Aristo Smart 500 - jaki procesor i układ graficzny

Wszystkie sprawy związane z samym sprzętem komputerowym
Awatar użytkownika
Maverick

Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 30 kwie 2009, 19:05

Aristo Smart 500 - jaki procesor i układ graficzny

Post04 wrz 2012, 21:35

Good evening, Achmed

Od jakiegoś czasu zauważyłem spadek wydajności mojego laptopa. Nawet po "odkurzeniu", przy "świeżym"systemie (sterowniki + najpotrzebniejsze oprogramowanie), Firefox (taki przykład daję) nie chodzi już tak jak kiedyś... Cóż, takie czasy. Najnowsze wersje oprogramowania stają się coraz bardziej zasobożerne i nie chodzi mi tylko o przeglądarkę ale także o inne aplikacje, "niezbędne do życia". No właśnie, tak się zastanawiam. Z laptopem będzie trudno, pole manewru jest strasznie zawężone ale może da się coś z tym zrobić? Chodzi o wymianę kilku części na "mocniejsze".
Nie, wiem że bardziej opłaca się kupić nowy sprzęt ale obecny lapek ma wartość sentymentalną, zresztą nie stać mnie na nowy. Komputer stacjonarny odpada, wolę sprzęt mobilny.

Ok, jakie mam możliwości jeśli chodzi o rozbudowę? W grę wchodzi tylko/aż: wymiana procesora oraz karty graficznej + płyty głównej (znając moje szczęście) i pewnie zasilacz (?).

Procesor chciałbym Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników (2-rdzeniowy już mam (1.66Ghz), jakoś działa ale wymagania rosną) no i grafikę, nic nadzwyczajnego, jakiegoś Geforce'a czy Radeon'a, 512 MB starczy.
Jaki może być koszt tej "inwestycji"? Na razie chciałbym zrobić rozpoznanie.

Raport z Everest Ultimate Edition:

Kod: Zaznacz cały

http://www.sendspace.pl/file/aeeab74d5f64bd28596fb24


konfiguracja dostępna także tutaj - dysk twardy wymieniony na inny
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zmieniony 04 wrz 2012, 21:47 przez seba86mu, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Korekta tytułu.

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Aristo Smart 500 - "odświeżenie"

Post04 wrz 2012, 21:47

Przemysław pisze:W grę wchodzi tylko/aż: wymiana procesora oraz karty graficznej.
[...]
no i grafikę, nic nadzwyczajnego, jakiegoś Geforce'a czy Radeon'a, 512 MB starczy.

Wymiana układu graficznego w Twoim laptopie nie wchodzi w grę, ponieważ ten zintegrowany jest z chipsetem.

Everest nieprecyzyjnie wskazuje podstawkę procesora, ale wydaje się, że posiadasz PPGA478, a ze względu na to, że chipset Twojego laptopa, to Intel GM965, to najwydajniejszym procesorem, jaki możesz wsadzić do tego laptopa jest 2-rdzeniowy:
Intel Core 2 Extreme X9000 (2,8GHz) => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Twój chipset obsługuje do 4GB pamięci RAM. Z tego co widzę masz 2GB, więc jest również możliwość rozbudowy pamięci.

Dla pewności podaj screen z programu => CPU-Z => zakładka CPU

Awatar użytkownika
Maverick

Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 30 kwie 2009, 19:05

Aristo Smart 500 - jaki procesor i układ graficzny

Post05 wrz 2012, 08:41

seba86mu pisze:Dla pewności podaj screen z programu => CPU-Z => zakładka CPU


Obrazek


Ok, ile ten procesor może teraz kosztować? Bez rewelacji więc raczej nie powinien być drogi, aczkolwiek części do laptopów trochę kosztują. Jeżeli nie będzie drogi to może się skuszę... Zasilacz też będę musiał zmienić?

Jeszcze zapytam o ten:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Ostatnio zmieniony 05 wrz 2012, 12:03 przez Maverick, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Aristo Smart 500 - jaki procesor i układ graficzny

Post05 wrz 2012, 12:09

Przemyslaw pisze:Zasilacz też będę musiał zmienić?

Nie.

Przemyslaw pisze:Jeszcze zapytam o ten:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Tak jak napisałem wyżej Twój chipset obsłuży maksymalnie Core 2 Extreme X9000.
Twój chipset nie obsługuje procesorów pracujących na szynie FSB 1066MHz, a takim jest X9100. Maksymalnie FSB 800MHz.

Obrazek nie pokazuje się. Zmień link.

-- 05 wrz 2012 12:08 --

Czyli tak, jak myślałem - PGA 478 (Socket P). Ten obsługuje procesory 4-rdzeniowe (FSB 1066MHz), ale niestety Twój chipset, tak jak napisałem wyżej maksymalnie obsłuży tylko Intel Core 2 Extreme X9000 (2,8GHz).

Awatar użytkownika
Maverick

Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 30 kwie 2009, 19:05

Aristo Smart 500 - jaki procesor i układ graficzny

Post05 wrz 2012, 12:14

seba86mu pisze:Czyli tak, jak myślałem - PGA 478 (Socket P). Ten obsługuje procesory 4-rdzeniowe (FSB 1066MHz), ale niestety Twój chipset, tak jak napisałem wyżej maksymalnie obsłuży tylko Intel Core 2 Extreme X9000 (2,8GHz).


seba86mu pisze:Intel Core 2 Extreme X9000 (2,8GHz) => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników ... 00-MHz-FSB


Ile kosztuje ten procesor? znalazłem Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników ale chyba przesadzone bo Cena: 3360.00 PLN.

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Aristo Smart 500 - jaki procesor i układ graficzny

Post05 wrz 2012, 12:21

Nie wiem ile kosztuje.
Na Allegro nie ma tego modelu, a model X9100 jest za 500 zł., więc X9000 pewnie będzie w podobnej cenie, może trochę tańszy.

Awatar użytkownika
Maverick

Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 30 kwie 2009, 19:05

Aristo Smart 500 - jaki procesor i układ graficzny

Post26 lut 2013, 12:25

seba86mu pisze:Nie wiem ile kosztuje.
Na Allegro nie ma tego modelu, a model X9100 jest za 500 zł., więc X9000 pewnie będzie w podobnej cenie, może trochę tańszy.

Dzięki, uspokoiłeś mnie. W necie nie mogę znaleźć ceny, tylko na chip'ie, ale była strasznie wysoka.
Jeszcze raz, dzięki.

-- 26 lut 2013, 12:45 --

Niestety, nigdzie nie mogę znaleźć tego procesora. Cóż, gdybym chciał wymienić procesor na 3 lub 4-rdzeniowy (coś niedrogiego) i kartę graficzną (256-512 MB, z naciskiem na 512) co jeszcze musiałbym ruszyć. Jaki byłby koszt tej inwestycji?

Wracając do podanego wcześniej procesora, miałem opcję sprowadzenia z Anglii, używanego. Czas realizacji zamówienia, nie znany. Jeszcze nie dostałem odpowiedzi.

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Aristo Smart 500 - jaki procesor i układ graficzny

Post26 lut 2013, 12:54

Przemyslaw pisze:Cóż, gdybym chciał wymienić procesor na 3 lub 4-rdzeniowy (coś niedrogiego) i kartę graficzną (256-512 MB, z naciskiem na 512) co jeszcze musiałbym ruszyć. Jaki byłby koszt tej inwestycji?

Przecież napisałem wyżej, że ten laptop nie obsługuje procesorów 4-rdzeniowych, tylko maksymalnie 2-rdzeniowego X9000.
Układu graficznego również nie wymienisz w tym laptopie.

Awatar użytkownika
Maverick

Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 30 kwie 2009, 19:05

Aristo Smart 500 - jaki procesor i układ graficzny

Post26 lut 2013, 13:09

seba86mu pisze:
Przemyslaw pisze:Cóż, gdybym chciał wymienić procesor na 3 lub 4-rdzeniowy (coś niedrogiego) i kartę graficzną (256-512 MB, z naciskiem na 512) co jeszcze musiałbym ruszyć. Jaki byłby koszt tej inwestycji?

Przecież napisałem wyżej, że ten laptop nie obsługuje procesorów 4-rdzeniowych, tylko maksymalnie 2-rdzeniowego X9000.
Układu graficznego również nie wymienisz w tym laptopie.


Dlatego zapytałem co jeszcze musiałbym wymienić w środku. Płytę główną?

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Aristo Smart 500 - jaki procesor i układ graficzny

Post26 lut 2013, 13:15

Płyta główna do laptopa, to wydatek 400 zł. - 500 zł.
To nie jest komputer stacjonarny i tutaj nie da się wymienić płyty głównej na lepszą i dodatkowo dołożyć lepsze podzespoły.

Mógłbyś poszukać takiej samej płyty głównej z lepszych chipsetem, który umożliwi obsługę procesorów 4-rdzeniowych, jednak jest to kompletnie nieopłacalne, bo załóżmy za płytę zapłacisz 400 zł., za procesor 300 zł., i już mamy około. 700 zł. + koszty przesyłki + robota, a powiedzmy sobie szczerze, że będą to podzespoły przestarzałe technologicznie i wydaje mi się, że ostatecznego efektu nie będziesz zadowolony.
Układ graficzny otrzymasz taki, jaki był oferowany w tej serii laptopów, czyli zintegrowany z mostkiem północnym, co jest równe z marną wydajnością w grach.

Tylko po co Ci procesor 4-rdzeniowy w takim laptopie ?

Kup lepiej nowego laptopa, ewentualnie jeżeli to ma być sprzęt do gier pomyśl nad stacjonarnym.

Awatar użytkownika
Maverick

Stały bywalec
Posty: 394
Rejestracja: 30 kwie 2009, 19:05

Aristo Smart 500 - jaki procesor i układ graficzny

Post27 lut 2013, 15:14

seba86mu pisze:Mógłbyś poszukać takiej samej płyty głównej z lepszych chipsetem, który umożliwi obsługę procesorów 4-rdzeniowych, jednak jest to kompletnie nieopłacalne, bo załóżmy za płytę zapłacisz 400 zł., za procesor 300 zł., i już mamy około. 700 zł. + koszty przesyłki + robota, a powiedzmy sobie szczerze, że będą to podzespoły przestarzałe technologicznie i wydaje mi się, że ostatecznego efektu nie będziesz zadowolony.

Tylko po co Ci procesor 4-rdzeniowy w takim laptopie ?

Kup lepiej nowego laptopa, ewentualnie jeżeli to ma być sprzęt do gier pomyśl nad stacjonarnym.


Czyli się nie opłaca. Laptop nie jest do gier, czasami w PES'a popykam, GTA2. Zwykła przeglądarka jest dużym obciążeniem dla lapka, zwłaszcza jak strona wymaga flash playera albo javy. To jest główny problem, dlatego myślę żeby go odświeżyć. Poszukam jeszcze tego procka, ewentualnie jakiś słabszy, może RAM'u się dorzuci, powinno być lepiej.



  • Reklama

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości