problem z odzyskaniem folderu z karty microSD

Wszystkie sprawy związane z samym sprzętem komputerowym
Darekk

Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 30 gru 2019, 01:03

problem z odzyskaniem folderu z karty microSD

Post30 gru 2019, 01:21

Witam,
przetestowałem właśnie program TestDisk & PhotoRec - prosty i użyteczny, jednak w moim wypadku zadziałał podobnie jak kilka innych m.in. ZAR, Gigital Image Recovery, Recuva, O&O Media Recovery... każdy z nich przywraca wiele plików z karty jednak żaden z nich nie jest w stanie odtworzyć plików z najważniejszego folderu, który zniknął kilka dni temu podczas przekładania karty z aparatu Nikon do tabletu z syst. Android
Folder utworzony przez aparat, w którym znajdowało się kilkaset zdjęć .jpg zniknął zupełnie bez śladu
    Karta funkcjonuje bez zarzutu - jest wykrywana, ma właściwą pojemność
      żaden nowy plik od czasu zniknięcia folderu nie został na karcie zapisany
        aktualnie z braku efektów zaryzykowałem szybki format pod windows - to również nie zmieniło sytuacji
          sprawdzałem kartę w kilku czytnikach i komputerach
          wymienione programy przywracają zdjęcia z innego folderu i sporo innych plików zapisanych i usuniętych z karty kilka lat temu ale ani jednego pliku z poszukiwanego folderu

          nie mam już pomysłu czego jeszcze mogę spróbować w tej sytuacji jeśli ma ktoś jakikolwiek sugestię będę niezmiernie wdzięczny

          Fix00ser

          VIP
          Posty: 937
          Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

          problem z odzyskaniem folderu z karty microSD

          Post31 gru 2019, 09:08

          Przed wykonaniem formatowania należało profilaktycznie wykonać lustro binarne nośnika do pliku celem zabezpieczenia danych.
          Proszę jeszcze spróbować szczęścia z DMDE

          Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

          Kod: Zaznacz cały

          https://www.youtube.com/watch?v=g6O9uHNuORE


          Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

          Darekk

          Użytkownik
          Posty: 7
          Rejestracja: 30 gru 2019, 01:03

          problem z odzyskaniem folderu z karty microSD

          Post31 gru 2019, 14:57

          wielkie dzięki za odpowiedź,
          przed formatowaniem wykonałem obraz karty .img nie pamiętam już którym programem.

          przeprowadziłem pełne skanowanie programem DMDE zarówno obrazu jak i sformatowanej już karty, logi wyglądają tak samo.
          Pełne skanowanie pokazuje ilości plików jak poniżej, w zakładce RAW wyniki wyglądają tak samo jak wyniki przywracania z innych programów.
          Obrazek
          Nie wiem czy dobrze interpretuje wskaźniki przy zakładce "FAT dodatkowe wyniki" (B-- F-- R+) - jeden uszkodzony katalog główny<?> jednak po otwarciu nie znajduję niczego nowego.

          poniżej jeszcze drzewo katalogów z DMDE
          Obrazek
          zaginione pliki znajdowały się w niewidocznym tutaj folderze "100D5300" pod folderem "DCIM", teraz jest tam tylko folder "Camera" czyli folder ze zdjęciami zapisywanymi przez tablet i chyba pliki programu chkdisk<?>
          W folderze 100D5300 zapisanych było kilkaset zdjęć i kilka filmów

          dodam jeszcze, że po przywróceniu wszystkich plików programem PhotoRec. ich całkowity rozmiar wynosi 27,7GB, a całkowity rozmiar karty to 29,3GB, wydaje mi się, że ta różnica może być dokładnie równa pojemności utraconych plików

          jest jeszcze jakaś szansa na odzyskanie?

          Awatar użytkownika
          Gedo

          Ekspert
          Posty: 680
          Rejestracja: 10 sie 2014, 10:34

          problem z odzyskaniem folderu z karty microSD

          Post31 gru 2019, 19:47

          Spróbuj isobuster - jest płatny, być może trial pozwoli odzyskać jpg. Ma on opcje odzyskiwania z kart pamięci, pendrive, wszystkich dysków. Akurat obrazy dobrze odzyskuje.
          Świadomość nikła, a naiwność zwykła.

          Fix00ser

          VIP
          Posty: 937
          Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

          problem z odzyskaniem folderu z karty microSD

          Post31 gru 2019, 22:25

          Ech...skoro ZAR nie był w stanie nic więcej wydobyć to pozostaje jeszcze nikła nadzieja że
          Get Data Back lub R-Studio cokolwiek więcej odzyskają ale jak PhotoRec nie był w stanie tego wydobyć to raczej w warunkach domowych
          żaden pół-automat do rescue/recovery koledze nie pomoże.
          Można by jeszcze spróbować narzędziami typu OPenSource do carvingu danych z pokładu specjalistycznych dystro typu forensics
          Autopsy
          Scalpel
          X-Way
          Kilka lat temu pomógł mi podobnych okolicznościach Adroit Photo Recovery z silnikiem <smart -carving>
          ale prawdopodobnie ten soft już nie jest rozwijany.
          Na koniec mam pewną uwagę
          Ten uszkodzony katalog nie był przypadkiem nadmiarowym ? w przypadku nośnika typu fake-flash
          bo to uszkodzenia na to mi wygląda, może wypadałoby wykonać test tego nośnika na taką ewentualność.
          Taki test destrukcyjnie wpływa na dane ale kolega posiada już mirror tego pena.
          Teoretycznie gdyby się okazało że to nośnik ze sfałszowaną metryką to dane które kolega potrzebuje odzyskać nie istnieją fizycznie na tym
          nośniku.
          Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

          Darekk

          Użytkownik
          Posty: 7
          Rejestracja: 30 gru 2019, 01:03

          problem z odzyskaniem folderu z karty microSD

          Post02 sty 2020, 22:54

          Sprawdziłem jeszcze Isobuster, Adroit Photo Recovery i Autopsy, zupełnie bez śladu, to samo co w poprzednich programach, ostatni analizował kartę kilka dobrych godzin ale wynikło z tego niewiele więcej - ani jednego pliku z zapisanych w poszukiwanym folderze.
          Nie wiem czy ma to jakiekolwiek znaczenie ale pamiętam jeszcze, że w dniu kiedy zniknęły zdjęcia, najpierw tablet przestał odnajdywać folder, po umieszczeniu karty ponownie w aparacie, zdjęcia były jeszcze widoczne, dopiero po drugim lub trzecim umieszczeniu karty w aparacie folder przestał być widoczny również dla aparatu. Zdjęcia w większości zapisane były na karcie około pół roku temu i od tego czasu dodatkowo zapisanych zostało może kilkanaście plików.

          Zupełnie nie rozumiem ostatniego fragmentu z nadmiarowym folderem wiec tym bardziej wstrzymam się z destrukcyjnymi metodami:)

          Może ktoś jest w stanie polecić miejsce lub kogoś kto byłby w stanie pomóc w takiej sytuacji? Najchętniej południe -wschód Polski. Nie chciałbym trafić do pierwszego lepszego miejsca i zapłacić np. za przywrócenie plików z którymi radzą sobie testowane już programy. Może ktoś orientuje się jaki mógłby być orientacyjny koszt przywrócenia danych z takiej karty (32GB microSD)?

          Fix00ser

          VIP
          Posty: 937
          Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

          problem z odzyskaniem folderu z karty microSD

          Post03 sty 2020, 09:03

          Nadmiarowe dane które teoretycznie były zapisane na karcie pomimo fizycznego braku wolnego miejsca na nośniku, ma to miejsce w
          przypadku nośnika o sfałszowanej pojemności tzw fakeflash
          Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
          na forum istnieje tutek jak taki nośnik przetestować używając np H2tesw
          http://www.hotfix.pl/h2testw-diagnostyk ... b-a263.htm
          można także użyć inny popularny soft USB Flash Drive/Card Tester
          Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
          opis metody za pomocą skryptu f3 w systemach linuksowych
          Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
          Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
          Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
          Warto zapoznać się dodatkowo z metodologią weryfikacyjną podejrzanych nośników

          Kod: Zaznacz cały

          https://www.ekspertyzy.net.pl/podrabiane-pamieci-usb-fake-pendrive-analiza-pamieci-usb-128-gb/articles/podrabiane-pamieci-usb-fake-pendrive-analiza-pamieci-usb-128-gb.html

          Darekk

          Użytkownik
          Posty: 7
          Rejestracja: 30 gru 2019, 01:03

          problem z odzyskaniem folderu z karty microSD

          Post03 sty 2020, 20:42

          dzięki za podesłane artykuły, poczytałem trochę na ten temat, rzeczywiście popularny problem.
          Nie jestem jednak przekonany czy może to dotyczyć mojej karty, znalazłem potwierdzenie zakupu ze sklepu internetowego sprzed ponad 5 lat. Od tego czasu nie przypominam sobie problemów z kartą.
          Zdjęcia które zniknęły były odtwarzane kilkukrotnie w kilku urządzeniach i wszytko działało bez problemu więc na pewno zapisane zostały na karcie poprawnie.
          Sprawdziłem jeszcze raz pliki odzyskane programem PhotoRec, ich pojemność wynosi 27,7GB i są to pliki pełnowartościowe, odczytują się poprawnie, odtwarzają. Są to pliki usunięte kilka lat temu, w momencie awarii na karcie zapisanych było mniej niż 10GB danych.

          Fix00ser

          VIP
          Posty: 937
          Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

          problem z odzyskaniem folderu z karty microSD

          Post03 sty 2020, 22:12

          Proponuję jednak by przynajmniej wykonał kolega test za pomocą
          USB Flash Drive
          na wypadek błędów logicznych komórek pamięci w przestrzeni adresowania.
          Jeśli test nie wykryje żadnych błędów to istnieje jeszcze jedna możliwość.
          Czasami adapter jeśli był używany mógł spowodować wystąpienie błędów w zapisie na zdrowym nośniku.

          Darekk

          Użytkownik
          Posty: 7
          Rejestracja: 30 gru 2019, 01:03

          problem z odzyskaniem folderu z karty microSD

          Post06 sty 2020, 18:00

          z tego co przeczytałem, test USB Flash Drive może być wykonany tylko przez całkowite ponowne zapisanie karty.
          Czy może to być jakikolwiek krok w kierunku ewentualnego odzyskania danych czy to tylko kwestia znalezienia błędu i udowodnienia, że poszukiwanych danych nie ma już na nośniku? Pytam dlatego, że sama karta nie jest istotna, a nie chciałbym niepotrzebnie pozbawiać się możliwości analizowania karty. Czy możliwości odzyskania danych z obrazu .img są rzeczywiście dokładnie takie same jak bezpośrednio z karty?

          Jeśli chodzi o adapter, to rzeczywiście, możliwe że mógł spowodować jakieś błędy, w aparacie karta montowana jest poprzez adapter, w tablecie bez

          Fix00ser

          VIP
          Posty: 937
          Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

          problem z odzyskaniem folderu z karty microSD

          Post06 sty 2020, 19:28

          Wykonanie testu ma na celu wykazania czy nośnik nie zawiera błędów , nie ma to wpływu na ewentualne odzyskanie danych.
          Jeśli kolega jest pewny że wykonany obraz nośnika jest wzorcowy to po tym teście będzie można go wrzucić ponownie.
          By wyeliminować wpływ użytego adaptera wykonałbym dwa testy jeden test jeśli to możliwe z adapterem który był wtedy używany oraz drugi
          test z innym nowym adapterem.
          Zastanawia mnie fakt że żaden z programów do odzysku danych nie wylistował nawet tych fotek jako usuniętych lub uszkodzonych
          nie do odzysku, jak by one nigdy nie były na tym nośniku zapisane.

          Darekk

          Użytkownik
          Posty: 7
          Rejestracja: 30 gru 2019, 01:03

          problem z odzyskaniem folderu z karty microSD

          Post06 sty 2020, 21:12

          ..naprawdę wstyd się przyznać ale chyba powinienem. Znalazłem już serwis do którego zamierzałem się wybrać ale pomyślałem, że sprawdzę jeszcze tablet pod kątem jakiegoś złośliwego oprogramowania bo rzeczywiście ciężko było w to wszystko uwierzyć.
          Okazało się, że wcisnąłem przez pomyłkę drugą kartę SD na której znajduje się "zaginiony" folder do portu na kartę SIM :oops:
          sam nie mogę w to uwierzyć i najmocniej przepraszam wszystkich, którzy zaangażowali się w temat. Bardzo dziękuję za pomoc!

          Fix00ser

          VIP
          Posty: 937
          Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

          problem z odzyskaniem folderu z karty microSD

          Post07 sty 2020, 06:16

          Ech...Czasami bywa i tak że brak jakiegokolwiek śladu jest najlepszym tropem do osiągnięcia celu.
          W tym przypadku skwituję to tym że gorzej bywało i brawo bili :mrgreen:

          Dodatkowa informacja dotycząca softu Adroit Photo Recovery
          bardziej specjalistyczna wersja typu forensics z silnikiem <smart carving> potrafi dokonać rekonstrukcji nawet uszkodzonych fotek

          Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
          Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

          Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

          Darekk

          Użytkownik
          Posty: 7
          Rejestracja: 30 gru 2019, 01:03

          problem z odzyskaniem folderu z karty microSD

          Post08 sty 2020, 11:14

          proszę śmiać się do woli, należy się!
          Żeby całe te poszukiwania nie poszły na marne i cokolwiek z tego zostało, po przetestowaniu wszystkich wymienionych programów, najlepsze wrażenie zrobił na mnie PhotoRec, odzyskał i od razu zapisał cala pojemność karty, idealny do szybkiego odzyskania usuniętych plików.
          Gdyby ktoś rzeczywiście zgubił dane, a nie kartę to gorąco polecam!

          Fix00ser

          VIP
          Posty: 937
          Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

          problem z odzyskaniem folderu z karty microSD

          Post08 sty 2020, 14:00

          Darekk pisze:PhotoRec, odzyskał i od razu zapisał cala pojemność karty,

          Muszę sprostować wypowiedź kolegi, możliwość odzysku całości nośnika posiada TestDisk natomiast jego moduł PhotoRec odzyskuje tylko
          pliki
          Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
          Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników



          • Reklama

          Wróć do „Sprzęt komputerowy”



          Kto jest online

          Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości