Zmiana płyty głównej.

Wszystkie sprawy związane z samym sprzętem komputerowym
Awatar użytkownika
Askaniusz

Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 29 sty 2012, 21:09

Zmiana płyty głównej.

Post15 mar 2018, 09:45

Dzień dobry.
Od znajomego dostałem w prezencie płytę główną Gigabyte Z68P-DS3 razem z procesorem i pamięcią. Dla mnie to przeskok technologiczny o dwie epoki. Niestety bez książki i sterowników.
Pytanie moje brzmi
Co muszę przygotować przed rozmontowaniem starego komputera aby zamontować tę nową płytę? Oraz:
Co muszę przygotować by tę nową płytę ZAINSTALOWAĆ?
Czy taka operacja może mi się udać jeśli moja znajomość techniki komputerowej w skali do 10 wynosi 3+ do 4 ?

(Strzeżcie się Greków przynoszących dary)

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Zmiana płyty głównej.

Post15 mar 2018, 22:14

Cześć, pobierz sobie wszystkie sterowniki oraz manual (instrukcję) z tej strony Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Bierz Chipset oraz LAN. W sumie płyta fajna, mam identyczną :D
Czy montaż jest ciężki? Nie, jeśli procek jest już założony. Będzie sporo łatwiej, jeszcze łatwiej jak jest na nim cooler. Najwięcej zabawy będzie z kabelkami od włącznika, resetu i diodek. Jak zrobisz dobrej jakości fotki ze swojej obudowy to powiem, gdzie co podłączyć.

Przed zmianą na nową płytę, w obecnym systemie usuń wszystkie sterowniki, będzie szansa, że system ten ruszy na nowej płycie.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
LupeR

Globalny Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06 lis 2012, 01:48
Lokalizacja: K-g

Zmiana płyty głównej.

Post16 mar 2018, 01:59

Sprawdziłeś czy wszystko podłączysz. Dysk na SATA. Zasilacz powinien miec wiązkę 24 pin, bo zdarza się że mają 20. No i płyta czy wejdzie na rozmiar.
Czarna lista zasilaczy + lista polecanych --> KLIK

Awatar użytkownika
Askaniusz

Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 29 sty 2012, 21:09

Zmiana płyty głównej.

Post18 mar 2018, 18:46

Dziękuję za dobre rady. Wlaliście otuchę w moje serce. Wymiar płyty jest odpowiedni, procek i pamięci są zamontowane. Wiatrak też ale zmienię bo do poprzedniego kupiłem kobyłę na wyrost. Tak samo z zasilaczem. Dyski mam na SATA a systemowy to SSD. Faktycznie podłączenie kabelków od włącznika, resetu i diodek może być trudne bez książki. Najbardziej boję się manipulowania sterownikami, wlanami i t p. Co innego usiąść przed kompem i walić w klawisze a co innego wiedzieć jak on działa. Ale nigdy obawy nie powstrzymały mnie od działania. Zacznę w poniedziałek. W razie kłopotów będę jeszcze tutaj pisał. Dziękuję i pozdrawiam.

------Połączono posty------

Od razu wielkie DZIĘKUJĘ za dobre rady. Wszystko się udało znakomicie. AIe nie obyło się jednak bez zgrzytów. Chciałem zamontować płytę i od razu zainstalować na nowo system. Przez pierwsze trzy dni szukałem płytki z windowsem. Przez następne trzy dzwoniłem po znajomych pytając czy to właśnie im ją pożyczyłem. Gdy pożyczyłem płytę z Win7 od kolegi, dokupiłem klucz (legalny, a nie jak dotąd legalna kopia) mogłem zaczynać. Nawet szybko poszło, głównie dzięki linkowi do sterowników.
A przy okazji, poprzednio miałem na procku potężny wentylator chłodzący, ale na gniazdo 775, teraz mam gniazdo1155. Rozstaw kołków nie pasuje. Macie pomysł co zrobić? Różnica niewielka, ale nie można go zamontować. Są może jakieś przejściówki czy cóś w tym guście? Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Zmiana płyty głównej.

Post13 maja 2018, 12:15

NIc nie zrobisz, bo sama konstrukcja nie odpowiada gniazdu. Czasami zdarza się aktualizacja systemu chłodzenia przez producenta, wtedy są dostępne nowe elementy montażowe. Zależy zatem od modelu tego coolera.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
Askaniusz

Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 29 sty 2012, 21:09

Zmiana płyty głównej.

Post14 maja 2018, 00:08

Wierzę wam na słowo. A szkoda bo wiatrak był na wyrost, na kilka generacji procków do przodu. W wyposażeniu miał trochę jakichś detali ale zginęły w mrokach historii. Pomyślę jeszcze. Zdolność kombinowania to przecież nasza cecha narodowa. Dam znać jeśli coś mi się uda wykombinować.
Temat można zamknąć.



  • Reklama

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 8 gości