Pomoc przy bazie danych-tabele w access

Wszystko co dotyczy oprogramowania komputerowego
Awatar użytkownika
mint1991

Globalny Moderator
Posty: 758
Rejestracja: 26 lis 2008, 22:37
Kontaktowanie:

Pomoc przy bazie danych-tabele w access

Post05 kwie 2010, 11:34

Cześć :)

Potrzebuje zrobić bazę danych w MS Access 2003, a dokładnie bazę danych umożliwiającą prowadzenie wypożyczalnie płyt muzycznych. nie znam za dobrze access'a dlatego proszę o pomoc.
Wiem, że trzeba utworzyć na początek tabele. Jak się to robi to wiem. tylko nie wiem jak podzielić te tabele.
Wiem, że powinny być widoczne i możliwe do wprowadzenia takie dane jak: wykonawca, tytuł płyty, gatunek, kto kiedy wypożyczył i kiedy ma oddać. Pomiędzy tabelami chciałbym wykonać relacje.
I teraz tak zrobiłem jedną tabelę dotycząca płyt (wykonawca, tytuł, gatunek), czy teraz w następnej tabeli mam umieścić pola o nazwach: wypożyczona przez, data wypożyczenia, data oddania?
Tylko proszę jak dziecku tłumaczyć ;) niestety w okresie kiedy nauczyciele powinni mnie uczyć access'a to uczyli malowania w paint'cie - no cóż to się nazywa nauczanie informatyki w szkołach podstawowych i gimnazjach. (5 lat malowania i pisania w MS Word)
Dzięki za pomoc :)
Nigdy Nie Patrz Wstecz I Tak Nie Będzie Tak Jak Było Kiedyś...
Obrazek
Otrzymałeś od nas pomoc? Podoba Ci się to forum? - Poleć nas znajomym.

Teoria - wszystko wiemy, ale nic nie działa.
Praktyka - wszystko działa, ale nie wiemy dlaczego.
My łączymy teorię z praktyką - nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. :D

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Pomoc przy bazie danych-tabele w access

Post05 kwie 2010, 12:30

Wszystko w jednej tabeli zrób, chyba że macie inne wytyczne od nauczyciela.

Tworzysz tabelę główną z kolumnami jak wyżej podałeś. Na początek ustalasz jakie dane mają się znaleźć w każdej z kolumn i ile max znaków mogą zawierać. Wszystko znajdziesz po przełączeniu się do widoku projektu.

Następnie tworzysz tabelę gatunek, która zawierać będzie zdefiniowane przez Ciebie typy. Przechodzisz do głównej tabeli i zaznacz kolumnę gatunek, PPM na zaznaczeniu i wybierz kolumna odnośnika. Zostaw domyślną opcję, dalej, wskaż tabelę gatunek, dalej, wybierz gatunek, kliknij strzałkę i przenieś na lewą stronę pole, następnie dalej, wybierz sortowanie wg identyfikatora.

Później do tego dorobisz formularz wprowadzania danych (interfejs) i kwerendy.
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

Awatar użytkownika
mint1991

Globalny Moderator
Posty: 758
Rejestracja: 26 lis 2008, 22:37
Kontaktowanie:

Pomoc przy bazie danych-tabele w access

Post05 kwie 2010, 12:47

Czyli robię tabelę gdzie znajdują się pola: wykonawca|tytuł|gatunek|wypożyczona przez|data wypożyczenia|data zwrotu
i robię jeszcze jedną tabele gdzie robię pole o nazwie gatunek i tam w rekordach określam gatunki?

A i jeszcze jedno jak zdefiniować warunek, który sprawdza mi czy zostało wpisane np 6 znaków?
Nigdy Nie Patrz Wstecz I Tak Nie Będzie Tak Jak Było Kiedyś...
Obrazek
Otrzymałeś od nas pomoc? Podoba Ci się to forum? - Poleć nas znajomym.

Teoria - wszystko wiemy, ale nic nie działa.
Praktyka - wszystko działa, ale nie wiemy dlaczego.
My łączymy teorię z praktyką - nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. :D

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Pomoc przy bazie danych-tabele w access

Post05 kwie 2010, 12:58

Dokładnie tak.

Główna tabela, widok projektu, dajmy na to zaznaczysz pole wykonawca.
Na zakładce ogólne można zdefiniować rozmiar pola.
W linijce Reguła spr. poprawności można zdefiniować warunek.
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

Awatar użytkownika
mint1991

Globalny Moderator
Posty: 758
Rejestracja: 26 lis 2008, 22:37
Kontaktowanie:

Pomoc przy bazie danych-tabele w access

Post05 kwie 2010, 13:09

W linijce Reguła spr. poprawności można zdefiniować warunek


akurat to wiem tylko mam pole o nazwie numer karty i chce tak zdefiniować warunek, że by sprawdzał mi czy numer ten składa się z dokładnie 6 znaków, ale nie wiem jak to zdefiniować :oops:

Czy ta dodatkowa tabela z gatunkami utworzona jest na cele relacji?
Nigdy Nie Patrz Wstecz I Tak Nie Będzie Tak Jak Było Kiedyś...
Obrazek
Otrzymałeś od nas pomoc? Podoba Ci się to forum? - Poleć nas znajomym.

Teoria - wszystko wiemy, ale nic nie działa.
Praktyka - wszystko działa, ale nie wiemy dlaczego.
My łączymy teorię z praktyką - nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. :D

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Pomoc przy bazie danych-tabele w access

Post05 kwie 2010, 16:51

z dokładnie 6 znaków

Jak ma być z góry ustalona zatem utwórz maskę wprowadzania

Czy ta dodatkowa tabela z gatunkami utworzona jest na cele relacji?

Też. W danej kolumnie jak wie się, że będą powtarzały się pewne dane np. dni miesiąca, można zastosować dodatkową tabelę z wylistowanymi miesiącami, podpiąć ją pod główną tabelę. Utworzy się relacja i w tabeli gł. dla konkretnej kolumny będzie można swobodnie operować wspomnianymi danymi.
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

Awatar użytkownika
mint1991

Globalny Moderator
Posty: 758
Rejestracja: 26 lis 2008, 22:37
Kontaktowanie:

Pomoc przy bazie danych-tabele w access

Post10 maja 2010, 18:44

Zrobiłem troszkę bazy jest ona w stanie surowym, prawdopodobnie jest w niej wiele błędów. Dlatego jak masz czas to zerknij na nią -> Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Jak zrobić w formularzu tak, żeby po podaniu wykonawcy w pozycji nazwa płyty nie miał do wyboru wszystkich nazw tylko te, które są autorstwa wykonawcy. Wiem, ze trzeba zrobić jakieś powiązanie, ale nie wiem jak :( .
Powiedz mi cokolwiek o kwarendach bo jak o to chodzi to już jestem całkiem nie za bardzo. Jak ona mogła by wyglądać (co zawierać) w przypadku tej bazy danych?
Nigdy Nie Patrz Wstecz I Tak Nie Będzie Tak Jak Było Kiedyś...
Obrazek
Otrzymałeś od nas pomoc? Podoba Ci się to forum? - Poleć nas znajomym.

Teoria - wszystko wiemy, ale nic nie działa.
Praktyka - wszystko działa, ale nie wiemy dlaczego.
My łączymy teorię z praktyką - nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. :D



  • Reklama

Wróć do „Oprogramowanie”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości