Resident Evil 4 - moja recenzja gry

Napisz własną recenzję gry komputerowej
Regulamin forum
Posty w tym dziale wymagają zatwierdzenia. Komentarze prosimy zamieszczać na stronie głównej portalu. Osoby zainteresowane dodaniem swojej recenzji mogą to zrobić poprzez odpowiedni formularz znajdujący się pod tym adresem (formularz dostępny po zalogowaniu na stronie).
Awatar użytkownika
Maverick

Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 30 kwie 2009, 19:05

Resident Evil 4 - moja recenzja gry

Post07 gru 2009, 14:25

Nieubłaganie zbliża się czas, kiedy to trzeba opuścić swój ciepły, przytulny dom i wracać na studia po dłuugim weekendzie. W taką pogodę jest to naprawdę trudne. Przede mną koszmar, a właściwie 90-minutowa podróż... PKS-em, w sumie to na jedno wychodzi. Muzyki sobie nie posłucham, bateria w MP3-ce padła. Chyba znów przez 1.5 (czyt. półtorej) godziny będę bezmyślnie wpatrywał się w okno. Tak bywa. Trzeba powoli zacząć pakowanie, przedtem jednak sprawdzę pocztę i zajrzę na forum hotfix.pl czy nie ma jakichś newsów. Przypadkowo trafiam na wątek: "Moja recenzja gry". I tak właśnie w moim umyśle zrodziła się myśl... napisania recenzji. W autobusie i tak nie ma ciekawszego zajęcia...
Ok, nie będę Was już zanudzał.


Resident Evil 4

Swoją przygodę z Residentem zacząłem od części 2 jeszcze na Sony PlayStation kilka lat temu. Od tego czasu gra przeszła metamorfozę (ale o tym na końcu).
Po uruchomieniu gry mamy możliwość wyboru języka z pośród kilku dostępnych: Polski, Niemiecki, Francuski, Hiszpański i Włoski. Naturalnie wybrałem Polski. Następnie pojawia się logo CAPCOM, następnie menu.
Na początku grę możemy przejść jedynie na poziomie łatwym lub normalnym, poziom profesjonalny odblokowujemy przechodząc grę na drugim poziomie. Po pierwszym przejściu odblokowujemy różne dodatki:
Misja Ady oraz Rozdzielne Drogi - ukazują fabułę z punktu widzenia Ady
Najemnicy - zwykłe rozwalanie przeciwników na czas
A więc zaczynamy zabawę. Krótki filmik wprowadza Nas w akcję gry. Już na samym początku zapewne zdenerwuje Nas sterowanie za pomocą klawiatury. Pierwsza wada. Po pewnym czasie człowiek się przyzwyczai, pomóc w tym ma celownik laserowy.
Ruszamy dalej. Co do orientacji w terenie. Z tym nie powinno być najmniejszego problemu, w tej grze nie można się zgubić, nawet, jeżeli komuś to się uda to może skorzystać z mapy (domyślnie klawisz M). Pozostałe dodatki do mapy (pokazanie miejsc, w których ukryte są skarby) kupimy u handlarza.
Gra podzielona jest na trzy części: Wioska, Zamek oraz Wyspa. Naturalnie każda z nich kończy się walką z bossem, a w przypadku tej ostatniej, walką z przywódcą tego całego zamieszania, którym jest lord Osmund Saddler.
Grafika jest bardzo ładna. Wszystko wygląda naturalnie. Dominują ciemne kolory, czerń, odcienie szarości itp.. Podczas marszu lub biegu widzimy jak naszemu bohaterowi falują włosy, natomiast nie zapięta kurtka porusza się z wiatrem. Także warunki atmosferyczne ulegają zmianie. Zmiana ta ma miejsce po przerywnikach filmowych. Widok z za pleców bohatera.
Jeśli chodzi o dźwięk myślę że także nie mamy się czego przyczepić. Podczas poruszania się słychać kroki naszej postaci. Rzecz jasna są one głośniejsze podczas biegu. Ten element gry jest bardzo przydatny, nieraz zdarza się że za drzwiami czyha na nas niebezpieczeństwo.
Miłośnicy łamigłówek będą mocno zawiedzeni, można je policzyć na palcach jednej ręki, dodatkowo nie są one zbyt trudne do rozwiązania, no może z wyjątkiem jednej.
Podobnie jak we wcześniejszych częściach energię przywracamy za pomocą znalezionych roślin (które można ze sobą łączyć), jajek (!), czy sprayów (można je kupić u handlarza).
Co do arsenału, na początku zaczynamy z pistoletem (9 mm), ale już na początku gry możemy znaleźć strzelbę. U handlarza możemy nabyć lub przerobić broń, która będzie nam niezbędna do przejścia gry. Na dalszych etapach gry możliwości są bardziej zaawansowane. Jest także możliwość sprzedaży broni lub znalezionych po drodze skarbów, lub innych przedmiotów (niektóre możemy ze sobą łączyć, zwiększających wartość).
Jeśli chodzi o zapisywanie gry, to robimy to tylko na maszynach do pisania, które znajdziemy w różnych lokacjach. Są one, podobnie jak handlarz, zaznaczone na mapie.
W grze wykorzystano Quick Time Events polegający na wciskaniu odpowiedniej kombinacji klawiszy, co oznacza, że nie można nawet spokojnie obejrzeć przerywnika filmowego.
Podsumowując, Resident Evil 4 jest bardzo dobrze dopracowaną grą (pod względem graficznym i dźwiękowym), jednak Ci którzy grali w starsze wersje odczują zmianę. Gra która niegdyś była zaliczana do gatunku Survival Horror, zmienia drogę, idzie w kierunku strzelanek. Dość często zdarza się że stojąc w miejscu będziemy hurtowo likwidowali przeciwników.

zalety:
oprawa graficzna

wady:
Quick Time Events (w niektórych momentach można się zdenerwować)
sterowanie (ale tylko na początku) :evil:
to już nie jest ten sam, stary, dobry Resident

Grafika 5/5
Dźwięk 5/5
Grywalność 5/5

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Resident Evil 4 - moja recenzja gry

Post07 gru 2009, 16:58

Piskorz pisze:jednak Ci którzy grali w starsze wersje odczują zmianę. Gra która niegdyś była zaliczana do gatunku Survival Horror, zmienia drogę, idzie w kierunku strzelanek. Dość często zdarza się że stojąc w miejscu będziemy hurtowo likwidowali przeciwników.

Święta prawda.
Niestety według mnie pod względem klimatu odsłona Resident Evil 4 wypada marnie w porównaniu do poprzednich części.
Co prawda nie przeszedłem całej gry, ale miałem okazję kilka godzin pograć w RE4 i niestety mocno się zdziwiłem. Oczywiście oprawa graficzna stoi na dobrym poziomie i nie ma jej co porównywać do starszych części, ale pozostałe elementy gry niestety ustępują staruszkom. Zanikł przede wszystkim mroczny klimat, który dominował do RE3:Nemesis. Tam ogromną rolę odgrywała ścieżka dźwiękowa, która jest niezastąpiona oraz kapitalnie stworzone lokacje, a głównie ulice Racoon City. O dreszcze przyprawiały mnie kolejne spotkania z tytułowym Nemesisem.

Piskorz, fajna recenzja ;)



  • Reklama

Wróć do „Moja recenzja gry”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość