Radeon 3850 512MB AGP i restarty bez powodu

Wszystkie sprawy związane z samym sprzętem komputerowym
Lord Venbar

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 lip 2009, 09:46

Radeon 3850 512MB AGP i restarty bez powodu

Post30 lip 2009, 09:59

Zakupiłem Sapphire Radeon 3850 512MB AGP, stwierdziłem że to ostatnia modyfikacja komputera starej platformy.
Niestety problem z którym się już borykam 2 tygodnie spędza mi sen z oczu.

Mianowicie najbardziej irytujące to w czasie ładowania poziomu (Battlefield 2142) komputer chwyta reboota i monitor przechodzi w stan czuwania (po odgłosie dysku twardego i DVD wnioskuje, że monitor jest nie aktywny a proces incjalizacji biosu przebiega dalej i potem ładuje się system). Lub w czasie gry (Mass Effect) tu już różnie, albo w czasie chodzenia po lokacjach i rozmowy lub przy ładowaniu np wejścia na statek i cała historia z rebootem powtarza się od nowa. Takim czymś może się też "pochwalić" Medal of Honor Pacific Assault.

Druga sprawa to brak możliwości zresetowania komputera bez odczekania co najmniej 30s. Znów monitor przechodzi w stan czuwania i reszta się jakby ładuje. Typ reseta jest bez znaczenia hard reset, ponowne uruchomienie w windowsie,zamkniecie systemu i odpalenie go od razu na powerze wszystko daje jeden wynik = tryb czuwania monitora.

Konfig kompa:

Athlon XP 2600+
Asus A7V8X
GoodRAM 400MHz 1GB
Sapphire Radeon 3850 512MB DDR3 AGP
sieciówka realtek
K.muz sound blaster live 128
WD Caviar 80GB ATA
Zasilacz POWERTEC 480W Linia +12V = 20A
Windows XP 32-bit SP2

Postaram się jak najbardziej przybliżyć problem.

Teraz czas żebym napisał co zrobiłem aby się pozbyć tego problemu i nie pomogło (codzienne google'owanie i próby naprawy):

1. Sterowniki ze strony ATI Catalyst 9.6 instalowane pakietowo razem z Catalyst Control Center i osobno (Display Driver). Oczywiście był to hotfix, bo zwykłe nie wykrywają wogóle karty.
2. Sterowniki ze strony Sapphire od wersji 8.7 do 9.6. Instalowane w całości tak jak są do ściągnięcia.
3. Rozebranie komputera na części pierwsze wyczyszczenie i ponowne złożenie (główny nacisk położony na dociśnięcie komponentów aby nie mieć wątpliwości (2x w ciągu dwóch tygodni).
4. Podmiana RAMu na kość Kingstona 512 i 1024 najpierw grupowo, później każda z tych kości była wsadzana do innej szyny osobno (dla sprawdzenia czy nie ma coś z samą szyną lub kością.
5. Podmiana zasilacza (wyczytałem, że musi być dosyć spory zasilacz) Komp zasilany przez Xilence 700W również 20A dla +12V. Brak efektów.
6. Uruchamianie selektywne bez karty muz, LANu, HDD i DVD
7. Aktualizacja do najnowszych możliwych wersji VIA 4in1 (Podobno komuś pomogło, lecz było mi to dziwne bo jak monitor przechodzi w stan czuwania to nie zależy to od systemu tak samo jak sterowniki.
8. Sprawdzenie wersji biosu. Chciałem zaktualizować lecz na płycie już jest najnowsza wersja 1015 BETA 003.
9. Na stronie AMD/ATI piszą (oczywiście polskie FAQu nie wchodziło w grę więc translator na necie włączone + moja średnia znajomość angielskiego i odszyfrowałem kilka takich rzeczy:
-wyłączyć w BIOSie Shadowing i Cache Video Bios. Co do tej pierwszej to nie ma jej w ogóle a druga jest tylko nazwo podobna.
10. Próbowałem zmienić AGP x4 czy będzie to samo, niestety jest ono nie aktywne, nawet moich późniejszych zmian ustawień na optimal i poustawianie Manuali tam gdzie miałoby to związek. Obecnie BIOS jest na Default Profile, ponieważ wszelkie próby wcześniejsze nie przyniosły skutku.
11. 8-pinowe wejście do karty graficznej i rozejście na 2 molexy wydało mi się badziewiaste luźne,więc po przytwierdzeniu molexów z zasilacza porządnie do tego badziewia kilka testów dały wynik taki jak wszystkie testy wcześniej. Podłączyłem więc w końcu z czystej ciekawości 6-pinowe wejście które jest standardowo chyba tylko do GeForce-ów (zasilacz ma certyfikat SLI). Działa stabilnie, ale dalej zwiechy chwyta.
12. Sprawdzenie temperatur nie szczególnie mnie zachwyciło (myślałem,że temp go resetuje)
CPU stres 65 stopni [super PI]
GPU stres 75-82 stopnie [Video Card Stability Test]
MOBO stres 38stopni
w idle kolejno 45, 48, 33.
13. Napięcie w stresie:
+3.3 => 3.31-3.34
+5 => 4.99-5.05
+12 => 12.15-12.27
14. Benchmarki czy to CPU czy GPU nie dały wyniku jak w grach, wszystko przechodziło pomyślnie. 1 raz na 4, 3dmark 2006 zresetował kompa. Reszta Benchmarków przeszła wszystkie testy bez żadnego reseta. Video Card Stability Test obciążał GPU najdłużej równe 2h i nic. Karta ochłodziła się do pierwotnej temperatury w 2min.
15. Ciekawostka gry takie jak: Overlord, Spore, TimeShift Chodzą na max detalach +AA x4. Nie ma przycięć, nie ma zwisów. Grafika ładnie je oblicza i gwarantuje płynną rozgrywke.


AGP Fast write wyłączone w sterownikach i BIOSie

Reinstall windowsa był 24 czerwca 2009. SP2 zainstalowane, jak instalowałem kiedyś SP3 na innym kompie to były problemy ze sterownikami.

Oto wyniki z Furmarka

rozpoczęcie testu: 56.0 stopni, wentylator pracował na 13%
środek testu: 81.0 stopni, wentylator na 59%
koniec testu: wahadłowo 79-87stopni, wentylator na 59%

11s po wyłączeniu furmarka temperatura GPU to 68 stopni i 16% pracy wentylatora.

Jedyna różnica w porównaniu z innymi benchmarkami była taka, że się wiatrak rozpędził bardziej.
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

RivaTunerem podkręciłem na 100% wentyla. niestety to chyba nie tędy droga, Mass Effect dokonał reboota i wszystko w temacie ;/ Jeśli by to była wina temperatury to nie powinen chodzić na max detalach Timeshift. Gdze grzeje GPU podobnie jak Mass Effect. Musi to być coś wspólnego dla Mass Effect i resetów (normalnych, nie wywoływanych) Jeśli to nie temperatura to napięcie, jeśli 700W zasilacz nie dawał rady to może napięcie gdzie indziej, może AGP?
Chyba, że w trakcie inicjalizacji biosu, karta pobiera max mocy z zasilacza, jeśli tak to czemu uruchamia się jeśli sie odczeka kilkadziesiąt sekund?

Zmiana AGP x4 potem x8 w sterownikach (w biosie zablokowane). Bios zmieniony na starszy model, wszystko to samo. Vpu recovery włączane i wyłączane na próbe.

45 min katowania procka i grafy. Brak zwiech, da się chodzić po necie i inne bzdety.
Oto wyniki testu. Opisane na zdjęciu żeby wszystko było klarowne.
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Wszystko widać po powiększeniu.

Pomóżcie proszę bo nie mam już pomysłów.

Jeszcze w planie mam zrobienie ściany powietrznej z 9 wentylatorów 80x80 aby schłodzić wszystko w budzie. I chce podłączyć 1 zasilacz do grafy, a drugi do mobo i hdd.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Radeon 3850 512MB AGP i restarty bez powodu

Post30 lip 2009, 13:02

8. Sprawdzenie wersji biosu. Chciałem zaktualizować lecz na płycie już jest najnowsza wersja 1015 BETA 003.

Hmm, BETA może nie być stabilna, ale wątpię.

Ogólnie czy próbowałeś włożyć starą kartę graficzną?

Sprawdź kondensatory na płycie głównej (efekty niepożądane): spuchnięte lub wylane kondensatory

Trochę przy duża temperatura tej karty, co się dzieje przy otwartej obudowie?

I chce podłączyć 1 zasilacz do grafy, a drugi do mobo i hdd.

Bardzo niebezpieczne. Pamiętaj o odpowiednim łączeniu takiej konstrukcji: Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Lord Venbar

Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 30 lip 2009, 09:46

Re: Radeon 3850 512MB AGP i restarty bez powodu

Post30 lip 2009, 16:58

Dla sprawdzenia wrzucilem starsza wersje ostatnia finalna przed ta beta 1014.

Na starej karcie (radeon 9550) problemu zadnego nie bylo. Wszystko cięło ale żaden restart nie wchodził w rachube.

Żaden kondensator nie jest wylany, co do spuchnięcia to nic takiego przy oglądaniu płyty nie stwierdziłem. Oczywiście topic przeczytany :)

Obudowa kompa jest cały czas otwarta (z racji dużej ilości testów byłoby to trochę uciążliwe) Wszystkie temperatury były sprawdzane przy otwartej obudowie. Ktoś z tą samą wersją radeona miał w idle 70-75 stopni a w stresie dochodziło mu do 105. Więc chyba to nie jest najgorszy wynik. Lecz i tak sądzę, że w stresie temp karty nie powinien 75stopni przekraczać.

Topic o podłączaniu zasilaczy oczywiście już przeczytany :)

Nie chcę równolegle podłączyć zasilaczy tylko Chcę jeden zasilacz podłączyc do mobo i hdd, a drugi żeby pracował oddzielnie idawał napięcie tylko na grafike (Kawałek drucika w kształcie litery 'U' wsadzony do dwóch pinów z wtyczki do mobo uruchamia zasilacz) Sprawdzone, bo tak testowałem oświetlenie diodowe i katodowe :)

-- Dzisiaj, 22:42 --

Czy to forum jest tylko tak wypicowane przez innych użytkowników czy naprawdę można tu otrzymać pomoc??? Bo jak narazie chyba 99.999% użytkowników szuka pomocy! Zostałem tu skierowany przez jednego usera i brak zainteresowania, no cóż trudno nie ma tu nikogo znającego się na problemie i brak znających się w ogóle na komputerach (no może ten 0.001% czyli 1 user)

Awatar użytkownika
adax

Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 10 kwie 2009, 11:47
Lokalizacja: Kutno

Radeon 3850 512MB AGP i restarty bez powodu

Post05 sie 2009, 00:39

GPU stres 75-82 stopnie [Video Card Stability Test]


Troszkę dużo. Spróbuj zapewnić więcej chłodzenia karcie, bo to jednak za wysoka temperatura. Jak to jest, w coś grasz i normalnie zonk restrart?
Pozdrawiam! adax| TechNet Member

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Radeon 3850 512MB AGP i restarty bez powodu

Post05 sie 2009, 00:52

Lord Venbar, bo to wygląda, że problemem jest Twoja karta.

Co do łączenia zasilaczy, masy musisz zewrzeć, jak w podanym linku, tam jest schemat.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
adax

Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 10 kwie 2009, 11:47
Lokalizacja: Kutno

Radeon 3850 512MB AGP i restarty bez powodu

Post05 sie 2009, 01:02

Temperatury na moim HD4850 max w strefie ma 60 max, ale ja mam od gigabyte z chłodzeniem Zalman: Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Wracając do tematu temperatury za duże.
Pozdrawiam! adax| TechNet Member



  • Reklama

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości