Zrozumienie dysku twardego

Wszystkie sprawy związane z samym sprzętem komputerowym
maciek166

Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 29 gru 2012, 19:00

Zrozumienie dysku twardego

Post05 lip 2013, 21:18

Witam. Mam zamiar kupić na dniach dysk zewnętrzny do przechowywania dużej ilości danych i chciałbym sie dowiedzieć o co w tym wszystkim chodzi. Mianowicie są dyski z prędkością 5400 obr./min. a także 7200 obr./min.,10.000 obr./min.. Do tego dochodzi jeszcze róznorodna wielkość bufora ( od 8 do nawet 64 MB). I tutaj pojawia sie moje pytanie co te parametry maja wspólnego z wydajnością dysku skoro wyraźnie zaznaczone jest, że dysk z USB 2.0 ma przepustowość bodajże 480 Mb/s jak sie nie myle a USB 3.0 pozwala na przesyłanie danych nawet 10 razy szybciej czyli 4,8 GiB/s. Proszę jeszcze o wyjasnienie czy lepsze i z jakiego powodu są dyski zewnetrzne2,5 czy 3,5 cala, i nie chodzi mi o to, że 2,5 cala jest mniejszy, nie ma zasilacza i nadaje sie bardziej do laptopów itp.... tylko chodzi mi o szybkość pracy, niezawodność . Proszę również o wyjaśnienie czym dysk zewnętrzny różni się od wewnętrznego pod względem, szybkości pracy, do czego nadaje sie bardziej jeden od drugiego itp. Mam jeszcze pytanie odnośnie pen-drive tzn. są zarówno pen-drive USB 2.0 jak i 3.0 tylko dlaczego prędkości zapisu i odczytu róznią się w zależności od pen drive np. jeden pen drive 3.0 ma odczyt 70 MB/s a drugi też 3.0 nawet 220 MB/s oraz co to jest ta szybkość odczytu ( rozumiem, że na szybkość zapisu patrzy sie przy kopiowaniu czegos na pen drive, ale szybkość odczytu ( obojetnie z jakiego pen drive odpalam powiedzmy film to włącza sie bezproblemowo, to samo tyczy sie po podłączeniu do telewizora). Wiem, że bardzo długi post ale naprawde zalezy mi na zrozumieniu tego tematu i proszę o dokładne opisanie prostym językiem poszczególnych rzeczy o które pytam. Z góry dzieki za pomoc. Dodam tylko jeszcze, że mam komputer stacjonarny i że posiadam jeden dysk zewnętrzny 2,5 cala USB 3.0 i mimo, że ma 5400/obr/min i chyba tylko 8 MB casche to jestem zadowolony. Zamierzam równiez zmodernizować komputer ale o tym będę pisał później.

Awatar użytkownika
lewy

Ekspert
Posty: 1462
Rejestracja: 15 gru 2009, 11:10

Zrozumienie dysku twardego

Post06 lip 2013, 17:56

No więc tak, po kolei.

Dyski mają różną prędkość obrotową wpływającą na ich wydajność. Klasyczne mają 5400 lub 7200 RPM. Te serwerowe powyżej 10 tys. Najbardziej wydajne zwykłe mają do 10K przy czym one już działają na granicach wytrzymałości. Najlepszym rozwiązaniem są dyski 7200 RPM, które mają najlepszą wytrzymałość przy bardzo dobrej wydajności. Te 5400 są najtańsze ale i mało wydajne.

Co do wielkości cache, im więcej tym lepiej. Cache wpływa na chwilową wydajność dysku, a zatem może szybko przesłać pliki o niewielkiej wydajności. On zapisuje najpierw do cache a potem wrzuca fizycznie na talerze. Jak wysyłasz plik 10MB a cache jest 16 MB to dysk go tam wrzuci i pokaże, że skończył, potem go wgra już w ukryciu. Podobnie przy odczycie da nam szybki dostęp do często czytanych plików przez co nie będzie ich musiał ciągle czytać.

Między dyskiem 2.5 a 3.5 cala nie ma obecnie znacznych różnic w wydajności, przy czym te same wydajnościowo-pojemnościowe dyski 2.5 cala są droższe od 3.5 cala.

Co do interfejsu USB 2.0 a USB 3.0. Lepsze jest USB 3.0 jeśli Masz takie porty w komputerze. Obecnie dyski mają wydajność około 100 do 140 MB/s. USB 2.0 przesyła max 30 MB/s a zatem obcina wydajność dysku. Tutaj nawet marne dyski 5400 RPM będą w środku nawet za szybkie.

Teraz wewnętrzny a zewnętrzny. Nie ma różnic, w środku to są te same dyski, tylko dyski zewnętrzne mają obudowę + płytkę z wyjściem USB. W środku ta płytka ma to samo złącze SATA, którym podłącza się najzwyklejszy dysk.

Co do prędkości pendrive. Wszystko zależy od zastosowanych pamięci oraz kontrolera. Co do odczytu to po to, abyś szybko np wczytywał zdjęcia, kopiował z pendrive filmy itp.

maciek166

Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 29 gru 2012, 19:00

Zrozumienie dysku twardego

Post06 lip 2013, 20:27

Wielkie dzięki za super wyjaśnienie :) . Znacznie przybliżyło mi to obraz sprawy. Teraz mam jeszcze pytanie dlaczego wszędzie piszą że przepustowość przy USB 3.0 wynosi nawet 600 MB/s skoro w rzeczywistosci jest to 100-140 MB/s ( to nie jest nawet w najmniejszym stopniu porównywalne). Druga sprawa jest taka abyś polecił mi jakis dysk zewnętzny 4 TB, gdyż ogólnie mam dużo filmów itp. a chciałbym aby miejsca ciagle nie brakowało. Myslałem o Seagate Expansion 4TB USB 3.0 , tylko ma on 5400 obr/min a casche to nawet nie wiem (kosztuje nawet mniej niż 600 zł). Chyba że poleciłbys bardziej kupić powiedzmy 2 TB, gdyż powiedzmy za rok-dwa dyski będą wydajniejsze i można znowu dokupić. Powiedz mi co bys zrobił na moim miejscu.

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Zrozumienie dysku twardego

Post07 lip 2013, 11:40

Pytasz o 3,5 - 2,5 cala, większy dysk ma lepszą tolerancję cieplną, większa powierzchnia = szybsze chłodzenie = niższa temperatura - jest to o tyle istotne, że czym większa prędkość obrotowa dysku tym generuje on więcej ciepła. Pamiętam swojego starego Seagate'a 7200, który grzał się o wiele bardziej niż jego kuzyn 5400. Oczywiście czynników wpływających na oddawanie ciepła jest więcej, sama konstrukcja dysku dużo w tej materii daje.
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Zrozumienie dysku twardego

Post07 lip 2013, 11:44

100-140 MB/s


No nie, więcej. Ja mam pendrive co czyta 190 MB/s, dysk SSD dawał radę pod 250 MB/s (lepszego nie miałem)
Wszystko zależy od podpiętego urządzenia do tego portu, bo jak ma wolne pamięci to wolno z nich czyta. Jak ma wolny kontroler, który pośredniczy to też wolno czyta. Niestety, to co szybkie jest i drogie.

Co do wyboru dysku to powiedz taką rzecz, czy on ma tylko archiwizować czy potrzebujesz coś do ciągłego używania i chcesz np często przegrywać pliki? Bo jak np tylko oglądać je z podpiętego dysku do telewizora czy komputera to wielkiego znaczenia nie będzie miała prędkość. Aby oglądać film wystarczy te 20-30 MB/s i już będzie bez problemowo wszystko odtwarzane. Natomiast jeśli chcesz często kopiować pliki to inna bajka, wtedy lepiej coś wydajniejszego aby się nie wkurzać z czekaniem na przegranie.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

maciek166

Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 29 gru 2012, 19:00

Zrozumienie dysku twardego

Post07 lip 2013, 18:22

Czyli rozumiem, że USB 3.0 oznacza mozliwość maksymalnego transferu 600 MB/s a aktualnie nie ma nawet najlepszych urządzeń aby wykorzystać chociaż w połowie ten potencjał. Czyż tak? Jesli chodzi o ten dysk to w sumie zależy mi na archiwizacji tzn. kopiowania z dysku wewnetrznego gdy ten sie zapełni lub w momencie robienia formata. Ale mam jeszcze pytanie czy jak powiedzmy mam jeden dysk bardzo dobry ( 7200 obr/min casche 64 MB itp) a drugi znacznie słabszy, powiedzmy ( 5400 obr/min., 8 MB casche itp.) to jak kopiuje z tego mocniejszego na słabszy to mam wysoką prędkość kopiowania czy jak ze slabszego na mocniejszy i czy ma coś wspólnego jesli jeden jest pod USB ( oczywiście mówimy o 3.0)a drugi wewnętrzny. I jaki przede wszystkim czynnik wpływa na to czy prędkość kopiowania na dysk wynosi 100 czy 150 lub wiecej MB/s ( marka, model, jakość produktu, czy tylko obr./min.). Później będę jeszcze pytał o połączenie RAID 0, ale narazie chciałbym zrozumieć to o co pytam. Z góry dziex :)

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Zrozumienie dysku twardego

Post07 lip 2013, 21:30

Czyli rozumiem, że USB 3.0 oznacza mozliwość maksymalnego transferu 600 MB/s a aktualnie nie ma nawet najlepszych urządzeń aby wykorzystać chociaż w połowie ten potencjał.

Są ale sporo kosztują. Tutaj potrzeba już nie dysku zwykłego a SSD, a ten o dużej pojemności są okropnie, przeokropnie drogie. Ja używam dysku SSD o prędkości 550 MB/s ale stać mnie było tylko na 128 GB pojemności.

Co do tego kopiowania, prędkość będzie taka jak najsłabsze ogniwo, a zatem tego 5400RPM/8 MB cache.

I jaki przede wszystkim czynnik wpływa na to czy prędkość kopiowania na dysk wynosi 100 czy 150 lub wiecej MB/s

Szczerze? cena. Producentów jest kilku, może nawet tylko trzech :D tylko marki różne (jedni wykupili drugich).
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

maciek166

Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 29 gru 2012, 19:00

Zrozumienie dysku twardego

Post08 lip 2013, 11:29

Też mam dysk SSD 120 GB, tylko mam na nim zainstalowany system i tylko jedna partycję z niego więc nic nie kopiojuje na niego ani z niego ale system nie licząc ładowania sie biosu ładuje się w kilka sekund ( swoją drogą można jakoś bezpiecznie przyśpieszyć ten moment do momentu pojawienia sie loga windows). A o dyskach SSD zewnetrznych to nie słyszałem? Czyli rozumiem, że przy dwóch dyskach nawet jak jeden mam bardzo wysokiej klasy to nie uzyskam dużych prędkosci niezależnie z którego na który kopiuje. I jeszcze jedno pytanie mam. Czy jeśli posiadam już dysk SSD i ogólnie system ładuje mi sie bardzo szybko to jest sens kupić 2 dyski po 500 GB i połączyć w RAID 0. Czy jesli to zrobie bedę mógł zrobić z tego powiedzmy 2 albo 3 partycje i kopiować pliki pomiędzy nimi ( zjaką prędkoscią mniej więcej), słyszałem jeszcze, że lokacje w grach będą mi się szybko ładowały, wypakowywanie plików będzie trwało bardzo krótko, ale ogólnie jesli i tak system już mam na SSD to czy jest sens? Czy jesli kupie powiedzmy 1 TB z 64 casche i 7200 obr/min. to przy tych grach i kopiowaniu itp. bedzie duża różnica. Doradź mi czy łączyć czy odpuscić sobie. Jeszcze w tym miesiacu zamierzam modernizować kompa do gier tak ok. 2500 zł + ewentualnie ten RAID

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Zrozumienie dysku twardego

Post08 lip 2013, 21:54

A o dyskach SSD zewnetrznych to nie słyszałem?

Bo to wystarczy tylko dobra obudowa i zwykły SSD do środka, np taka http://www.hotfix.pl/obudowa-na-dysk-ze ... 00-r83.htm

Czyli rozumiem, że przy dwóch dyskach nawet jak jeden mam bardzo wysokiej klasy to nie uzyskam dużych prędkosci niezależnie z którego na który kopiuje.

Dokładnie, operacja pomiędzy nimi będzie spowolniona do wolniejszego.

Czy jeśli posiadam już dysk SSD i ogólnie system ładuje mi sie bardzo szybko to jest sens kupić 2 dyski po 500 GB i połączyć w RAID 0.

Chyba bym sobie darował taką konfigurację jako zbędną, nie na dzisiejsze czasy, a jak będzie coś potrzebowało kopiować szybko duże dane (jakiś system operacyjny) to do tego czasu dyski też już przyspieszą.

Dyski zwykłe jeszcze bym może połączył w RAID ale z drugiej strony są jeszcze bardzo wydajne dyski hybrydowe. Czy to nie lepszy pomysł.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

maciek166

Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 29 gru 2012, 19:00

Zrozumienie dysku twardego

Post08 lip 2013, 22:03

Jeśli chodzi o te dyski to chodziło mi o zwykłe HDD nie wyobrażam sobie rzebym miał to robić z SSD( da sie wogóle?) a jesli chodzi o te dyski hybrydowe to fajnie by było abyś powiedział cos wiecej, porównał do HDD, SSD , a jesli chodzi o tego RAIDA to głównie chodziło by mi o szybkość ładowania się gier, wczytywanie poszczególnych lokacji np. wiedźmin itp., ale w sumie jak gra jest niezbyt dobrze zrobiona to i tak bedzie się długo ładować ( przynajmniej tak mi sie wydaje) a i w sumie chyba troche przesadzam z tym wszystkim.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Zrozumienie dysku twardego

Post08 lip 2013, 22:21

Trochę droższe ale łączą w sobie zalety SSD z HDD, bo trzymają dane często pobierane w części SSD, zaś to co rzadziej pobierasz to w części klasycznego HDD.

Dobra wydajność to Seagate'a Momentusa XT
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

maciek166

Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 29 gru 2012, 19:00

Zrozumienie dysku twardego

Post10 lip 2013, 21:41

To 1 TB chybrydowego mógłbys polecić?

-- 10 lip 2013, 21:41 --

Oglądałem na ceneo dyski zewnętrzne i powiem szczerze, ze praktycznie wyboru nie ma. Większość znaczna ma 5400 obr/min i 8 MB casche a 7200/ obr/ min może niewiele ponad 10 sztuk, a jak chciałbym 4 TB to z 1 2 sztuki chyba znalazłem. Na allegro jeszcze gorzej. Dlaczego tak jest?? Normalne dyski wewnętrzne mają głównie 7200/ obr/min, jest takze sporo 10000 obr. a nawet ponad 100 sztuk 15000 obr. znalzłem i większość ma 64 MB casche ( tylko juz bardzo drogie-wiadomo). A jeśli chodzi o te dyski hybrydowe to nie ma wogóle takiej kategorii ( rozumiem, że sa bardzo mało popularne) Nie wiem czy decydowac sie na coś takiego przy modernizowaniu kompa. Z jednej strony gdybym miał mieć całkowitą lub nawet dwukrotnie wiekszą ciszę to byłbym w stanie zapłacić te 400-450 zł za 1 TB ale z drugiej strony wydaje mi sie że to wiatraki głównie chałasują ( jak jest ich ze 4 w obudowie) i nawet bezgłoośny dysk wiele by nie zmienił. Proszę o wyrażenie swojej opini. Sory, że tak truje ale tyle tego wszystkiego jest, że ciężko sie połapać a nie chce pochopnie kupić czegoś gorszego. ( np. o dyskach hybrydowych dopiero co usłyszałem i zainteresowało mnie to).

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Zrozumienie dysku twardego

Post10 lip 2013, 23:04

Jak pisałem, najlepszy to Seagate'a Momentusa XT + obudowa aluminiowa np Zalmana na USB 3.0.

Obecnie mega wydajne dyski to rzadkość bo nie schodzą, więc nie produkuje się lub też nie sprowadza.

Musisz się zdecydować czy chcesz dysk w podróż czy może być do środka, to ważne bo to robi dużą różnicę. Decydując się na dysk zewnętrzny może nastąpić problem jego uszkodzeń od uderzeń. Ma też gorszą wydajność ograniczaną przez kontroler obudowy.

Dysk Tobie raczej nie wyciszy komputera, bo to jednak głównie wiatraki hałasują.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

maciek166

Użytkownik
Posty: 164
Rejestracja: 29 gru 2012, 19:00

Zrozumienie dysku twardego

Post11 lip 2013, 16:35

Jeśli chgodzi o Momentusa XT- zewnetrzny to mógłbys jakiś link dać bo znalazłem tylko wewnetrzne- hybrydowe. A jesli chodzi czy dysk zewnetrzny w podróz to nie. Po prostu jest mi potrzebny do przechowywania danych podczas np. robienia formatu.

-- 11 lip 2013, 16:35 --

Chyba, że źle cie zrozumiałem i mówisz, żebym kupił wewnętrzny i dokupił obudowę i używał jako zewnętrzny. W każdym razie tyle tego jest, że już się pogubiłem. Kupie chyba 4 TB, albo 3 TB obojętnie jaki abym miał na składowanie danych na pare lat a co do wewnętrznego to jeszcze pomyśle ( ale napewno jakis lepszy aby nie było problemu z wypakowywaniem kopiowaniem miedzy partycjami i z grami).

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Zrozumienie dysku twardego

Post11 lip 2013, 22:38

Chyba, że źle cie zrozumiałem i mówisz, żebym kupił wewnętrzny i dokupił obudowę i używał jako zewnętrzny

No tak, bo każdy tzw zewnętrzny dysk to zwykły dysk wewnętrzny z obudową która często jest prostą obudową z plastiku przez co w środku dysk się grzeje. Przez to właśnie montują tam wolniejsze dyski. Dla dobrego dysku trzeba kupić lepszą obudowę, najlepiej aluminiową.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)



  • Reklama

Wróć do „Sprzęt komputerowy”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości