Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - najważniejsze informacje

Blogi użytkowników forum Hotfix
Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - najważniejsze informacje

Post08 gru 2016, 19:21

Witam Wszystkich.

Aktualizacja (15.04.2013):
W poniedziałek 15.04.2013 roku na Multipleksie 3 (MUX3) pojawił się nowy program Telewizji Polskiej - TVP: Rozrywka. Jak sama nazwa wskazuje na kanale emitowane będą różnego rodzaju programy rozrywkowe (kabarety, programy podróżnicze, muzyczne) wyprodukowane dla TVP.


Aktualizacja (31.03.2013):
IV etap wyłączenia nadajników analogowych
W poniedziałek 22 kwietnia 2013 roku w miastach: Częstochowa, Wrocław, Opole, Kłodzko, Tarnów, Gorlice, Rabka, Szczawnica i Zakopane zostaną wyłączone nadajniki dotychczas emitujące sygnał analogowy. W tym dniu na obszarach tychże miast oraz na terenach sąsiadujących dostępny będzie wyłącznie sygnał cyfrowy.


Aktualizacja (30.01.2013):
III etap wyłączenia nadajników analogowych
We wtorek 19 marca 2013 roku w miastach: Elbląg, Rzeszów, Szczecin, Warszawa i Wisła zostaną wyłączone nadajniki dotychczas emitujące sygnał analogowy. W tym dniu na obszarach tychże miast oraz na terenach sąsiadujących dostępny będzie wyłącznie sygnał cyfrowy.


Aktualizacja (07.11.2012):
II etap wyłączenia nadajników analogowych
W środę 28 listopada 2012 roku w miastach: Poznań, Iława i Gdańsk zostaną wyłączone nadajniki dotychczas emitujące sygnał analogowy. W tym dniu na obszarach tychże miast oraz na terenach sąsiadujących dostępny będzie wyłącznie sygnał cyfrowy.
Miejscowości, które obejmie przełączenie sygnału => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników


Aktualizacja (01.11.2012):
I etap wyłączenia nadajników analogowych
W środę 7 listopada 2012 roku o godzinie 04:15 na terenie województwa lubuskiego zostanie całkowicie wyłączona emisja dotychczasowego sygnału analogowego. Od tego dnia na tym terenie dostępny będzie jedynie sygnał cyfrowej telewizji naziemnej emitowany z nadajników w Zielonej Górze (Jemiołów) oraz Żaganiu (Wichów).


Aktualizacja (13.06.2012):
Okazuje się, że powyższe programy kodowane: TVP Seriale, Polsat Film, Comedy Central, Polsat Sport Extra, Polsat News, Kino Polska, Nickelodeon oraz kodowane programy radiowe, które pojawiły się na multipleksach cyfrowej telewizji naziemnej w dniu 01.06.2012 są własnością Telewizji Mobilnej Cyfrowego Polsatu i nie będą dostępne bezpłatnie w ramach naziemnej telewizji cyfrowej. Za niniejszą informację dziękuję Moderatorowi naszego forum - mint1991.


Aktualizacja (01.06.2012):
Od dziś, czyli od 01 czerwca 2012 dostępne są pierwsze programy nadawane w jakości Full HD, czyli w rozdzielczości 1920x1080: TVP1 HD (Multiplex 1) oraz TVP2 HD (Multiplex 3).
Równocześnie pojawiło się kilka nowych kanałów kodowanych, które obecnie posiadają status wersji testowej i nie są dostępne: TVP Seriale, Polsat Film, Comedy Central, Polsat Sport Extra, Polsat News, Kino Polska, Nickelodeon.
To samo dotyczy 12 kanałów radiowych.

Aby mieć dostęp do nowy programów, głównie TVP1 HD oraz TVP2 HD wystarczy włączyć automatyczne wyszukiwanie programów w tunerze.Postanowiłem zebrać do kupy swoją wiedzę i doświadczenie na temat naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T i napisałem poradnik, który mam nadzieję ułatwi wszystkim zainteresowanym przejście na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej, o której coraz głośniej w naszym kraju. Zapraszam do czytania i komentowania oraz do zadawania pytań, na które chętnie odpowiem.
Goście chcący zadać pytanie lub skomentować poradnik muszną dokonać bezpłatnej rejestracji na naszym forum -> Rejestracja

Spisz treści:

Wprowadzenie
Zalety naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T
Wstępna oferta programowa naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T
Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T
Podłączamy antenę do tunera DVB-T, a tuner do telewizora
Uruchamiamy cyfrową telewizję naziemną
FAQ - najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Wprowadzenie

Jak wszyscy zapewne już wiemy, głównie z licznych przekazów telewizyjnych, w Polsce trwa proces tak zwanej cyfryzacji. Cóż to takiego ? To nic innego jak stopniowa zmiana standardu telewizji nadawanej naziemnie z analogowego na cyfrowy (DVB-T). Cyfryzacja rozpoczęła się w Polsce 30 września 2010 roku i oficjalnie do dziś jest w fazie testów. Wtedy to uruchomiono pierwszy multiplex (MUX-2), który swoim zasięgiem obejmował około 17% terytorium Polski. Ostatni etap cyfryzacji (czyli objęcie zasięgiem naziemnej telewizji cyfrowej 98% powierzchni kraju) odbędzie się na połowie 2014 roku. Jednak do tego czasu, konkretnie na dzień 31 lipca 2013 roku zaplanowano całkowite wyłączenie sygnału analogowego, dlatego warto już teraz pomyśleć o przystosowaniu się do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.


Zalety naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T

Dotychczasowa analogowa telewizja naziemna dawała możliwość emisji jednego programu na jednej częstotliwości. Standard DVB-T pozwala na nadawanie na jednej częstotliwości jednej "paczki" (tzw. multipleksu) z kilkoma / kilkunastoma programami. Docelowo do połowy 2014 roku takich multipleksów uruchomionych ma zostać trzy: MUX1, MUX2 i MUX3. Każdy multipleks zawiera określone programy. Jeden ten sam program dostępny może być również na kilku multipleksach.

Kolejną zaletą jest również wysoka jakość telewizji w standardzie DVB-T. Docelowo programy nadawane będą w jakości Full HD, czyli w rozdzielczości 1920x1080. Obecnie jednak żaden program nie jest nadawany w tej rozdzielczości. Telewizja Polska przed nadchodzącymi Mistrzostwami Europy EURO 2012 planuje uruchomić w jakości HD programy: TVP1 HD oraz TVP2 HD, na których transmitowane będą mecze Mistrzostw. Miejmy nadzieję, że na planach się nie skończy.
Z czasem oczywiście jakość Full HD nadawanych programów stanie się standardem, tak jak obecnie telewizja kolorowa i postęp wymusi wysoką rozdzielczość na wszystkich nadawcach programów, bo to wyłącznie od nich zależy w jakiej jakości nadawany jest dany program.

W standardzie DVB-T z czasem zostaną uruchomione także programy radiowe.

Wstępna oferta programowa naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T

Początkowy proces cyfryzacji, który zakończyć się ma w połowie 2014 roku obejmuje uruchomienie trzech multipleksów: MUX1, MUX2, MUX3 na powierzchni 98% kraju.

MUX1: TVP1, TVP1 HD, TVP2, TVP Info (ogólnopolski), TTV, Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka
MUX2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN Siedem, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls 2
MUX3: TVP1, TVP2, TVP2 HD, TVP Info (regionalny), TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia, TVP Rozrywka
MUX4: TVP Seriale, Polsat Film, Comedy Central, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat News, Kino Polska, Nickelodeon (kanały kodowane TV Mobilna - Cyfrowy Polsat)

Oczywiście odbiór wszystkich powyższych programów jest i będzie całkowicie bezpłatny. Z czasem multipleksów, a co za tym idzie samych programów zacznie przybywać. Pojawią się również multipleksy płatne. Tak więc początkowa liczba 19 programów, które dostępne mają być w całym kraju do połowy 2013 roku z czasem przeobrażać się będzie w liczbę dziesiątek, jeśli nie setek.

Na multipleksie MUX1 do 31 lipca 2013 pojawić się mają cztery nowe programy, które wyłonione zostaną w ramach konkursu spośród: 4fun.tv, Next HD, CTV, TV Trwam, Kino Polska Nostalgia, Tele 5, RMF TV, Radio na wizji, Superstacja, Orange Sport Info, iTV, Machina TV, TVN Meteo.


Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T

Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej niezbędne są: antena, tuner DVB-T z MPEG4 oraz oczywiście telewizor.

Antena

Odbiór sygnału naziemnej telewizji cyfrowej umożliwia pokojowa antena DVB-T ze wzmacniaczem oraz zewnętrzna antena siatkowa lub kierunkowa. Zdecydowanie zalecam odbiór z anteny zewnętrznej siatkowej bądź kierunkowej, ponieważ tylko wtedy mamy gwarancję najlepszej jakości obrazu, co najważniejsze bez zakłóceń (jeżeli oczywiście znajdujemy się w zasięgu sygnału).

Pokojowa antena DVB-T ze wzmacniaczem jest skuteczna, gdy znajdujemy się z silnym zasięgu sygnału. Zamieszkując gęsto obsadzone budynkami osiedle, w dodatku znajdując się na granicy zasięgu możemy być niestety skazani na zakłócenia.
Wiem to po swoim przykładzie. W centrum Sosnowca, gdzie obecnie jestem w silnym zasięgu trzech multipleksów odbiór z anteny pokojowej DVB-T ze wzmacniaczem był naprawdę dobrej jakości, ale wystarczyło się przemieścić po pokoju, aby obraz zaczął się sypać. Strzałem w dziesiątkę był zakup zewnętrznej anteny kierunkowej logarytmicznej za 40 zł. Od tej pory nie uświadczyłem najmniejszego zakłócenia, a obraz w porównaniu z telewizją analogową jest naprawdę świetny.

Należy mieć na uwadze, że jeżeli obecnie nie znajdujesz się w zasięgu naziemnej telewizji cyfrowej, to nawet najlepsza antena nie da Ci gwarancji jej odbioru. Do momentu objęcia zasięgiem Twojego miejsca zamieszkania możesz być skazany na odbiór dotychczasowej telewizji analogowej.

Jeżeli obecnie posiadasz którąś z zaprezentowanych niżej anten, a zamierzasz przejść na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, to zakup nowej nie będzie potrzebny.

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników


Tuner DVB-T z MPEG4 (H.264)

Tuner DVB-T jest najważniejszym urządzeniem, które niezbędne jest do odbioru telewizji cyfrowej nadawanej naziemnie. Najtańszy tuner DVB-T z MPEG4 możemy kupić już za około 100 zł. Mowa tu o tunerze zewnętrznym. Jego zakup jest niezbędny jeżeli posiadamy stary telewizor kineskopowy (CRT) lub jeżeli posiadamy starszy model telewizora LCD, który nie posiada fabrycznie wbudowanego tunera DVB-T. Jeżeli jednak posiadamy nowoczesny telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T zakup zewnętrznego tunera jest oczywiście zbędny.

Każdy podstawowy tuner DVB-T z MPEG4, zarówno ten zewnętrzny (zdjęcia poniżej), jak i ten wbudowany w telewizor posiada:

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

1. Wejście antenowe RF
2. Wyjście antenowe RF
3. Wyjście HDMI
4. Wyjście EURO (SCART)
5. Wyjście COAXIAL
6. Port USB

1.
Do wejścia antenowego podłączamy oczywiście antenę: pokojową DVB-T ze wzmacniaczem, zewnętrzną siatkową lub zewnętrzną kierunkową.

2.
Wyjście RF jest wyjściem tak zwanej pętli antenowej, czyli mamy tutaj ten sam sygnał (nieprzetworzony przez tuner), który dochodzi z anteny do tunera.

Uwaga: nie ma możliwości podłączenia do tego wyjścia starego telewizora kineskopowego (CRT), który posiada wyłącznie wejście antenowe RF, ponieważ sygnał generowany na wyjściu RF tunera jest nieprzetworzony.
Taką możliwość daje wyłącznie tuner DVB-T z wbudowanym modulatorem RBG / AV na RF lub zewnętrzny modulator, który stworzy komplet z tunerem DVB-T. O tym napisałem szerzej w dalszej części poradnika.

3.
Wyjście HDMI (High-Definition Multimedia Interface) jest obecnie najnowocześniejszym cyfrowym interfejsem, które znajdziemy w tunerach DVB-T. Złącze służy do przesyłania wizji, jak i sygnału dźwiękowego. Jego zaletą jest możliwość przesyłu obrazu w rozdzielczości Full HD (1920×1200) i to właśnie za pomocą tego interfejsu zalecam łączenie tunera DVB-T z telewizorem.

4.
Wyjście SCART (EURO) jest złączem analogowym przesyłającym obraz oraz dźwięk. Interfejs ten jest alternatywą dla złącza HDMI, gdy nie mamy możliwości połączenia telewizora i tunera poprzez interfejs cyfrowy. Niestety złącze SCART nie pozwala na przesył obrazu w jakości Full HD (1920x1080), jaką z czasem oferować będzie naziemna telewizja cyfrowa. Najwyższa rozdzielczość, jaką obsługuje interfejs SCART, to 720x576.

5.
Wyjście COAXIAL jest złączem cyfrowym oferującym przesył sygnału dźwiękowego poprzez przewód RCA (cinch).

6.
Interfejs USB jest chyba najbardziej praktycznym złączem, jakie może znaleźć się w tunerze DVB-T z MPEG4. Do portu USB podłączymy pamięć przenośną USB (pendrive) lub zewnętrzny dysk twardy, z których odtwarzać możemy filmy XviD oraz DivX (MPEG4), muzykę oraz zdjęcia. Funkcja PVR (cyfrowa nagrywarka) umożliwia jest zapis oglądanych poprzez cyfrową telewizję naziemną programów do zewnętrznego nośnika danych. Materiał nagrywany jest oczywiście w wysokiej jakości. W zależności od stopnia zaawansowania ustawień tunera jakość zapisu można dowolnie zaprogramować.


Bardziej zaawansowane, a co za tym idzie - droższe tunery (nawet do kwoty przekraczającej 500 zł.) posiadają dodatkowe funkcje, takie jak możliwość podłączenia anteny satelitarnej (tuner hybrydowy DVB-S DVB-T) oraz stosowania specjalnych kart kodowych pozwalających na korzystanie z dowolnej płatnej platformy satelitarnej. Tunery takie mogą mieć również wbudowany dysk twardy HDD czy czytnik kart pamięci.
W zależności od grubości portfela możemy mieć wszystko, czego zapragniemy.


Telewizor

Posiadacze bardzo starych kilkunastoletnich telewizorów kineskopowych (CRT), które na wyposażeniu mają jedynie wejście antenowe RF, wbrew tego, co niejednokrotnie słyszałem również mogą odbierać cyfrową telewizję naziemną. Jednak w tym wypadku będzie potrzebne dodatkowe urządzenie zwane modulatorem RBG / AV na RF. Ceny takich modulatorów zaczynają się ok około 50 zł. Do kompletu potrzebny jest tuner DVB-T z MPEG4 oraz antena. Na rynku dostępny jest również tuner DVB-T z MPEG4 z wbudowanym modulatorem: IBEROSAT TDT5000. Jak na razie jest to jedyny taki tuner DVB-T.

Telewizory kineskopowe (CRT) lub telewizory LCD z wejściem SCART (EURO), RCA (cinch) bądź HDMI oczywiście nadają się do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Do kompletu potrzebny jest tuner DVB-T z MPEG4 oraz antena.

W przypadku nowoczesnych telewizorów z wbudowanym tunerem DVB-T z MPEG4 dodatkowy tuner nie jest potrzebny. W tym przypadku do kompletu wystarczy antena.

Należy mieć na uwadze, że naziemną telewizję cyfrową w pełnej okazałości, czyli w rozdzielczości 1920x1080 obejrzymy jedynie na telewizorach spełniających co najmniej standard HD Ready, a więc technicznie przystosowanych do wyświetlenia obrazu w rozdzielczości 1280x720. Wszystkie starsze telewizory kineskopowe (CRT) nie spełniają tego wymogu i nie wyświetla obrazu w jakości HD, jednak i tak każdy na pewno zauważy znaczną poprawę jakości wizji w porównaniu z dotychczasową telewizją analogową.


Podłączamy antenę do tunera DVB-T, a tuner do telewizora

Posiadacze telewizorów z fabrycznie wbudowanym tunerem DVB-T z MPEG4 muszą podłączyć jedynie antenę do wejścia antenowego RF 1. Zestaw gotowy jest do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

W przypadku, gdy posiadamy antenę oraz osobno tuner zewnętrzny DVB-T z MPEG4 i telewizor tuner ustawiamy możliwie jak najbliżej telewizora. Tunery DVB-T są niewielkich rozmiarów, więc ze znalezieniem ustronnego miejsca dla nowej zgrabnej skrzyneczki nie powinno być problemu.
Przewód anteny podłączamy do wejścia antenowego RF 1.
Teraz, w zależności od tego, jakimi wejściami dysponuje nasz telewizor łączymy tuner DVB-T z telewizorem.
W przypadku, gdy telewizor posiada komplet złączy, czyli SCART (EURO) i HDMI (jest to telewizor LCD, ale bez wbudowanego tunera) najlepszym rozwiązaniem będzie podłączenie tunera poprzez interfejs HDMI 3, który w niedalekiej przyszłości pozwoli nam na uzyskanie obrazu w jakości HD (1280x720). To jedyne połączenie tunera z telewizorem pozwalające na przesył obrazu w jakości HD.

Jeżeli nasz telewizor nie posiada złącza HDMI, a jedynie EURO (SCART), bo jest to na przykład starszy telewizor kineskopowy (CRT) zestaw łączymy poprzez interfejs SCART 4.

Ostatnim możliwym przypadkiem jest bardzo stary kilkunasto, jeśli nie kilkudziesięcioletni telewizor posiadający jedynie wejście antenowe RF. Zgodnie z tym, co napisałem wcześniej - odbiór naziemnej telewizji cyfrowej jest również możliwy na takim telewizorze, jednak w tym przypadku konieczny jest zakup dodatkowego urządzenia, jakim jest modulator RBG / AV na RF, ewentualnie zakup tunera DVB-T z MPEG4 z wbudowanym modulatorem, ale w tym momencie z tego co się orientuję na rynku jest tylko jeden taki tuner: IBEROSAT TDT5000.

Klasyczny modulator RBG / AV na RF:

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Zdjęcie zapożyczone z serwisu: Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Modulator RBG / AV na RF jest urządzeniem, które w połączeniu znajduje się pomiędzy tunerem DVB-T z MPEG4, a telewizorem.
Poprzez interfejs SCART 4 łączymy tuner DVB-T z modulatorem, natomiast przewodem antenowym łączymy wyjście antenowe RF modulatora 2.


Uruchamiamy cyfrową telewizję naziemną

Ostatnim etapem jest uruchomienie tunera DVB-T z MPEG4 oraz telewizora. Aby włączyć automatyczne wyszukiwanie kanałów cyfrowej telewizji naziemnej należy przejść pilotem tunera w jego menu OSD (zwykle przycisk Menu na pilocie). W sekcji Szukanie programów wybieramy pozycję Wyszukiwanie automatyczne. Wszystkie kanały poszczególnych multipleksów, w zasięgu których jesteśmy zostaną wyszukane i dodane do listy programów automatycznie.
Oczywiście poszczególne pozycje w Menu mogą nieznacznie się różnić w zależności od modelu tunera DVB-T. Szczegółowa instrukcja wyszukiwania programów znajduje się w instrukcji tunera.FAQ - najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

PYTANIE: Co jest potrzebne do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T ?
ODPOWIEDŹ: Do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej niezbędna jest: antena (pokojowa DVB-T ze wzmacniaczem lub zewnętrzna kierunkowa bądź siatkowa), tuner DVB-T z MPEG4 oraz oczywiście telewizor. Jeżeli posiadasz nowoczesny telewizor z wbudowanym tunerem DVB-T zewnętrzny tuner nie jest już potrzebny.

PYTANIE: Czy odbiór cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T jest bezpłatny ?
ODPOWIEDŹ: Tak, obecnie wszystkie trzy multipleksy (MUX1, MUX2, MUX3) oraz dostępne w nich programy są całkowicie bezpłatne. Z czasem na pewno zaczną pojawiać się płatne programy, ale równocześnie będzie przybywać coraz więcej całkowicie bezpłatnych stacji.

PYTANIE: Jakie programy dostępne są w cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T ?
ODPOWIEDŹ: Obecnie trwa proces uruchamiania trzech multipleksów na powierzchni 98% naszego kraju. Jeżeli jesteś w zasięgu trzech multipleksów możesz odbierać 19 programów:
MUX1: TVP1, TVP1 HD, TVP2, TVP Info (ogólnopolski), TTV, Eska TV, Polo TV, ATM Rozrywka
MUX2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN Siedem, TV4, TV6, TV Puls, TV Puls 2
MUX3: TVP1, TVP2, TVP2 HD, TVP Info (regionalny), TVP Historia, TVP Kultura, TVP Polonia
Aby dowiedzieć się w zasięgu których multipleksów obecnie jesteś i jakie możesz odbierać programy napisz na naszym forum. Uwzględnij gdzie mieszkasz.

PYTANIE: Nie wiem czy obecnie znajduję się w zasięgu cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T, a jeżeli tak, to jakie programy mogę odbierać ? Gdzie to sprawdzić ?
ODPOWIEDŹ: Najlepiej będzie, jak napiszesz na naszym forum gdzie mieszkasz. My podpowiemy Ci w zasięgu jakich multipleksów jesteś, ewentualnie kiedy będziesz i w którym kierunku możesz skierować antenę, aby mieć najlepszy odbiór.

PYTANIE: Posiadam bardzo stary kilkudziesięcioletni telewizor, który ma jedynie wejście antenowe RF. Czy on również może odbierać cyfrową telewizję naziemną DVB-T ?
ODPOWIEDŹ: Tak, ale w tym wypadku oprócz tunera DVB-T z MPEG4 niezbędny będzie zakup dodatkowego modulatora RGB /AV na RF (ceny od 50 zł.). Przypadek ten opisałem powyżej w dziale "Podłączamy antenę do tunera DVB-T, a tuner do telewizora".

PYTANIE: Posiadam wszystko co jest niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, jednak tuner nie znajduje żadnych programów, o co chodzi ?
ODPOWIEDŹ: Najprawdopodobniej obecnie znajdujesz się poza zasięgiem cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T, ewentualnie, jeżeli korzystasz z anteny pokojowej problem może rozwiązać zakup anteny zewnętrznej siatkowej lub kierunkowej. W tym wypadku najlepiej będzie, jeżeli napiszesz na naszym forum, gdzie mieszkasz, a my podpowiemy Ci co może rozwiązać problem.

PYTANIE: Posiadam pokojową antenę DVB-T ze wzmacniaczem, ale odbiór jest kiepski, obraz "rozsypuje się", pojawiają się "kwadraciki" na ekranie, o co chodzi ?
ODPOWIEDŹ: Najprawdopodobniej do anteny dociera sygnał z zakłóceniami. Rozwiązaniem może być przemieszczenie anteny w inne miejsce, wydłużenie lub zmniejszenie dipoli anteny. Czasem wystarczy przemieszczenie anteny o kilka centymetrów, aby poprawić jakość obrazu. Najlepszym wyjściem w tym momencie będzie zakup zewnętrznej anteny kierunkowej bądź siatkowej. Napisz na naszym forum, gdzie mieszkasz, a my podpowiemy Ci co może rozwiązać problem.

PYTANIE: Obecnie odbieram analogową telewizję naziemną poprzez zewnętrzną antenę siatkową. Zamierzam dokupić tuner DVB-T z MPEG4, aby przejść na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej i nie wiem czy muszę kupić też nową antenę ?
ODPOWIEDŹ: Obecna antena w zupełności powinna wystarczyć do odbioru telewizji cyfrowej. Musisz jednak wiedzieć czy obecnie znajdujesz sie w zasięgu cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T. W tym wypadku najlepiej będzie, jeżeli napiszesz na naszym forum, gdzie mieszkasz, a my podpowiemy Ci co może rozwiązać problem.

PYTANIE: Obecnie odbieram analogową telewizję naziemną poprzez pokojową antenę ze wzmacniaczem. Zamierzam dokupić tuner DVB-T z MPEG4, aby przejść na odbiór naziemnej telewizji cyfrowej i nie wiem czy muszę kupić też nową antenę ?
ODPOWIEDŹ: Pokojowa antena ze wzmacniaczem musi być zgodna ze standardem DVB-T, aby odbierać cyfrową telewizję naziemną. Odszukaj odpowiedniej informacji na naklejce, którą producent umieścił na antenie. Jeżeli nawet antena jest zgodna ze standardem DVB-T musisz wiedzieć czy obecnie znajdujesz się w zasięgu cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T.W tym wypadku najlepiej będzie, jeżeli napiszesz na naszym forum, gdzie mieszkasz, jaką antenę posiadasz (producent, model) a my podpowiemy Ci co możesz zrobić.

PYTANIE: Obecnie posiadam analogową telewizję kablową od prywatnego komercyjnego dostawcy. Czy w 2013 roku, kiedy zostanie wyłączone nadawanie analogowej telewizji naziemnej ja też stracę odbiór ?
ODPOWIEDŹ: Nie, odbiór analogowej telewizji od prywatnych dostawców kablowych będzie cały czas dostępny. Wyłączenie sygnału analogowego leży wyłącznie w gestii samego operatora (dostawcy sygnału) i nie wiąże się w ogóle z ogólnopolskim procesem "cyfryzacji".

PYTANIE: Niedawno odwiedził mnie człowiek, który przedstawił się, jako monter naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. Powiedział, że oprócz kosztów anteny i tunera DVB-T oraz kosztów montażu będę musiał zapłacić również za aktywację usługi. Odmówiłem, a mężczyzna powiedział, że prędzej czy później i tak będę musiał zakupić całe wyposażenie, jak również zapłacić za aktywację usługi. Czy to prawda ?
ODPOWIEDŹ: W przypadku naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T nikt nigdy nie może pobrać od Was żadnej opłaty za aktywację. Odbiór telewizji w standardzie DVB-T jest publicznie dostępny całkowicie za darmo i żadna aktywacja sygnału nie jest wymagana. Pan chciał bezprawnie wyłudzić od Ciebie pieniądze za usługę (aktywację), której nie wykona.


Jeżeli macie jakiekolwiek pytania dotyczące cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T zapraszam do zadawania ich tutaj w komentarzach, ewentualnie do zadania pytania naszym forum, na którym obecnie się znajdujesz (forum.hotfix.pl)


Pozdrawiam serdecznie
Sebastian Bielak
seba86mu

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - najważniejsze informacje

Post08 gru 2016, 19:24

Ładny poradnik, przyda mi się podczas przejścia na cyfrówkę. Ciekaw jestem jaki dekoder DVB-T poleciłbyś. Nie ma co ukrywać, że część sprzętu szkoda będzie wyrzucać na śmietnik, i tutaj wkracza zewnętrzna puszka - dekoder, która rozwiąże problem kompatybilności.
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - najważniejsze informacje

Post08 gru 2016, 19:24

rokko pisze:Ciekaw jestem jaki dekoder DVB-T poleciłbyś.

Osobiście posiadam podstawowy dekoder Manta DVBT02 (widoczny na zdjęciach powyżej). Jest to podstawowy sprzęt i jeden z tańszych ze sprzętowym wsparciem Full HD (1920x1080). Mnie w zupełności wystarcza. Jego cena rynkowa, to około 140 zł. Nie mam z nim żadnych problemów. Niejednokrotnie nagrywałem już transmisje meczów po 95 minut. Jakość nagrania jest bardzo dobra.
Tuner był w zestawie z telewizorem 19' oraz przewodem HDMI w cenie 499 zł., tak więc trafiłem na niezłą promocję ;)

Dobrą marką, jeżeli chodzi o renomę jest Ferguson. Najtańsze modele plasują się również w cenie 140 zł.

Jeżeli nie zależy Ci na nie wiadomo jakim wypasie, to taki z przedziału właśnie 140 zł. powinien Ci wystarczyć. Każdy tuner DVB-T z MPEG4 posiada funkcję PVR, czyli możliwość nagrywania oglądanego materiału do zewnętrznego nośnika pamięci.

Dzięki dekoderowi MPEG4 możesz również oglądać filmy z zewnętrznych źródeł USB, tak jak na stacjonarnym odtwarzaczy DivX.

Tunery DVB-T w cenie powyżej 250 zł., to już hybrydy Combo zgodne ze standardem DVB-S / DVB-T, czyli możesz podłączyć do nich antenę satelitarną. Wejście na kartę kodową pozwala na korzystanie z oferty komercyjnych dostawców (Cyfra+, Polsat Cyfrowy itp), ale tutaj musisz już otrzymać od dostawcy odpowiednią kartę, co oczywiście bezpłatne nie jest ;)

Tunery hybrydowe DVB-S / DVB-T po podłączeniu anteny satelitarnej odbierają kilkaset bezpłatnych programów z całego świata. Po prostu wystarczy tuner i satelita, a przez tydzień nie przejrzysz wszystkich programów ;) Oczywiście jednocześnie do takiego tunera podłączona może być zwykła antena do odbioru DVB-T.

rokko pisze:Ładny poradnik

Dzięki ;)

piotrunia645

Użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: 25 mar 2012, 11:19

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - najważniejsze informacje

Post08 gru 2016, 19:25

Dobry poradnik.Ważna jest antena,pamiętajmy że,nie zawsze wzmacniacz antenowy pomaga,a czasem wręcz przeciwnie wzmacnia zakłócenia.Antena pokojowa reaguje nawet na sąsiada chodzącego po mieszkaniu,opuszczanie i podciąganie żaluzji itp.Często za zły odbiór niesłusznie wini się producenta danego dekodera.To,że coś jest w dostępnej cenie niekoniecznie jest do niczego.Tani dekoder:oglądanie i nagrywanie przeważnie oglądanego programu,podkreślam oglądanego!

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - najważniejsze informacje

Post08 gru 2016, 19:26

Dzięki ;)
W Manta DVBT02 widzę SCART to dobrze bo nie będę ukrywał że mam TV właśnie z tym wyjściem. W sklepach internetowych widzę 110zł + VAT + przesyłka czyli wyjdzie jakieś 160zł
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

Awatar użytkownika
XMan

Globalny Moderator
Posty: 13385
Rejestracja: 30 lis 2008, 00:40

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - najważniejsze informacje

Post08 gru 2016, 19:27

Znam się dobrze na tych sprawach ponieważ od 17-tu lat mam telewizję satelitarną.
Czytam różne czasopisma, czytam wszystko co jest w internecie związane z naziemną TV cyfrową
ale jeszcze nigdy nie czytałem tak dobrego poradnika :)
Przeszło rok temu kupiłem monitor z TV MPEG4
- rok czasu odbieram MUX2 - Mikstat,
niedługo włączą następne programy.
Teraz potrzebowałem dobrej porady odnośnie odpowiedniego tunera oraz anteny ponieważ mama ma starszy telewizor
i tutaj ją znalazłem :D

Dziękuję :!:
Kto pyta - nie błądzi, kto szuka - znajduje.
Obrazek
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
mint1991

Globalny Moderator
Posty: 758
Rejestracja: 26 lis 2008, 22:37
Kontaktowanie:

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - najważniejsze informacje

Post08 gru 2016, 19:28

seba86mu pisze:Witam Wszystkich.

Aktualizacja (01.06.2012):

Równocześnie pojawiło się kilka nowych kanałów kodowanych, które obecnie posiadają status wersji testowej i nie są dostępne: TVP Seriale, Polsat Film, Comedy Central, Polsat Sport Extra, Polsat News, Kino Polska, Nickelodeon.
To samo dotyczy 12 kanałów radiowych.


Skąd masz te info? Na jakim Multipleksie? bo emitel na swojej stronie milczy.
Nigdy Nie Patrz Wstecz I Tak Nie Będzie Tak Jak Było Kiedyś...
Obrazek
Otrzymałeś od nas pomoc? Podoba Ci się to forum? - Poleć nas znajomym.

Teoria - wszystko wiemy, ale nic nie działa.
Praktyka - wszystko działa, ale nie wiemy dlaczego.
My łączymy teorię z praktyką - nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. :D

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - najważniejsze informacje

Post08 gru 2016, 19:29

mint1991 pisze:kąd masz te info? Na jakim Multipleksie? bo emitel na swojej stronie milczy.

Włącz automatyczne wyszukiwanie programów w dekoderze, a się przekonasz.
Niestety przy każdym z tych kanałów widnieje tajemnicza ikonka waluty Euro, co oznacza, że po zakończeniu testów programy będą dostępne odpłatnie.

Zdziwiony jestem, że jako płatne zapowiadają się również programy radiowe.

Awatar użytkownika
XMan

Globalny Moderator
Posty: 13385
Rejestracja: 30 lis 2008, 00:40

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - najważniejsze informacje

Post08 gru 2016, 19:29

Moim zdaniem TVP Seriale, Polsat Film, Comedy Central, Polsat Sport Extra, Polsat News, Kino Polska, Nickelodeon z tego co czytałem będą płatne.
Odnośnie kanałów radiowych to są chyba tylko testy i wcześniej lub później będą dostępne bezpłatnie.
W niektórych regionach są już trzy Multipleksy, ja mam na razie dwa a trzeci mają włączyć dopiero w przyszłym roku. Należy uzbroić się w cierpliwość - będą jeszcze z czasem następne ;)
Kto pyta - nie błądzi, kto szuka - znajduje.
Obrazek
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
mint1991

Globalny Moderator
Posty: 758
Rejestracja: 26 lis 2008, 22:37
Kontaktowanie:

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - najważniejsze informacje

Post08 gru 2016, 19:30

Owszem znajduje, ale mam dla Was złe wieści. Pan Jarosław Bałuka z firmy emitel zajmującej się wdrażaniem cyfrowej TV. poinformował, że kanały te należą do telewizji mobilnej Cyfrowego Polsatu. Nie należą one do pakietu telewizji DVB-T, a szkoda :(
Nigdy Nie Patrz Wstecz I Tak Nie Będzie Tak Jak Było Kiedyś...
Obrazek
Otrzymałeś od nas pomoc? Podoba Ci się to forum? - Poleć nas znajomym.

Teoria - wszystko wiemy, ale nic nie działa.
Praktyka - wszystko działa, ale nie wiemy dlaczego.
My łączymy teorię z praktyką - nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. :D

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - najważniejsze informacje

Post08 gru 2016, 19:31

Zauważyłem te wszystkie programy na reklamie dotyczącej tej właśnie telewizji mobilnej Polsatu. Reklama ta jest teraz emitowana w TV.
Czyżby te programy radiowe, które też są kodowane również należały do tej platformy Polsatu ?

Awatar użytkownika
mint1991

Globalny Moderator
Posty: 758
Rejestracja: 26 lis 2008, 22:37
Kontaktowanie:

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - najważniejsze informacje

Post08 gru 2016, 19:31

Niestety tak. Co do darmowego radia cyfrowego to kilka dni temu odbyła się dopiero konferencja, z której wynika, że prawdopodobnie po wyłączeniu telewizji analogowej.
Na chwile obecną o radiu możemy sobie pomarzyć.
Nigdy Nie Patrz Wstecz I Tak Nie Będzie Tak Jak Było Kiedyś...
Obrazek
Otrzymałeś od nas pomoc? Podoba Ci się to forum? - Poleć nas znajomym.

Teoria - wszystko wiemy, ale nic nie działa.
Praktyka - wszystko działa, ale nie wiemy dlaczego.
My łączymy teorię z praktyką - nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. :D

Awatar użytkownika
rozmus

Użytkownik
Posty: 178
Rejestracja: 06 lip 2010, 21:28

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - najważniejsze informacje

Post08 gru 2016, 19:32

1080i (przeplot) nie jest obrazem Full HD jedynie 1080p ( progres) można tak nazywać. Tak tylko na marginesie.
Dopiero chyba 2 stacje na świecie nadają programy TV w systemie 1080p, ze względów na zajmowane pasmo jest to na razie nie wdrażane.

Awatar użytkownika
XMan

Globalny Moderator
Posty: 13385
Rejestracja: 30 lis 2008, 00:40

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - najważniejsze informacje

Post08 gru 2016, 19:33

Ostatnio pojawił się na rynku Dekoder T-HD 1000 Polsatu do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Warto kupić czy lepiej poczekać za nowym softem ?
A może inne dekodery są lepsze ?
Kto pyta - nie błądzi, kto szuka - znajduje.
Obrazek
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Naziemna telewizja cyfrowa DVB-T - najważniejsze informacje

Post08 gru 2016, 19:33

XMan pisze:Warto kupić czy lepiej poczekać za nowym softem ?

Obecnie dekodery te dostępne są jedynie w Autoryzowanych Punktach Sprzedaży Cyfrowego Polsatu i nie wiem czy bez wykupienia abonamentu na TV Mobilną są sprzedawane, ale może tak.

T-HD 1000 ma tą zaletę, że jest gotowy do odbioru kodowanych kanałów TV Mobilnej, które są dostępne na multipleksach DVB-T:

TV: TVP Seriale, Polsat Film, Comedy Central, Polsat Sport Extra, Polsat News, Kino Polska, Nickelodeon
Radio: Radio PIN, Radio Bajka, Radio Zet, Antyradio, Radio Plus, RMF FM, RMF
MAXX, TOK FM, Radio ROXY, Złote Przeboje, ESKA ROCK, Moje Polskie Radio

Te jednak dostępne będą po wykupieniu abonamentu na TV Mobilną i prawdopodobnie po włożeniu karty kodowej do tunera.
Abonament na powyższe kanały, to "Pakiet Extra TV Mobilnej" i jego koszt, to około 22 zł. miesięcznie.

Poza tym z zalet T-HD 1000 trzeba wymienić dwa porty USB oraz wejście LAN (RJ-45), które umożliwia bezpłatne korzystanie z platformy Ipla na telewizorze.  • Reklama

Wróć do „Blog”Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość