Czy stan uśpienia jest potrzebny?

Wszystko co dotyczy oprogramowania komputerowego
Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Czy stan uśpienia jest potrzebny?

Post11 lis 2010, 22:06

Czy stan uśpienia jest potrzebny?

Ostatnio zauważyłam, że wygaszacz ekranu w ogóle mi się nie włącza, bo komputer przechodzi w stan uśpienia po 10 minutach, a wygaszacz miał się włączać po kwadransie. Stwierdziłam, że nie po to mam fajny wygaszacz (z GOTD), żeby się nie włączał i zmieniłam ustawienia, aby monitor nigdy się nie wyłączał i komputer nigdy nie przechodził w stan uśpienia. Czy dobrze zrobiłam? Czy trzeba było inaczej skonfigurować komputer, aby potem nie było z nim ewentualnych problemów? Nie wiem czemu, ale przed reinstalacją systemu, wygaszacz się włączał, a dopiero po jakimś czasie komp wchodził w stan uśpienia. Jakie ustawienia są optymalne dla mojego kompa? :mrgreen: Nie chcę, żeby coś w moim kompie się uszkodziło- nowiutki nie jest, chociaż dobrze się sprawuje. Czy jak komp będzie wchodził w stan uśpienia, to nie będzie się przegrzewał? Na razie nie mam z tym problemu.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
DwD99

Stały bywalec
Posty: 712
Rejestracja: 06 lip 2010, 21:11
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie

Czy stan uśpienia jest potrzebny?

Post11 lis 2010, 22:50

Stan uśpienia nie jest potrzebny ale w Windows 7 jest on ustawiony oryginalnie.
Komputer będzie w stanie spoczynku i nie będzie miał zbyt dużych temperatur.
Jak chcesz wyłączyć to zrób tak:PPM > Personalizuj > Wygaszacz Ekranu > na dole Ustawienia zasilania i opcje uspienia komputera daj na nigdy

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Czy stan uśpienia jest potrzebny?

Post11 lis 2010, 22:56

DwD99, właśnie tak wcześniej zrobiłam i teraz się zastanawiam, czy nie uszkodzę przez to kompa. Jednak na razie aż tak się nie nagrzewa, a wygaszacz chyba też oszczędza energię i chroni kompa przed przegrzaniem. Prawda? :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Czy stan uśpienia jest potrzebny?

Post12 lis 2010, 00:42

Stan uśpienia to tylko oszczędność energii, a temperaturki nie szkodzą podzespołom, wbrew pozorom nie szkodzą. To raczej rozruch szkodzi, gdyż do rozruchu idzie większa porcja energii niż do zwykłej pracy. Tak więc lepiej nie wyłączać niż ciągle włączać, a stan uśpienia co się da wyłącza.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Czy stan uśpienia jest potrzebny?

Post12 lis 2010, 00:49

Czyli dobrze, że wyłączyłam stan uśpienia.

Co do wyłączania kompa, to na ogół włączam go na kilka godzin, a na noc go wyłączam. Bałabym się zostawić włączony komp na noc, bo czasami zdarzają się takie przypadki, że w nocy była awaria zasilania i komuś spaliło cały sprzęt.

Czy przypadkiem dzięki stanowi uśpienia komp nie wykorzystuje mniej prądu? Jak to jest? A czy wygaszacz ekranu przyczynia się do oszczędzania energii? Nie znam się na tym. :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Czy stan uśpienia jest potrzebny?

Post12 lis 2010, 00:54

Tak, stan uśpienia zmniejsza zużycie prądu, po to on jest (stan S1 i S3). Czy wygaszacz ekranu zmniejsza, hmm raczej nie. Jak jest 3D to ruszy akcelerator do roboty a ten jest zjadaczem prądu. Zadaniem wygaszacza raczej jest to, aby na monitorach nie powstawały wypalenia pikseli, które powodowane są stałym obrazem.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Czy stan uśpienia jest potrzebny?

Post12 lis 2010, 01:32

To co mam w końcu zrobić? Czy mam uruchomić stan uśpienia i np. ustawić go tak, aby komp w niego wchodził po godzinie? Po jakim czasie mam wyłączać monitor?

Nie chcę, żeby moje rachunki za prąd drastycznie wzrosły.

Chociaż czasami mój komp nie wychodził ze stanu uśpienia i musiałam go gwałtownie wyłączać.

Cosik_ktosik, więc co mi doradzasz?

Naprawdę myślałam, że wygaszacz ekranu jest min. po to, aby oszczędzać energię.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Czy stan uśpienia jest potrzebny?

Post12 lis 2010, 01:50

Ja ustawiam tak, monitor po 20 minutach, uśpienie po 40 minutach bezczynności. Wtedy wiem, że na pewno nic nie robię na komputerze.

A wygaszacze powstały z myślą o tym, że dawniej obraz wyświetlany na monitorze potrafił na nim zostawać jeszcze chwilę po wyłączeniu, a więc wymyślili coś co pomoże ruszać pikselami obrazu, aby tego efektu na monitorze nie było (mogło mu tak zostać).
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
Dżon Lemon

Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 25 sie 2010, 22:53

Czy stan uśpienia jest potrzebny?

Post12 lis 2010, 01:53

A może, po prostu, staraj się nie zostawiać komputera włączonego niepotrzebnie? Wtedy uśpienie nie będzie konieczne ;).

Wg mnie, rozsądne byłoby np. takie ustawienie:
- wyłączenie monitora po 15 minutach
- włączenie wygaszacza po 10 (ostrzega, że wkrótce monitor zostanie wyłączony)

Ogólnie, samymi ustawieniami systemowymi zbyt wiele w kwestii poboru energii nie zmienisz. Ważniejsze jest to, w jaki sposób korzystasz z komputera, no i oczywiście sprzęt (i jego ustawienia, chociażby w BIOSie).

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Czy stan uśpienia jest potrzebny?

Post12 lis 2010, 01:59

A ja ustawiłam tak, monitor: 45 minut.
Stan uśpienia: po godzinie.
Wygaszacz: po kwadransie.

Czy to dobrze? :mrgreen:

Dżon Lemon, na ogół ciągle siedzę przy kompie. Rzadko go zostawiam włączonego. Czasami kompa skanuję Dr Web Cure It i wtedy czasami nic na nim nie robię. Skanowanie kompa tym programem bywa deprymujące.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
Dżon Lemon

Użytkownik
Posty: 48
Rejestracja: 25 sie 2010, 22:53

Czy stan uśpienia jest potrzebny?

Post12 lis 2010, 02:19

45 minut to chyba troszkę za dużo, monitor bierze całkiem sporo energii*, a ewentualne (nieco) częstsze włączanie/wyłączanie, spowodowane szybszym wyłączaniem go, nie powinno mieć dużego wpływu na jego żywotność ;).

Czasami kompa skanuję Dr Web Cure It i wtedy czasami nic na nim nie robię.

Robisz coś w tym czasie - skanujesz Dr Web Cure-It. To, czy znajdujesz się w tym momencie w pobliżu komputera, niczego nie zmienia.

*chociaż oczywiście, wpływ monitora, jak i całego komputera, na rachunki za energię, jest raczej niewielki. Jeżeli, przykładowo, zależy Ci, aby pooglądać sobie "fajny wygaszacz ekranu", to w ogóle nie przejmuj się tymi ustawieniami :)

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Czy stan uśpienia jest potrzebny?

Post12 lis 2010, 09:32

Ogólnie to wszystko zależy co robisz na komputerze. Ja mam takie czasy gdyż np z racji pisanego doktoratu często otwieram jakiś dokument i piszę coś na jego temat albo np sprawdzam na kartce jakieś wyniki obliczeń. No to jak mi się bestia wyłącza to mnie zwyczajnie szlag trafia jak robi to za często.

Tak samo np może być z przyciemnieniem w laptopie. Oglądasz film, a ten że ma przyciemnienie ustawione na 5 minut, to przygasza co chwilę ekran.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
DwD99

Stały bywalec
Posty: 712
Rejestracja: 06 lip 2010, 21:11
Lokalizacja: Krosno Odrzańskie

Czy stan uśpienia jest potrzebny?

Post12 lis 2010, 12:40

Ja jak pobierałem coś na se7enie to stan uśpienia wyłączony a monitor samemu wyłączałem i komp chodził sobie przez całą nockę a trzymał normalną temperaturę (w ogólnie nie wzrosła).

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Czy stan uśpienia jest potrzebny?

Post12 lis 2010, 12:43

Dżon Lemon, to na razie zostawię te ustawienia. Chciałam się trochę nacieszyć wygaszaczem, niech popracuje przez pół godziny. Po to jest, aby na jakiś czas się włączał.

Cosik_ktosik, życzę Ci powodzenia w pisaniu doktoratu. :)

DwD99, wydaje mi się, że mój komp za bardzo się nie nagrzewa. Włączyłam stan uśpienia ze względu na to, że chcę oszczędzać energię elektryczną.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.



  • Reklama

Wróć do „Oprogramowanie”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości