Spuchnięty kondensator w mobo

Wszystkie sprawy związane z samym sprzętem komputerowym
PiotrK

Użytkownik
Posty: 26
Rejestracja: 02 kwie 2009, 14:57

Spuchnięty kondensator w mobo

Post30 lip 2009, 09:00

Witam, ponad 3 tygodnie temu komputer mi się zawiesił i po resecie zaczął się zawieszać non stop podczas startu. Najpierw zawiesił się w momencie wyświetlenia jaką mam zamontowaną grafikę, zresetowałem go, to się zawiesił podczas ładowania Visty, znów reset ista dała radę się załdować, ale zaraz po wczytaniu pulpitu znowu zwis i tak chyba po 6 resetach kaplica - komputer nie "wstał" wykazując objawy uszkodzenia m.in. mobo. Więc Ściągnąłem pokrywę blaszakowi, podmieniłem zasilkę, podmieniłem ram, podmieniłem procesor, grafikę i cisza - komputer pracuje, nic nie dzieje się na ekranie. Wymontowałem płytę myśląc, że skoro komputer się załączył, to padł jakiś element płyty a nie sama płyta, więc może da radę ustalić co się stało i ją "ożywić". Niestety nie pomyliłem się... Okazało się, że spuchł kondensator 820 mikrofaradów 6.3 volta i pod podstawką do której przypina się chłodzene płyta zapaćkana była pastą termoprzewodzącą Arctic Silver5...
I teraz mam dwa pytania. Czy możliwe jest, że na 100% komputer nie działa mi przez ten kondensator? Czy zabrudzenie w/w pastą mogło uszkodzić płytę na amen? Dodam też, że przed awarią po wciśnięciu przycisku power komputer resetował sięi dopiero się uruchamiał i zdarzało się(brawie w ogóle), że bez resetu biosu komputer nie ruszył i po wyjęciu i włożeniu baerii jak włączyłem komputer za każdym razem pojawiał się komunikat cmos/gpnv checksum bad...

Awatar użytkownika
hevet

Ekspert
Posty: 199
Rejestracja: 21 cze 2009, 17:46

Re: Spuchnięty kondensator w mobo

Post30 lip 2009, 09:57

Kondensator na pewno jest do wymiany, to on powoduje problemy. Dodatkowo jeżeli jak to ująłeś "zapaćkana" jest płyta pastą to tą dolegliwość właśnie ona mogła spowodować. Niektóre pasty przewodzą prąd i jeżeli ktoś nieumiejętnie ją nałoży to potem skutki mogą być nieciekawe. Wyczyść dokładnie płytę z resztek pasty i wymień kondensator, oczywiście zleć to komuś kto czuje się na siłach. Pamiętaj, że kondensatory na płytach są niskoimpedancyjne, (LOW E.S.R.).

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Spuchnięty kondensator w mobo

Post30 lip 2009, 12:53

No i niestety zazwyczaj wymienia się je hurtem. Po jakimś czasie, te obok także pójdą, to zazwyczaj kwestia niedługiego czasu. Niestety koszt to minimum 50zł. W przypadku starszego komputera czasami jest lepiej kupić na allegro inną płytę.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)



  • Reklama

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości