Problem z prędkością wifi - czy potrzebny AP lub repeter?

Wszystko co jest związane z sieciami komputerowymi
Gwido33

Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 18 sty 2014, 17:09

Problem z prędkością wifi - czy potrzebny AP lub repeter?

Post26 sty 2014, 08:56

Mam w laptopie wewnętrzną kartę wifi Intel WiFi Link 4965AGN 150mbs (chyba tak to się zapisuje), według mojej pamięci jak kupowałem laptopa było napisane w specyfikacji, że to jest karta Draft-N.
W domu (dwupiętrowym) łączę się routerem Zyxel 660HN-F1Z (model mało znany w Polsce - kupiłem go w Anglii jakieś 3-4 lata temu). Działa w N w paśmie 2.4GHz, więc chyba 150mbs. Router na 1 piętrze, a ja z laptopem na parterze.
Tyle z opisu, a teraz problem.
Gdy ustawiam router i laptopa w tryb 802.11 b/g mixed siła sygnału jest pomiędzy 80 a 100% ale szybkość transferu faluje pomiędzy 54mb/s aż do 6mb/s.
I analogicznie.
Gdy ustawiam router i laptopa w tryb 802.11 b/g/n mixed to siła sygnału również jest pomiędzy 80 a 100% a szybkość transmisji tak samo wariuje, z tym, że oczywiście górna wartość sięga 150mb/s.
Modem to:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Model F1Z.

Podejrzewam, że stąd mam częste problemy z ładowaniem stron w necie. Używam Chrome, ale nie ma znaczenia przeglądarka. Jak uruchamiam kilka zakładek naraz, to ładuje mi jedną, dwie, a resztę wywala i muszę po kolei odświeżać.
Zaznaczam od razu, że na dole w kuchni jest mikrofala, ale przecież jej nie wyłączę, a napewno nie będę wyłączał podczas korzystania z laptopa, bo to głupie.
W związku z tym mam pytanie, co może pomóc - od czego zacząć?
- wymiana karty wifi na mocniejszą? (model laptopa to Acer Extensa 5620 a karta wifi to Intel WiFi Link 4965AGN MM2)
- wymiana anten w modemie adsl? (aktualnie są 2dbi) a modem znajduje się przy telewizorze
- zamontowanie AP lub repetera? (mam w domu dodatkowy modem Livebox2.0 od neostrady. Mógłbym go zamontować jako główny modem na górze a Zyxela na dole jako AP)
- a może to tak banalny problem jak antywirus, mam Bitdefendera Internet Security 2013 (chociaż na innym laptopach czy tablecie problem też występuje)
Czy mogę prosić o radę w tym zakresie?

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Problem z prędkością wifi - czy potrzebny AP lub repeter?

Post26 sty 2014, 09:11

Witam, łatwo wybadać czy to problem komputera czy sieci, bo te kilka zakładek mnie zastanawia. Puść pinga na wp.pl
czyli, w oknie cmd

Kod: Zaznacz cały

ping http://www.wp.pl -t

albo zapuść program WinMTR.

Jak będą martwe pingi to będzie sieć.

Co bym zrobił, to jednak repeater. Tylko uwaga z nim, trzeba poczytać po sieci o swoich wyborach czy współdziałają z danym sprzętem. Przykładowo Trendnet nie lubi nie wiedząc czemu swoich routerów (na serio, gubi go, bo sam mam takiego i za nic nie szło ich połączyć).

Można też pobawić się w anteny, rozwiązanie w sumie podobne ale słabsze. Jeśli antena to panelowa, bo sieje z dużym kątem.

No i pomysł jak to zrobić, a więc albo łatwo zmontować swoją antenę panelową (są instrukcje, to tylko blacha, drut i kabel, to on tutaj najdroższy, bo 5zł za metr) albo kupić w sklepie internetowym, jest wtedy kilka dni na oddanie jak się nie spodoba.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Gwido33

Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 18 sty 2014, 17:09

Problem z prędkością wifi - czy potrzebny AP lub repeter?

Post26 sty 2014, 12:58

Dzięki za szybką reakcję... A sprawa AP z tych dwóch modemów, które posiadam? W Zyxelu jest w ustawieniach zakładka o nazwie AP.
A ping z wp.pl jest na poziomie pomiędzy 29-33ms, sporadycznie trafił się 69ms, 100 i 101ms.

|------------------------------------------------------------------------------------------|

| WinMTR statistics |

| Host - Loss % |Sent |Recv |Best| Avrg|Wrst |Last |

|- ---------------------------------------- -------|------|------|------|------|------|------|

| 192.168.1.1 - 0 | 173 | 173 | 1 | 1 | 10 | 1 |

| kra-bg2.neo.tpnet.pl - 4 | 153 | 148 | 19 | 23 | 62 | 20 |

| kra-r2.tpnet.pl - 17 | 105 | 88 | 19 | 22 | 65 | 20 |

| gda-r1.tpnet.pl - 17 | 105 | 88 | 29 | 33 | 102 | 35 |

| z-wp-gda-ar1.tpnet.pl - 17 | 106 | 89 | 29 | 35 | 157 | 33 |

| rtr4.rtr-int-1.adm.wp-sa.pl - 4 | 154 | 149 | 29 | 31 | 76 | 30 |

| Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników - 17 | 105 | 88 | 29 | 32 | 40 | 30 |

|____________________________ _|______|______|______|______|______|______|

WinMTR v0.92 GPL V2 by Appnor MSP - Fully Managed Hosting & Cloud Provider

Tak wygląda statystyka. Wpisałem adres Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

-- 26 sty 2014, 12:58 --

Pojawiła się jeszcze opcja, chyba najlepsza z możliwych.
Mam przecież pociągnięty od Zyxela z góry jeden kabel sieciowy na dół do telewizji z neostrady.
Jest więc pomysł, żeby kupić zwykły router wifi, do niego podpiąć kabel, a od niego podpiąć telewizję i z niego korzystać z wifi. Będzie mocny sygnał i może stabilniejszy... A jak to nie pomoże, to zrobię tą samą sytuację, tylko zamienię Zyxela na Liveboxa i przetestuję...
Potrzebuję tylko porady jaki router i jak go poprawnie skonfigurować.



  • Reklama

Wróć do „Sieci komputerowe”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości