Wymiana pasty, a głośny wentylator - pytanie

Wszystkie sprawy związane z samym sprzętem komputerowym
Awatar użytkownika
dorumia

Użytkownik
Posty: 174
Rejestracja: 23 gru 2011, 20:04
Lokalizacja: PG
Kontaktowanie:

Wymiana pasty, a głośny wentylator - pytanie

Post09 wrz 2013, 22:23

Witam. Mam takie pytanie związane zasadniczo bezpośrednio i z pastą i wentylatorem. Otóż szukałem w internecie informacji na temat tego, co ile czasu trzeba wymieniać pastę na procesorze i trafiłem na pewien komentarz, że po każdym odłączeniu wentylatora(cooler, tak to się chyba nazywa)należy oczyścić i procesor i spód coolera z pasty i nałożyć nową - prawda to czy jest jakiś inny "termin" wymiany pasty? Pytanie zadaję, bo ostatnio mój wentylator na procesorze zaczął hałasować nawet dość głośno, a program HWMonitor pokazuje mi, że na chwilę obecną(8 minut komputer chodzi i nie ma włączonego żadnego programu zbytnio obciążającego procesor poza Firefoxem)ilość RPM na CPUFanIn0(czyli chyba od procesora wentylator)wynosi od 1900 do prawie 2100(i myślę, że to jest powodem głośnej pracy wentylatora). Więc podsumowując - czy ta głośna praca(pomijam fakt, że na start w biosie mój procesor ma 60*C i wzrasta do ok.70*, a po zastartowaniu systemu spada do ok.60 w stanie spoczynku)wentylatora jest spowodowana tym, że nie wymieniałem pasty po odłączeniu coolera?
Laptop:
Intel core i3-3110m 2.4 x64
4 gb ram
Intel HD 4000/Geforce 710M
Windows 8

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Wymiana pasty, a głośny wentylator - pytanie

Post09 wrz 2013, 23:21

dorumia pisze:że po każdym odłączeniu wentylatora(cooler, tak to się chyba nazywa)należy oczyścić i procesor i spód coolera z pasty i nałożyć nową - prawda to czy jest jakiś inny "termin" wymiany pasty?

Tak, po każdorazowym ściągnięciu coolera z procesora i przed ponownym jego założeniem powinno się usunąć pastę i nałożyć świeżą.

dorumia pisze:jest spowodowana tym, że nie wymieniałem pasty po odłączeniu coolera?

Bardzo możliwe.

Jaki to procesor, jaki cooler ?

Awatar użytkownika
dorumia

Użytkownik
Posty: 174
Rejestracja: 23 gru 2011, 20:04
Lokalizacja: PG
Kontaktowanie:

Wymiana pasty, a głośny wentylator - pytanie

Post10 wrz 2013, 09:18

Procesor z sygnatury(C2D E4400),a cooler to Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Laptop:
Intel core i3-3110m 2.4 x64
4 gb ram
Intel HD 4000/Geforce 710M
Windows 8

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Wymiana pasty, a głośny wentylator - pytanie

Post10 wrz 2013, 09:53

Na tym BOX-owym coolerze takie temperatury + hałas to niestety normalność.
Po zmianie pasty sprawdź czy wszystkie cztery zaczepy montażowe coolera zaskoczyły.

Na przyszłość pomyśl o wymianie coolera na coś porządnego, wydajnego i cichego:
SilentiumPC Spartan Pro (HE924) => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
dorumia

Użytkownik
Posty: 174
Rejestracja: 23 gru 2011, 20:04
Lokalizacja: PG
Kontaktowanie:

Wymiana pasty, a głośny wentylator - pytanie

Post10 wrz 2013, 15:10

Temperatury to może i faktycznie normalność, ale wcześniej mi tak nie świrował wentylator. A pastę dzisiaj usunę i nałożę nową(sposobem z youtube, czyli dwie linie równoległe/prostopadłe). A ten cooler to nie wiem, czy się zmieści u mnie w obudowie.
Edit: Wymieniłem pastę i jedyna różnica, jaką zauważyłem to fakt, że teraz cooler chodzi przy 1400 rpm, a temperatury się nie zmieniły(no chyba, że musi się trochę pasta rozgrzać, bo komputer chodzi od 4 minut na "świeżej" paście).
PS. Od razu po zastartowaniu uruchomiłem monitor temperatur w biosie i przez 2-3 sekundy temperatura wynosiła ok.35-40*C, a potem nagle podskoczyła do 60*. Czy to wina wentylatora na procesorze czy po prostu czujnik świruje?
Laptop:
Intel core i3-3110m 2.4 x64
4 gb ram
Intel HD 4000/Geforce 710M
Windows 8

Awatar użytkownika
TitoBandito

Użytkownik
Posty: 103
Rejestracja: 13 sty 2012, 17:12

Wymiana pasty, a głośny wentylator - pytanie

Post13 wrz 2013, 09:24

dorumia pisze:Temperatury to może i faktycznie normalność, ale wcześniej mi tak nie świrował wentylator. A pastę dzisiaj usunę i nałożę nową(sposobem z youtube, czyli dwie linie równoległe/prostopadłe). A ten cooler to nie wiem, czy się zmieści u mnie w obudowie.
Edit: Wymieniłem pastę i jedyna różnica, jaką zauważyłem to fakt, że teraz cooler chodzi przy 1400 rpm, a temperatury się nie zmieniły(no chyba, że musi się trochę pasta rozgrzać, bo komputer chodzi od 4 minut na "świeżej" paście).
PS. Od razu po zastartowaniu uruchomiłem monitor temperatur w biosie i przez 2-3 sekundy temperatura wynosiła ok.35-40*C, a potem nagle podskoczyła do 60*. Czy to wina wentylatora na procesorze czy po prostu czujnik świruje?


Te "kołeczki" trzymające cooler mogły ci się już wyrobić i zwyczajnie cooler nie ma już takiego styku jaki powinien być z procesorem. A, że wentylator ma PWM, to dostosowuje obroty wentylatora do temperatury - ale, że styk jest słaby nic to nie daje. Możesz kupić takie kołeczki, ale lepiej już wymienić chłodzenie (kosz takich 4 kołeczków to jakieś 20zł z przesyłką). Np. na coś takiego :

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników



  • Reklama

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości