Problem z rozruchem laptopa

Wszystkie sprawy związane z samym sprzętem komputerowym
Dave25

Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 09 wrz 2018, 19:08

Problem z rozruchem laptopa

Post09 wrz 2018, 19:14

Witam

Jeżeli nie ten dział to prosiłbym o przeniesienie do właściwego. Od paru dni mam problem z rozruchem laptopa. Strasznie długo się odpala, ładuje. Dzisiaj niespodziewanie się zawiesił, zrestartowałem go i uruchomił się tryb "automatycznej naprawy", po czym pojawił się czarny ekran i dalej "stoi". Podejrzewam, że coś z dyskiem, ale nie mogę zrobić skanu dysku, ponieważ nie mam dostępu do pulpitu. Prosiłbym o pomoc i mam nadzieję, że uda się odzyskać pracę magisterską. Próbowałem wejść w tryb awaryjny klawiszem F8, ale bodajże Windows 8/8.1 zablokował tę możliwość. Posiadam laptop firmy HP.

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
djkamil09061991

Globalny Moderator
Posty: 8250
Rejestracja: 18 lut 2009, 11:54
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Problem z rozruchem laptopa

Post09 wrz 2018, 21:12

Dave25 pisze:Podejrzewam, że coś z dyskiem, ale nie mogę zrobić skanu dysku, ponieważ nie mam dostępu do pulpitu.

Raczej dysk, mógłbyś sprawdzić jego stan według poradnika:
sprzet-komputerowy/odczytanie-smart-programem-mhdd-t538.html

Dave25 pisze:Prosiłbym o pomoc i mam nadzieję, że uda się odzyskać pracę magisterską

Tu mógłbyś zrobić pendrive z hirensem:
http://www.hotfix.pl/uruchamianie-hiren ... h-a392.htm

uruchomić go, tam w narzędziach jest miniwindows xp i z jego poziomu skopiować sobie potrzebne pliki z dysku:

Dave25

Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 09 wrz 2018, 19:08

Problem z rozruchem laptopa

Post09 wrz 2018, 21:45

Dziękuję za odpowiedź. Tak zrobię, zgram pliki Hirenem i zobaczę co z tego wyjdzie. Mam nadzieję, że z tym poradnikiem sobie poradzę. Jak coś będę pisał.
Tylko jeszcze pytanie jakim klawiszem w laptopie HP się wchodziło w BIOSA/UEFI na Windowsie 8/8.1?
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
djkamil09061991

Globalny Moderator
Posty: 8250
Rejestracja: 18 lut 2009, 11:54
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Problem z rozruchem laptopa

Post09 wrz 2018, 23:29

Chyba f10 z tego co pamiętam

Dave25

Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 09 wrz 2018, 19:08

Problem z rozruchem laptopa

Post10 wrz 2018, 16:00

Witam
Stworzyłem bootowalny pendrive z Hirenem. Wszedłem poprzez klawisz F10 do BIOSU. Tylko nie wiem co tam ustawić żeby odpalał się z pendrive'a. Trzeba bodajże jakieś funkcję wyłączyć/aktywować. Następnie chciałem za pomocą klawisza ESC i F9 aktywować pendrive, bo jest widoczny na liście w opcjach bootowania. Poniżej zdjęcia BIOSU:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
djkamil09061991

Globalny Moderator
Posty: 8250
Rejestracja: 18 lut 2009, 11:54
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Problem z rozruchem laptopa

Post10 wrz 2018, 19:39

Musiałbyś zmienić żeby USB bootowalo jako pierwsze ale sprawdź f9 przy uruchamianiu lapka, następnie z listy wybierz USB i powinno startować . Jestem w pracy więc nic więcej na ta chwile nie powiem ale powinno dzialac

Dave25

Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 09 wrz 2018, 19:08

Problem z rozruchem laptopa

Post10 wrz 2018, 21:07

Rozumiem. To popróbuję z tym USB i napiszę czy się udało.

------Połączono posty------

Ustawiłem "Secure boot" na Disabled i "Legacy support" na Enabled. Po czym nacisnąłem klawisz "ESC", wybrałem "Boot menu" klawiszem F9, następnie swojego pendrive'a. Teraz mam logo HP i dalej ładuję, na ten moment dalej czekam, może się w końcu ruszy z tego pendrive'a.

Awatar użytkownika
djkamil09061991

Globalny Moderator
Posty: 8250
Rejestracja: 18 lut 2009, 11:54
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Problem z rozruchem laptopa

Post10 wrz 2018, 23:24

O ile zrobiłeś pendrive dobrze według poradnika to powinno ruszyć raz dwa. Możesz jeszcze sprawdzić czy dobrze go zrobiłeś patrząć na film:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Może on Cię utwierdzi w przekonaniu :)

Dave25

Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 09 wrz 2018, 19:08

Problem z rozruchem laptopa

Post10 wrz 2018, 23:36

Robiłem według poradnika na stronie Hirena. Tam już była nowsza wersja od Windows 7 w górę. Być może coś źle ustawiłem w Biosie.

------Połączono posty------

Na innym laptopie pendrive odpalił od razu. Windows 7 i prostszy BIOS, także coś źle bootuje.

------Połączono posty------

Próbowałem Hirena, ale jak się ładuje logo Windowsa od Hirena to nagle mignął niebieski ekran i cały czas jest czarny. Może jest jakiś alternatywny program zamiast Hirena? Dysk widać w BIOSIE "Notebook hard drive Próbowałem Hirena, ale jak się ładuje logo Windowsa od Hirena to nagle minął niebieski ekran i cały czas jest czarny. Może jest jakiś alternatywny program zamiast Hirena? Dysk widać w BIOSIE" Notebook hard drive TOSHIBA ", więc jeszcze "żyje".
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
djkamil09061991

Globalny Moderator
Posty: 8250
Rejestracja: 18 lut 2009, 11:54
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Problem z rozruchem laptopa

Post11 wrz 2018, 10:39

Dave25 pisze:Może jest jakiś alternatywny program zamiast Hirena?

Możesz jakiegoś bootowalnego linuxa zrobić i z jego poziomu również będziesz miał dostęp do plików na dysku. Poradniki są w internecie.

Dave25

Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 09 wrz 2018, 19:08

Problem z rozruchem laptopa

Post11 wrz 2018, 12:44

Właśnie się zabieram za tworzenie pendrive'a z bootowalnym Linuxem Live. Napiszę czy pomogło.

------Połączono posty------

Odpaliłem z Linuxa Live, następnie wziąłem "Disks" i niby status dysku jest OK, lecz posiada 224 bad sectory. Otworzyłem swój dysk TOSHIBA i mam dostęp tylko do plików systemowych. Wydaję mi się, że dostęp do danych miałbym z partycji 4, lecz posiada ona status: UNKNOWN. Dałoby radę zmienić status tej partycji na NTFS/FAT32? Próbowałem też z Kaspersky rescue disk i też to samo. Nie mam pojęcia jak zmienić status tej partycji na NTFS/FAT32 żebym mógł zgrać dane. Poniżej zdjęcia:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Pozdrawiam

------Połączono posty------

Mam dostęp do plików poprzez DMDE. Teraz pozostaje kwestia zgrania danych. Jak to zrobić?
Czy mogę swobodnie otwierać foldery klikając na nie po prawej stronie okienka?
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
djkamil09061991

Globalny Moderator
Posty: 8250
Rejestracja: 18 lut 2009, 11:54
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Problem z rozruchem laptopa

Post13 wrz 2018, 22:41




  • Reklama

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości