Co to jest Windows Recovery?

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
PKP

Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 13 gru 2009, 13:55

Co to jest Windows Recovery?

Post17 gru 2015, 14:33

Sam się dziwię, że tego nie wiem, no ale nigdy nie miałem z tym do czynienia. Próbowałem znaleźć pomoc w Internecie, ale na wszystkie pytania nie znalazłem odpowiedzi. Głównie przewijają się poradniki mówiące o tym, jak zainstalować system z płyty/partycji recovery. A mnie nie o to chodzi.

Zauważyłem, że laptopy z osobnymi płytami z OS Windows są zazwyczaj droższe od tych, które mają wgrane już OS. Dodatkowo jeszcze paręnaście miesięcy temu do tych laptopów z wgranymi OS od nowości dorzucano magiczne płyty recovery. Teraz płyt się nie dodaje, tylko producent wydziela partycję recovery. Ludzie piszą w Internecie, że recovery umożliwia ponowne zainstalowanie/sformatowanie komputera. No niby tak. Ale niedawno żywotność zakończył mój 500GB dysk w laptopie. Zakupiłem więc nowy, a ponieważ podczas zakupu komputera 4 lata temu zainwestowałem też w nowy Win7, to bez problemu mogłem postawić system na nowym dysku.

Domyślam się, że tańsze rozwiązanie wynika z tego, że jak taki dysk padnie, to przepada wszystko, łącznie z partycją recovery, która posiada oryginalny OS. Jednak są jeszcze płyty recovery (przynajmniej były kiedyś, a teraz pewnie można je nagrać). Czy takie płyty recovery posiadają wszystkie niezbędne pliki, by postawić system? Czy to jest odpowiednik płyt CD z oryginalnym OS? No bo jeśli tak, to czemu laptop z wgranym Windows 10 jest tańszy niż laptop bez OS + osobno CD z Windows10. Nakierujcie mnie proszę.

Awatar użytkownika
LupeR

Globalny Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06 lis 2012, 01:48
Lokalizacja: K-g

Co to jest Windows Recovery?

Post17 gru 2015, 16:56

PKP pisze:Czy takie płyty recovery posiadają wszystkie niezbędne pliki, by postawić system?

Tak, ale tylko na sprzęcie do którego jest przeznaczony. System jest już skonfigurowany, zawiera dodatkowe często zbędne oprogramowanie + sterowniki.

PKP pisze:Czy to jest odpowiednik płyt CD z oryginalnym OS?

Tak, ale zmodyfikowany(brandowany) przez producenta.

PKP pisze:czemu laptop z wgranym Windows 10 jest tańszy niż laptop bez OS + osobno CD z Windows10

Jest tańszy bo nie trzeba tłoczyć płyty, dostajesz masę śmieci a dodatkowo sprzedawca bierze lapki hurtowo przez co cena jest niższa.

Tak mi się przynajmniej wydaję z tego co się orientuje na ten temat.
Czarna lista zasilaczy + lista polecanych --> KLIK

PKP

Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 13 gru 2009, 13:55

Co to jest Windows Recovery?

Post17 gru 2015, 17:06

Czyli taka płyta jest bezużyteczna, jeśli padnie dysk w laptopie i go trzeba wymienić? A może do tego laptopa będzie pasować (software na płycie, sterowniki), ale do innego modelu już nie?

Fix00ser

VIP
Posty: 937
Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

Co to jest Windows Recovery?

Post17 gru 2015, 22:56

PKP pisze:Czyli taka płyta jest bezużyteczna, jeśli padnie dysk w laptopie i go trzeba wymienić? A może do tego laptopa będzie pasować (software na płycie, sterowniki), ale do innego modelu już nie?

Dobrym nawykiem którym należy zaszczepić wszystkich użytkowników jest wykonanie kopii posektorowej twardziela jeszcze przed wystąpieniem problemów z błędnymi blokami,
po montażu nowego twardziela wrzucamy wykonaną kopię i laptop nadal działa poprawnie.
Należy pamiętać że sprzęt mobilny z nośnikami talerzowymi jest szczególnie narażony na
wstrząsy , wibracje, zawyżone temperatury pracy, dlatego też ciągły monitoring twardziela jest wręcz wskazany.
Polecam HDDGuardian
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości