Czyszczenie komputera za pomocą określonych preparatów.

Wszystkie sprawy związane z samym sprzętem komputerowym
BluesKenny

Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 25 cze 2016, 20:49

Czyszczenie komputera za pomocą określonych preparatów.

Post25 cze 2016, 21:01

Cześć! Mam parę pytań odnośnie czyszczenia komputera. Do tej pory tylko wymieniałem pastę na procesorze i karcie oraz wydmuchiwałem kurz sprzężonym powietrzem. Ostatnimi czasy zauważyłem jednak, iż na płycie głównej (np: kondensatorach) jest poprzyklejany kurz, sprężone powietrze w takim wypadku nic nie daje. Oglądając filmiki na YouTube natknąłem się na gościa który pryskał tzw "Brake Cleanerem" na płytę główną itd.. Ten preparat skapywał z nich jak woda a po wyschnięciu rzeczy wyglądały jak z pudełka. Czyszczenie owym preparatem może doprowadzić do uszkodzenia podzespołów? (Słyszałem, że jest agresywny w stosunku do plastiku). Może jednak lepiej zaopatrzyć się w alkohol izopropylowy i namoczyć chusteczkę i przejechać się po PCB płyty głównej czy karty graficznej?
Pogrzebałem na internecie i znalazłem jakieś preparaty do czyszczenia styków elektronicznych. Nadałyby się? Czy sposób z użyciem alkoholu wymieniony wyżej jest lepszą opcją?
Dzięki za udzieloną pomoc i poświęcony czas.

Awatar użytkownika
XMan

Globalny Moderator
Posty: 13385
Rejestracja: 30 lis 2008, 00:40

Czyszczenie komputera za pomocą określonych preparatów.

Post26 cze 2016, 07:06

1. Odkurzacz domowy (delikatnie, nie dotykając części).
2. Suchy pędzelek od golenia, najlepszy z końskiego włosia który nie przenosi ładunków elektrostatycznych.
(może być inny, podobny).
3. Ponownie odkurzacz...

Start --> Panel sterowania --> System --> Zaawansowane --> Wydajność --> Ustawienia --> Efekty wizualne
- zaznacz tylko 5 pozycji - Zastosuj - OK.

kliknij aby powiększyć:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Usuń wszystkie punkty przywracania systemu, zapisz/utwórz nowy.
Wyłącz aktualizacje automatyczne, Windows Update - sprawdzaj raz na miesiąc lub co dwa tygodnie...

Przeczyść komputer programem CCleaner.
U góry po lewej "Cleaner" na dole Analiza - Uruchom Cleaner
później "Rejestr" Skanuj by znaleźć problemy - Napraw zaznaczone problemy.
CCleanera używaj po częstym surfowaniu po internecie oraz po każdej deinstalacji programów
i sterowników.

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Wcześniej
CCleaner w Programy --> Google Chrome zaznacz tylko te pozycje:

Obrazek
Jeżeli nie zrobisz tego, nie odznaczysz Historia to możesz mieć kasowane ustawienia
na tej przeglądarce.

Użyj dodatkowo:

Eusing Free Registry Cleaner.
(dokładniej czyści rejestr)
Wybierasz język / language / Polish.
Przewiń --> Skanuj rejestr --> Napraw rejestr.

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Kto pyta - nie błądzi, kto szuka - znajduje.
Obrazek
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

BluesKenny

Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 25 cze 2016, 20:49

Czyszczenie komputera za pomocą określonych preparatów.

Post26 cze 2016, 12:29

Patrząc na Twoją odpowiedź myślę, że wyszedłeś z założenia że mój komputer "muli i się zacina". Tak na szczęście nie jest. Ostatnio robiłem reinstalacje systemu i chodzi jak burza. Chodzi mi tylko o czystość jego wnętrza. Wiadomo jest lato, gorąco i duszno a w PC'cie siwo. W tygodniu przedmucham go sprężarką ale tego zaschniętego kurzu raczej to nie usunie. Dlatego pytam czy alkohol izopropylowy w jakiś sposób może uszkodzić płytkę drukowaną (płyty głównej, karty graf.) czy też inne elementy. Chciałbym wyczyścić nim dogłębnie mój komputer, rozebrać go na części pierwsze i później z powrotem złożyć.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Czyszczenie komputera za pomocą określonych preparatów.

Post26 cze 2016, 21:01

izopropanol na 100 procent jest bezpieczniejszy, więc jego bym użył. Ogólnie usuwa on resztki wody i do tego jest najlepszy, więc nie uszkodzi nic. Stosuje się go do usuwania wilgoci nawet po zalaniach podzespołów.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

BluesKenny

Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 25 cze 2016, 20:49

Czyszczenie komputera za pomocą określonych preparatów.

Post26 cze 2016, 22:20

A izopropanol powyżej 90% się nada? Czy jednak musi być koniecznie 100%?

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Czyszczenie komputera za pomocą określonych preparatów.

Post27 cze 2016, 20:38

100 procent to chyba nie ma, jest 99.9 i tego bym używał.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

kaleron

Użytkownik
Posty: 167
Rejestracja: 05 cze 2015, 14:09
Lokalizacja: Jelcz-Laskowice

Czyszczenie komputera za pomocą określonych preparatów.

Post01 sie 2016, 14:59

Odkurzacz odradzam - chyba, że chcesz zwalić statycznie jakiś układ. Jeśli już odkurzacz, to nie zasysasz, tylko dmuchasz z odległości. Możesz też użyć kompresora bezolejowego - jeśli masz dostęp. Izopropanol - im czystszy, tym lepszy.
Serwis komputerowy i RTV
Odzyskiwanie danych
Naprawy elektroniczne



  • Reklama

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości