Jak poprawnie edytować filmy na YouTube ?

Wszelkie problemy komputerowe, których nie można jednoznacznie sklasyfikować do wybranego działu
Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak poprawnie edytować filmy na YouTube ?

Post12 lis 2012, 20:02

Witam. Mam pytanie dotyczące edytowania i wrzucania filmów na YouTube, ale nie samego procesu tworzenia filmów, tylko odnośnie wszystkich kwestii związanych z prawami autorskimi.
Czy jeżeli zamierzam wyedytować jakiś klip video tak jak to zwykle na YouTube się odbywa, zawierający ścieżkę dźwiękową, muzyczną czy fragmenty filmów innych wykonawców zawsze muszę za każdym razem uzyskać zgodę autora ?
Chodzi mi w tym przypadku oczywiście o filmy edytowane, nie własne ?

Prosiłbym tutaj kogoś kto biegle zna rzecz - jak to jest z tymi prawami autorskimi i ich egzekwowaniem i uzyskaniem zgody tak w praktyce przez zwykłego użytkownika z kontem na YouTube ? W jaki sposób to się tak przeciętnie robi ?
Chodzi mi o taką pragmatyczną odpowiedź na podstawie jakiegoś przykładu filmu, który się wrzuca na YouTube.
Szczególnie zależy mi na tym, że jeśli edytowany klip video ma zawierać jedną lub np. dwie ścieżki dźwiękowe lub muzyczne i kilka fragmentów video różnych wykonawców, to czy wówczas należy mieć zgodę każdego z tych autorów oraz gdzie i jak pozyskiwać taką zgodę ?
Dodam, ze na samym kanale YouTube czegoś o tym szukałem, ale szczerze mówiąc nie znalazłem tego. :jupi:
Ostatnio zmieniony 13 lis 2012, 19:43 przez manitu, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
patrolvip2

Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 12 paź 2012, 07:40

Jak poprawnie edytować filmy na YouTube ?

Post13 lis 2012, 11:49

Coś kiedys słyszałem że youtube tak sobie radzi z prawami autorskimi że jeśli jest jakaś przykładowo ścieżka dźwiękowa to dodają jakąś reklamę przed Twoim filmem i zysk z tej reklamy idzie dla autora ścieżki dźwiękowej. A czy to prawda? Wiedzą to tylko najstarsi indianie :D

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak poprawnie edytować filmy na YouTube ?

Post13 lis 2012, 13:14

No tak, ale ja jak zauważyłeś pytałem całkiem poważnie i oczekuję też równie poważnej i rzeczowej zwłaszcza odpowiedzi ?

Rozumiem, dedukując z twojej wypowiedzi, że uzyskanie takiej zgody nie jest wymagane, w każdym razie nie zawsze a takie opowieści o egzekwowaniu praw autorskich można włożyć między bajki, mity i legendy, tak... ?
Bo wyobraźmy sobie co by było gdyby tak każdy wrzucający chciał uzyskać taką zgodę dla każdego, pojedynczego klipu, który z kolei może składać się z fragmentów kilku innych filmów, ścieżek... niewyobrażalne !
A ewentualny zysk z reklamy (nie w każdym filmie jest wyświetlana), po prostu idzie dla autora oryginalnego filmu czy muzyki, tak -dobrze zrozumiałem ?
Ale czy rzeczywiście tak jest ? Czy choćby z własnego doświadczenia możesz potwierdzić lub zaprzeczyć, że tak to z reguły na YouTube po prostu jest, że po prostu tworzę swój film, wrzucam i już, tak ? :P

Awatar użytkownika
patrolvip2

Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 12 paź 2012, 07:40

Jak poprawnie edytować filmy na YouTube ?

Post13 lis 2012, 13:34

A teraz tak całkiem serio. Też kiedyś chciałem wrzucić film, dowiadywałem się i takie informacje udało mi się wyczytać na jakimś forum (ale wiesz jak to jest na forum) że można śmiało wrzucać a finanse z reklam zostaną przekazane właścicielom materiałów wykorzystanych w Twoim filmie. Tylko teraz pytanie...dlaczego przysyłają jakieś ostrzeżenia na m@ila? (choć ja raz wrzuciłem filmik z podkładami i nic na m@ila mi nie przyszło żadne ostrzezenie). Więc ogólnie trzeba zaczerpnąć info u źródła. Jeśli znasz dobrze angielski napisz do nich lub w ostateczności masz to:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
I jeszcze to do opublikowania Twojego pytania
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak poprawnie edytować filmy na YouTube ?

Post13 lis 2012, 21:56

1. Po pierwsze link do YouTube, który podałeś widziałem już kiedyś wcześniej. Ale szczerze mówiąc nawet zakładając, że wszystko co tam jest napisane zostałoby spełnione to praktycznie nie dałoby się wyedytować i wrzucić nawet jednego filmu lub byłoby to na tyle utrudnione, że aż zniechęcające. Jest tam np. mowa o nieistniejącym rejestrze właścicieli praw autorskich - co tylko ten fakt potwierdza.
Nie znam zbyt dobrze angielskiego, więc i tak odtwarzanie treści w tym języku nastręcza mi spore trudności.
Z pisaniem maili to pewnie nie problem - zawsze można przetłumaczyć. Ale i tak tego raczej nie zrobię, gdyż sprawa ta jest wyjątkowo złożona i skomplikowana. Gdyż zapewne oznacza kontakt z właścicielami praw autorskich, których jest wielu, a nie zawsze w ogóle wiadomo kto nim jest itd.

2. Mnie chodziło raczej o to jak to wygląda z punktu widzenia zwykłego, przeciętnego użytkownika dodającego edytowane filmy, bez zagłębiania się już w szczegóły i meandry rozmaitych kruczków prawnych. To oczywiście jest ważne, ale mnie chodzi raczej o to jak to wygląda, a co jest tu chyba ważne z naszej, polskiej perspektywy ?

3. Z innej strony np. nie bardzo rozumiem, czy jeśli chcieć stosować się do tych wszystkich procedur (co w większym wymiarze wydaje się wręcz fizycznie niemożliwe), to skąd taka łatwość w powszechnym dodawaniu tych filmów na YouTube ? Czy mi się zdaje, czy ludzie "olewają" te prawa autorskie, czy mają na nie zgodę, czy jeszcze może coś innego ? Bo również np. ewentualne komunikaty czu ostrzeżenia jak obserwuję na samym YouTube zdarzają się raczej rzadko, ale się zdarzają. I to też pewnie wtedy dopiero, gdy łączna ich liczba przekroczy pewną, większą granicę.

4. A czy np. czy jeśli ktoś inny wykorzystał w swym filmie składającym się z innych fragmentów lub całych filmów (obrazów i dźwięków) jakieś materiały, to powiedzmy np. ja chcący użyć tych samych materiałów video czy audio teraz już nie muszę uzyskiwać tej zgody ?
Czy każdy przypadek jest indywidualny ? Jak to z tym jest ? :? :sciana:

Awatar użytkownika
patrolvip2

Użytkownik
Posty: 256
Rejestracja: 12 paź 2012, 07:40

Jak poprawnie edytować filmy na YouTube ?

Post14 lis 2012, 11:47

Ja dodałem i żyje nie wsadzili mnie. Popatrz ile jest w necie filmików. Jak by chcieli tak wszystkich zamykać to wiesz..



  • Reklama

Wróć do „Problemy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 37 gości