Komputer nie zawsze uruchamia się za pierwszym razem.

Wszelkie problemy komputerowe, których nie można jednoznacznie sklasyfikować do wybranego działu
PiotrK

Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 02 kwie 2009, 14:57

Komputer nie zawsze uruchamia się za pierwszym razem.

Post02 kwie 2009, 15:10

Witam!
Mam problem z komputerem a mianiowicie kiedys jak go załączyłem usłyszałem piknięcie z głośniczka i pokazał się ekran post z napisem cmos/gpnv check sum error. Press F1 to enter setup, więc wszedłem w setup załadowałem mu ustawienia zoptymilizowane i komputer już się uruchomił. Jednak na długo nie rozwiązało to problemu, więc zaczołem szukać informacji na temat wspominanego błędu po forach internetowych i dowiedziałem się, że poniwne wgranie biosu rozwiąże problem. Więc bez najmniejszego zastanowienia nagrałem plik biosu na dyskietkę, uruchomiłem kompa w trybie bios recovery i wgrałem bios od nowa. Niestety problem dalej jest nie rozwiązany, ponieważ komunikat występuje nadal, kiedy zresetuje ustawienia poprzez wyciągnięcie bateri. Teraz kiedy włączam komputer to startuje bez problemy, lecz nie kiedy mam tak, że komputer pracuje, ale na monitorze nic się nie dzieje po czym po kilku sekundach następuje reset i komputer uruchamia się bez problemu. Zdarza się też że reset samoczynny nie następuje i wtedy ja go muszę zresetować. Czy ktoś ma jakieś propozycje co może być przyczyną czegoś takiego? Z tego co pamiętam mam płytę główną intel rock lake d865perl.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Komputer nie zawsze uruchamia się za pierwszym razem.

Post02 kwie 2009, 15:31

Czy wymieniałeś tą bateryjkę?

Podaj odczyt napięć z Biosu.
Do Biosu wchodzisz wciskając klawisz DEL przy starcie komputera. Na pierwszym ekranie po starcie będzie napis Press DEL to Enter Setup, wciskasz i wchodzisz. Wybierz PC Health Status (czasami jest Hardware Monitor), wejdź i spisz napięcia +3.3V, +5V oraz +12V. Z Biosu wychodzisz klawiszem ESC.

Z programu Everest Ultimate podaj odczyt z czujników (w programie Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników).
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

PiotrK

Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 02 kwie 2009, 14:57

Komputer nie zawsze uruchamia się za pierwszym razem.

Post02 kwie 2009, 15:42

Nie nie wymieniałem, ale mierzyłem jej napięcie i miernik pokazał 3.1V. Czy mam ją mimo tego wymienić?
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Napięcia prezentują się następująco:
+1,5vin 1,480V
Vccp 1,294v
+3,3vin 3,362 V
+5vin 5,210V
+12vin 11,500V

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Komputer nie zawsze uruchamia się za pierwszym razem.

Post02 kwie 2009, 16:37

Wygląda ok.
Sprawdzałeś kondensatory na płycie głównej: http://www.hotfix.pl/viewpage.php?page_id=10 ?
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

PiotrK

Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 02 kwie 2009, 14:57

Komputer nie zawsze uruchamia się za pierwszym razem.

Post02 kwie 2009, 16:46

Tak, nie wyglądają mi na uszkodzone... Co z tą baterią? Wymieniać ją, czy nie?

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Komputer nie zawsze uruchamia się za pierwszym razem.

Post02 kwie 2009, 16:55

Szczerze, to tylko ona mi w takim wypadku wygląda na zużytą.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

PiotrK

Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 02 kwie 2009, 14:57

Komputer nie zawsze uruchamia się za pierwszym razem.

Post03 kwie 2009, 18:31

Ok, to w takim razie kupię nową, założę i zobaczę co będzie się działo. Chyba faktycznie bateria jest zużyta bo ponownie przy starcie kompa miałem czarny ekran, i ze względu na to, że nie zresetował się ja go zresetowałem i ponownie usłyszałem piknięcie z głośniczka i ujrzałem ekran post z w/w komunikatem i po ponownym resecie okazało się, że bios ma zresetowane wszystkie ustawienia jakie wprowadziłem poza datą i godziną...
Dzięki za zainteresowanie tematem i pomoc...


////Post2////

Jeszcze raz dzięki. :) Baterię wymieniłem i jak na razie komputer stertuje bez problemu...
Ostatnio zmieniony 03 kwie 2009, 22:10 przez me@djohnsc, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: połączono posty



  • Reklama

Wróć do „Problemy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot], Google Adsense [Bot] i 24 gości