Problem z redukcją kolorów plików.

Wszelkie problemy komputerowe, których nie można jednoznacznie sklasyfikować do wybranego działu
Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Problem z redukcją kolorów plików.

Post11 paź 2012, 13:59

Witajcie. Ja mam taki można powiedzieć problem choć nie w sensie jakichś szkód, których on przysparza. Nie, ja po prostu nie do końca rozumiem, na czym polega proces dalszej optymalizacji pliku skompresowanego np. formatu .gif.
I tak przykładowo jak kompresuję jakimś edytorem plik .gif z 50 KB do 20 KB to w pewnym sensie już wszystko zostało tam automatycznie zoptymalizowane, prawda.
Ale mnie chodzi o jeszcze dalszą optymalizację pliku, o ile to możliwe, zwłaszcza poprzez redukcję kolorów, cięcie klatek i dithering.
Mówimy o plikach animowanych jak .gif i .apng. Więc chodzi mi o to wytłumaczenie na czym polega ta redukcja kolorów czy indeksacja kolorów i jak poprawnie ją zrobić ?
Wiem, że dla .gif max liczba kolorów to 256, dla .apng to chyba znacznie więcej. Czy można to jeszcze zmniejszać tzn. redukować liczbę kolorów, jakim najlepiej edytorem ?
Rozumiem, że wiele zależy od rozmiarów pliku, a więc także jego jakości, im większy to można go lepiej zoptymalizować.
Czy w przypadku pliku .apng jeśli on jest obsługiwany to będzie miał ruch czy nie, bo wiem też, że pierwsza klatka .apng jest formatu .png, a więc statyczna ?
Wiem, że zasadniczo format .apng jest lepszej jakości niż .gif. Ale z czego to wynika ?

A więc tak generalnie chodzi mi o to na czym polegają i jak poprawnie wykonywać wszelkie procesy optymalizacyjne animowanych plików .gif i .apng, poza oczywiście ich kompresją - bo to już wiem, oraz jakich edytorów tutaj używać, tak by uzyskać jak najlepszą ich jakość końcową ? :|

Awatar użytkownika
deFco247

Ekspert
Posty: 371
Rejestracja: 02 sty 2011, 17:27
Kontaktowanie:

Problem z redukcją kolorów plików.

Post12 paź 2012, 17:39

Więc chodzi mi o to wytłumaczenie na czym polega ta redukcja kolorów czy indeksacja kolorów i jak poprawnie ją zrobić ?
Wiem, że dla .gif max liczba kolorów to 256, dla .apng to chyba znacznie więcej. Czy można to jeszcze zmniejszać tzn. redukować liczbę kolorów, jakim najlepiej edytorem ?
Paleta indeksowana pozwala na zapisanie do 256 kolorów (lub do 255 w przypadku zarezerwowania jednego indeksu na alfę, czyli przezroczystość) z pełnej palety 16777216 kolorów.
Redukcja kolorów wiąże się zazwyczaj ze stratą jakości, najlepiej widoczne jest to na gradientowych scenach (np. niebo w trakcie zachodu słońca). Aby zredukować ten efekt, zazwyczaj stosuje się tzw. Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Wiem, że zasadniczo format .apng jest lepszej jakości niż .gif. Ale z czego to wynika ?
Przede wszystkim można zapisywać grafiki z pełną paletą kolorów i alfą (w GIF piksele mogą być albo całkowicie nieprzezroczyste, albo całkowicie przezroczyste; APNG nie posiada takiego ograniczenia). Ponadto animacje w APNG zazwyczaj mogą być mniejsze niż identyczne, ale zapisane w GIF. Wynika to z innego algorytmu kompresji stosowanego do kompresji grafik stosowanych w tych formatach.



  • Reklama

Wróć do „Problemy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 12 gości