Monitor do gier

Wszystkie sprawy związane z samym sprzętem komputerowym
maciek166

Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 29 gru 2012, 19:00

Monitor do gier

Post25 sty 2018, 18:37

Witam. Aktualnie posiadam monitor LG LED IPS 24EA53 kupiony około 5 lat temu . Jestem z niego bardzo zadowolony, lecz chciałbym sie dowiedzieć czy przez te lata technologia poszla na tyle do przodu by odczuć znaczącą różnicę w jakości wyświetlanego obrazu po kupnie nowego monitora. Mimo, że panuje powszechna opinia, że do gier tylko matryca TN, ja osobiście do TN nie chę już nigdy wracać, gdyż jeszcze przed tym monitorem posiadałem samsunga z matrycą TM i mimo świetnemu czasowi reakcji jakość wyswietlanego obrazu była wręcz tragiczna w porównaniu do IPS. Czytałem trochę o stosunkowo "młodych" matrycach VA i na papieże wszystko wygląda super, lecz czytając komentarze praktycznie każdy uważa że do gier w ogóle one sie nie nadają (co innego uważa producent). Dodam jeszcze, że w żadnej z gier na moim aktualnym IPS nie doświadczyłem żadnego smużenia czy czegoś co by mi przeszkadzało. Czy decydując się na zakup nowszego monitora skupić się na IPS czy są może jakieś perełki VA nad którymi warto się zastanowić. Przede wszystkim zależy mi na jak najlepszym odwzorowaniu i głębi kolorów no i oczywiście, żeby nie występowało uciążliwe smużenie. Czy jest sens w ogóle przesiadać się na nowszy model jeżeli znowu miałby to być IPS?
P.S.
W gry sieciowe typu counter strike nie grywam

Awatar użytkownika
LupeR

Globalny Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06 lis 2012, 01:48
Lokalizacja: K-g

Monitor do gier

Post25 sty 2018, 19:10

No na pewno warto kupić znowu IPS. VA cie nie zadowoli, nawet droższe modele jeśli się przyzwyczaiłeś do takiej kolorowej cukierkowej matrycy. Jeśli już miał bym porównywać to najlepiej z konkretnej grupy cenowej a nie wiem o jakiej mówimy?

Nie mniej jednak proponuje wybierać LG lub AOC nie więcej niż 5ms czasu reakcji.
Czarna lista zasilaczy + lista polecanych --> KLIK

maciek166

Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 29 gru 2012, 19:00

Monitor do gier

Post25 sty 2018, 21:49

LupeR pisze:VA cie nie zadowoli, nawet droższe modele jeśli się przyzwyczaiłeś do takiej kolorowej cukierkowej matrycy.

Rozumiem, że w porównaniu do TN wystepuje tylko idealna czerń i nieskończony kontrast ale pozostałe kolory są bliższe do TN niż IPS
LupeR pisze: Jeśli już miał bym porównywać to najlepiej z konkretnej grupy cenowej a nie wiem o jakiej mówimy

Na ten moment nie zastanawiałem się tak na poważnie nad kupnem, bardziej nad tym czy jest sens w ogóle coś myśleć więc nie podawałem żadnej kwoty. Rozumiem, że IPS z przed 5 lat a obecne modele to zauważalna różnica mimo, że nie przyjął się jeszcze jak w telewizorach HDR a rozdzielczości 4K w monitorach są rzadkością ???

Awatar użytkownika
LupeR

Globalny Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06 lis 2012, 01:48
Lokalizacja: K-g

Monitor do gier

Post26 sty 2018, 01:30

TN nie ma co zawracać sobie głowy to najgorsza z tych matryca, już nikt tego nie kupuje. 4K to standard dla mnie już od dawna więc raczej nie rzadkość. Jeśli byś zmieniał na większą rozdzielczość to się opłaca lub(i) większy w calach po prostu. Tak to średnio, raczej bym nie wymienił na podobny standard.

Karta graficzna musi także wspierać rozdzielczość monitora.
Czarna lista zasilaczy + lista polecanych --> KLIK

maciek166

Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 29 gru 2012, 19:00

Monitor do gier

Post26 sty 2018, 16:37

Puki co się wstrzymam . Żeby pograć w nowsze gry w rozdzielczosci 4K na ultra detalach i przy większej ilości kl./s potrzeba karty pewnie za około 3000 zł a to jest jednak jak dla mnie "lekka" przesada. Myślę, że za 1-2 lata sytuacja bedzie wyglądała znacznie lepiej a i może pojawi się jakaś nowa technologia. Dzięki jednak, za podzielenie sie swoją opinią, bardzo rozjasniło mi to sytuację. Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
LupeR

Globalny Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06 lis 2012, 01:48
Lokalizacja: K-g

Monitor do gier

Post29 sty 2018, 21:39

Monitor 4K nie oznacza że musisz gry uruchamiać w takiej rozdzielczości. To tylko rozdziałka pulpitu czyli większa przestrzeń robocza. Masz teraz FullHD chyba mi nie powiesz że na integrze grasz w tej rozdzielczości w gry? No może jakieś stare :)
Czarna lista zasilaczy + lista polecanych --> KLIK

maciek166

Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 29 gru 2012, 19:00

Monitor do gier

Post30 sty 2018, 03:38

Nie mam zintegrowanej karty graficznej. Mam gtx 670. Co prawda też nie jest już pierwszej młodości ale takie tytuły jak np. GTA V czy Far Cry Primal działają płynnie w full HD na mniej więcej wysokich ustawieniach a są to moim zdaniem jedne z najładniejszych gier nawet teraz. Gdybym miał zintegrowaną kartę nie myślal bym o zmianie monitora do czytania internetu czy grania w heroesa III :)

Awatar użytkownika
LupeR

Globalny Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06 lis 2012, 01:48
Lokalizacja: K-g

Monitor do gier

Post30 sty 2018, 17:15

Odp w paru wątkach i mi się pomieszały. Wybacz :D
Czarna lista zasilaczy + lista polecanych --> KLIK



  • Reklama

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości