Jak skonfigurować dwa routery z usb.

Wszystko co jest związane z sieciami komputerowymi
Gwido33

Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 18 sty 2014, 17:09

Jak skonfigurować dwa routery z usb.

Post20 sty 2015, 20:51

Konfiguracja sieci - sprzęt (dla ułatwienia załączam linki do stron producenta z parametrami technicznymi niektórych sprzętów):
* Modem ADSL Zyxel P660HN-F1Z
* Router Zyxel NBG4615 v2 Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
* Router Multimedialny z obsługą DLNA Dual Band Zyxel NBG5615 Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
* Transmiter sieciowy Zyxel PLA4205 2szt Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
* Transmiter sieciowy Zyxel PLA4201 1szt Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Mam problem z poprawnym skonfigurowaniem routerów u mnie na drugim piętrze.
Internet dochodzi z pierwszego piętra z modemu adsl kablem lan do pokoju na drugim piętrze do transmitera PLA4205, a z niego linią energetyczną do drugiego transmitera PLA4205 i do trzeciego transmitera na poddaszu PLA4201. Do transmitera na poddaszu podpięty jest przez kabel do gniazda lan router NBG4615 z dwoma gniazdami usb (do jednego podpięta jest drukarka, a do drugiego podpięty był dysk twardy zewnętrzny - uaktywniane odpowiednim oprogramowaniem).
Do drugiego transmitera podpięty jest router NBG5615 z dwoma gniazdami usb. Do niego kablem lan podpięty jest NC+ Multiroom, poprzez WIFI 5GHz połączony jest Smart TV i WIFI 2,4GHz laptop i inne sprzęty.
Oba routery działają w trybie router.
O ile router NBG4615 działa prawidłowo, o tyle drugi (kupiony niedawno) NBG5615 z DLNA - nie mogę go skonfigurować.
Narazie internet działa, ale nie mogę ustawić dlna.
Jak go na początku podpiąłem, to ustawiłem w trybie AP, ale wtedy było zupełnie odłączone dlna.
Przełączyłem więc w tryb router i ustawiłem swoje IP dla niego. Kabel z internetem wpiąłem w gniazdko WAN. Internet sie skonfigurował, ale router utworzył automatycznie własną podsieć o adresacji 10.0.0.1. Nie działało to jak trzeba, a próby zmiany spowrotem na adresację 192.168.1.49 powodowały utratę połączenia z routerem. Zresetowałem więc router i po ustawieniu go jak wyżej i skonfigurowaniu wifi wpiąłem kabel z internetem do jednego z portów LAN i wszystko zagrało a właściwie prawie wszystko - pozostał problem dysku twardego podpinanego do gniazda usb w NBG5615. Samo podpięcie jak w NBG4615 nic nie daje. Muszę uruchomić DLNA (do odtwarzania multimediów) i oprogramowanie SAMBA w routerze do korzystania z niego jak z dysku sieciowego.
Za pierwszym podłączeniem prawie wszystko zagrało. Samba odpaliła, dlna też odpaliło, ale niestety dlna w telewizorze nie do końca - telewizor widział pliki, ale nie rozpoznawał formatów - jak podłączałem dysk bezpośrednio do tv lub do laptopa i udostępniałem przez programowy serwer multimediów wszystkie pliki rozpoznawał.
Zrobiłem więc ponowny reset do ustawień fabrycznych (jeden, czy nawet kilka) i efekt jest taki - routera nie widać w systemie, SAMBA nie chce się uruchomić, nie mogę więc udostępnić filmów i zdjęć w tv, ani żadnych plików w sieci. Chyba sam w którymś momencie usunąłem urządzenie dlna w systemie (mam Windows 8.1) i żadne resetowanie routera do ustawień fabrycznych i jego konfigurowanie na nowo nie chce pomóc.

Dużo tego, ale mam nadzieję, że nie zagmatwałem. Chciałem wyczerpująco podać jak najwięcej informacji, ale oczywiście o czymś mogłem zapomnieć, albo coś zamieszać.
Mimo wszystko bardzo proszę o pomoc - bo nic mnie tak nie wkurza, jak na pozór banalne rzeczy nie chcą działać jak powinny, a kosztowały tyle kasy.


  • Reklama

Wróć do „Sieci komputerowe”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość