Chciałbym kupić kieszeń zewnętrzną ATA/IDE pod USB

Wszystkie sprawy związane z samym sprzętem komputerowym
Szczepan

Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 02 maja 2009, 15:14

Chciałbym kupić kieszeń zewnętrzną ATA/IDE pod USB

Post20 gru 2011, 03:25

Witam wszystkich

Przymierzam się do kupna zewnętrznej kieszeni na dysk twardy. Otóż mam 2 dyski ATA/IDE
1. SEAGATE 40 GB ST340014A
2. QUANTUM FIREBALL 20 GB

I mam związku z tym kilka pytań:

1. Czy muszę kupić kieszeń zewnętrzną 3,5 (wywnioskowałem to z fotki QUANTUM'a i z tego linku:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników)


Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

2. Przeglądając na internecie zewnętrzne kieszenie pojawiały się takie oznaczenia:
- kieszeń zewnętrzna 2,5
- kieszeń zewnętrzna 3,5
- kieszeń zewnętrzna 5,25
co one dokładnie oznaczają....?


Ostatnia rzecz jaka mnie nurtuje to....

3. Jaką mam konkretnie wersje ATA/EDE tych dwóch dysków? (nie wiem np. Ultra ATA / 100 Ultra ATA /133 czy jakąś inną. I czy jak kupię kieszeń pod ATA/IDE to czy będę mógł podpiąć dysk z jakąkolwiek wersją ATA/IDE)

Proszę na odpowiedzi na te 3 pytania. Dziękuje

Awatar użytkownika
lewy

Ekspert
Posty: 1462
Rejestracja: 15 gru 2009, 11:10

Chciałbym kupić kieszeń zewnętrzną ATA/IDE pod USB

Post20 gru 2011, 09:48

Ad 1: Tak, 3.5 cala zewnętrzną

Ad2:
- kieszeń zewnętrzna 2,5
na dyski małe 2.5 cala takie, jak w laptopach oraz dyski SSD
- kieszeń zewnętrzna 3,5
na dyski normalne z PC, czyli jak Twój
- kieszeń zewnętrzna 5,25
To kieszeń na większe napędy, jak nagrywarka CD/DVD

Ad3,
ST340014A to ATA100
QUANTUM FIREBALL 20 GB to też ATA100

A więc kupuj kieszeń na ATA100 lub ATA100/133

Szczepan

Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 02 maja 2009, 15:14

Chciałbym kupić kieszeń zewnętrzną ATA/IDE pod USB

Post20 gru 2011, 22:48

A chciałem się dowiedzieć czy jest taka możliwość ponieważ posiadam wewnątrz obudowy komputera kieszeń SATA i ona pod te dwa dyski po prostu nie pasuje(wtedy przy montażu nie wiedziałem że istnieją dwa odrębne taśmy pod dyski :roll: ).Chciałem się zapytać czy istnieje możliwość zamiany kieszeni wewnętrznej z SATA na ATA/IDE (zaznaczam że wewnątrz komputera mam taśmę SATA 2 czy to ma jakiś wpływ i czy w ogóle da się to tak zrobić). Z góry dzięki

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Chciałbym kupić kieszeń zewnętrzną ATA/IDE pod USB

Post21 gru 2011, 08:40

Nie ma szans, a przynajmniej nie będzie mobilne. Bo można wypruć wnętrzności kieszeni i standardowy kabel dociągnąć no ale po co kieszeń wtedy.

Nie da się tego zrobić, bo SATA i ATA to dwa różne systemy. Można by było, gdyby w kieszeni byłoby jeszcze sporo miejsce na dokupioną przejściówkę ATA->SATA.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Szczepan

Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 02 maja 2009, 15:14

Chciałbym kupić kieszeń zewnętrzną ATA/IDE pod USB

Post25 gru 2011, 14:07

A mam takie ostatnie już pytanie i zamykam temat

Chodzi mi o to czy kieszeń mając wbudowany wewnątrz wentylator i będąc podłączony do płyty głównej, pobiera prąd od mojego zasilacza.Ponieważ odkąd wył. wentylator w kieszeni, komp zaczął mi szybciej chodzić i przede wszystkim ciszej.

Wiem że jest to banalne pytanie ale po prostu jestem ciekaw. Proszę o odpowiedz.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Chciałbym kupić kieszeń zewnętrzną ATA/IDE pod USB

Post25 gru 2011, 19:04

Ciszej będzie chodził gdyż ten w obudowie kieszeni wentylator jest po prostu mały, a zatem szybkoobrotowy. A pobiera on prąd z zasilacza złączem molex.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Szczepan

Użytkownik
Posty: 94
Rejestracja: 02 maja 2009, 15:14

Chciałbym kupić kieszeń zewnętrzną ATA/IDE pod USB

Post25 gru 2011, 22:51

Dzięki wszystkim za odpowiedzi zamykam temat

dan_21

Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 20 sty 2012, 06:37

Chciałbym kupić kieszeń zewnętrzną ATA/IDE pod USB

Post20 sty 2012, 08:43

cosik_ktosik pisze:Nie ma szans, a przynajmniej nie będzie mobilne. Bo można wypruć wnętrzności kieszeni i standardowy kabel dociągnąć no ale po co kieszeń wtedy.

Nie da się tego zrobić, bo SATA i ATA to dwa różne systemy. Można by było, gdyby w kieszeni byłoby jeszcze sporo miejsce na dokupioną przejściówkę ATA->SATA.


Temat zamknięty czy nie, info zawsze może się komuś przydać ;) Brak ATA w nowych kompach można bardzo łatwo uzupełnić banalnym kontrolerem pod pci ;) Bez rycia w kablach i wydawania przeważnie 50zł na obudowy/dziad wie jakie wpinki do płyty głównej. Przykład kontrolera: Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Ten akurat ma 3 złącza sata i jedno ata. W takim wypadku dysk może mieszkać legalnie pod stacją dyskietek zamiast leżeć na zewnątrz albo fruwać po obudowie i w zasadzie patrząc na porównanie zawodności nowych dysków, a starocia, te na ata chyba bezpieczniej przechowywałyby ważne dane :D

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Chciałbym kupić kieszeń zewnętrzną ATA/IDE pod USB

Post20 sty 2012, 10:44

Temat zamknięty czy nie, info zawsze może się komuś przydać

A ogólnie nie zamykamy chyba, że z działu wirusów/bezpieczeństwa. Zawsze ktoś może coś ciekawego dodać, więc po co.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)



  • Reklama

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości