Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Fix00ser

VIP
Posty: 937
Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post06 sty 2022, 10:41

Do wyszukiwania osieroconych pakietów kiedyś używałem

deborphan oraz debfoster

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Ostrzegam jednak by obydwa narzędzia stosować z bardzo wysoką ostrożnością ponieważ mogą one również rozwalić system zależności
przy użyciu nieodpowiednich flag

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post06 sty 2022, 14:16

Ok, Fix00ser, dzięki że zaproponowałeś mi rozwiązanie problemu jak usunąć pozostałości po SystemBack, na razie ich nie użyję, bo nie jestem zaawansowaną użytkowniczką systemu Linux (Zorin OS).

Dzisiaj zdecydowałam się odinstalować z Zorin OS Google Chrome, bo o ile się nie mylę, to została w niej zaimplementowana szpiegowska funkcja, podobna do działania keyloggera, chyba że coś źle zrozumiałam, oraz nie bez problemu Operę*, SlimJet, ungoogled chromium, LibreWolf, oraz drugi Firefox. Pozostały: Firefox, chromium, Microsoft Edge dev, SRWare Iron (też go chciałam odinstalować, ale to mi się nie udawało, potem o nim pisali w samych superlatywach, więc postanowiłam go zostawić).

* Opery nie mogłam odinstalować w standardowy sposób, za pomocą

Kod: Zaznacz cały

sudo apt-get remove opera
i pomogło dopiero to:

Kod: Zaznacz cały

sudo dpkg -r opera-stable
, a potem:

Kod: Zaznacz cały

sudo rm -f /etc/apt/sources.list.d/opera-stable.list
, pomocne było Google i ów temat:

Kod: Zaznacz cały

https://qa-stack.pl/ubuntu/296020/how-can-i-uninstall-opera-from-xubuntu
. Nie wiem czy każdemu w podobny sposób uda się rozwiązać problem z odinstalowaniem Opery. :mrgreen:

Owa strona została uznana za bezpieczną przez Bitdefender TrafficLight, McAfee Web Advisor i Avira Browser Safety.

------Połączono posty------

Aha, czy mogę bezpiecznie użyć Synaptic, czy jakoś tak, aby usunąć pozostałości po SystemBack oraz Vivaldi? Nie chcę nic zepsuć.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post13 sty 2022, 20:32

Jeśli istnieję tam wpis o nazwie "SystemBack" czy "Vivaldi" to oczywiście można. Ale tylko jeśli rzeczywiście to jest to. Można to sprawdzić w opis danego programu w synaptic po zaznaczeniu. Czyli klikamy na to co nas interesuję i na dole się wyświetli opis. (czasem po Naszemu, czasem po ang)

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post14 sty 2022, 09:05

Ok, to na razie nic nie usunę... A jeśli się na to zdecyduję, to sprawdzę co chcę usunąć, bo nie chcę nic zepsuć.

------Połączono posty------

Wczoraj zainstalowałam parę aktualizacji systemu Zorin OS i ów system przestał widzieć adapter WiFi. XP nadal go widzi. Nie mam więc teraz dostępu do mojej WiFi, na Zorin OS. Jak to naprawić?

------Połączono posty------

Aha, w razie potrzeby mogę użyć kabla Ethernet, aby rozwiązać ów problem, z adapterem WiFi.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post21 sty 2022, 20:37

Pamiętasz może jakie pakiety były wówczas aktualizowane?
Można najpierw sprawdzić, czy pakiet odpowiedzialny za sterownik dla Twojej karty Wifi, jest obecnie zainstalowany.
Potem można sprawdzić czy nie było jakieś aktualizacji Linuxa.

Można też użyć polecenia:

lsusb (L małe nie I duże) kiedy jest odłączone oraz drugi raz po podłączeniu.
Można też sprawdzić jakie pakiety były aktualizowane w logach. Czyli wpisujemy w terminalu grep "upgrade" /var/log/dpkg.log (może być tego dużo, ale wystarczy z ostatnich dni. Czyli od końca)

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post22 sty 2022, 10:54

Ok, to była duża aktualizacja, Linux generic firmware, czy jakoś tak i zakończyła się restartem. Wcześniej zdarzało się, że chwilowo adapter WiFi nie był widziany i wówczas pomagał restart. Ktoś miał podobny problem i tak zmienił ustawienia, że były aktualizowane sterowniki od adaptera WiFi, jednak nie wiem czy to by mi pomogło.

W zasadzie nie ma sensu odłączać adapter WiFi, skoro w ogóle nie jest widziany... Opcje WiFi pojawiają się dopiero jak wpiszę je w wyszukiwarce. Ok, później sprawdzę polecenie: lsusb, oraz sprawdzę jakie aktualizacje się zainstalowały... Komp bez neta, to koszmar... Miewam problemy z adapterem WiFi, przy komputerze z systemem Windows 10, wówczas nie jest ponoć dostępna żadna sieć WiFi i pomaga wysuwanie i wsuwanie do portu USB tego adaptera. Na Zorin OS to nie pomogło...

------Połączono posty------

Ok, nawet jak adapter WiFi podłączę do innego portu USB, to nadal nie jest widziany. Użyłam polecenia: lsusb, oto wynik:

Kod: Zaznacz cały

pc@KOMPUTER:~$ lsusb
Bus 001 Device 004: ID 2357:0138 TP-Link 802.11ac NIC
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 002: ID 1a2c:2124 China Resource Semico Co., Ltd USB Keyboard
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 002: ID 04f3:0232 Elan Microelectronics Corp. Mouse
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub


Tamto drugie polecenie nie zadziałało poprawnie, chyba że coś źle robiłam...
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post23 sty 2022, 20:43

Czy to urządzenie Wifi jest TP-Link? Jeśli tak to system widzi, gdyż widać go w lsusb.
Co do tego drugiego polecenia to można spróbować jeszcze raz. Wpisać to co jest poniżej:

grep "upgrade" /var/log/dpkg.log >> log.txt

Są spacje. Pierwsza po grep, druga po "upgrade". itd
Plik tekstowy powinien być w katalogu domowym i mieć nazwę log.txt. Oczywiście nie kopiować wszystkiego tylko odkąd pojawił się owy problem. Będzie data po lewej w owym pliku.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post24 sty 2022, 12:24

Ok, może polecenie lsusb widzi adapter WiFi firmy TP-Link, ale jest całkowicie bezużyteczny, bo nie mogę go użyć, aby połączyć się z moją siecią WiFi. Jest jakby go nie było...

Ok, później spróbuję poprawnie wpisać tamto drugie polecenie. Musiałam coś robić nie tak, jak trzeba...

------Połączono posty------

Ok, wczoraj trochę mnie poniosło i podłączyłam kompa z Zorin OS, do neta za pomocą kabla Ethernet i próbowałam bezskutecznie od nowa zainstalować adapter WiFi TP-Link. Efekt był taki, że ostatnia linijka, czyli:

Kod: Zaznacz cały

sudo modprobe 88x2bu
zwróciła błąd. Jednak nadal jak użyję polecenia lsusb, to ów adapter jest widziany- sprawdziłam to dzisiaj. Przy okazji zainstalowałam kilka pomniejszych aktualizacji, myśląc że to może rozwiąże problem z adapterem WiFi. Myliłam się.

Aha, udało mi się chyba właściwie wpisać tamto drugie polecenie i po około pół godzinie powstał pusty plik log.txt. Wówczas przypomniałam sobie, że po każdej aktualizacji używam BleachBit i Stacera, więc tamten log musiał być pusty, chyba że owe programy na niego nie wpływają i wciąż coś robiłam nie tak.

Ktoś inny miał problem z adapterem WiFi i kazali mu zainstalować jakieś firmware, w sumie dwie paczki. Nie chcę już ustalać jakie aktualizacje się zainstalowały, tylko rozwiązać problem z moim adapterem WiFi. Proszę o pomoc.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post26 sty 2022, 20:39

Półgodziny to trochę długo.... . Co do używania bleachbit itp to pewnie usunęło logi, więc pewnie nie ma (pewnie nie odznaczona opcja). Wówczas można by było zobaczyć, czy jakiś pakiet aktualizowany miał by wpływ na owe kartę Wifi.

A co daje polecenie lsmod | grep 88x2bu ? Wówczas wiadomo by było czy nie jest załadowany już owe 88x2bu.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post27 sty 2022, 13:31

Ok, źle się wyraziłam, ów log.txt powstał od razu, ale był pusty i czekałam około półgodziny, aż się powiększy, do czego nie doszło...

Polecenie: lsmod|grep 88x2bu nic nie daje. Chyba znam przyczynę, znów wpisałam sudo modprobe 88x2bu i był taki tego rezultat: modprobe: Fatal: module 88x2bu not found in directory /lib/modules/5.13.0-27 generic.

Czyli jakiś składnik, potrzebny do poprawnego działania owego adaptera WiFi jest niedostępny.

Aha, przedwczoraj, jak podłączyłam kompa z Zorin OS do neta, za pomocą kabla Ethernet i chciałam w opcjach aktualizacji sprawdzić dodatkowe sterowniki, okazało się że takich w ogóle nie było... Czyli system Zorin OS nie widzi adaptera WiFi, bo sterowniki do niego są źle zainstalowane...
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post28 sty 2022, 20:17

W takim razie, trzeba by było usunąć owy sterownik i wyczyścić jego pozostałości. Po czym zainstalować na "czysto" owe sterowniki.

Gnome posiada wyszukiwarkę plików, ale zawsze można sobie pomóc jakimś catfish (program) . Jednak trzeba się upewnić(catfish) czy wyszukiwanie jest od głównego katalogu(/) czy tylko właśnie domowego katalogu(/home) domyślnie.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post29 sty 2022, 11:12

A może jakoś trzeba doinstalować 88x2bu? Czytałam że niektórzy mieli podobny problem do mojego i wówczas robili downgrade kernela. Nie chcę tego robić... Cała instalacja owego sterownika od adaptera WiFi przebiega pomyślnie do ostatniej linijki... Szukałam w necie rozwiązania tego problemu, ale było niewiele wyników.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post29 sty 2022, 21:09

Można by sprawdzić czy gdzieś taki plik jest w systemie już. Skoro tylko z ostatnim poleceniem jest problem. Czyli użyć wyszukiwarki plików w systemie, aby wyszukać owy plik 88x2bu. Czy to catfish czy to co oferuje gnome.

Czy na przykład polecenia: locate 88x2bu

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post30 sty 2022, 13:41

Ok, wpisałam locate 88x2bu i było bardzo dużo wyników, za dużo by je kopiować... Podłączyłam się do neta za pomocą kabla Ethernet... Potem znalazłam jakąś aktualizację 88x2bu i ją zainstalowałam, przy użyciu terminala... Nie rozwiązało to mojego problemu, ani nie zaszkodziło... Potem stwierdziłam, że źle robię w Google wyszukując frazę:

Kod: Zaznacz cały

modprobe: Fatal: module 88x2bu not found in directory /lib/modules/5.13.0-27 generic
i poszukałam tej:

Kod: Zaznacz cały

sudo modprobe 88x2bu
i wówczas znalazłam ten temat:

Kod: Zaznacz cały

https://askubuntu.com/questions/1362497/ubuntu-20-04-not-recognizing-archer-t3u-plus
. I to było trafienie w dziesiątkę...

Na razie zastosowałam się do tego:

Kod: Zaznacz cały

git clone https://github.com/RinCat/RTL88x2BU-Linux-Driver.git
cd RTL88x2BU-Linux-Driver/
make
sudo make install
sudo modprobe 88x2bu


Po komendzie make czekałam bardzo długo aż mogłam wpisać pozostałe komendy... sudo modprobe 88x2bu nie zwróciło żadnego błędu... Więc przeszłam do ustawień WiFi, adapter był włączony, podłączyłam się do mojej WiFi.

Aha, po każdej aktualizacji kernela należy:

Kod: Zaznacz cały

cd ~/RTL88x2BU-Linux-Driver/
make clean
git pull
make
sudo make install
sudo modprobe 88x2bu


Cieszę się, że nie muszę używać na siłę kabla Ethernet. :)

------Połączono posty------

Ok, wczoraj, a w zasadzie dzisiaj, bo po północy, włączyłam mojego kompa z Zorin OS, zainstalowałam jakiejś aktualizacje kernela i znów musiałam użyć kabla Ethernet, bo adapter WiFi przestał być widoczny... Na szczęście w miarę szybko udało mi się to naprawić... Dobrze, że w temacie do którego podałam powyżej linka, napisali jak naprawić ów problem ze znikającym adapterem WiFi.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post03 lut 2022, 20:29

Hmm..... Zawsze można zaznaczyć w aktualizacji, aby nie aktualizował owego kernela (kernel Linux) . Ale to można zrobić w synaptic czy terminalu bodajże. Zaznacza się pliki, które mają być ignorowane przy aktualizacjach i wybiera odpowiednią opcję. No ale coś za coś, bo to też aktualizacje bezpieczeństwa. Ale dobrze, że działa.



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości