Co to są kanały alfa w Corel PHOTO-PAINT 9

Wszystko co jest związane z tworzeniem oraz edycją grafiki komputerowej
Szczepan

Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 02 maja 2009, 15:14

Co to są kanały alfa w Corel PHOTO-PAINT 9

Post26 wrz 2015, 21:25

Witam

uczę się obsługi Corel PHOTO PAINT 9 do obróbki zdjęć w grafice rastrowej. Chodzi mi o to co to są w Oknie ---> Dokery ---> Kanały i do czego służą?

co to znaczy zapisanie maski i zaznaczeń w wybranym kanale alfa?
co to jest kanał alfa?


mam podręcznik obsługi w pdf ale jest tam tak opisane że nie mogę się połapać. Z tego co zrozumiałem kanał alfa służy do przechowywania jednej bądź kilka zaznaczeń czy masek i do zapisania, odtworzenia czy edytowania na tym samym obrazku (co było wcześniej utworzone czy modyfikowane) lub na innym obrazie. Może mi to wytłumaczyć ktoś prościej jak dla kompletnego laika. Z góry dziękuje i proszę o pomoc. Pozdrawiam.

-- 26 wrz 2015, 21:25 --

Jeszcze raz proszę o odpowiedź.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Co to są kanały alfa w Corel PHOTO-PAINT 9

Post26 wrz 2015, 23:40

Nie używam tego programu ale dla mnie kanał alfa to przezroczystość.

A co do masek, to pokaż ich nazwy albo jak wyglądają.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Szczepan

Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 02 maja 2009, 15:14

Co to są kanały alfa w Corel PHOTO-PAINT 9

Post28 wrz 2015, 23:29

Dzięki nie chce mi się robić screenów. Ale tak cosik_ktosik wytłumacz mi tak jak dla idiocie za co odpowiadają kanały alfa w obrazku jpeg. Np. jest kanał zielony, niebieski, czerwony itp. mogę zapisać do bieżącego kanału, utworzyć nowy, mogę edytować kanał alfa, zmieniać nazwę, właściwości itp. Za co odpowiadają kanały alfa w grafice rastrowej, zrób taki mini wykład. Dzięki.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Co to są kanały alfa w Corel PHOTO-PAINT 9

Post28 paź 2015, 20:40

hmm, powiem Tobie, że trochę dziwne. JPEG nie wspiera przezroczystości albo ja czegoś nie wiem :P

Kanały zielone itd to jasne. Każdy piksel składa się z mieszanki trzech kolorów RGB (czerwony, zielony i niebieski). Każdy z nich ma po 256 kombinacji. Mieszając je można uzyskać ponad 16.7 miliona różnych kolorów. Alpha to dodatkowy kanał przezroczystości w modelu RGBA. 1 inaczej 255 to 100% czyli całkowicie przezroczyste. 0 to nieprzezroczysty. 0.5 to 50% przezroczystości dla danej barwy.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Szczepan

Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 02 maja 2009, 15:14

Co to są kanały alfa w Corel PHOTO-PAINT 9

Post13 mar 2016, 02:13

Dzięki zamykam temat.



  • Reklama

Wróć do „Grafika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości