Fraktalny zapis grafik gwoli personalizacji jakości odczytu

Wszystko co jest związane z tworzeniem oraz edycją grafiki komputerowej
Awatar użytkownika
EsAmo

Użytkownik
Posty: 166
Rejestracja: 22 lip 2010, 22:43

Fraktalny zapis grafik gwoli personalizacji jakości odczytu

Post08 wrz 2013, 18:39

Hejho dla szanownych forumowiczów :-) !

Czy został wymyślony i wdrożony system zapisu grafik w postaci fraktalnej - tak, aby zapisane umowne 100% jakości mogło zostać odczytane w dowolnym procencie, nie zawsze sztywne 100%?


Dla przykładu w przypadku wymiany grafik serwer -> przeglądarka myślałem o procencie jakości definiowanym przez użytkownika - przeglądarka mówi jaki % grafiki chce pobrać, a serwer taki obraz dostarcza - nic nie kalkuluje i nie skaluje, tylko wysyła odpowiednią 'część' grafiki - a im więcej danych wyśle, tym obraz byłby dokładniejszy.

Zdaje się, że JPG stosuje fraktalną mechanikę zapisu, ale moje doświadczenia podpowiadają, że ogranicza się to do okrajania jakości grafiki przy zapisie, nie odczycie, co jest zupełnie nie tym, o co mi chodzi.

Interesuje mnie precyzyjnie to, co opisałem, nie np. Operowe Turbo, które pracuje na zasadzie jednego wielkiego LAN'a.

Pzdr. & szacunek.

-- 08 wrz 2013, 18:39 --

Hm, wiki twierdzi, że mylę się co do JPG, jednak nie widziałem aby któraś z popularnych przeglądarek pozwalała na precyzowanie żądanej jakości. Nie widziałem, bo nie ma, czy za mało widziałem?

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Fraktalny zapis grafik gwoli personalizacji jakości odczytu

Post08 wrz 2013, 23:10

Dla mnie to co piszesz to nie fraktale a progresywne wyświetlanie obrazu związane z kompresją progresywną.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
EsAmo

Użytkownik
Posty: 166
Rejestracja: 22 lip 2010, 22:43

Fraktalny zapis grafik gwoli personalizacji jakości odczytu

Post09 wrz 2013, 05:00

cosik_ktosik pisze:Dla mnie to co piszesz to nie fraktale a progresywne wyświetlanie obrazu związane z kompresją progresywną.
Dziękuję.

Wiki prawi o JPG "Tryb progresywny kompresji, również oparty na DCT, przewidziany do wyświetlania obrazów w trakcie przesyłania danych. Efekt płynnie wyostrzającego się obrazu jest szczególnie dobrze widoczny przy użyciu szybkiego dekompresora i wolnej transmisji danych. Tryb ten zyskał rozpowszechnienie wraz z rozwojem Internetu."

Powyższy tryb powoduje szybsze wyświetlanie się zdjęcia - dla mnie bomba, zauważyłem w akcji, ale powoduje też na końcu wczytanie pełnej jakości - dla mnie już nie bomba. Chciałbym ograniczyć jakość ściąganego zdjęcia.

Dałoby się wyłączyć odbieranie obrazka via JS po odebraniu ustawionego limitu bajtów, ale myślałem, że któraś z przeglądarek ma tajne ustawienia do takich rzeczy :) . Powinna mieć nietajne...

Pzdr.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Fraktalny zapis grafik gwoli personalizacji jakości odczytu

Post09 wrz 2013, 22:34

Chyba rozumiem co chcesz osiągnąć. Chciałbyś zmusić przeglądarkę do wczytywania obrazków ze słabą jakością?

Nie jestem pewny czy to możliwe, bo zapis progresywny musi się odbyć podczas zapisywania jego na serwer. Są też skrypty/mody serwera, które same wymuszają po stronie witryny WWW takie wysyłanie obrazka
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)



  • Reklama

Wróć do „Grafika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości