Zasilacz Sinclair do ZX Spectrum

Szukasz programu, pisz tutaj
Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Zasilacz Sinclair do ZX Spectrum

Post10 paź 2014, 21:37

Witam wszystkich, mam ten komputer jeszcze ale zasilacz jest spalony. Z tego co wiem to maszyna jeszcze działa, a że mam do dzisiaj do niej soft i do tego to fajna pamiątka, to szukam zasilacza do niego. Piszę, bo niełatwo go znaleźć nawet na Alledrogo.pl.

Jeśli ktoś takowy posiada i jest skłonny odsprzedać, to ja reflektuję :)
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
leon1956

Ekspert
Posty: 775
Rejestracja: 08 gru 2009, 13:47
Lokalizacja: Stamtąd

Zasilacz Sinclair do ZX Spectrum

Post10 paź 2014, 22:37

Witam . Posiadam taki ponieważ też mam ZX Spectrum a nawet dwa . Drugi wsadzony do obudowy UniPolbrit 2086 + FDD3000 i z zasilaczem własnej roboty . Kiedyś to się chciało robić takie rzeczy . Czasami też myślę aby to rozstawić i trochę się pobawić dlatego nie za bardzo chcę się z nim rozstawać . Wracając do zasilacza to w oryginalnym może spalić się transformator lub któraś z diod w mostku ( min. 1,5A na 50 V ) no i jest jeszcze kondensator ale mała szansa że to on uległ awarii . Jak masz możliwość i chęci to szybko ustalisz co jest walnięte . O tyle jest dobrze że zasilacz jest rozbieralny . Jak Ci się nie chce w to bawić to można zastosować każdy inny zasilacz który daje na wyjściu 1.5 A i 9 V pod obciążeniem . Bez obciążenia to powinno być 12,5 - 13 V . Pozostaje tylko kwestia wtyku ale to nie problem . Przypuszczam że sprawdziłeś kabelki ?
Złośliwość jest podstawą wszelkiej znajomości i przyjaźni z osobnikami rodzaju ludzkiego . Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą .

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Zasilacz Sinclair do ZX Spectrum

Post10 paź 2014, 22:54

9V miał ten z ZX81, ten od Spectruma miał chyba 12V. Kabelki sprawne, coś poszło bo bez obciążenia daje prawie 17V, ale już jakiekolwiek obciążenie, nawet żarówka powoduje spadek napięcia do zera, a sama ona nawet się nie zaświeci.

Tego skubańca boję się podłączać do Spectrusia, gdyż poprzedni niestety na nim faktycznie poszedł z dymem. Obecnego dostałem od Lenki jako prezent i nie chciałbym go stracić :) Dzisiaj to cenna rzecz, a niestety nie ma on żadnego zabezpieczenia.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
leon1956

Ekspert
Posty: 775
Rejestracja: 08 gru 2009, 13:47
Lokalizacja: Stamtąd

Zasilacz Sinclair do ZX Spectrum

Post10 paź 2014, 23:14

Przed chwilą sprawdziłem jeszcze raz . Na uzwojeniu wtórnym oryginalnego transformatora jest 9,3 V AC . Na wtyku jest 12,5 V DC bez obciążenia . Jak znajdziesz taki zasilacz ( 1,5 A ) to powinno być wszystko ok .
Złośliwość jest podstawą wszelkiej znajomości i przyjaźni z osobnikami rodzaju ludzkiego . Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą .

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Zasilacz Sinclair do ZX Spectrum

Post10 lip 2015, 21:02

Pozostaje tylko kwestia wtyku ale to nie problem

Wtyk mam, niejeden, nawet jeszcze niemontowane.

Choroba, teraz czytam i faktycznie on ma mieć 9V, skąd ja sobie ubzdurałem te 12V to nie wiem. Zobaczę jutro stary zasilacz, bo mam go w bagażniku samochodu co miał tam napisane. Tak czy siak pokazuje 17V, więc trochę przegina.

Od Commodorki mam ale ten skubaniec za słaby.

-- Pt, 10 lip 2015, 21:02 --

I kupiłem w końcu zasilacz z Allegro. Wszyscy biją się o wersję starszą dla Spectruma 48K, okazuje się jednak że doskonale ten komputer chodzi także z nowszym dla wersji 128. Wtyk jest ten sam, napięcie także, wyższy amperaż ale nie ma to tutaj znaczenia. Jak ktoś szuka tylko zasilacza, aby uruchomić ten komputer to śmiało można brać nowszą wersję, sprawdzone osobiście.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)



  • Reklama

Wróć do „Poszukiwanie”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości