BIOS a UEFI

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Awatar użytkownika
rozmus

Użytkownik
Posty: 178
Rejestracja: 06 lip 2010, 21:28

BIOS a UEFI

Post17 lip 2015, 20:25

Niedawno instalowałem Windos 7 na laptopie HP z Windows 8.
Po wejściu do BIOSu a właściwie to chyba prostszej wersji UEFI ( była jak stary bios, bez tego nowego wyglądu i funkcjonalności UEFI)- musiałem zmienić właśnie ustawienie bootowania z UEFI na BIOS, aby się wgrała stara siódemka w wersji bez plików umożliwiających instalację pod UEFI.
Jak to jest właśnie z nowymi systemami, czyli ósemką i dziesiątką.
Czy te nowsze systemy dobrze działają na płytach głównych PC czy też laptopów z BIOSem?
Teraz będzie dużo przejść na nowy system Win 10 i to na maszynach ze starym BIOSem.
Czy będzie to wszystko hulało na nich tak jak na nowszych z UEFI?
Czy w ogóle jest możliwość uaktualnienia płyty z BIOSem do UEFI?

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

BIOS a UEFI

Post17 lip 2015, 21:38

Jak dla mnie chodzi wyśmienicie, to nie bios ma problem z systemem. Tak na prawdę dzisiaj bios tylko startuje komputer po czym przełącza sterowanie dla systemu. Bios używa przerwań 10H, aby wywołać system, który już wszystko obsługuje przerwaniami 21H.

Już wyjaśniam szerzej. Komputer steruje się przerwaniami, są przerwania biosu (10H) i systemu (21H). Obydwa przerwania potrafią robić to samo. Sterować wszystkim. Bios ma swoje niskopoziomowe, on startuje komputer, a po wszystkim oddaje sterowanie systemowi, który już używa swoich zabawek nie patrząc się już kompletnie na bios.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
rozmus

Użytkownik
Posty: 178
Rejestracja: 06 lip 2010, 21:28

BIOS a UEFI

Post17 lip 2015, 21:54

Rozumiem, że to taki "starter", jednak co by nie mówić, to pewne rzeczy są jednak sterowne chyba z niego, nawet podczas pracy systemu, jak działanie wiatraków i inne.
No ale dobrze.
Czyli jak rozumiem, na przykład Windows 10 będzie równie dobrze działał na starym biosie jak Windows 7.
Dzięki tyle chciałem wiedzieć.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

BIOS a UEFI

Post17 lip 2015, 22:01

tak, bios to tylko starter, co do wiatraków, tam są diody które same sterują nimi, jak nie to i tak system będzie nimi sterował przez sterowniki, inaczej byś nie miał programów do sterowania wiatrakiem. Biosu nie można przestawiać z poziomu systemu, a wiatrakiem można sterować. Do biosu karty graficznej w ogóle nie ma dostępu przy starcie, a przecież można nią sterować.

Rola biosu dzisiaj została ograniczona do minimum. Ma startować komputer, inicjować działanie sprzętu i ewentualnie wznawiać po uśpieniu. W końcu jego rozwinięcie to Basic input/output system.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
rozmus

Użytkownik
Posty: 178
Rejestracja: 06 lip 2010, 21:28

BIOS a UEFI

Post17 lip 2015, 22:51

Ta się zastanawiam jeszcze, bo sprawa biosu już OK, niejako rozwiązana.
Czy w takiej sytuacji jak moja, ze starym lapkiem Acer już 5 letnim, jest szansa na to, że Windows 10 będzie pracował poprawnie po update nie z Windows 8 a z Windows 7.
Sterowniki starutkie wszystkie, tak z 2010 roku.
Nic na stronie Acera nie ma nowszego. Pan na infolini Acera, nie wie w ogóle nic na temat nowych sterów.
Więc wydaje mi się, że mogą być jakieś problemy i nie wszystko będzie działało jak należy.
Poza tym chociaż system mam zadbany, to jednak już pięć latek ma (miałem tylko dwa" ekrany śmierci" w przeciągu tych lat i to z przyczyny mi wiadomej, po instalacji sterowników do "egzotycznego"urządzenia).
Nie mniej, będzie to instalacja nie na czysto, tylko na już użytkowanym systemie i to przez taki czas.
Miałem niestety przykre przygody z darmowym updatem na Apple, gdzie Mavericks zupełnie "rozłożył" mi lapka.
Producent wie o samoistnych restartach tych modeli, gdzie coś nie dograli z grafiką dedykowaną i zostawili z tym faktem ludzi samym sobie. Jednym słowem wypięli się i oczywiście wyrobili sobie u tych klientów wiadomo jaką opinię.
Tak więc chyba jednak lepiej już z takim sprzętem pozostać na systemie, który całkiem dobrze się sprawuje i odpuścić sobie przechodzenie na nowszy system bez gwarancji, że wszystko będzie dobrze działało.
Jaka jest wasza opinia?

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

BIOS a UEFI

Post17 lip 2015, 23:24

Czy w takiej sytuacji jak moja, ze starym lapkiem Acer już 5 letnim, jest szansa na to, że Windows 10 będzie pracował poprawnie po update nie z Windows 8 a z Windows 7.

Tak ale:
Sterowniki starutkie wszystkie, tak z 2010 roku.

To może być właśnie problem, być może nie Acer a producenci poszczególnych podzespołów dadzą sterowniki, a być może Windows 10 będzie miał już wszystkie wbudowane.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
rozmus

Użytkownik
Posty: 178
Rejestracja: 06 lip 2010, 21:28

BIOS a UEFI

Post18 lip 2015, 01:21

Tutaj właśnie nie mam pewności co do jednej sprawy.
Ogólnie jest powiedziane, że najważniejsze sterowniki, czyli do karty graficznej, dźwiękowej itd. powinno się instalować od producenta laptopa, ponieważ są najbardziej przystosowane pod dany model samego laptopa.
Inni twierdzą, że nie koniecznie, że mogą być ze strony producenta samej karty graficznej itd.
Szukając na przykład sterowników przykładowo do Radeona HD 4570 na stronie producenta karty graficznej i wybierając opcję (wersja do laptopów) sam producent odsyła po sterowniki do producenta urządzenia, w którym jest zainstalowana.
Często te ze strony producenta są tak stare jak na stronie Acera.
Co do sterowników dostarczanych z systemem Windows 10 to wiadomo, że w pewnej mierze będą one raczej "uniwersalne" i mogące nie w pełni obsługiwać dane funkcje.
Poza tym, pewno już takie drobiazgi jak brak funkcjonowania na przykład klawiszy funkcyjnych to będą się często zdarzać.
Tak więc jest wiele niewiadomych i pewnie trzeba będzie z takimi starszymi urządzeniami i chęcią przejścia na nowy system zaczekać jakiś czas i dopiero po zasięgnięciu opinii osób, które będą się wypowiadały na ten temat wyrobić sobie zdanie i rozważyć czy jest sens.
Pewnie to jest najlepsze podejście mimo, że wielu będzie na pewno korcić zrobić ten update zaraz po wejściu.

PS.Co mnie zdziwiło, przyszły w WU nowe sterowniki do mojej karty WiFi, zupełnie nowiutkie. Od producenta karty.
Acer ich w ogóle nie ma na swojej stronie.
Tak więc jednak "coś" się dzieje i pewnie to już pod Windows 10.....
Z laptopami to w ogóle sprawa o wiele trudniejsza, bo niektóre konfiguracje są tak powiązane z aplikacjami od producentów, że nie raz bez nich systemy źle pracują.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

BIOS a UEFI

Post18 lip 2015, 01:43

Myślę, że tylko od klawiszy Fn będą problemy, ta aplikacja co wyświetla ikonki po ich wyborze, tego może nie być. Co do grafiki, raczej da je AMD, dźwięk już raczej będzie. Podobnie karta sieciowa Ethernet. Z WiFi, bluetooth może różnie bywać. Od touchpada to raczej firmy Synaptic. Tak, więc nie powinno być źle.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości