Jak zmniejszyć obrazek gif ?

Wszystko co jest związane z tworzeniem oraz edycją grafiki komputerowej
Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak zmniejszyć obrazek gif ?

Post15 sie 2012, 12:22

Chciałbym zapytać jak mogę zmniejszyć rozmiary plików graficznych.gif np. na potrzeby jakiegoś forum ale na czym mi najbardziej zależy - bez utratu jakości i efektu animacji ?
Wiele się naszukałem o tym, posiadam również programy graficzne służące m.in. do tego celu - jednak bez oczekiwanego skutku. Znalazłem nawet jeden program online, który co prawda zmniejszapliki .gif i zachowuje animację ruchu, ale wyaźnie pogorszyła się jakość.
Proszę powiedzieć jakie są sposoby na zrobienie tego, jakie można zastosować programy lub inne np. edytory online mając na uwadze powyższe warunki ?

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Jak zmniejszyć obrazek gif ?

Post15 sie 2012, 12:28

Efektem kompresji grafiki, audio czy wideo jest zawsze utrata jakości. Tego procesu nie unikniesz.
Utrata jakości jest tym bardziej zauważalna, gdy chcesz kompresować pliki o małym rozmiarze do jeszcze mniejszych.
W małych graficzkach ukrócenie rozmiaru o 5 KB czy 10 KB jest na wagę utraty jakości na poziomie 20% - 50%.

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak zmniejszyć obrazek gif ?

Post15 sie 2012, 20:57

Jeśli tak jak mówisz różnica jakości pliku .gif jest znacząca przy małej różnicy zmniejszanych plików, to jaka musi być to różnica przy większej różnicy rozmiarów plików np. z 100 KB do 20 KB ?
A czy z kolei przy zwiększaniu rozmiarów też jest taka różnica ?

No dobrze to skoro nie można zachować oryginalnej jakości to powiedz chociaż jakim edytorem lub programem mogę to zrobić najlepiej tak by i animacja ruchu była zachowana i jakość była możliwie jak najlepsza ? :o

Czy może program GIMP 2, który posiadam ma taką możliwość bo wiem, że pod Windowsem domyślnie w edytorze chyba nie ma takiej możliwości i trzeba by doinstalować jakieś dodatki ?

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Jak zmniejszyć obrazek gif ?

Post18 sie 2012, 21:07

Adobe ImageReady ale płatny, może jest w wersji próbnej na 30 dni.
Nie wiem, może on potrafi Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Ewentualnie jego normalna wersja ale testowa.

Jest jeszcze inne sposób, rozłożyć GIFa na klatki np za pomocą IrfanView, tam też wszystko zmniejszyć i potem połączyć w GIFa.

Do zabaw z gifami jest dobry GIF Movie Gear ale czy trial zapisuje to nie wiem.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak zmniejszyć obrazek gif ?

Post30 sie 2012, 19:16

Zdecydowałem się wypróbować program IrfanView w spolszczonej wersji. Ale prosiłbym o jakieś instrukcje jak podzielić tego GIF-a na poszczególne klatki, zmniejszyć i połączyć w jedno ? Bo ja jakoś nie mogę dojść do tego w tym programie. Jakość nie gra tu już większej roli, mniemam że to musi się już odbyć kosztem pewnego jej uszczerbku.

Poza tym wiele opcji, w tym np. w menu Obraz jest u mnie w tej chwili nieaktywnych i to po wybraniu konkretnego pliku.

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Jak zmniejszyć obrazek gif ?

Post31 sie 2012, 15:25

Ale prosiłbym o jakieś instrukcje jak podzielić tego GIF-a na poszczególne klatki

Na naszym portalu znajdziesz instrukcję, link poniżej...
http://www.hotfix.pl/animowane-gify-wyo ... w-a294.htm

I jeszcze jedna dla Gifted Motion...
http://www.hotfix.pl/tworzenie-animacji ... n-a299.htm

A co do optymalizacji, jest wiele metod redukcji wagi gifa. Na ogół odbywa się to kosztem jakości.
Dwie główne metody to:
- poprzez redukcję kolorów,
- poprzez zmniejszenie liczby klatek animacji.

Są do tego wyspecjalizowane programy jak gifsicle czy supergif.
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

Awatar użytkownika
XMan

Globalny Moderator
Posty: 13385
Rejestracja: 30 lis 2008, 00:40

Jak zmniejszyć obrazek gif ?

Post31 sie 2012, 16:52

Jest jeszcze inne sposób, rozłożyć GIFa na klatki np za pomocą IrfanView, tam też wszystko zmniejszyć i potem połączyć w GIFa.

Po konwersji oraz "wycięciu" niektórych klatek za pomocą IrfanView możesz sprawdzić np. program Photoscape
Zakładka/opcja AnGif oraz wcześniej inne...

Po konwersji, wycięciu niektórych klatek oraz użyciu p/w programów
pierwszy GIF:

Obrazek
21,1 KB

drugi GIF:

Obrazek
9.8 KB

Jest pewna różnica (przeszło 100% konwersji) ale niezauważalna w jakości ;)
Kto pyta - nie błądzi, kto szuka - znajduje.
Obrazek
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

nowaksiazka

Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 08 sie 2012, 15:02

Jak zmniejszyć obrazek gif ?

Post13 wrz 2012, 12:56

Fajnie, że ten temat został poruszony. Bardzo pomocny

Awatar użytkownika
Hannah

Użytkownik
Posty: 74
Rejestracja: 11 lis 2012, 12:50
Lokalizacja: Wrocław

Jak zmniejszyć obrazek gif ?

Post10 mar 2013, 17:39

Na moje potrzeby wystarcza on line Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Utrata jakości oczywiście jest, ale bez szkody dla animacji - jak widzisz w moim avatarku - mój Bubu rusza ogonkiem ze słuszną szybkością ;)
Dziękuję i pozdrawiam Was bardzo serdecznie :)
Aneczka



  • Reklama

Wróć do „Grafika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości