Odwrócony obraz z kamery

Wszystko co dotyczy oprogramowania komputerowego
PKP

Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 13 gru 2009, 13:55

Odwrócony obraz z kamery

Post01 sie 2015, 12:16

Zainstalowałem sobie openSUSE 13.2 i najnowszego Skype w wersji 4.3.0.37. Posiadam laptopa marki ASUS (szukałem już sterowników do kamery na stronie SUSE - nie ma). Obraz z kamery jest odwrócony. Zainstalowałem potrzebne bilbioteki, w zasadzie to wykonałem to: Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Niestety symbolicznego dowiązania nie chciało mi już wykonać. Wymusiłem więc dowiązanie poprzez opcję -f. Podczas uruchomienia Skype z konsoli miałem tylko niekończący się komunikat (listowanie):

Kod: Zaznacz cały

ERROR: ld.so: object '/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so' from LD_PRELOAD cannot be preloaded (wrong ELF class: ELFCLASS32): ignored.

I Skype nie chciał się załączyć. Kolejnym rozwiązaniem było uruchomienie z poziomu konsoli komend:

Kod: Zaznacz cały

export LIBV4LCONTROL_FLAGS=1 && LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so skype

Skype się uruchomił, obraz w porządku, ale gdy wyłączałem kamerę, to w konsoli pojawiał się komunikat:

Kod: Zaznacz cały

libv4l2: error allocating conversion buffer skype

OK, to jeszcze mogę przeboleć, skoro używam programów 32-bitowych na 64-bitowym sprzęcie... No ale wygodnie byłoby nie wpisywać tych komend za każdym razem, gdy chcę uruchomić, niestety już Microsoftowy, produkt. Drugi z załączonych kodów umieściłem w pliku .bashrc, no ale tu znowu problem, bo przy uruchamianiu konsoli (nawet jak nie uruchamiam Skype) mam litanię przed znakiem zachęty (piercwszy kod), gdy uruchamiam Skype to tak samo wyskakują mi te komunikaty, przyczym już się nie listują w nieskończoność.

Co bym chciał uzyskać? Chciałbym uruchamiać Skype normalnie i nie mieć komunikatów w konsoli. Czy jest to możliwe? Nie mogę sobie poradzić z tymi zmiennymi lokalnymi.

Pozdrawiam
PKP

-- 01 sie 2015, 12:14 --

PKP pisze:Co bym chciał uzyskać? Chciałbym uruchamiać Skype normalnie i nie mieć komunikatów w konsoli. Czy jest to możliwe? Nie mogę sobie poradzić z tymi zmiennymi lokalnymi.

Odgrzewam temat, bo być może ktoś w przyszłości będzie szukał rozwiązania. Jak pisałem wyżej, wywołanie polecenia z linii shella:

Kod: Zaznacz cały

export LIBV4LCONTROL_FLAGS=3 && LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so skype

powoduje, że Skype zostaje uruchomiony, a obraz z kamery jest poprawnie zorientowany. Jest jednak problem, gdy zamknie się okno terminala z uruchomionym shellem. Obszedłem problem następująco. Stworzyłem alias:

Kod: Zaznacz cały

alias skype='export LIBV4LCONTROL_FLAGS=3 && LD_PRELOAD=/usr/lib/libv4l/v4l1compat.so skype &'

(ważne jest, by znak & był na końcu) po czym uruchamiam terminal i wywołuję polecenie:

Kod: Zaznacz cały

screen -S skype

następnie wpisuję:

Kod: Zaznacz cały

skype

i zostaje uruchomiony powyższy alias. Opuszczam (nie zamykam go, działa w tle) wirtualny shell za pomocą dwóch kliknięć

Kod: Zaznacz cały

Ctrl+A


To tyle. Nawet jeśli zamkniemy wszystkie okna terminala, to wirtualny shell będzie działał w tle, a tym samym Skype. Dobrze byłoby, jakby dało się tę samą sekwencję poleceń podpiąć pod "kliknięcie" w ikonę Skype na pasku. Próbowałem, ale bezskutecznie.


  • Reklama

Wróć do „Oprogramowanie”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości