Micro SanDiskUltra64GB-brak możliwości formatu/kasowania

Wszystkie sprawy związane z samym sprzętem komputerowym
elephant_ml

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 07 paź 2015, 17:55

Micro SanDiskUltra64GB-brak możliwości formatu/kasowania

Post07 paź 2015, 21:22

Witam
Miałem wyrzucić kartę po tym jak szczęśliwie (po 3 dniach męczarni) udało mi się z niej zgrać prawie wszystko, ale szukając informacji o mojej awarii przypadkiem trafiłem na teksty z tego forum i widzę, że tu się niekiedy czyni cuda z potencjalnymi beznadziejami, więc co mi szkodzi spróbować uratować kartę zamiast ją od razu wymieniać na nową.

Teraz opis sytuacji

Karta: Micro SDXC I SanDisk Ultra 64GB
W smartfonach używana od lipca 2013. Czyli ma trochę ponad 2 lata.
Zapełniona ciągle około 50GB danych.Pojemność prawdziwa- ile wgram tyle mogę sczytać.

3 dni temu robiłem aktualizację Androida i wtedy (przy okazji sprawdzania nowych funkcji) zauważyłem, że nie jestem w stanie zrobić żadnego zdjęcia.Tzn zdjęcie robi ale go nie ma w galerii. To samo z filmami i programem rejestrującym rozmowy. Czyli brak zapisu. Postanowiłem przetestować zapis na karcie i czy to wina karty czy oprogramowania.Okazało się że nie można niczego nagrać, skasować, przenieść. Ale do wszystkich plików dostęp nieograniczony jeśli chodzi o odczyt. No to szybka decyzja: karta w czytnik, zgrać na PC, kartę sformatować i wrzucić wszystko z powrotem na kartę (oczywiście pod warunkiem że format przebiegnie bezbłędnie).
No i pierwszy problem. Zgrało się prawie wszystko. Z 13 945 plików (50GB) błędy wywaliło tylko przy kopiowaniu 7 plików- na szczęście mało istotnych.Tyle że przy sprawdzeniu tego co dla mnie najistotniejsze (zdjęcia i filmy- 14,5GB) okazało się, że przy próbie podglądu przeglądarka

wyrzuca info, że nie mam uprawnień do podglądu pliku, lub że jest chroniony itp.
Kombinowałem całą noc i doszedłem do tego, że mogę kopiować zdjęcia i filmy w chmurę lub przez BT na laptopa, ale przerzucenie tylu plików przy tak marnym transferze trwało by z 2 dni, bo jeszcze co chwila mi zrywało. Postanowiłem jeszcze raz spróbować z czytnikiem i tym razem Laptopem a nie PC i o dziwo skopiowało się tyle samo plików co poprzednio, tyle że tym razem mam pełny dostęp do skopiowanych plików multimedialnych.
No i tu mógłbym sobie darować dalsze umartwianie, ale może zamiast wydać kolejne 2 stówy na kartę to może da się ją jeszcze odratować.

Pokrótce:
Format w windowsie niewykonalny. Nie można dokończyć operacji.
Programy polecane na Waszym/naszym forum nie działają. Albo pisze że nie da rady, albo że operacja zakończona sukcesem, ale po sprawdzeniu wszystko jest jak było- niczego nie sformatowało.
Próbowałem diskpart (przy okazji "zrobiłem sobie" kolejny problem w systemie windows, ale o tym założę wątek w innym dziale, jeśli sam wcześniej nie znajdę rozwiązania). Do momentu "clean" wszystko było ok, ale komenda "create partition primary" zwraca błąd o braku miejsca itp. (nie pamiętam już całego). Po sprawdzeniu oczywiście karta bez zmian. 50GB jak było tak jest.

W tym momencie postanowiłem się zarejestrować i zadać pytanie.

Jeszcze jedno co do tej pory zrobiłem to sprawdziłem VID i PID. Oto co wyszło w programie ChipGenius:

Description: [I:]Urządzenie pamięci masowej USB(Generic- SD/MMC)
Device Type: Mass Storage Device
Protocal Version: USB 2.00
Current Speed: High Speed
Max Current: 500mA
USB Device ID: VID = 0BDA PID = 0109
Serial Number: 20090815198100000
Device Vendor: Generic
Device Name: USB2.0-CRW
Device Revision: 0959
Manufacturer: Generic-
Product Model: SD/MMC
Product Revision: 1.00
Chip Part-Number: Unknown

A formularz na stronie zwrócił informację, że najwyżej jest to karta 32GB.
Obrazek

Dziwi mnie ta pojemność kart. Największa to 32GB, a jak już wcześniej pisałem moja to 64GB i na pewno tyle jest.

Jeszcze jedno co mi się przypomina to to, że przed aktualizacją Androida wyjąłem ze smartfona obydwie karty. Może to ma jakieś znaczenie.
Co z tym teraz zrobić?
Trochę długie, ale starałem się wszystko w miarę opisać.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Micro SanDiskUltra64GB-brak możliwości formatu/kasowania

Post07 paź 2015, 22:06

hmm, niestety karty tego typu to najgorszy przypadek, bo nie ma do nich soft, a już szczególnie sandiski. Producent nic nie udostępnia.

Więc jeśli nie pomagają programy do zerowania typu HDD Guru Low Level format, Bootice, albo formatowanie pod linuksem to słabo to widzę.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

elephant_ml

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 07 paź 2015, 17:55

Re: Micro SanDiskUltra64GB-brak możliwości formatu/kasowania

Post07 paź 2015, 22:27

Czy te wszystkie programy są w miarę porównywalne w działaniu? Bo tego pierwszego nie testowałem i zastanawiam się czy jeden może więcej niż inny, czy to może te same możliwości tylko w innym "opakowaniu".

kaleron

Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 05 cze 2015, 14:09
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice

Micro SanDiskUltra64GB-brak możliwości formatu/kasowania

Post08 paź 2015, 10:34

prawdopodobnie masz problem z generatorem napięć - odczyt możliwy, zapis nie. Nie spotkałem jeszcze softu do przeprogramowania sandiska. Brak jakiejkolwiek dokumentacji. Jeśli chodzi o ratowanie samej karty, proponuję odpuścić temat.
Serwis komputerowy i RTV
Odzyskiwanie danych
Naprawy elektroniczne

elephant_ml

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 07 paź 2015, 17:55

Re: Micro SanDiskUltra64GB-brak możliwości formatu/kasowania

Post08 paź 2015, 17:45

Jak już pisałem najważniejsze mi się udało- zgrałem wszystkie zdjęcia.
Teraz tylko jeszcze takie pytanie jeśli będę kupował nową kartę to zwracać uwagę na jej markę? Nigdy do tego nie przywiązywałem wagi, ale skoro teraz widzę że można karty odratowywać, to czy są jeszcze jakieś inne firmy poza SanDisk, które nie są wspierane jeśli chodzi o reanimację?
Myślałem teraz o Samsung Evo 128 GB. Czy w jej przypadku można liczyć na wsparcie w razie ewentualnych problemów/ błędów w przyszłości?

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Micro SanDiskUltra64GB-brak możliwości formatu/kasowania

Post08 paź 2015, 21:34

Ogólnie powiem Tobie, że w przypadku kart microSD czy SD jest słabo. Tu jak coś pada to pada. Z drugiej strony sprawdź gwarancję, może jeszcze ma, bo tu są one długie.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

elephant_ml

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 07 paź 2015, 17:55

Re: Micro SanDiskUltra64GB-brak możliwości formatu/kasowania

Post08 paź 2015, 21:55

No tylko są 2 problemy.
1) Kartę kupowałem przez allegro i jak zawsze (odkąd allegro istnieje a ja tam coś kupuję) trzymam emaila z zakupu. Tak żeby wiedzieć co i u kogo kupiłem. Sprawdzałem pocztę i niestety nie mam emaili z lipca 2013. Jakaś awaria była. Jedynie w historii rachunku bankowego znalazłem wpłatę za kartę. Wpłata 217 zł była na allegro, ale w opisie dodane miałem że to karta SDXC. Stad wiem że kupiłem w lipcu 2013. Tyle że nie wiem u kogo kupiłem i na ile gwarancja. Jedyna szansa to znaleźć fakturę. Tyle że i tak nie powie mi to ile było gwarancji.
2) W obecnym stanie nie za bardzo mogę oddać kartę na serwis. Za dużo istotnych dokumentów, notatek z kodami, hasłami, prywatnych zdjęć itp. Oczywiście zdaję sobie sprawę ze nikt tego nie będzie naprawiać tylko od razu rzuci w kosz, ale jednak przez kilka rąk to przejdzie i każdy może sobie obejrzeć /zgrać co chce. Gdyby się dało dysk wymazać to nie byłoby problemu. Bo w odzyskiwanie danych to już prawie na pewno by się nikomu nie chciało bawić. Chociaż to oczywiście też nie problem.

kaleron

Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 05 cze 2015, 14:09
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice

Micro SanDiskUltra64GB-brak możliwości formatu/kasowania

Post09 paź 2015, 10:32

Podając model karty dalej nic nie wiesz o tym, na jakim jest ona układzie. Nieraz pod tą samą nazwą handlową kryją się zupełnie różne urządzenia, które łączą jedynie zbliżone parametry. Ważniejsze od możliwości naprawy karty moim zdaniem są możliwości odzyskania z niej danych. Na takich nośnikach przechowuje się coraz więcej coraz ważniejszych dokumentów. Znacznie ważniejszych od nagich zdjęć byłej partnerki. A kopie zapasowe, to zjawisko niezwykle rzadkie w przyrodzie...i też bywają zawodne.
Serwis komputerowy i RTV
Odzyskiwanie danych
Naprawy elektroniczne

elephant_ml

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 07 paź 2015, 17:55

Re: Micro SanDiskUltra64GB-brak możliwości formatu/kasowania

Post23 paź 2015, 18:00

Kupiłem taką samą jak miałem. W sumie dopuki się nie zepsuła to działała dobrze.

-- 23 paź 2015, 18:00 --

Myślałem że już nie będę odświeżał tego wątku, ale niestety znów mnie dopadło.
Ta sama (ale nowa) karta. Zgrane wszystko z poprzedniej i karta działała w telefonie sprawnie przez 12 dni.
Wczoraj chciałem zrobić reset do ustawień fabrycznych telefonu, bo po ostatniej aktualizacji do Androida 5.1 nie wszystko działało jak powinno.
Resecik poszedł sprawnie, ale po ponownym uruchomieniu znów były bugi. Czyli jedyna opcja: unroot, stockowe recovery i jeszcze raz wgranie romu od nowa.
No to wpiąłem kabel w komputer, drugą końcówkę w telefon, wcisnąłem zasilanie i ... pech chciał że w folderze instalacyjnym na SD był już plik z instalacją androida. Odpaliła się automatycznie, a najpierw chciałem ją przerzucić na pamięć wewnętrzną. No ale nic , jakoś się zainstalowała. Po ogólnym sprawdzeniu wszystko grało. Dziś zdziwiło mnie, że znów czegoś telefon nie chciał zapisać czy usunąć z karty. Czyli dejavu.
Ale potem sprawdziłem inne pliki i jakoś się pokasowały. Sprawdziłem później czy nie "zmartwychwstały cudownie" jak to miało miejsce poprzednio. Jak usunąłem tak nie ma. Ale dalej kilku folderów nie byłem w stanie usunąć. Postanowiłem sprawdzić czy usunę na PC. Komputer widzi kartę jako niesformatowaną. No to problem boi jak sczytać pliki żeby ją następnie sformatować? Podpiąłem kartę poprzez telefon- dalej komunikat o niesformatowanej. No to przerzuciłem co ważniejsze rzeczy na pamięć wewnętrzną i znów karta do czytnika. Niestety komputer nie był w stanie wykonać formatowania. No to ostatnia szansa format w telefonie. Telefon sformatował kartę i po ponownym kilkukrotnym sprawdzeniu jest ona rzeczywiście pusta (przynajmniej tak pokazuje). No ale w komputerze nadal jest ona jako niesformatowana.
No to co to tym razem jest?
Ostatnio nie dało się karty ani sformatować ani wykasować, ale wszystkie pliki były widoczne w komputerze i udało się je po którejś próbie zgrać. Tym razem oficjalnie karta się sformatowała w telefonie (jeszcze nie wiem jak z zapisem/odczytem w telefonie), ale dla komputera jest ona nieosiągalna widzi jako niesformatowaną. Czy to kolejny trup?
Już wiem że szkodzi kartom aktualizacja androida z karty SD. Jakoś wcześniej nigdy z tym nie miałem problemu i zawsze aktualki szły z karty, tak teraz ewidentnie karty się zrypały zaraz po aktualizacji.

Niech ktoś coś doradzi, bo ja na te karty to majątek stracę.

elephant_ml

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 07 paź 2015, 17:55

Re: Micro SanDiskUltra64GB-brak możliwości formatu/kasowania

Post24 paź 2015, 00:09

Wszedłem na stronę sandiska, a z tamtąd na support i ichniejsze forum. Na pierwszych 5 stronach to co 4 wątek jest o tym, że 64GB Ultra weszła w tryb write protect. Chyba pakuję te obydwie karty i wysyłam bezpośrednio do nich, bo z tego co widzę to te uszkodzenia to taka norma i się nie mają co dziwić, a ja tłumaczyć.



  • Reklama

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości