Moja prosta sałatka z sałaty lodowej

Blogi użytkowników forum Hotfix
Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22679
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Moja prosta sałatka z sałaty lodowej

Post13 gru 2016, 21:45

Obrazek

Zdecydowałam się dzisiaj przyrządzić sałatkę z sałaty lodowej, z dodatkiem różnych warzyw, itp.

A więc wpierw usunęłam stare liście z sałaty, pokroiłam ją, potem dodałam do niej dwa ogórki naturalnie kiszone firmy Krokus, całkiem smaczne, dodałam do tego pokrojone w kostkę dwa pomidory malinowe. Potem to trochę posoliłam, na szczęście nie za dużo, oraz popieprzyłam, dodałam do tego około łyżki octu balsamicznego z Modeny i wszystkie składniki wymieszałam.

W efekcie wyszła całkiem smaczna sałatka. Polecam. :)

Aha, wiecie że ze względów zdrowotnych nie wolno przyrządzać sałatki, w skład której wchodzą surowe pomidory i ogórki- powiedziała mi kiedyś o tym pewna dietetyczka, którą spotkałam przypadkiem.

Swoją drogą chciałam tą informację zweryfikować w Google i oto co znalazłam:

Ogórek z pomidorem? Zapomnij!

Sałatka grecka, pomidory z ogórkiem w śmietanie... pychota. Ale jednak bez sensu. Winny jest ogórek. Choć z pozoru bezpieczny - właściwie sama woda z minimalną zawartością kalorii, dla naszego organizmu całkowicie obojętny, ma w sobie coś co odbiera zdrowym składnikom witaminę C. Nie chodzi więc tylko o pomidora, ale także paprykę czy natkę pietruszki - jej bogate źródła. Z badań wynika, że jeden ze składników ogórka - askorbinaza, zawarta w zaledwie łyżeczce soku z tego warzywa, zniszczy całą witaminę C w aż trzech litrach soku z pomidorów. Na szczęście z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Ogórki jadajmy osobno, a do sałatek dodawajmy konserwowe lub kiszone.

Pomidor też nie bez winy

Jeśli odstawiliśmy już surowego ogórka, ratując pokłady witaminy C w pomidorze, możemy się cieszyć pierwszym sukcesem. No, chyba że plastry pomidora położymy na białym serze. Teoretycznie idealnie zdrowy, dietetyczny zestaw. Jednak w parze może nam zaszkodzić. Zawarte w pomidorze kwasy doskonale łączą się z wapniem z sera, tworząc nierozpuszczalne kryształki, które odkładają się w stawach. Sporadyczne raczenie się takim zestawem nie powinno nikomu zaszkodzić, jeśli to jednak stały element naszej diety, to już wiemy dlaczego bolą nas stawy.


Źródło:

Kod: Zaznacz cały

http://kuchnia.wp.pl/kat,1037879,title,Jak-ogorek-walczy-z-pomidorem,wid,16106136,wiadomosc.html?ticaid=116020


Szkodliwe połączenia: ogórek + pomidor = utrata witaminy C

Ogórek zawiera minimalne ilości witamin, minerałów i… kalorii. Można więc objadać się nim bezkarnie. Nie stanowi on zagrożenia ani dla wątroby, ani dla figury. Na pozór – idealny składnik sałatek. A jednak tak nie jest! Wszystko za sprawą jednego z jego specyficznych składników – askorbinazy, enzymu utleniającego witaminę C. Łyżeczka soku z ogórków zniszczy całą witaminę C w 3 litrach soku z pomidorów. Kilka plasterków ogórka, dodanych do sałatki z pomidorów, papryki i natki pietruszki (bogactwo witaminy C), pozbawi całą sałatkę tej witaminy. Dietetycy radzą: ogórki jadaj, ale bez innych warzyw.


Źródło:

Kod: Zaznacz cały

http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/Zdrowa-dieta-szkodliwe-polaczenia-potraw-i-skladnikow_35786.html


No to by było na tyle. :) Jednak na szczęście połączenie pomidora z ogórkiem kiszonym lub kwaszonym nie powinno nikomu zaszkodzić. :)

Jeszcze raz polecam tą pyszną sałatkę. :)
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.


  • Reklama

Wróć do „Blog”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości