Układ chłodzenia Amilo pi3540

Wszystkie sprawy związane z samym sprzętem komputerowym
NAGON

Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2011, 11:43

Układ chłodzenia Amilo pi3540

Post06 cze 2012, 21:45

Witam.
Proszę o pomoc w sprawie demontażu układu chłodzenia mojego laptopa w celu przeczyszczenia radiatora i nałożeniu nowej pasty termo na procesor. Mój demontaż zakończył się na odkręceniu 7 śrubek (wszystkie). I nie wiem teraz co dalej. Otóż nad radiatorem jest blaszka od obudowy z drugiej jest wentylator co zapobiega wydostaniu układu. Robię to pierwszy raz w życiu i nie wiem co dalej żeby nie zawalić. Czy odkręcić wentylator aby wydostać układ? Być może robiłem to zbyt delikatnie i potrzeba było odpowiedniego manewru? he, he. Poproszę o jakieś podpowiedzi.
Z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Układ chłodzenia Amilo pi3540

Post06 cze 2012, 22:19

Pokaż dokładne zdjęcia obecnego stanu demontażu.
Rozkręciłeś całego komputera czy tylko ściągnąłeś tylną klapkę obudowy ?

NAGON pisze:Mój demontaż zakończył się na odkręceniu 7 śrubek (wszystkie)

To śrubki obudowy czy śrubki układu chłodzenia ?

W znacznej większości laptopów, aby dostać się do układu chłodzenia (mieć możliwość jego demontażu) trzeba rozebrać niestety całego laptopa na części pierwsze.
Najgorsze pod tym względem są laptopy HP.

NAGON

Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2011, 11:43

Układ chłodzenia Amilo pi3540

Post06 cze 2012, 22:53

Oczywiście że zdemontowałem klapkę obudowy. A po odkręceniu siedmiu śrubek z układu chłodzenia właśnie radiator jest umieszczony pomiędzy wentylatorem a metalową częścią obudowy. I to uniemożliwia wyjęcie układu. Właśnie nie wiem czy nie ruszyć wentylatora ponieważ z obudową nie ma szans. Może jutro umieszczę zdjęcie. Tylko nie wiem co ono da na forum. Niestety w necie nie wiele o tym info. W starszych modelach taki demontaż to pestka.
Ostatnio zmieniony 06 cze 2012, 23:06 przez NAGON, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Układ chłodzenia Amilo pi3540

Post07 cze 2012, 01:08

Zdjęcie pozwoli nam stwierdzić czy w obecnym stanie jest możliwość demontażu wentylatora / radiatora.

Wentylator jak jest mocowany ? Rozumiem, że żadnych śrubek przy wentylatorze nie widać ?
W takim razie prawdopodobnie radiator i wentylator tworzą jedną całość i przed demontażem całego systemu chłodzenia z laptopa ich rozdzielenie (radiatora od wentylatora) jest niemożliwe.
Jeżeli jakieś elementy obudowy blokują wyjęcie systemu chłodzenia, to oznacza to, że musisz odkręcić płytę główną od obudowy, a żeby to zrobić musisz rozebrać całego laptopa zaczynając od demontażu klawiatury (pod nią znajdują się śrubki skręcające obudowę) następnie wyświetlacza (odłączenia wyświetlacza od laptopa) itd.

To tylko moje przypuszczenia na podstawie Twojego opisu. Zdjęcie wszystko wyjaśni.

-- 07 cze 2012 01:01 --

Znalazłem takie zdjęcie (z naklejki znamionowej odczytuję, że to ten model):

Obrazek

Jeżeli tak wygląda Twój laptop, to na szczęście nie czeka Ci rozbiórka laptopa na części pierwsze.

Po odkręceniu wszystkich 7 śrubek i odłączeniu wtyczki zasilającej wentylator (3-PIN) cały układ chłodzenia (w jednej całości wraz z wentylatorem) powinien wyjść.

Jeżeli jest duży opór, to być może pasta termoprzewodząca na wszystkich trzech chłodzonych układach (procesorze, grafice i chipsecie) zaschła. W takim wypadku upewnij się, że po odkręceniu śrubek, jest jakikolwiek luz w miejscach, gdzie radiator styka się z tymi trzema elementami - być może radiator odstaje. Wtedy będziesz miał pewność, że pasta nie zaschła i to nie ona utrzymuje system chłodzenia.

Poruszaj całym coolerem delikatnie i spróbuj go lekko wysuąć spod tej blaszki obudowy, o której napisałeś w pierwszym poście. Jeżeli nadal będzie problem zwróć uwagę czy tej blaszki nie da się odkręcić, ale wydaje mi się, że raczej nie.

NAGON

Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2011, 11:43

Układ chłodzenia Amilo pi3540

Post07 cze 2012, 11:55

Tak to ten model. Dzięki jesteś wielki. Dzisiaj to sprawdzę. Pozdrawiam.

-- 07 cze 2012, 11:46 --

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

-- 07 cze 2012, 11:47 --

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

-- 07 cze 2012, 11:53 --

czerwonymi strzałkami oznaczyłem wszystkie wykręcone śrubki
nawet te od wentylatora. W kółku zaznaczyłem opór przez który nie mogę wyciągnąć układu.
Odkręciłem pokrywę wentylatora żeby sprawdzić przyczynę oporu lecz jej też nie mogę usunąć ponieważ jest zagięta z prawej strony, wentylatorem też zbytnio nie można manewrować bynajmniej nie na tyle żeby wyjąć radiator.
Żółtymi strzałkami oznaczyłem obudowę, przez którą również nie mogę wyjąć układu.Nie wiem co dalej, rozebrania całego laptopa raczej się nie podejmę.
Może znasz jakąś stronę serwisową która podpowie jak to zdemontować lub coś co mi pomoże.
I tak dziękuję za pomoc
pozdrawiam

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Układ chłodzenia Amilo pi3540

Post07 cze 2012, 12:08

Odłącz obydwie wtyczki zaznaczone czerwonymi strzałkami (przeze mnie na poniższym zdjęciu) i wyciągnij kable poza obudowę, bo one również blokują wyciągnięcie układu chłodzenia.

Teraz podważ delikatnie w miejscach zaznaczonych niebieskimi strzałkami i spróbuj delikatnie wysunąć układ chłodzenia w kierunku, który wskazują zielone strzałki.
Chodzi o to abyś wysunął układ chłodzenia spod krawędzi obudowy, które go blokują (w miejscach zaznaczonych przez Ciebie żółtymi strzałkami)

Czy w ogóle jest możliwość podważenia (uniesienia lekko do góry) układu w miejscach zaznaczonych niebieskimi strzałkami ?
Radiatory w tych miejscach powinny odkleić się od chipsetu, układu graficznego oraz procesora.

Obrazek

NAGON

Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2011, 11:43

Układ chłodzenia Amilo pi3540

Post07 cze 2012, 15:25

Zobacz sobie to zdjęcie. Wyraźnie widać na dole wentylatora otwór i to będzie miejsce na trzecią śrubkę także myślę że demontaż w ten sposób bez szans.
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Układ chłodzenia Amilo pi3540

Post08 cze 2012, 12:31

Ale tak czy inaczej ta śrubka odkręcana jest od góry, czyli z obecnej perspektywy.
Wygląda na to, że najpierw musisz zdemontować ciepłowody raz z tą metalową nakładką, która nachodzi w niewielkim stopniu na obudowę wentylatora (z oznaczeniami śrubek 6 i 7).

Zauważ, że obok otworu 7 jest szczelina (zaznaczona niebieską strzałką), więc ten element nie zachodzi pod obudowę, dlatego jej demontaż powinien być swobodny.
Czy ten plastikowy czarny element (zaznaczony czerwoną strzałką), to swego rodzaju sztywna taśma ?
Czy nie na możliwości odklejenia / odgięcia jej ? Może pod nią jest jeszcze jakaś śrubka trzymająca chłodzenie.

Obrazek

NAGON

Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 14 sie 2011, 11:43

Układ chłodzenia Amilo pi3540

Post08 cze 2012, 13:28

"Ale tak czy inaczej ta śrubka odkręcana jest od góry, czyli z obecnej perspektywy."
Masz rację i podejrzewam że jest ona wkręcana przy demontażu całej płyty głównej z drugiej strony. Po odkręceniu śrubek jest tylko delikatny luz i to wszystko. Nie ma miejsca na jakieś podważanie, wysuwanie itp... nie mówiąc o manewrowaniu które zaproponowałeś. Coś czuję że robię to od dupy strony chyba że jestem zbyt delikatny w obawie o uszkodzenia. Dzisiaj spróbuję ostatni raz. Pozdrawiam.



  • Reklama

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości