Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post04 lip 2021, 15:17

Mam dwa dyski twarde, jeden 2 TB, z XP, oraz drugi 500 GB, Toshiba, podzielony na dwie partycje, jedną zaledwie 100 GB (+-), oraz drugą z systemem plików NTFS, czyli działającą pod Windowsem. Jak sformatować i do jakiego formatu tą partycję aby był na niej system działający pod Linuxem (Zorin OS). Ona chyba ma 392 GB, czy jakoś tak. I czy pod systemem Linux można wybrać partycję na której mają być zainstalowane gry ze Steam (z ciekawości utworzyłam tam nowe konto.)? Na razie nie instalowałam żadnych gier ze Steam, bo około 100 GB to raczej za mało miejsca. Proszę o pomoc. Zupełnie nie znam się na hardware. Wiem tylko, że tamtą partycję NTFS, działającą pod Windowsem, muszę sformatować z poziomu systemu Windows. :mrgreen:

------Połączono posty------

Partycja pod Linux to EXT, ale nie wiem z jakim numerkiem... Szukałam info w Google, ale na niewiele mi się to przydało... Są różne podziały na partycje, masa wiadomości... Nie wiem jak najprościej sformatować NTFS pod Linuxa (Zorin OS). Ponoć dobrze, jak system Linux ma dwie partycje, jedną systemową a drugą na dane. Chcę sformatować tylko partycję NTFS, czyli drugą partycję dysku Toshiba. :( Podziały na partycje Linux są takie skomplikowane. :(
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post16 lip 2021, 15:04

Nie na dane, tylko ta druga partycja to swap, czyli przestrzeń wymiany. Powiem Tobie, że resztę można olać, ja nie lubię w Linuksie mieć więcej partycji, bo jak jakaś pada to odzysk tego jest masakryczny
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post16 lip 2021, 17:17

Co to za partycja swap, czyli przestrzeń wymiany? Mam tylko jedną partycję z Zorin OS, druga partycja to NTFS. Czyli nie ma sensu nic zmieniać? Około 100 GB to trochę mało, zwłaszcza jak chce się zainstalować jakiekolwiek gry ze Steam, a może przesadzam? :mrgreen: Jestem zupełnie zielona jeżeli chodzi o Linuxa i formatowanie partycji.

------Połączono posty------

Edit: w Google wyszukałam co to jest partycja wymiany i niewiele mi to mówi.

Partycja wymiany

Partycja wymiany (SWAP) – systemowa partycja występująca w systemach typu UNIX. Służy do tymczasowego przechowywania danych w sytuacji, gdy ich ilość przekracza zasoby wolnej pamięci RAM lub gdy z różnych powodów korzystniej jest przechowywać je (lub ich część) na dysku twardym.

Systemy typu UNIX od dawna są wielowątkowe i umożliwiają priorytetowanie zadań i użytkowników. Zadania mniej ważne mogą zostać zapisane na partycji wymiany, udostępniając całą moc obliczeniową komputera dla ważniejszych procesów.
*

Mam tylko jedną partycję z systemem Linux, raczej niemożliwe aby system dobrze działał bez partycji wymiany... Myślałam że tą drugą partycję mogę przeznaczyć na dane.

* Źródło:

Kod: Zaznacz cały

https://pl.wikipedia.org/wiki/Partycja_wymiany


Ponoć partycja wymiany może być zamieniona przez plik wymiany SWAP:

Plik SWAP vs. partycja wymiany

Po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, przynajmniej tych, które przyszły mi do głowy, wychodzi na to, ze plik SWAP (przy odpowiednim podejściu) jest nieco lepszym rozwiązaniem w stosunku do partycji wymiany. Może i pewne rzeczy związane z hibernacją wymagają dodatkowego wysiłku ale poza tym, to nie widziałbym przeszkód, by zmienić nieco konfigurację swojego systemu, tak by zamiast partycji wymiany korzystać z pliku SWAP. Oczywiście w obecnej sytuacji pozostaje mi jedynie używanie przestrzeni wymiany w postaci partycji.
**

** Źródło:

Kod: Zaznacz cały

https://morfikov.github.io/post/czy-w-linux-plik-swap-jest-lepszy-niz-partycja-wymiany/


Ogólnie o partycjach w systemie Linux:

Kod: Zaznacz cały

FAT    Poprzednie ustawienie.    Klasyczny system plików, który został powszechnie przyjęty. Dostępny w 12-bitowym wariancie FAT12, 16-bitowym wariancie FAT16 i 32-bitowym wariancie FAT32.
NTFS    WINDOWS    System plików nowej generacji (New Tech File System) zastąpił FAT w systemach Windows. Nadal istnieje potrzeba odczytu partycji systemu Windows.
Ext2    Linux    Drugi rozszerzony system plików jest używany przez wiele dystrybucji Linuksa.
Ext3    Linux    Trzeci rozszerzony system plików to domyślny wybór dla dystrybucji Ubuntu. Dodano kronikowanie.
Ext4    Linux    Czwarty rozszerzony system plików jest używany przez wiele dystrybucji Linuksa. Wydłuża limity przechowywania.
JFS    Linux    System plików z kronikowaniem został wprowadzony przez firmę IBM i jest nadal obsługiwany, chociaż został zastąpiony przez Ext4.
XFS    Linux/Irix    Opcja 64-bitowa jest przeważnie obsługiwana w ramach systemu Red Hat.
ReiserFS    Linux/SUSE Format pliku używany w kilku dystrybucjach, jednak w dużej mierze został zastąpiony przez Ext3.
***

*** Źródło:

Kod: Zaznacz cały

https://www.dell.com/support/kbdoc/pl-pl/000131456/rodzaje-i-definicje-partycji-systemu-ubuntu-linux-a-także-objaśnienie-katalogów


Niewiele mówią mi te wszystkie artykuły, do których podałam odnośniki... :sciana:

------Połączono posty------

Znalazłam ciekawą dyskusję dotyczącą przymusu lub nie utworzenia partycji wymiany na Zorin OS. Konkluzja jest taka, że w czasie instalacji tego systemu automatycznie powstaje plik swap (plik wymiany) i nie trzeba tworzyć owej partycji. Wobec tego o ile się nie mylę, mogę partycję NTFS przeznaczyć na dane, ale nie wiem do jakiego formatu ją sformatować. :mrgreen:

Podaję linka do owej dyskusji:

Kod: Zaznacz cały

https://zoringroup.com/forum/4/14793/


If you create a 'swap space/partition' Zorin will use it and NOT make a swapfile regardless of the method (something else or auto/default)

If you choose something else and make ANY partitions but DO NOT make a 'swap space/partition' Zorin WILL MAKE a swapfile automatically.

If you make a swap area it will use it. If you don't it will make a swapfile even if you make OTHER partitions.

You DO NOT have to make a swap partition if you don't want one.


Czyli prawdopodobnie mam plik wymiany i nie muszę tworzyć partycji wymiany. Tamtą drugą partycję, NTFS, chcę przeznaczyć na dane. Bardzo mi na tym zależy. :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

Awatar użytkownika
janpas

Globalny Moderator
Posty: 2118
Rejestracja: 27 mar 2009, 00:13
Lokalizacja: ChełmicaDuża
Kontaktowanie:

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post25 lip 2021, 11:51

Witam stukot
Linux to super sprawa w porównaniu z Windowsem
Ale pamiętaj że możesz namieszać i nie odpalisz już systemu windows przy nowszych komputerach.
Po prostu zmiany w bios linux wprowadza
Ale polecam Linuxa .
instalacja bardzo prosta .
nic nie musisz wiedzieć na temat tego sytemu
Mineły już czasy instalacji programów itp tylko z konsoli itd
osobiście używam Mint
Pozdrawiam
Grunt to spokój
pomyśl dwa razy zanim zrobisz coś raz

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników Szczęśliwego Nowego Roku

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post25 lip 2021, 16:58

Witaj janpas, mam dwa dyski twarde, w starszym komputerze, na jednym jest zainstalowany Windows XP, a na drugim, na niewielkiej partycji, Zorin OS. Druga partycja tego dysku, jest w formacie NTFS, jak ją sformatować do formatu rozpoznawanego przez system Zorin OS, aby służyła na dane? Partycja wymiany nie jest wymagana, bo Zorin OS automatycznie tworzy plik wymiany. Pierwszy uruchamia mi się Windows XP, za pomocą F8 wybieram, który dysk ma bootować. Jak w takiej sytuacji wbić do BIOS-u Zorin OS? :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post15 sie 2021, 20:53

Steam --> W linuksowym steam można przenosić/instalować w innych miejscu.. Jednakże partycja musi mieć prawo do uruchamiania (exec).. w innym razie steam będzie pisać coś o niemożności instalowania czy przeniesienia na taką partycję.

Co do formatu to już różnie jest. Ale w większości takich domowych przypadkach wystarczy ext4.

Pewnie wiesz, ale powtórzę: Przed formatem zalecane jest zrobienie kopii zapasowych ważnych plików(dokumentów, zdjęć i innych ważnych rzeczy!!! , żeby nie było jakiegoś pecha, że coś zniknęło czy nieporozumień. Robi się na własne ryzyko, gdyż każda zmiana na partycjach to jakieś ryzyko. Zwykły zanik prądu może coś popsuć.

Co do dzielenia na dwie części (system,dane) owszem najlepiej. Jednakże takie akcje lepiej zrobić w trakcie instalacji danej dystrybucji, gdyż później jest to trudniejsze. Łatwiejsze jest po prostu stworzyć folder/katalog (np na pulpicie/gdzie kol wiek) i pod montować pod nią tak sformatowaną partycję (np ext4) pod ten katalog, wówczas po przejściu do tego folderu jest się już na tym sformatowanym miejscu

Najlepiej by było dać screena np z gparted z owych dwóch dysków i napisać co się chce osiągnąć. Tak jak czytam chodzi chyba tylko o jedną partycję NTFS, ale czy to jest tam system np wymieniony XP, jeśli tak to " warto zrobić kopię klucza WinXP tak aby, jeśli przyjdzie chęć powrotu nie mieć problemów z tym"

Formatowanie można zrobić poza Windowsem Np gparted w linux. Chyba, że XP nie jest ruszany a tylko partycja obok XP wówczas warto zrobić to z poziomu Windows.

SWAP/ Przestrzeń wymiany (w Windows znany pod nazwą plik stronicowania) --> Jest to przestrzeń na dysku do którego można przesłać niepotrzebne w danej chwili dane z RAM, dzięki temu w Pamięci RAM jest więcej miejsca dla innych aplikacji... Jednakże jak można się domyślić dysk jest wolniejszy (no chyba że ssd dobry) od ramu. Wówczas jest bardzo prawdopodobne trochę/bardziej gorsze działanie systemu.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post16 sie 2021, 10:15

Eh, heros1303, nieźle mnie nastraszyłeś. :oops: Mam dwa dyski twarde, jeden o pojemności 2 TB, tam są trzy partycje Windows, NTFS, tak mi ów dysk podzielił pan z serwisu. Drugi dysk ma dwie partycje- Zorin OS, około 100 GB, oraz partycję NTFS, o pojemności około 300 GB. Partycje są nazwane we właściwy sposób, trudno by było się pomylić i sformatować tą od XP.. Widziałeś mój podpis... Tą drugą partycję na dysku 500 GB, chcę sformatować z NTFS do ext4, z poziomu Windows. Używam rekreacyjnie Zorin OS, więc nie ma tam ważnych zdjęć, dokumentów i innych ważnych rzeczy, ich składowiskiem jest mój nowszy komp stacjonarny. Na razie się nie zabiorę za owo sformatowanie NTFS do ext4. Nie trzeba montować owej nowej partycji, po sformatowaniu do ext4? Od niedawna posiadam tzw. biblię Linuxa... Jednak jest bardzo skomplikowana, od prostych rzeczy, do o wiele trudniejszych. :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post16 sie 2021, 19:03

Nie chciałem straszyć.

Jeśli dobrze zrozumiałem chodzi o drugi dysk i sformatowanie drugiej partycji z NTFS do ext4. Nie chodzi o to, że coś się przeoczy a o to, że w Linux inaczej są nazwane a nawet kolejność może być inna. Dlatego warto zapamiętać rozmiar tej partycji, którą to docelowo się chce przemienić.

Trzeba jeśli chce się z takowej partycji skorzystać choć w rzeczywistości nie jest to trudne.

Ogólnie można to zrobić na dwa sposoby:
1.(trudniejsze) Utworzenie partycji na Ext4 i pod montować ją jako "/home"/. Jednakże poza tym trzeba jeszcze parę innych rzeczy zrobić co powoduję kolejne problemy. Dlatego właśnie najlepiej podczas instalacji danej dystrybucji stworzyć taką partycję i pod montować ja oddzielnie jako /home.

Sam nie próbowałem tego, ale na YT jest taki kanał PL, gdzie autor tego kanału (chyba) na przykładzie Linux Mint pokazywał jak zrobić ową zamianę /home z nową partycją.

2. (łatwiejsze) Utworzenie partycji na Ext4 i pod montować ją pod wybrany folder/katalog. Dzięki temu po wejściu do takiego katalogu np "Magazyn czy Dane", przenosi nas na ową partycję już sformatowaną. Potem można taki folder/katalog przypiąć do lewego panelu, aby mieć łatwy dostęp do tego.


Jeśli chodzi o formatowanie to raczej szybki proces. Wszystko powinno być zrobione w ok minutę, jak to SSD to jeszcze szybciej. Tylko mała uwaga lepiej nie formatować tej partycji, gdyż przy tworzeniu partycji na ext4 i tak będzie format(wystarczy zaznaczyć przy tworzeniu ext4) . Jeśli już to wystarczy po prostu zrobić tak, była to wolna przestrzeń, czyli jeśli się nie mylę usuń partycję czy jakoś tak w zarządzanie dysków Windows a nie format( sprawdzić) . Oczywiście na tej partycji, którą chcesz zmienić.

Po upewnieniu się, że jest tak jak mówię, czyli "Wolna przestrzeń/Nieprzydzielone miejsce" czy jakoś tak w prawidłowym miejscu. Można przejść do Linux w tym wypadku Zorin OS i użyć programu, jeśli jest zainstalowany "gparted", jeśli nie ma to zainstalować. Powinno być w repozytorium dystrybucji. (Taki graficzny program dyskowy) Oraz stworzyć folder/katalog o nazwie jakieś np Dane i w momencie tworzenia na tej pustej przestrzeni partycji ext4 w miejsce montowania trzeba wpisać lokalizację do tego folderu oraz, jeśli to ma być pod Steam to poszukać opcji nt uprawnienia uruchamiania czy czegoś podobnego.

!! Co do tego montowania i uprawnienia nie jestem pewien, gdyż Ja tylko tworzyłem w ext4 i potem do pliku dopisałem jedną linijkę do montowania tego pod ten katalog oraz możliwość uruchamiania, ale myślę że gparted zrobi to samo. Nie jestem też pewny czy przy tworzeniu owego ext4 będzie opcja tego uprawnienia do uruchomienia. !!

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post17 sie 2021, 10:29

Eh, czyli nie obejdzie się bez użycia gparted, chyba nigdy w życiu nie używałam owego softu. Na razie nic nie będę montować, jestem na to zbyt zielona. Mam normalne dyski HDD, nie SSD... Dopiero raczkuję, jeżeli chodzi o system Linux. Ok, to za jakiś czas sformatuję partycję NTFS do Linuxa. Nawet polubiłam Zorin OS. :) Heros1303, dzięki za pomoc. :) I uzmysłowienie że jak coś pójdzie nie tak, w czasie formatowania partycji do ext4, mogą być problemy.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post17 sie 2021, 19:04

Co do ostatniego zdania: to chodziło mi bardziej o to, że zanik prądu może, ale nie musi coś popsuć w dysku i tyczy się to każdego formatu nie tylko do ext4, ale też np NTFS. Innymi słowy przy każdym formacie niezależnie od formatu plików. Oczywiście też mam tu na myśli wybranie odpowiedniego dysku do formatowania a nie z ważnymi danymi.

Jednakże dziś to tak jak mówię są to sekundy czy dosłownie pół minuty. Gdyż dziś wszystko nawet instalator Windows robi tzw szybkie formatowanie Przynajmniej jak u Siebie robiłem ext4 to moment i było . Kiedyś format był wolny.

Co do gparted to prosty program. Można też sprawdzić czy nie ma takiego programu w Zorin jak Dyski albo gnome-disks (te sama aplikacja) , ale wydaję mi się że gparted w zupełności wystarczy.

Montowanie to tak jakby podanie lokalizacji gdzie jest przejście do tego dysku. Samo montowanie będzie można ustawić przy tworzeniu partycji ext4 w gparted. Kwestia tylko tego co chce się osiągnąć. Jeśli ma to być /home ("tzw katalog domowy") czyli to co znajduję się zaraz po uruchomieniu większości menadżerów plików (np Obrazy,Wideo,Pobrane itp) to najlepiej jest w trakcie instalacji Zorin OS, gdyż tak jak mówię na zainstalowanym systemie to skomplikowana rzecz do zrobienia. Albo właśnie drugi sposób czyli stworzenie katalogu na przykład tam gdzie znajdują się (Pobrane,Obrazy itp) o nazwie np Magazyn i pod niego podpiąć tą partycję. Wówczas wystarczy stworzyć katalog o takiej nazwie i w gparted stworzyć na niewykorzystanym miejscu partycje ext4 i przy okazji pod montować ją pod ten folder z którego będzie dostęp do niego. (wszystko będzie w jednym oknie przy tworzeniu)

Wpisujemy więc przy tworzeniu owej partycji w rubryce montowanie "/home/nazwa użytkownika/Magazyn" (gdzie nazwa użytkownika to nazwa konta) i to już. Kiedy formatowanie do ext4 dobiegnie końca, będzie można skorzystać z tej partycji otwierając katalog o nazwie Magazyn w katalogu domowym. Można tak jak mówię dla wygody potem przenieść myszką do lewego panelu, aby mieć pod ręką od razy gdy włączy się nam owy menadżer plików.

Jedyna wada tego rozwiązania jest to, że po reinstalacji Zorin OS, trzeba stworzyć na nowo katalog o nazwie Magazyn i przy pomocy gparted bez formatowania(usuwania zawartości) ponownie pod montować ją.

Natomiast w przypadku oddzielnego /home przy reinstalacji systemu trzeba sformatować to pierwszą z systemem a drugą bez formatowania ustawić montowanie /home. Chodzi o to, że przy instalacji, gdzie wybiera się montowanie np "/" główny system znajduję się też /home do oddzielnego ustawienia na innej partycji na przykład.

Oczywiście jak wspomniałem wyżej nie jestem pewny w jaki sposób montuje i dopisuję uprawnienia gparted. Bo jak mówię ja tylko używałem do samego formatu ext4. Ale raczej robi to samo co ręcznie by się robiło.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post18 sie 2021, 15:17

Wiem, że zdarzają się różne przypadki losowe, np. komuś zniknęła cała partycja, bo było wyłączone zasilanie... Albo zniknęła na skutek innego błędu... Wiem że sformatowanie partycji NTFS do ext4, używając gparted, powinno nastąpić szybko... Zrobię ów format jak będzie trochę lepsza pogoda, ponoć nie zanosi się u nas na burzę, ale pogoda jest raczej nieciekawa... Na razie nie chcę nic montować... Heros1303, dziękuję, że wypowiedziałeś się w moim temacie. Mam nadzieję, że nie będę musiała nigdy reinstalować Zorin OS, ani XP... Parę razy wyczyniałam takie rzeczy z terminalem w Zorin OS, tak to się chyba nazywa, że dobrze że nic nie zepsułam. :oops: Aha, czy tworzyć punkty przywracania, proponowane mi przy każdej większej aktualizacji Zorin OS? Chyba wyłączyłam te komunikaty... Mam jeden soft do tworzenia punktów przywracania systemu, ale chyba systemowe rozwiązanie będzie lepsze? :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post18 sie 2021, 18:32

Miło słyszeć, że pomogłem.

Co do punktów przywracania w systemach Linux to jedynie co kojarzę z programów to Timeshift (nie korzystałem). Chyba domyślnie instalowany w Linux Mint. Innych na ten moment nie kojarzę, jednakże jeśli chodzi o backup danych to pewnie trochę by się znalazło.

Jeśli chodzi o punkty przywracania przed większą aktualizacją.... cóż sam pewnie bym ustawił aby robiło, ale nie wiem czego używa Zorin OS do robienia tzw punktów przywracania. Dlatego nie wiem. Jeśli miał bym robić punkty przywracania w Linux to użyłbym raczej tego "Timeshift", ale kto wie może te narzędzie od Zorin OS (chyba, że to nie ich program tylko domyślnie zainstalowany) jest też tak samo dobre jak "Timeshift".

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post19 sie 2021, 13:20

Do tworzenia punktów przywracania systemu używałam czasem SystemBack, który nie bez problemów zainstalowałam kiedyś na Zorin OS, bo był już niewspierany. Nigdy nie używałam Timeshift. Na ogół idę na żywioł i instaluję większe i mniejsze aktualizacje systemu Zorin OS.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post19 sie 2021, 18:05

W takim razie można spróbować Timeshift. Biorąc pod uwagę, że w niektórych dystrybucjach jest on możliwy do instalacji wprost z repozytoriów.

Wspominałaś coś o rozwiązaniu systemowym do przywracania? Jeśli nie jest trudne w obsłudze, to raczej nie jest złą rzeczą nie skorzystać z takiego. Zawsze jak coś jest też do spróbowania owy Timeshift.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Format partycji NTFS do Linuxa (Zorin OS).

Post20 sie 2021, 16:48

Ok, zainstalowałam w Zorin OS Gparted i on raczej nie za dobrze wyświetlał partycje. Zdecydowałam się pobrać i zainstalować Easeus Partition Master Free i używając go sformatowałam właściwą partycję NTFS do ext4. Ów soft pytał się czy ustawić ową partycję jako aktywną, ale tego nie zrobiłam, bo nie chciałam nic sknocić. Potem uruchomiłam Zorin OS i okazało się, że owa partycja jest widoczna, ale nie jest zamontowana. :sciana: Czyli muszę ją zamontować, aby była użyteczna. :mrgreen: Montowanie dla mnie to czarna magia... Okazało się, że jestem jeszcze bardziej zielona, niż myślałam. :oops: Proszę o pomoc. Chcę aby nowa partycja ext4, była użyteczna. :)
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości