Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post20 sie 2021, 18:13

Hmm... Tak jak mówiłem w Linux może inaczej wyglądać kolejność partycji czy dysku. Myślę, że kwestią było zmienić na drugi dysk (górny prawy róg i wybrać drugi dysk) lub coś w ten deseń. Najlepszą rzeczą było by wstawienie screena, ale jeśli udało się Easeus to dobrze w takim razie jeden problem z głowy :)

Jeśli chodzi o montowanie to być może wystarczy w menadżerze plików klikniecie na ten dysk prawym przyciskiem myszy i wybranie otwórz albo zamontuj, wówczas wyświetli się prośba o podanie hasła roota. Po tym powinnaś się znaleźć na tej partycji. Jedyny problem, jeśli chodzi o to rozwiązanie, jest to że trzeba za każdym ponownym uruchomieniem lub od montowanie i odczekanie chwili aż prawa roota miną by móc ponownie je zamontować.

Jednakże najlepszym wyjściem jest ustawienie jej montowania w trakcie uruchomienia systemu. Wówczas wystarczy zrobić parę kroków.
(*oczywiście poniższe kroki są z wykorzystaniem gparted (domyślam się, że robi tak samo) można oczywiście dopisać jedną dosłownie linijkę do pliku fstab jak ja to robiłem, jednak jeśli tyle wystarczy to można i tak to zrobić. W razie co będziemy kombinować z dopisaniem do pliku fstab tej jednej linijki)

*oczywiście uważnie

1. Utworzenie folderu np "Dane" (gdzie tylko chcesz, choćby na pulpicie)
2. Użyć ponownie gparted i poszukać tej partycji z ext4. (na górze jak wspomniałem być kwestią jest przejście do widoku drugiego dysku, wówczas wystarczy w prawym górnym roku przestawić na drugą partycję)
3. Prawy przycisk myszy na partycji ext4 i wybranie edytuj.
4 (ważny punkt sprawdzić czy dobrze ) . W rubryce montowanie czy punkt montowania wpisać ścieżkę do tego folderu. Jeśli folder o nazwie "Dane" znajduję się na pulpicie, wówczas wystarczy wpisać "/home/x/Pulpit/Dane" i już. Oczywiście zamiast x wpisujemy nazwę użytkownika. Oraz sprawdzić czy jest zaznaczone prawa uruchomienia, jeśli partycja ma służyć też dla Steam.
5. (warto sprawdzić czy zamiast pulpit nie jest też Desktop. Ale powinno być dobrze po PL Pulpit)
6. Jeśli zaznaczy się formatowanie to odznaczyć i zatwierdzić
7. Zrestartować komputer i sprawdzić czy po wejściu do katalogu Dane na Pulpicie przejdzie od razu do owej partycji. Wystarczy wziąć właściwości i sprawdzić wolne miejsce wówczas jest to miejsce tejże partycji. Powinno także być możliwość przejścia na dysk wprost z menadżera plików i widoczny jako zamontowanie.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post21 sie 2021, 13:08

Eh, Gparted jest dla mnie zbyt zaawansowany... Później spróbuję go użyć... Ciekawe co by się stało, gdybym w Easeus Partition Master Free ustawiła nową partycję, jako aktywną. Prawdopodobnie poprzednia partycja zostałaby zdezaktywowana, chyba że się mylę. Zawsze w sofcie od Easeus mogę zmienić to ustawienie. Jego darmowa wersja obsługuje partycje o sporej pojemności. Aha, skoro najnowsza wersja Zorin OS to 16, a moja zainstalowana to: 15.3, po aktualizacji, to czy ów system w końcu sam się zaktualizuje do nowszej wersji? :mrgreen: Czy muszę jakoś wymusić ową aktualizację? Na razie się nie spieszę, jednak jestem ciekawa, jak powinna poprawnie przebiec owa aktualizacja.

Aha, wiem że nie mam uprawnień roota, wyszło to kiedyś jak coś chciałam zmienić w systemie Zorin OS.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post21 sie 2021, 20:47

Podejrzewam, że "aktywna partycja" w owym programie to coś innego niż to co chcesz osiągnąć. Program Easeus jest mi znany, ale nie próbowałem nigdy tej opcji, ale jeśli dobrze kojarzę to podobną (* jeśli nie tak samo nazwane) opcję ma systemowe zarządzanie dyskami.

Jeśli chodzi o aktualizację systemu, to dystrybucje przeprowadzają je na różne sposoby. Jedne po prostu trzeba przeinstalować całościowo albo po prostu użyć ich programu aktualizacyjnego, gdzie powinna być stosowna opcja.

Z tego co widzę na stronie Zorin OS --> Help (na górze po prawej) --> Upgrade Zorin OS to wygląda...., że trzeba na nowo przeinstalować. W sensie najnowszy obraz płyty pobrać. Ale warto sprawdzić czy gdzieś program od aktualizacji w systemie nie ma takowej opcji lub przypadkiem mówi (pokazuje informacje) o nowej wersji.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post22 sie 2021, 10:51

Na tej stronie napisali, jak zrobić upgrade systemu Zorin OS do nowej wersji:

Kod: Zaznacz cały

https://zorin.com/help/upgrade-zorin-os/


Oni, każą użyć pendrive, nagrać na niego bootowalny obraz ISO, za pomocą balenaEtcher, potem trzeba zrestartować kompa i zaktualizować system. Nie mam wolnego pendrive, nie mam ustawionego bootowania z pendrive, raczej mogłabym użyć bootowalnej płyty DVD, o ile to jest możliwe... Chyba musiałabym użyć innego softu, aby zrobić bootowalne DVD, ale nie wiem jakiego. Poza tym wolałabym zaktualizować system, z zachowaniem danych, a nie robić wszystko od nowa. Nie wiem czy po upgrade, które proponują, zachowam dane. Na razie poczekam, ów nowy system jest w wersji beta, może mój Zorin OS sam się zaktualizuje, w co wątpię. :( Eh, pozostaje problem tamtej drugiej, niezamontowanej partycji. I co musiałabym zrobić, aby montowanie partycji przebiegało w czasie uruchamiania kompa? :mrgreen:

Edit: zdaje się, że jak zaktualizuję Zorin OS, tworząc bootowalny nośnik, to nie zostaną zachowane żadne dane. W każdym razie oni zalecają czystą instalację. Ponoć za kilka miesięcy będzie możliwa aktualizacja z poziomu systemu, z zachowaniem danych. Więc trochę muszę poczekać. :sciana:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post22 sie 2021, 18:45

Pendrive albo płyta, natomiast odnośnie danych to również piszą o zrobieniu backup (opcjonalnie) i na samym końcu tejże strony jest napisane, aby skopiować dane z tego backup po zainstalowaniu systemu. To czym nagrasz obraz płyty to już dowolnie.... (prawie dowolnie).

Jeśli już by miała nastąpić aktualizacja w ten sposób to warto pomyśleć użyć tej partycji jako /home, wówczas przy następnym formacie wystarczy sformatować "/" natomiast drugą ustawić na montowanie jako /home "bez formatu".

Jeśli natomiast ta partycja ma być po prostu na dane to wystarczy ją zamontować co opisałem mniej więcej wyżej. Oczywiście można w inny sposób montować niż przez "gparted"

Jest jeszcze program gnome-disks(który inaczej niż gparted wygląda, może przypasuje bardziej niż gparted) , może jest nawet zainstalowany w systemie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę programów "dyski", jeśli nie to powinno być znowu ponownie w repozytorium. Jeśli ten też nie przypadnie do gustu to jest jeszcze Partion Manager od KDE Plasmy, który to bardziej przypomina gparted, choć nie wiem do końca. Gdzieś na końcu istnieje jeszcze metoda dopisania jednej linijki o której wspominałem do fstab. Pytanie co wolisz?

1. Poprzez Gparted ("Może dobrym rozwiązaniem będzie podawać screena i wtedy jakoś się to uda?")
2. Poprzez edycję pliku fstab, jednak potrzeba tu trochę informacji np jaki edytor tekstowy jest w systemie (gedit?). Wówczas podam polecenia do terminala lub, jeśli się uda poprzez menadżer plików. Jednak poprzez menadżer plików może być kłopot z prawami roota. (chodzi o te hasło do aktualizacji, instalacji). Chyba że w Zorin pod prawym przyciskiem myszy ma dodaną opcję do otwierania jako root/administrator?

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post23 sie 2021, 12:10

Ok, chyba najprostsza metoda, to edycja pliku fstab...Potem sprawdzę jaki mam zainstalowany edytor tekstowy, w Zorin OS. Umiem używać terminal, w każdym razie jak dotąd nic nie zepsułam, a naprawdę mało brakowało. Jak chcę coś zainstalować lub zaktualizować system, to muszę podawać hasło, ale raczej nie mam uprawnień roota. Wolę nie używać Gparted, bo nie ogarniam owego programu... Jak trzeba to mogę zainstalować gedit... Heros1303, w porównaniu z Tobą jestem zupełnie zielona... Bardzo dziękuję, za okazaną pomoc. :)
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post23 sie 2021, 18:55

Właśnie to podawanie hasła do instalacji/aktualizacji/deinstalacji i innych czynności jest prawami roota.

Może być i gedit a może być, jeśli coś się zna konsoli np nano (na tym się opieram)

Przy nano trzeba znać dwie kombinacje klawiszy:

ctrl + o (O nie 0) -- zapisywanie (czyli klikamy te dwa klawisze i potem enter)
Potem ctrl + x aby wyjść.

Jeśli chce się dopisać do fstab. To trzeba kilka informacji, których nie trzeba wklejać tu na forum, chyba żeby się upewnić, że dobrze. Wówczas można podać.

Najlepiej jest otworzyć jakiś czysty notatnik w Zorin OS i robić metodą kopiuj wklej. Przy konsoli jeśli umożliwia kopiowanie przez prawy przycisk myszy, jeśli nie to przy wciskaniu ctrl + alt + c trzeba jeszcze wcisnąć razem shift. Wówczas skopiuje z konsoli.

W konsoli wpisujemy:
1. sudo fdisk -l (kreska małe L) --> szukamy owej partycji sformatowanej. Po prawej stronie widać wielkość w gb. Kiedy znajdziemy odpowiednią linię z ową partycją, patrzymy po lewej stronie jak się zaczyna czyli /dev/sdxx -- gdzie xx to jakaś litera i cyfra. Kopiujemy tylko owe /dev/sdxx i upewniamy się, że dobrze kopiujemy czyli w tej samej linii co owa wielkość partycji.

2. sudo blkid /dev/sdxx (stąd kopiujemy tylko uuid="xx" gdzie x to jakieś litery cyfry. (sporo takich cyferek czy kresek) nic więcej nie potrzeba stąd.

Upewniamy się, że dobrze się skopiowało owe UUID="". Jedynie co trzeba jeszcze zrobić to skasować "" z obu stron aby było UUID=xxxxx a nie UUID="xxxxxx"

3. cd /media (jeśli będzie komunikat o braku takiego folderu wówczas można spróbować cd /mnt ) - jeśli jednak nie ma błędu powinno pojawić się przy znaku wpisywania owe media.
4. sudo mkdir sdxx (wpisujemy tylko sdxx natomiast gdzie xx to owa litera i liczba i klikamy enter) można potem wpisać ls i zobaczyć czy się pojawił folder sdxx.

Przy założeniu że korzysta się z nano jeśli nie to trzeba zamienić z gedit czy innym dowolnym edytorem tekstu, ale lepiej, żeby nie był to jakiś libreoffice tylko prosty edytor tekstu.

5. sudo nano /etc/fstab chociaż powinno się wpisywać sudoedit /etc/fstab (przy sudoedit nie piszemy nano czy gedit)

Owy plik powinien mieć jakieś rzeczy w sobie, w tym poznane przed chwilą UUID itp.

Teraz lecimy strzałkami na sam dół aby dopisać linijkę.

(zamiast spacji używać tab)

(nie robi spacji, które zrobiłem) więc w punktach piszę co po kolei, ale ma być w jednej linii.

1.Kopiujemy UUID=xxxxx
Tab
2. Wpisujemy ręcznie /media/sdxx (owy folder co przed chwilą stworzyliśmy)
Tab
3. wpisujemy ext4
Tab
4. wpisujemy defaults,users,auto,exec
Tab
5. wpisujemy zero
Tab
6.wpisujemy jeden

Powinno wyglądać podobnie do tego: (Oczywiście z tab)

UUID=xxxxx /media/sdxx ext4 defaults,users,auto,exec 0 1

Upewnić się kilka razy czy dobrze wszystko jest i można spróbować ponowny rozruch. U mnie jest podobnie i działa, więc myślę że powinno działać i u Ciebie.

Oczywiście powinno też działać ze steam.

--- Napisane jako edycja do wczorajszego postu --

Miało być ctrl + c a nie ctrl + alt + c . Taka pomyłka mała

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post24 sie 2021, 13:33

Eh, poddaję się, podaję zrzuty owej partycji, z Gparted, którą przekonwertowałam do ext4, oraz tej pierwszej.

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Edit: na razie nie ogarniam, jak mam zmodyfikować tamten plik, w Zorin OS... Wszystko jest strasznie skomplikowane... A wydawało mi się, że to najprostsza metoda...
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post24 sie 2021, 21:08

Jeśli ponownie chcemy spróbować gparted to musimy tak czy tak zrobić jedną rzecz.

Mianowicie stworzyć katalog o nazwie sdb2 ( w drugim screenie pokazuję, że jest to sdb2, choć można nazwę jaką się chce to chyba lepiej mieć to od razu wiadomo) w lokalizacji /media albo /mnt (może też być w innym miejscu choćby na pulpicie, ale najlepiej jak się je robi w tego typu miejscach jak /media itp ) .

Jeśli jest to trudne w menedżer plików to można w konsoli. Wówczas wystarczy dwa polecenia:

1. cd /media i wciskamy enter, powinno się pokazać media obok miejsca, gdzie piszemy polecenia, jeśli jednak jest błąd na temat nie istnienia takiego folderu, wówczas wpisujemy cd /mnt
2. sudo mkdir sdb2 i znów enter. Owe polecenie to tworzenie katalogu o podanej nazwie czyli sdb2 (potrzebne hasło administratora)

Teraz w "gparted" (widać jak jest zamontowana pierwsza partycja ma ona "/" czyli system) natomiast przy drugim powinno być /media/sdb2. Dlatego trzeba poszukać opcji pod prawym przyciskiem myszy klikając na tym podświetlonym paskiem na czerwono i zedytować ową partycję, aby ustawić punkt montowania. Ale powtarzam trzeba najpierw stworzyć folder o takiej czy innej nazwie.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post25 sie 2021, 10:47

Ok, wpierw trzeba utworzyć właściwy folder, potem należy w Gparted użyć właściwego polecenia, aby zamontować ową partycję? Czyli opcja: edytuj- zamontuj? Nie będzie trzeba powtarzać owego montowania po każdym ponownym uruchomieniu lub aktualizacji systemu? Pisząc o konsoli, masz na myśli terminal? Jeśli nie, to jak uruchomić ową konsolę? Jestem zupełnie zielona. :oops:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post25 sie 2021, 18:37

Tak, trzeba najpierw utworzyć gdzieś folder, pod którym będzie znajdować się zawartość owej partycji. Potem można przy pomocy gparted zedytować ową partycję i ustawić punkt montowania pod owy folder, który się utworzyło przed chwilą.

Myślę, że powinno działać tak zawsze, dopóki się czegoś nie zmieni. Przynajmniej tak myślę. Z drugiej jednak strony sprawdziłem dziś tego gparted, którego użyłem wówczas przy formatowaniu do ext4 to wydaję mi się, że trochę ciężki jest do obsługi. Ale była u mnie opcja montowanie pod prawym przyciskiem może to wystarczy.

Z innej strony spróbowałem innego programu czyli Partion Manager od KDE i wydaję mi się, że ten jest sporo lepszy (inaczej wygląda niż gparted). U mnie pakiet ten nazywa się partitonmanager bodajże. Prawdopodobnie w Zorin OS znajduję się w repozytorium pod taka lub podobną nazwą.

Mówiąc konsolę mam na myśli jedną rzecz. Okno programu, które przypomina cmd z Windowsa lub po prostu wiersz poleceń.

Fix00ser

VIP
Posty: 937
Rejestracja: 28 gru 2009, 12:16

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post25 sie 2021, 18:53

Proponuję zapoznać się z podstawami terminala (konsoli znakowej) która jest bramą komunikacyjną z powłoką kernela
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post27 sie 2021, 10:37

Ok, Fix00ser, trochę raczkuję, jeżeli chodzi o terminal, kiedyś przy jego użyciu zainstalowałam Wine, oraz SystemBack- nie bez problemów.

Heros1303, bardzo dziękuję za Twoją cierpliwość i okazaną pomoc... Nie wiem jak to zrobiłam, ale obecnie mam tylko jedną partycję z Zorin OS, o pojemności prawie 500 GB. :) Czyli nie muszę już nic montować. :D
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości