Dysk WD5000AAKX - czy uszkodzony?

Wszystkie sprawy związane z samym sprzętem komputerowym
ladysherlockian

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 04 kwie 2014, 17:47

Dysk WD5000AAKX - czy uszkodzony?

Post19 kwie 2014, 19:14

Dysk kupiłam w grudniu zeszłego roku, działał w porządku mniej więcej do marca, potem zaczęły się problemy: częste zawieszenia podczas korzystania z sieci, następnie samoistne restarty. A potem ciągle niebieskie ekrany - zazwyczaj Unmountable Boot Volume, Kernel Data Inpage Error, potem również niebieskie ekrany bez nazwy błędu. Podczas uruchamiania często są problemy z wykryciem dysku, czasami nie udaje się go znaleźć i pojawia się komunikat o braku dysku. Przeważnie pomaga kilka restartów. Znamienne jest to, że błąd "opóźniony zapis nie powiódł się", restarty i niebieskie ekrany pojawiają się w krótkim czasie po uruchomieniu komputera, najwyżej do pół godziny od włączenia, zazwyczaj po piętnastu minutach. Po kilkukrotnym zrestartowaniu komputer działa zupełnie normalnie, jednak kiedy się go wyłączy, przy ponownym włączeniu znowu pojawiają się opisane powyżej błędy. Reinstalacja naprawcza windows, konsola odzyskiwania i komendy chkdsk, fitboot czy fixmbr pomagają, ale dosłownie do następnego uruchomienia komputera - po tych działaniach naprawczych, jak jest włączony bez przerwy, działa normalnie, ale jak wyłączę kompa na noc, nazajutrz włączam i są te same błędy. Czytałam w internecie, że WD5000AAKX to jakaś wadliwa seria, czy może tak być też z moim dyskiem? Co ciekawe, Crystal Disk Info i HDDTune nie pokazują żadnych błędów na dysku, wg programów dysk jest w dobrym stanie, nie ma żadnych błędnych sektorów ani uszkodzeń. Co w takim razie dzieje się z dyskiem? Czy skoro SMART jest w porządku, nie ma szans na reklamację?

Z góry dziękuję za pomoc :)

Vercruysse

Użytkownik
Posty: 50
Rejestracja: 24 lis 2009, 17:28

Dysk WD5000AAKX - czy uszkodzony?

Post19 kwie 2014, 19:38

Jeśli możesz pokaż zrzut ekranu z testu dysku.Zrzut możesz wrzucić na jakikolwiek hosting fotek.

Awatar użytkownika
robiwielki

Ekspert
Posty: 2851
Rejestracja: 25 gru 2013, 18:11
Kontaktowanie:

Dysk WD5000AAKX - czy uszkodzony?

Post19 kwie 2014, 19:58

Trzeba było zobaczyć jak jest przymocowany dysk, czy przypadkiem nie na luźno. Sprawdź czy zasilanie i złącze sata nie jest luźne, czy przypadkiem nie jest za luźne.
Ktoś musi być „zły”, żeby ktoś był dobry. Równowaga w przyrodzie musi być.


Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

ladysherlockian

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 04 kwie 2014, 17:47

Dysk WD5000AAKX - czy uszkodzony?

Post15 cze 2014, 17:41

Piszę tutaj, aby było wiadomo, że chodzi o ten sam dysk - mimo reinstalacji systemu i różnych zabiegów naprawczych, znowu się posypał, tym razem chyba już na dobre. Przy uruchamianiu pojawia się komunikat: S.M.A.R.T. Status Bad Backup and Replace - co chyba świadczy o istnieniu bad sektorów? Udało mi się zrobić SMART i skanowanie powierzchni dysku MHDD, dołączam linki do zdjęć:

Skanowanie powierzchni:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
SMART:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Dysk mam od grudnia ubiegłego roku, nie był za często używany, czy to możliwe, aby przez pół roku tak się posypał? Czy już z nim ewidentnie koniec?

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Dysk WD5000AAKX - czy uszkodzony?

Post15 cze 2014, 23:02

Ja tu widzę błędy komunikacji, więc na początku koniecznie trzeba mu zmienić kabel danych. Bad sektorów tutaj nie ma i nie zapowiadają się następne.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)



  • Reklama

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 19 gości