by zasypiać wcześniej niż zwykle, próbować odrobić niedobór snu z ostatniej nocy czy wysypiać się „na zapas”.

Jeśli nie można zasnąć i pojawia się zdenerwowanie, należy opuścić łóżko. Każda minuta spędzona w łóżku w nocy na leżeniu i czuwaniu dłuży się podwójnie. Po 2 godzinach czuwania pojawia się uczucie, jakby się nie spało 4 godziny. Długie leżenie w łóżku w oczekiwaniu na sen jest często bardziej odpowiedzialne za odczuwane następnego dnia zmęczenie niż rzeczywisty brak snu.

W łóżku nie należy wykonywać żadnych czynności związanych z pracą czy szkołą. Należy oddzielić również od sypialni inne czynności dnia codziennego, takie jak: jedzenie, oglądane TV, rozmawianie przez telefon. Z sypialni należy również usunąć zegarki lub postawić je tak, by nie były widoczne ani dostępne z łóżka. Jeśli w nocy nie można się oprzeć i chce się wiedzieć, która jest godzina, można to zawsze sprawdzić w innym pomieszczeniu.

Wieczorem lepiej nie wykonywać rozbudzających emocjonalnie lub fizycznie czynności. Jeśli jest się zmuszonym popracować wieczorem dłużej lub doświadczyło się czegoś przykrego, należy opóźnić moment położenia się do łóżka.

Wieczorem zalecane jest również noszenie luźnego ubrania, 1–2 godzinny przed snem warto wziąć ciepłą kąpiel, po której należy wykonywać czynności przyjemne, na przykład słuchać relaksującej muzyki.


Źródło:

Kod: Zaznacz cały

http://psychiatria.mp.pl/bezsennosc/show.html?id=69683


Fakty a moja rzeczywistość:
- czasami zdarza mi się, że ucinam sobie drzemkę za dnia, ale na ogół później nie mam problemów ze snem,
- czasem nie mogę zasnąć, póki czegoś nie przekąszę, bo dopada mnie tzw. nocny apetyt; niestety czasami mu ulegam,
- przed snem mogę pić kawę, bo nie przeszkadza mi w zaśnięciu, poza tym piję ją z mlekiem i cukrem,
- w moim pokoju, który jest równocześnie moją sypialnią znajduje się komputer, dość leciwy i używam go przed snem, oraz jak nie mogę zasnąć,
- nie lubię słuchać muzyki przed snem, chociaż kiedyś z wielką przyjemnością słuchałam radia przy użyciu mojego odtwarzacza mp3, nie jakiegoś super, może kiedyś do tego wrócę,
- w moim pokoju znajduje się w sumie pięć różnych zegarków i lubię w nocy patrzeć, która jest godzina, aby wiedzieć o której położyłam się spać, albo jak długo nie mogę zasnąć lub o której się obudziłam; w tym dwa są tykające, ale to nie przeszkadza mi w zaśnięciu, tylko usypia mnie, po prostu lubię to monotonne tykanie; jednak nie chciałabym mieć zegara z kurantem,
- dziś po przespaniu trzech godzin, położyłam się o 22, nie czułam w ogóle senności, więc zdecydowałam się wstać,
- co do tego co piszą, że przed snem nie należy brać gorącej kąpieli, ja bardzo lubię brać gorący prysznic i on mnie odpręża i czasem działa lekko przeciwbólowo, np. dziś, w zasadzie wczoraj, jak trochę bolały mnie plecy,
- jak się kładę spać to jestem zrelaksowana,
- czasem, jak nie mogę zasnąć, a nie chce mi się włączać kompa, to uruchamiam moją komórkę Nokię i jak usługa blue connect max, już jej nie sprzedają, jest aktywna to zaglądam na różne strony, z promocjami i newsami,
- aha, moja Mama, jak nie może zasnąć, czasem wypala papierosa, zresztą może ją budzi głód nikotynowy :( i czasem wypije kawę, która też na nią nie działa pobudzająco, mimo że pije ją bez żadnych dodatków (Brr.),
- dla niej z kolei bardzo dobrym usypiaczem jest telewizor, jednak nie trzyma go w sypialni i czasem zaśnie na kanapie; miewa często problemy ze snem, częściej ode mnie.

Swoją drogą już nie pamiętam, jak natrafiłam na tą ciekawą stronę, do której podałam linka i uważam że warte przeczytania są jeszcze te artykuły:

Kod: Zaznacz cały

http://psychiatria.mp.pl/bezsennosc/show.html?id=70378
o fizjologii snu, oraz

Kod: Zaznacz cały

http://psychiatria.mp.pl/bezsennosc/show.html?id=70349
dotyczące bezsenności.

Inne ciekawe linki, związane ze snem:

Kod: Zaznacz cały

http://psychiatria.mp.pl/bezsennosc.html
dotyczące zaburzeń snu.

Swoją drogą dziwne, że problemy dotyczące snu, oraz te związane z zasypianiem, są u nich powiązane z działem dotyczącym psychiatrii. Wprawdzie się na tym nie znam, ale nie widzę związku. :mrgreen:

Linki:

Do obrazka ze śpiącym kotkiem:

Kod: Zaznacz cały

http://obrazki.4ever.eu/zwierzeta/koty/spiacy-kotek-136303


Wrzuciłam go na fotosik, bo pewności nie miałam, czy nie zniknie.

Kod: Zaznacz cały

http://www.mp.pl/pacjent/choroby


Główna strona dotycząca przeróżnych chorób: mnie interesują problemy ze snem, oraz różne alergie- cierpią na nie moi siostrzeńcy, którzy są uczuleni na koty, roztocza i kurz, oraz jeden z nich ma jakąś alergię pokarmową.

Aha, a jak Wy dbacie o higienę snu? Jakie macie problemy z zaśnięciem i w jaki sposób je rozwiązujecie? Czy Was też czasem dopada tzw. nocny apetyt, albo chętka na papierosa lub coś innego? Podzielcie się z innymi swoimi przemyśleniami, oraz domowymi sposobami na walkę z bezsennością.

Swoją drogą niedawno, jak była pełnia, przez kilka nocy nie mogłam zasnąć, jednak nie widzę związku.

W każdym razie strony: z tytułowym obrazkiem, oraz ta poświęcona zdrowiu, zostały uznane za bezpieczne przez WOT, McAfee Site Advisor (używam go we Flagfox), oraz Dr.Web Anti- Virus Link Checker.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.


  • Reklama

Wróć do „Blog”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości