Utrata partycji - jak odzyskać dane?

Wszelkie problemy komputerowe, których nie można jednoznacznie sklasyfikować do wybranego działu
lucasz

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 22 maja 2009, 20:05

Utrata partycji - jak odzyskać dane?

Post22 maja 2009, 20:13

Witam Wszystkich gorąco, jest to mój pierwszy post dlatego zamieszczam go "w głównym",

posiadam dysk 500 GB, który podzieliłem na 2 partycje po 250GB (A i B). Na A miałem ok 240 GB najważniejszych danych + zdjęcia, mp3,txt.. Partycja B była pusta. Chciałem zmienić format partycji B na Mac OS Extentted (Journaled) - dysk pracował pod systemem Mac OS Leopard - przy użyciu systemowego narzędzia Disk Utility, ale wyskoczył błąd "incorect argument" i nie powiodło się.. Niestety teraz mój komputer widzi już tylko 1 dysk jako 460 GB, ale nie mogę na niego wejść, a po podłączeniu wyskakuje komunikat, ze nie jest "rozpoznawalny". Pod Vista jest całkowicie niewidoczny.. Jedynie program Partition Manager widzi go, ale również jako 1 x 460 Gb. Czy jest szansa na odzyskanie danych i jaka jest procedura..? Rozumiem, ze usunąłem pusta partycje, ale czy można przywrócić jej strukturę lub w jaki sposób mogę odzyskać dane? Będę baaardzo wdzięczny za każdą pomoc.

Pozdrawiam, Lukasz.
Ostatnio zmieniony 22 maja 2009, 20:16 przez me@djohnsc, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: zmieniłem tytuł, dodałem polskie znaki diakrytyczne

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Utrata partycji - jak odzyskać dane?

Post22 maja 2009, 21:00

Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Utrata partycji - jak odzyskać dane?

Post22 maja 2009, 21:08

1. Uruchom TestDisk z uprawnieniami administratora, PPM na pliku wykonywalnym testdisk_win.exe => Uruchom jako...

2. Klikamy Create

3. Wybieramy dysk, oznaczenia jak w systemach unix, oczywiście najłatwiej rozpoznać dysk po jego rozmiarze. Po zaznaczeniu właściwego dysku na którym są uszkodzone partycje (za pomocą klawiszy kursorów) zatwierdzamy klawiszem ENTER.

4. Kolejny ekran to wybór systemu plików, w przypadku partycji NTFS wskazujemy Intel i zatwierdzamy wybór klawiszem ENTER. Może się tak zdarzyć, iż system plików nie będzie rozpoznany przez co żadna z partycji nie zostanie odszukana, wtedy to należy zaznaczyć opcję None.

5. Następny ekran zawiera już konkretne opcje. Jako że w tym przypadku najprawdopodobniej doszło do utraty informacji o partycjach (uszkodzona tablica partycji) wybieramy opcję Analyse => ENTER.

6. Na kolejnym ekranie wyszukujemy partycje, domyślnie zaznaczona jest opcja Quick Search, dajemy ENTER. Rozpocznie się wyszukiwanie partycji. TestDisk spyta się o poszukiwanie partycji tworzonych pod Vistą, możemy wyrazić zgodę na to, wpisujemy literę Y. Po odszukaniu partycji program powinien wyświetlić info o nich. Powinien również umożliwić zapisanie tablicy partycji. Na samym dole powinna być taka opcja jak WRITE, wskazujemy ją, następnie wybieramy BACKUP BS i potwierdzamy. Jeżeli nie ma partycji musimy dalej poszukać ich, wybieramy opcję Deeper search.

7. Po zapisaniu nowej tablicy partycji restartujemy komputer. Po restarcie w oknie Mój komputer powinna być widoczna partycja i od tej pory będzie można na nią wejść.
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

lucasz

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 22 maja 2009, 20:05

Re: Utrata partycji - jak odzyskać dane?

Post23 maja 2009, 00:59

dziękuję bardzo, operacja powiodła się chyba w połowie bo co prawda znajduje partycje 241 GB i nawet widać ją na Moim Komputerze, ale jest ona pusta czyli niby ta którą skasowałem.. Co z drugą , na której miałem dane..? pozdrawiam

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Utrata partycji - jak odzyskać dane?

Post23 maja 2009, 08:12

Jeżeli TestDisk nie poradził sobie z odzyskaniem jej użyj innego oprogramowania do odzyskania utraconych danych.

Do naprawy tablicy partycji można również spróbować użyć Active@ Partition Recovery (Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników)

Zobacz programy...

Darmowe:
- PC Inspector File Recovery (Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników)

PC Inspector z tego co wiem nie oferuje stworzenia bootowalnego nośnika, pracuje wyłącznie pod kontrolą Windows.

Płatne:
- EasyRecovery 6.10 Professional (Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników)
- R-Studio (Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników)
- GetDataBack (Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników)

Dodatkowe instrukcje:
- Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
- Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

PS. Dane podczas procesu odzyskiwania trzeba zapisywać bezpośrednio na inny dysk, aby zminimalizować ryzyko ich utraty.
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW



  • Reklama

Wróć do „Problemy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 14 gości