Filozofia szyfrowania programem TrueCrypt

Wszystko co dotyczy oprogramowania komputerowego
koszalek

Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 01 maja 2009, 21:55

Filozofia szyfrowania programem TrueCrypt

Post01 maja 2009, 22:04

Mam pytania odnośnie szyfrowania TrueCrypt.

Czy pracując na zaszyfrowanym przez TrueCrypt dysku to szyfrowanie w locie chroni przed infekcjami (wirusy itd nie mają dostępu do danych- zaszyfrowanych)?

Czy gdy skopiuję plik z mojego szyfrowanego dysku np na pendrive i będę chciał ten plik otworzyć na innym komputerze (na którym nie ma szyfrowania jakiegokolwiek TrueCryptem) to będę musiał skorzystać z TrueCrypta? Czy może takie pliki gdy kopiuję je na nośnik lub wysyłam przez internet odkodowują sie w locie i nie są zaszyfrowane??

Przy okazji- lepiej szyfrować pojedyncze pliki/kilka plików programem PGP czy 7-zip'em/Winrarem?
Ostatnio zmieniony 04 maja 2009, 06:20 przez rokko, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: korekta tytułu

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Filozofia szyfrowania programem TrueCrypt + 1 pytanko

Post01 maja 2009, 22:33

Czy pracując na zaszyfrowanym przez TrueCrypt dysku to szyfrowanie w locie chroni przed infekcjami

Niestety nie, jako że dostęp do podmontowanego woluminu odbywa się podobnie jak do każdego innego zasobu tj. partycji. Złośliwe oprogramowanie ma takie same prawa jak konto użytkownika, jeżeli pracujesz na koncie Administrator lub innym z uprawnieniami administratora, to wirus/trojan będzie miał pełną swobodę działania.

to będę musiał skorzystać z TrueCrypta?

Tak, będzie trzeba skorzystać z oprogramowania użytego do szyfrowania czyli TrueCrypt. Na szczęście jest wersja portable tejże aplikacji, więc jeżeli administrator danego komputera nie zastosuje nadzwyczajnych restrykcji, to będzie można podmontować pendrive używając wersji portable tegoż programu.

Przy okazji- lepiej szyfrować pojedyncze pliki/kilka plików programem PGP czy 7-zip'em/Winrarem?

Każda metoda jest dobra, ale jeżeli stawiasz na wygodę użytkowania, to ta metoda odpada. Zależy jeszcze oczywiście co chcesz szyfrować. Co do konkretnych aplikacji, nie ma to większego znaczenia czym będziesz dokonywał szyfrowania, ważne jest jakiego algorytmu użyjesz.
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

koszalek

Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 01 maja 2009, 21:55

Filozofia szyfrowania programem TrueCrypt + 1 pytanko

Post01 maja 2009, 22:44

Więc używanie TrueCrypta jest niezbyt elastyczne ;/ Jest więc jakiś sposób na rozszyfrowanie pliku jeśli chcę coś komuś wysłać i by ten ktoś nie musiał specjalnie tego rozszyfrowywać tylko dlatego że ja mam wszystko szyfrowane? No i jak jest np z rozmowami przez jabbera/gg- jeśli wszystko u mnie jest szyfrowane to wiadomości do tego z kim próbuję rozmawiać przychodzą zaszyfrowane... więc sobie nie można pogadać... i ten z kim chcę pogadać musi również mieć TrueCrypta z takimi ustawieniami jak ja?

ale jeżeli stawiasz na wygodę użytkowania, to ta metoda odpada

Co było by wygodniejsze?

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Filozofia szyfrowania programem TrueCrypt + 1 pytanko

Post01 maja 2009, 23:05

Jest więc jakiś sposób na rozszyfrowanie pliku jeśli chcę coś komuś wysłać i by ten ktoś nie musiał specjalnie tego rozszyfrowywać tylko dlatego że ja mam wszystko szyfrowane?

Tak, można. Powszechnie do tego celu używa się tzw. certyfikatów, metoda szeroko stosowana np. w przesyłaniu korespondencji. Osoba odczytująca zaszyfrowaną wiadomość musi posiadać klucz deszyfrujący-certyfikat. To samo jest z szyfrowaniem w systemie Windows, pliki są zaszyfrowane, do ich odczytu potrzebny jest specjalny certyfikat, generowany jest on oddzielnie dla każdego z kont i jest oczywiście unikalny.

No i jak jest np z rozmowami przez jabbera/gg- jeśli wszystko u mnie jest szyfrowane to wiadomości do tego z kim próbuję rozmawiać przychodzą zaszyfrowane... więc sobie nie można pogadać...

A to już jest nieco inna sprawa, bo tutaj szyfrowanie/deszyfrowanie Masz inaczej zdefiniowane. Wszystko znajdziesz w specyfikacji danego protokołu.

Co było by wygodniejsze?

I znowu pytanie, na które nie można jednoznacznie odpowiedzieć. To jest uzależnione od masy czynników, nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie co będzie najlepsze dla Ciebie.
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

koszalek

Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 01 maja 2009, 21:55

Filozofia szyfrowania programem TrueCrypt + 1 pytanko

Post01 maja 2009, 23:16

I znowu pytanie, na które nie można jednoznacznie odpowiedzieć. To jest uzależnione od masy czynników, nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie co będzie najlepsze dla Ciebie.

Rozumiem, ale są jeszcze jakieś inne metody które mogłyby być wygodniejsze? Chodzi o te metody- jakie jeszcze istnieją.

A to już jest nieco inna sprawa, bo tutaj szyfrowanie/deszyfrowanie Masz inaczej zdefiniowane. Wszystko znajdziesz w specyfikacji danego protokołu.

Programy więc to (np to co teraz piszę na forum) odszyfrowują przed wysłaniem- np podczas korzystania z przeglądarki? Co by trzeba było w Firefoksie ustawić?

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Filozofia szyfrowania programem TrueCrypt + 1 pytanko

Post01 maja 2009, 23:30

Rozumiem, ale są jeszcze jakieś inne metody które mogłyby być wygodniejsze? Chodzi o te metody- jakie jeszcze istnieją.

Moim zdaniem ten sposób z TrueCrypt jest bardzo wygodny, jak jeszcze uwzględnić, iż przy jego pomocy można tworzyć nie tylko zaszyfrowane kontenery lecz również szyfrować całe partycje a nawet dyski to na prawdę jest to świetne darmowe narzędzie do szyfrowania danych. Jednym zdaniem, dla domowego usera w sam raz.

Innym programem podobnym do TC i działającym na podobnej zasadzie jest np. FreeOTFE.

Zerknij tutaj jeszcze -> viewtopic.php?f=17&t=234

Programy więc to (np to co teraz piszę na forum) odszyfrowują przed wysłaniem- np podczas korzystania z przeglądarki? Co by trzeba było w Firefoksie ustawić?

Nic nie musisz ustawiać, to się samoistnie odbywa, pisałem, iż zdefiniowane jest to w specyfikacji protokołu, powszechnie w sieci używasz np. SSL lub TLS. Więcej info np. o SSL i sposobie szyfrowania -> Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW



  • Reklama

Wróć do „Oprogramowanie”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości