Jak przeinstalować system bez straty danych?

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Awatar użytkownika
ZiNGO

Użytkownik
Posty: 733
Rejestracja: 29 sty 2009, 19:37
Lokalizacja: Nowa Wioska (woj. lubuskie)
Kontaktowanie:

Jak przeinstalować system bez straty danych?

Post06 mar 2011, 00:19

mam pytanko. Na chwilę obecną wiem że dla sąsiada stało się coś z komputerem prosi o przeinstalowanie windowsa a że ma ważne dane nie może ich stracić. Nic więcej nie wiem na temat więc proszę się nie pytać chwilowo :) Najprawdopodobniej jest tam wgrany obecnie Windows XP. Na początku myślałem nad wgraniem Windowsa 7 (wszystkie dane będą w folderze Windows.old). Czy istnieje jakaś możliwość wgrania innego Windowsa (najlepiej XP) aby dane zostały?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
djkamil09061991

Globalny Moderator
Posty: 8250
Rejestracja: 18 lut 2009, 11:54
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Jak przeinstalować system bez straty danych?

Post06 mar 2011, 00:28

Nie lepiej użyć np. ubuntu live cd które wypalasz na płytce nie musisz instalowac itp itd. Uruchamiasz ubuntu i masz widoczne wszystkie partycje które są oraz dane znajdujące sie na nich, wtedy możesz zrobić ich kopie oraz postawić system na nowo.
Ewentualnie możesz zrobić instalację nakładkową windows xp bez utraty danych.

Awatar użytkownika
ZiNGO

Użytkownik
Posty: 733
Rejestracja: 29 sty 2009, 19:37
Lokalizacja: Nowa Wioska (woj. lubuskie)
Kontaktowanie:

Jak przeinstalować system bez straty danych?

Post06 mar 2011, 00:36

a możesz coś więcej napisać o tych dwóch sposobach z ubuntu i instalacją nakładkową xp ? Wykona je się wtedy jak komp nie chce się włączyć?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Jak przeinstalować system bez straty danych?

Post06 mar 2011, 09:11

Witam

W przypadku Ubuntu to nagrywasz jego obraz na płytę CD/DVD i odpalasz z niej komputer. Uzyskujesz normalny system operacyjny tylko, że uruchomiony z płyty (tylko nie wolno go instalować, samo uruchomienie). Dzięki niemu dane możesz przegrać na dowolny nośnik, np pendrive lub do jakiegoś nowego folderu.

Drugi sposób to instalacja nakładkowa. Podczas instalacji XP, idziesz kolejno przez wszystkie kroki standardowe: systemy-operacyjne/instalacja-systemu-ms-windows-xp-instrukcja-t96.html

ale tylko do okna, gdy drugi raz zobaczysz opcję R=Napraw. Jest to to okienko:

Obrazek

Wybierasz Naprawę, instalator wykona nakładkę systemu czyli podmieni co nie działa. Tutaj jednak warto zdobyć płytę instalacyjną z tym samym Service Packiem co był.

Jest jeszcze jeden sposób, można podpiąć dysk do innego komputera, zrobić backup i reinstalować Windows.

Tak czy siak, tylko sposób z nakładkową reinstalacją systemu sprawi, że nie będziesz musiał reinstalować sterowników i programów. Inne wymagają jednak zabawy ze wszystkim od nowa.

Można też inaczej podejść, najpierw backup najważniejszych plików (dokumentów, pulpitu) starego Windowsa, a potem instalacja nakładkowa systemu tak, aby zabezpieczyć się przed przypadkową utratą danych.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
ZiNGO

Użytkownik
Posty: 733
Rejestracja: 29 sty 2009, 19:37
Lokalizacja: Nowa Wioska (woj. lubuskie)
Kontaktowanie:

Jak przeinstalować system bez straty danych?

Post07 mar 2011, 15:14

aha, to przez sposób Nakładkowy zostaną dane na pulpicie, dokumenty etc ? Z tego co się dowiedziałem podczas włączania komputera wyskakuje bluescreen. Jak będzie błąd w systemie to powinno pomóc ?
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Jak przeinstalować system bez straty danych?

Post07 mar 2011, 19:17

tak to w tym przypadku zostaje wszystko. Zgodnie z tym co mi podpowiedział janpas na GG, to faktycznie znikają niektóre rzeczy, np śmietnik. Ale ogólnie wszystko raczej zostanie.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości