bsod (atikmpag.sys) po instalacji ster-ów karty dedykowanej

Wszystkie sprawy związane z samym sprzętem komputerowym
asakram

Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 11 maja 2012, 23:15

bsod (atikmpag.sys) po instalacji ster-ów karty dedykowanej

Post27 kwie 2017, 23:40

Cześć,

Od kilku dni zmagam się z problemem z kartą dedykowaną w moim laptopie. Googlowałem, próbowałem stosować różne rady znalezione przez w/w wujka i niestety nic nie pomogło.

Zaczęło się od tego, że kiedy grałem w grę wideo nagle gra zaczęła "freezować" na dobrych kilka sekund w odstępach niedłuższych od samych freezów - restart gry, ciągle to samo, w końcu pojawił się bluescreen z następującą informacją o błędzie: "video_tdr_failure (atikmpag.sys)". Po przeinstalowaniu sterowników do karty dedykowanej niestety już ciągle pojawia się bsod, dokładniej - za każdym razem po instalacji sterowników i restarcie, komputer dłużej się włącza, w międzyczasie ekran miga, żeby wyłączyć się i na koniec włączyć z powrotem by pokazać bluescreena z w/w informacją. Wtedy w trybie awaryjnym odinstalowuję sterowniki do tej karty programem DDU (Display Driver Uninstaller) i restartuję komputer - wszystko już działa, tylko nie jest zainstalowana karta zintegrowana.

Tych reinstalacji zrobiłem kilkanaście w różnych kombinacjach z różnymi czynnościami - instruując się radami znalezionymi w Google. Co zostało wykonane (piszę z pamięci, jak mówiłem - biję się z tym kilka dni) :
* Przywracanie systemu - po pierwszej reinstalacji sterowników, kiedy system się nie włączał a zamiast tego był bsod - do stanu sprzed kilku dni (nie jestem pewien czy tak to dokładnie się nazywa, czy o to dokładnie chodzi.. "znalezione" w zaaw. opcjach windowsa które pojawiają się u mnie po dwóch zapętlonych "odpalenie->bsod->reset"). Następnie dodatkowo przeskanowałem programem Advanced System Care i "naprawiłem błędy" które wynalazł
* Zwykła reinstalacja sterowników do obu kart graficznych - poprzez manager urządzeń, DDU, kończąc CCleanerem
* Windows Update (przyznam że uzbierało się ze 3GB aktualizacji)
* Instalacja zarówno starszych jak i nowszych(beta) sterowników
* Podmiana pliku atikmpag.sys na świeży po instalacji sterowników a jeszcze przed restartem

Jedyna znaczna "anomalia" pokazała się gdy zainstalowałem tylko i wyłącznie sterowniki do karty dedykowanej, a zintegrowana była nadal niezainstalowana - wtedy nie było bluescreena po restarcie, natomiast w managerze urządzeń we właściwościach tej pierwszej była informacja "System Windows zatrzymał to urządzenie z powodu zaraportowanych problemów. (Kod 43)". Karta oczywiście nie pracowała, przy próbie włączenia gry wyskakiwał błąd dotyczący aktualnie używanej karty (czyli tej zintegrowanej, bez sterownika, w managerze urządzeń "podstawowa karta microsoft" czy coś) o nieobsługiwaniu jakichś opcji.
Nie próbowałem jeszcze zmniejszać taktowania tejże karty w biosie (taką radę też spotkałem), miałem to zrobić przed napisaniem na forum ale o tym zapomniałem, a skoro już piszę to może później:)



Omawiany laptop jest od Samsunga, na Windowsie 8.1 64bit,
karta zintegrowana: Intel HD Graphics 4000
karta dedykowana: AMD Radeon HD 7670M 1GB
płyta główna - żaden konkret, nazwana mianem laptopa tj. Samsung Electronics Co. Ltd. model NP350E7C-S09PL, BOARD REVISION 00 (odczytane z Cpu-Z)
pamięci mam 6GB RAM

Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu, piszę z nadzieją że nie zaszła najzwyczajniejsza w świecie śmierć tej karty graficznej.

Zgodnie z regulaminem poniżej zamieszczam wymagane odczyty. Jeśli gdzieś wyżej/niżej popełniłem zbrodnię:) uprzejmie proszę o wytknięcie błędu przed usunięciem/zamknięciem tematu i szansę na jego poprawę.

W folderze Minidump w tej chwili nic nie mam. Jeśli trzeba mogę w każdej chwili wywołać ten bsod - zwyczajnie instalując sterowniki do tego AMD - wtedy może coś tam się pojawi i wkleję.

Odczyt SMART:
HD Tune: ATA Hitachi HTS54757 Health

ID Current Worst ThresholdData Status
(01) Raw Read Error Rate 100 100 62 0 Ok
(02) Throughput Performance 100 100 40 0 Ok
(03) Spin Up Time 202 202 33 1 Ok
(04) Start/Stop Count 99 99 0 2499 Ok
(05) Reallocated Sector Count 100 100 5 0 Ok
(07) Seek Error Rate 100 100 67 0 Ok
(08) Seek Time Performance 100 100 40 0 Ok
(09) Power On Hours Count 37 37 0 28005 Ok
(0A) Spin Retry Count 100 100 60 0 Ok
(0C) Power Cycle Count 99 99 0 2483 Ok
(BF) G-sense Error Rate 100 100 0 1 Ok
(C0) Power Off Retract Count 99 99 0 298 Ok
(C1) Load Cycle Count 1 1 0 1721183 Ok
(C2) Temperature 162 162 0 983077 Ok
(C4) Reallocated Event Count 100 100 0 0 Ok
(C5) Current Pending Sector 100 100 0 0 Ok
(C6) Offline Uncorrectable 100 100 0 0 Ok
(C7) Ultra DMA CRC Error Count 200 200 0 0 Ok
(DF) Load/Unload Retry Count 100 100 0 0 Ok

Power On Time : 28005
Health Status : Ok


Odczyt z HWMonitor
(Co do tych temperatur - w stresie są wyższe, jeśli nie używam podstawki chłodzącej (prowizorka) przy graniu w cokolwiek bardziej ambitnego od gry Flash komputer po 10-15 minutach się wyłącza (bodajże 105 st. na procesorze), z podstawką jest to do 80-90 stopni.)
Obrazek

Pozwolę sobie zadać pytanie zanim sprawdzę stan pamięci RAM - czy możemy się obejść bez tego - problem raczej nie wygląda na wynikający z ewentualnego słabego stanu pamięci, a z tego co widzę sporo z tym zachodu.

Awatar użytkownika
LupeR

Globalny Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06 lis 2012, 01:48
Lokalizacja: K-g

bsod (atikmpag.sys) po instalacji ster-ów karty dedykowanej

Post29 kwie 2017, 14:57

Witam, ze sterownikami może inny ktoś coś podpowie bo ja średnio się w tym orientuję. Jednakże od czegoś trzeba zacząć, zwróciłem uwagę na temperatury, wykrzaczanie sterownika mogło być przyczyną przegrzewania także ode mnie rada wyczyść cały układ chłodzenia a jak nie zbije to temperatur to zmiana pasty i termopadów bo teraz są za wysokie.
Czarna lista zasilaczy + lista polecanych --> KLIK

Awatar użytkownika
KrólHDD

Globalny Moderator
Posty: 676
Rejestracja: 24 sty 2014, 14:41
Lokalizacja: Twardogóra
Kontaktowanie:

bsod (atikmpag.sys) po instalacji ster-ów karty dedykowanej

Post29 kwie 2017, 17:46

Z tym wykładaniem sterownika to jest bardzo prosta przyczyna, widać, że nie wina systemu, dysku a BGA. Układ AMD masz do wymiany. Typowa usterka.
Z dyskiem jestem w stanie zrobić prawie wszystko, Król HDD.

W sprawach Dyskowych pisać na GG: 68554272 (prawie zawsze dostępny)

Gdyby ktoś miał ochotę wspomóc, Zapraszam!

asakram

Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 11 maja 2012, 23:15

bsod (atikmpag.sys) po instalacji ster-ów karty dedykowanej

Post29 kwie 2017, 21:16

@up no właśnie jakieś pół roku temu przy wymianie klawiatury znajomy serwisant wspomniał coś że chyba luty puszczają, czy coś, w tych układach AMD, wtedy też ostatni raz był czyszczony laptop wewnątrz.

Z tego co czytam w internetach, wymiana układu BGA (bo o tym mówimy?) to koszt tak 250-500zł. Czy myślicie że mogę "ryzykować" z pójściem w to jako rozwiązaniem na kilka lat jeśli chodzi o fizycznie ten laptop?

Awatar użytkownika
KrólHDD

Globalny Moderator
Posty: 676
Rejestracja: 24 sty 2014, 14:41
Lokalizacja: Twardogóra
Kontaktowanie:

bsod (atikmpag.sys) po instalacji ster-ów karty dedykowanej

Post29 kwie 2017, 22:44

asakram pisze:@up no właśnie jakieś pół roku temu przy wymianie klawiatury znajomy serwisant wspomniał coś że chyba luty puszczają, czy coś, w tych układach AMD, wtedy też ostatni raz był czyszczony laptop wewnątrz.
Luty to może nie, ale rdzeń i pod nim mikrokulki i to one pękają szybciutko.
asakram pisze:Z tego co czytam w internetach, wymiana układu BGA (bo o tym mówimy?) to koszt tak 250-500zł. Czy myślicie że mogę "ryzykować" z pójściem w to jako rozwiązaniem na kilka lat jeśli chodzi o fizycznie ten laptop?
Tak warto naprawiać.
Z dyskiem jestem w stanie zrobić prawie wszystko, Król HDD.

W sprawach Dyskowych pisać na GG: 68554272 (prawie zawsze dostępny)

Gdyby ktoś miał ochotę wspomóc, Zapraszam!

asakram

Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: 11 maja 2012, 23:15

bsod (atikmpag.sys) po instalacji ster-ów karty dedykowanej

Post29 kwie 2017, 23:32

No tak, czytałem przed godziną o kulkach z cyny, i podejrzewam że to też chłopak miał na myśli, rozmowa sprzed pół roku:)
No, mniejsza o szczegóły. Idąc dalej, myślę więc że tak zrobię - z tą wymianą. Dziękuję za pomoc, jakkolwiek jednak śmierć karty:(

Zapytam jeszcze, bo chyba że dobrze jest mieć jedno źródło więcej, zwłaszcza gdy jest zaufane(? :P ) - wiesz/wiecie gdzie szukać info jakie inne karty są kompatybilne (bo z tego co czytałem można wymieniać na inną o ile taka jest?) z dokładnie tym modelem laptopa? Jeśli jest taka możliwość to chętnie bym wrzucił coś lepszego, skoro i tak będę wymieniał. No i druga kwestia - "allegro", jakaś hurtownia/sklep, czy poprzez serwis który się tym zajmie?
Proszę jednak nie wspominać o nowym komputerze, wiem że można dość tanio zaopatrzyć się dość dobrze, i że zwykle lepiej, ale to dla mnie nie jest ten czas:)

Awatar użytkownika
KrólHDD

Globalny Moderator
Posty: 676
Rejestracja: 24 sty 2014, 14:41
Lokalizacja: Twardogóra
Kontaktowanie:

bsod (atikmpag.sys) po instalacji ster-ów karty dedykowanej

Post30 kwie 2017, 13:25

Układu BGA nie wymienisz na lepszy to nie jest gotowy wyrub który tak jak w pc wymienisz sobie na inny. Musi być ten sam układ z odpowiednim DC. Układ kupisz poprzez serwis który się podejmie wymiany układu. I to mi się podoba takie podejście.
Z dyskiem jestem w stanie zrobić prawie wszystko, Król HDD.

W sprawach Dyskowych pisać na GG: 68554272 (prawie zawsze dostępny)

Gdyby ktoś miał ochotę wspomóc, Zapraszam!



  • Reklama

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości