Karta SD formatowanie .

Wszelkie problemy komputerowe, których nie można jednoznacznie sklasyfikować do wybranego działu
Elkojote

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 08 mar 2020, 01:20

Karta SD formatowanie .

Post08 mar 2020, 01:26

Witam serdecznie , mam nie mały problem z kartą SD Good Ram 32 Gb , po wrzuceniu na nią NOOBs nie daje się sformatować teraz nijak , próbowałem programem Bootice ,Hard disc low lewel , z konsoli pod Windowsem , Sd forrmater , nic jej nie ruszy a chciałem jeszcze raz coś wrzucić na nią na próbę . Miał by ktoś jakiś pomysł w tej sytuacji ... mi już ręce opadają ... a miało być tyle zabawy .

Fix00ser

VIP
Posty: 937
Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

Karta SD formatowanie .

Post08 mar 2020, 09:28

Proszę spróbować w DMDE wyzerować nośnik

Kod: Zaznacz cały

https://www.youtube.com/watch?v=6NMAIF3Jpqo

Elkojote

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 08 mar 2020, 01:20

Karta SD formatowanie .

Post08 mar 2020, 13:30

Program pobrany i uruchomiony tak jak na filmiku niestety nie pomogło , dysk nadal pod nazwą Recovery i są tam te pliki co były , nie da się nic zrobić .... jakiś koszmar .

Fix00ser

VIP
Posty: 937
Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

Karta SD formatowanie .

Post08 mar 2020, 16:51

Proszę jeszcze spróbować użyć jakiegokolwiek Tuxa z Live Cd i skorzystać z narzędzi typu
[dd],[shred],[wipe] by wyzerować ten nośnik flash
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Elkojote

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 08 mar 2020, 01:20

Karta SD formatowanie .

Post08 mar 2020, 21:46

A czy linux slacko wersja live na pendrive ma jakieś narzędzie do sformatowania takiej karty , wczoraj wgrałem to na pendrive bo ponoć miało pomóc ale nie mogę tam się odnaleźć .. , pytam bo z tym Tuxem nie wiem czy ogarnę ..

Fix00ser

VIP
Posty: 937
Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

Karta SD formatowanie .

Post08 mar 2020, 22:09

Z pewnością musi mieć dd , ale pozostałe nie koniecznie, polecam pobrać
UBCD ponieważ na tym niezbędniku Live jest także implementacja ostatniej wolnej od opłat wersji Parted Magic
na której z pewnością znajdują sie wymienione narzędzia i wiele innych przydatnych do wszelkich operacji dyskowych.
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Możesz jeszcze w Windows spróbować narzędziem systemowym DiskPart.
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Elkojote

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 08 mar 2020, 01:20

Karta SD formatowanie .

Post08 mar 2020, 22:38

Bootice i DiskPart , nie poradził sobie .. tego już wcześniej próbowałem , rozczytam się w dwóch pierwszych linkach i poinformuje o postępach .... jak będą . A tak na szybko jeszcze, czy jest możliwe że ta wersja Linuxa którą mam obecnie Slacko Puppy wersja 6.3.2 nie będzie widzieć karty w czytniku kart , musi być wpięta przez adapter usb ??

Fix00ser

VIP
Posty: 937
Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

Karta SD formatowanie .

Post08 mar 2020, 23:00

W niesprzyjających warunkach wszystko jest możliwe, proponuję nawet przygotować profilaktycznie zastepczy adapter poniewieaż
należy również wykluczyć wszelkie czynniki zewnętrze które mogą mogą mieć wpływ na bezkonfliktową komunikację między nośnikiem
a systemem odtwarzającym dane z urządzenia blokowego, włacznie ze sprawdzeniem czy przypadkiem na adapterze nie jest aktywne zabezpieczenie przed zapisem na nosniku, czyli (mały suwak ustytuowany w odpowiedniej pozycji).

Elkojote

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 08 mar 2020, 01:20

Karta SD formatowanie .

Post09 mar 2020, 10:31

Udało się odpalić program typu dd czy mam użyć tej komendy do zerowania dysku ?? dd if=/dev/zero of=/dev/sda2 bs=1M
Mam też opcje write table to disc and exit ----- czy ta opcja to zerowanie , mogę też usunąć partycje , niby je usuwa na chwile znikają i po paru sekundach są na nowo tak jak by się wszystko tworzyło na nowo . Zdobyłem jeszcze adapter usb i program Gpartet jak i dd nie poradzą :o .... Gparted wyświetla informację Input/output error during write on /dev/sdc ... to już chyba czas się poddać , raczej jej nie obudzimy do życia ..


Obrazek
Ostatnio zmieniony 09 mar 2020, 15:08 przez Elkojote, łącznie zmieniany 1 raz.

Fix00ser

VIP
Posty: 937
Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

Karta SD formatowanie .

Post09 mar 2020, 13:25

Jeśli korzysta kolega z Parted Magic to użyłbym ulepszonego narzędzia [dcfldd]

Kod: Zaznacz cały

dcfldd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=512


gdzie sdX - to domyślna litera przypisana dla tego nośnika
można również użyć składni
/dev/urandom zamiast /dev/zero która trwa zdecydowanie dłużej.
Szersze spojrzenie na możliwości dd
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

gdyby zaproponowane narzędzie również zwracało błędy to pozostaje jeszcze wgranie nowego firmware.
jeśli narzędzia testujące wygenerują również błędy
H2Testw
http://www.hotfix.pl/h2testw-diagnostyk ... b-a263.htm
USB Flash Drive/Card Tester
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
step by step
http://www.hotfix.pl/naprawa-pendrive-k ... h-a366.htm

Elkojote

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 08 mar 2020, 01:20

Karta SD formatowanie .

Post09 mar 2020, 14:48

Skanowanie programem Victoria pokazuje jak by odczyt był prawidłowy ale zapis już nie ... zależy która partycja i tak na przemian " odmowa dostępu" lub "błąd danych crc "

Fix00ser

VIP
Posty: 937
Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

Karta SD formatowanie .

Post09 mar 2020, 16:08

W żadnym poście ani słowem nie wspomniałem o Victoria, tylko o
H2Testw oraz USB Flash Drive tester do których podałem linki, w linuksie kolega może również wykonać test za pomocą
skryptu f3
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Elkojote

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 08 mar 2020, 01:20

Karta SD formatowanie .

Post09 mar 2020, 17:06

Chyba dalsza cześć już za trudna dla mnie , nigdy nie miałem nic z linuxem wspólnego , tak naprawdę nie wiem gdzie co wklejać jak uruchamiać.. ,w oknie takim jak w Windows po uruchomieniu cmd wpisałem "f3write" , bo chyba go zainstalowałem i wypluło coś takiego f3write [--start-at=NUM] <PATH> Moja sd karta to sdc1 aż do sdc8 , jaką komendą to uruchomić , o ile w ogóle to zainstalowałem .

H2Testw nie chce zrobić testu prosi o format karty bo widzi większa pojemność a fizycznie jest mniejsza , co do Victori gdzieś na tej stronie od H2Testw znalazłem i w akcie desperacji ....

Fix00ser

VIP
Posty: 937
Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

Karta SD formatowanie .

Post09 mar 2020, 19:05

Zaproponowałem do testów bardziej stabilne środowisko ale skoro kolega nie bardzo potrafi ogarnąć narzędzia z konsoli
to raczej postępów żadnych już nie wykonamy.
Wszystko wskazuje że karta nie posiada pełnej sprawności skoro wszystkie zaproponowane narzędzia w Windows odmówiły współpracy
lub generowały komunikaty z błędami.
Na koniec mała uwaga
W poprzednim poście listuje kolega że karta flash jest zamontowana jako sdc
a kilka postów wcześniej narzedziem dd wykonał zerowanie na sda2 < wg mnie to nie jest cały nośnik tylko jedna z przydzielonych partycji

Kod: Zaznacz cały

cytuję
 dd if=/dev/zero of=/dev/sda2 bs=1M
 

możliwe że [dd] wykonałby prawidłowo zerowanie ale należało podać/przypisać odpowiednią ścieżkę& literę dla tej karty.
Przed wykonaniem procedur w dd zawsze lepiej sprawdzić jakie mamy ścieżki do nośników danych np
używając [fdisk]

Kod: Zaznacz cały

fdisk -l | grep -i disk

ewentualnie

Kod: Zaznacz cały

sfdisk -l

lub co kto lubi i jak ma być wylistowane

Kod: Zaznacz cały

 cat /proc/partitions

Elkojote

Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 08 mar 2020, 01:20

Karta SD formatowanie .

Post09 mar 2020, 21:34

Sprawdzę jeszcze raz moje poczynania , być może coś pokręciłem ... o użycie komendy dd tylko pytałem czy będzie właściwa ale program sam podpowiadał jaki dysk i wybierałem po rozmiarze więc był wybrany dobry a dalszy krok to wybór co chcę zrobić wiec wybrałem pozycję zerowanie ale odmowa dostępu. Miałem już odpuścić ale sprawdzę wszystko od początku ... Tak czy inaczej dziękuję za poświęcony czas i chęć pomocy , jak będzie czym się pochwalić to napiszę ... ale chyba mam level za mały żeby coś z tego wyszło.

Jak Kolega ma cierpliwość jeszcze to tu fotka jakie dyski są i komenda jaką użyłem .
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników



  • Reklama

Wróć do „Problemy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości