Dysk zewnętrzny, formatowanie i parę pytań

Wszystkie sprawy związane z samym sprzętem komputerowym
Awatar użytkownika
Jagoda

Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 23 lis 2008, 10:47

Dysk zewnętrzny, formatowanie i parę pytań

Post22 gru 2008, 21:01

Kupiłam dysk zewnętrzny Toshiba USB HDD 500GB, 3.5", alu case, zupełnie przypadkowo, nie wiem jakie ma opinie, chętnie je poznam. Ponieważ to mój pierwszy taki zakup to mam parę pytań. Na razie będzie używany jako magazyn,mój PC i jeden z laptopów nie obsługują bootowania z USB, toteż systemu stawiać na nim nie będę, drugi notebook Samsung Q210, dopiero niedawno kupiony, nie wiem, nie grzebałam dotąd w jego BIOS'ie.
System plików to FAT32, zostawić jak jest, czy można sformatować na NTFS? Jak lepiej? Jak z partycjami, podzielić, czy zostawić tę jedną, nie wiem w ogóle czy tak można, czy tylko stworzyć foldery i to wszystko?
Prosze o wskazówki, bo chciałam zrobić porządki na dysku w PC, gdzie mam tylko 80GB, zamontować nowy dysk 320GB i te 80-tkę jako slave.
Ostatnio zmieniony 22 gru 2008, 21:24 przez Jagoda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Dysk zewnętrzny, formatowanie i parę pytań

Post22 gru 2008, 21:21

Ja jestem za pozostawieniem partycji FAT32, jest ona trochę szybsza od NTFS. To czy formatować, to zależy od tego co zamierzasz na nim przechowywać. Jak filmy, to lepiej jest sformatować go z ustawieniem dużej jednostki alokacji, jak małe pliczki to z małym rozmiarem jednostki alokacji. To czy dzielić na partycje, to już zależy od Ciebie. Ja swojego dysku nie dzieliłem, gdyż nie widziałem potrzeby. Tutaj nie trzymam systemu, więc tej partycji nie muszę w razie czego formatować. Osobiście trzymam na nim robione przez siebie fotografie w formacie niekompresowanego RAW (a więc jedno waży około 15MB). W tym momencie nie dzielę dysku na partycje bo po co? Same zdjęcia, jakbym podzielił na partycję (np 3) dysk 320GB, to jedna partycja szybko by się zapełniła i musiałbym kolejne zdjęcia wgrywać na drugą. Do przenoszenia danych nie ma to dla mnie sensu.

To jest oczywiście moja opinia, z moich przemyśleń.

czy tylko stworzyć foldery i to wszystko?

Tak, dysk jest już sformatowany i można spokojnie z niego korzystać. Pamiętaj tylko o bezpiecznym usuwaniu dysku i miłego korzystania.

PS Tego dysku nie znam, więc opinii o nim nie mam.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
Jagoda

Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 23 lis 2008, 10:47

Dysk zewnętrzny, formatowanie i parę pytań

Post22 gru 2008, 21:38

Dziękuję za szybką odpowiedź, zastosuję się do Twoich rad. O bezpiecznym usuwaniu sprzętu pamiętam, zawsze z niego korzystam przy odłączaniu peryferii. Mam jeszcze jedno pytanie, o którym zapomniałam; czy mogę podłączyć USB z dysku do huba pasywnego? Mam laptop tylko z dwoma USB, jedno zajęte przez bezprzewodową kartę sieciową, drugie przez mysz.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Dysk zewnętrzny, formatowanie i parę pytań

Post22 gru 2008, 21:54

Wg mnie nie. Wprawdzie z tego co widzę dysk ma własne zasilanie, ale z doświadczenia z innymi dyskami zauważyłem, że dość często jest problem z działaniem dysku, przy użyciu dłuższego kabla niż standardowy.

Dodatkowo hub pasywny dość mocno obciąża zasilanie płyty głównej, co może prowadzić do szybkiego zużycia jej podzespołów. Mówię tu głównie o kondensatorach. Dysk to jednak nie jest prosty pendrive. On trochę prądu zżera.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)



  • Reklama

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości