Jak przeinstalować system Windows XP na 7 ?

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak przeinstalować system Windows XP na 7 ?

Post19 sie 2012, 10:17

Witam.
Ja prosiłbym o odpowiedź i poradę na kilka nst. pytań:

1. Jak przeinstalować system Windows XP Pro SP3 na Windows 7, ale z zachowaniem wszystkich danych i zainstalowanych programów w tym poprzednim systemie, bez ich utraty ?
Rozumiem, że częśc plików będzie musiała zostać zaktualizowana, część po prostu zniknie - bo w 7 ich po prostu nie ma. Natomiast czy w tej sytuacji format komputera jest wymagany ?

2. Pytanie wynikające trochę z poprzedniego: czyli czy na komputerze można mieć dwa lub więcej systemów operacyjnych, i jak to się ma do tego formatowania komputera ?

3. Co to jest i do czego służy dysk startowy systemu ?

4. Co to jest i do czego może w tej sytuacji posłużyć instalacja nakładkowa ?

Awatar użytkownika
leon1956

Ekspert
Posty: 775
Rejestracja: 08 gru 2009, 13:47
Lokalizacja: Stamtąd

Jak przeinstalować system Windows XP na 7 ?

Post19 sie 2012, 18:56

AD 1 - to jest niemożliwe
AD 2 - Możesz zainstalować dwa lub więcej systemów na jednym komputerze . Warunkiem jest instalowanie każdego systemu na innej partycji lub dysku . W Twoim przypadku jest o tyle dobrze , że masz zainstalowany Win XP . Po instalacji Win7 wykryje zainstalowany XP i podczas uruchamiania kompa będziesz miał możliwość wyboru systemu . Odwrotna instalacja nie jest taka prosta .
AD 3 - dysk startowy - domyślam się że chodzi o dysk instalacyjny z systemem
Ad 4 - ?
Złośliwość jest podstawą wszelkiej znajomości i przyjaźni z osobnikami rodzaju ludzkiego . Dowodzi inteligencji i zainteresowania drugą osobą .

Awatar użytkownika
bajbus

Ekspert
Posty: 632
Rejestracja: 22 kwie 2012, 12:10
Lokalizacja: Działdowo

Jak przeinstalować system Windows XP na 7 ?

Post19 sie 2012, 20:44

AD.4 Instalacja nakladkowa polega na tym ze np cos sie stanie z windowsem bedzie brakowalo jakiegos pliku i zeby nie robic formatowania mozna wtedy zrobic instalacje nakladkowa polega to na tym ze wkladasz plyte instalacyjna i jak dojdzie do wyboru uaktualnij system i instalowanie niestandardowe i tu wybieraz opcje pierwsza czyli uaktualnij system i wtedy system nie insntaluje sie od nowa tylko doinstalowuje brakujace pliki i wlasnie na tym polega instalacja nakladkowa
Hotfix
Pozdrawiam,
Obrazek :)

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Jak przeinstalować system Windows XP na 7 ?

Post19 sie 2012, 21:50

Ad4 cd, instalacja nakładkowa dotyczyła Windows XP i robiło się ją podczas tzw drugiego R czyli na dole oka jeszcze przed formatowaniem pojawiało się R=Napraw. Wtedy instalacja robiło nakładkę. W Viście robi się to jako uaktualnienie z poziomu uszkodzonego systemu. Ważne jednak, że nie da się zrobić nakładki ze starszej wersji na płycie.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak przeinstalować system Windows XP na 7 ?

Post20 sie 2012, 08:53

Mówisz., że to jest niemożliwe to uzasadnij swoją wypowiedź. Ja zaś uważam, że to jest nie tylko możliwe, ale wręcz zalecane i to przez samego producenta. Być może nieprezyzyjnie się wyraziłem pisząc przeinstalować - no bo co to ma właściwie oznaczać - jest mało dokładne, mnie raczej chodziło o uaktualnienie ze starszej wersji do nowszej.

Rozumiem, że może przeniesienie zawartości poprzedniego systemu nie wchodzi w tym przypadku w grę, ale czy zrobienie tego "na czysto" też nie jest możliwe ?
Ale chciałem się zapytać jak wygląda cały proces uaktualniania systemu o ile to w ogóle możliwe (oczywiście ze starszej wersji do nowszej) jeśli mówimy o "wersji pudełkowej".

Odnośnie dysku startowego to i tak i nie. Dysk startowy może służyć jak sądzę do wielu czynności, w tym także jako dysk instalacyjny systemu. Ale miałem na myśli także np. rozruch i instalację nowego systemu w przypadku braku dysku rozruchowego na płycie optycznej. Można go także pobrać z sieci.
Ponadto czy dysk startowy (czy też rozruchowy - te nazwy czyba są tożsame ?) może posłużyć do uruchomienia lub instalacji w systemie np. Konsoli odzyskiwania ?
Jak i na jakim nośniku wypalić pobrany z sieci plik rozruchowy systemu ?

Awatar użytkownika
greh

Globalny Moderator
Posty: 2879
Rejestracja: 24 sty 2009, 17:34
Lokalizacja: Racibórz
Kontaktowanie:

Jak przeinstalować system Windows XP na 7 ?

Post20 sie 2012, 14:36

manitu pisze:Ja zaś uważam, że to jest nie tylko możliwe, ale wręcz zalecane i to przez samego producenta. Być może nieprezyzyjnie się wyraziłem pisząc przeinstalować - no bo co to ma właściwie oznaczać - jest mało dokładne, mnie raczej chodziło o uaktualnienie ze starszej wersji do nowszej.


Gdzieś widziałem informację, że jest to możliwe, ale chyba od Visty do 7, ale też nie do wszystkich wersji Windows 7.
Niektóre, jak Ultimate trzeba instalować na czysto.
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Zignorowanie PW od moda powoduje chorobę, zwaną żółtaczką.
Ludzie! Piszcie po polsku. Jest różnica czy robisz komuś ŁASKĘ, czy LASKE.

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak przeinstalować system Windows XP na 7 ?

Post21 sie 2012, 19:19

Sam już nie wiem. Chyba masz rację. Windows XP nie jest przecież bezpośrednio poprzedzającą Siódemkę wersją systemu - nie wziąłem tego pod uwagę. Między nimi jest jeszcze przecież Vista i to wraz ze swoimi różnymi edycjami jak Home Basic, Enterprise czy Ultimate i in.
Zatem przejście bezpośrednio z XP na 7 chyba rzeczywiście jest niemożliwe, ale też spotkałem się z taką możliwością, w której robi się jakby dwa upgrade' y najpierw do Visty, potem do Siódemki. Niestety wadą tego sposobu miałaby być jednoczesna konieczność formatowania wszystkich partycji, co akurat dla mnie jest niekorzystne. Zresztą nie wiem, czy ten sposób jest tak naprawdę w ogóle możliwy.

Spotkałem się też z jeszcze innym sposobem i chciałbym żebyś powiedział co o tym sądzisz:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
olejniq

Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 26 lip 2012, 18:26

Jak przeinstalować system Windows XP na 7 ?

Post21 sie 2012, 21:30

Witam
Po przeczytaniu poradnika z linka, który podrzuciłeś wnioskuję, że chodzi o czystą instalację. Obawiam się, że upgrade xp do win7 nie będzie możliwy choćby dlatego, że sterowniki z xp nie działają na siódemce.

edit.
Możesz jednak przeprowadzić upgrade bez potrzeby formatowania. Musisz jednak zrobić to w ten sposób: XP --> vista --> win7. Trzeba się jednak liczyć z aktualizacją sterowników oraz tym że nie wszystkie programy będą działały. Z tego co przeczytałem nie można zaktualizować xp 64 bit.
Warto przeczytać:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak przeinstalować system Windows XP na 7 ?

Post22 sie 2012, 14:07

Oczywiście chodzi o czystą instalację czyli innymi słowy instalację niestandardową. Jest to specyficzna instalacja, chodzi tu bowiem o transfer i upgrade systemu XP do 7 co przy normalnej aktualizacji zapewne byłoby niemożliwe.
Czy sposób, który pokazano w poradniku, który wstawiłem nie byłby w moim przypadku dobry ?
Wydaje mi się, że ten sposób jest nie tylko możliwy, ale także jakby łatwiejszy biorąc pod uwagę nieuchronną konieczność aktualizacji systemu.
Owszem jest wymóg formatu wszystkich dysków, ale i tak przecież jest to konieczne ze względu na takie a nie inne wymagania systemu 7. Sterowniki jak również wersje niektórych programów nie działają na Siódemce wiem o tym, należy je odpowiednio zaktualizować używając dysków instalacyjnych oraz plików instalacyjnych jak chodzi o programy pochodzące z sieci.
Jeśli chodzi o aktualizację sterowników i programów , to zdaje się dla sterów robi się to w Menedżerze urządzeń > button Aktualizuj sterownik - czy tak ? Natomiast w przypadku programów - to nie bardzo wiem - tu proszę o radę.

W poradniku jest także mowa o wcześniejszym skopiowaniu wszystkich plików i ustawień np. na zewnętrzny dysk twardy lub pendrive za pomocą narzędzia Łatwy transfer w systemie Windows. Dzięki temu można skopiować wszystko co się chce. Należy jednak pamiętać o aktualizacji sterów i niektórych programów dla potrzeb systemu Windows.
Oczywiście wcześniej trzeba uwzględnić też czy możliwości sprzętowe są kompatybilne w stosunku do wymagań systemu Windows 7. Najlepiej użyć do tego Doradcy uaktualnienia systemu Windows 7.
Również należy być w tym czasie zalogowany jako Administrator - czy tak ?

Drugi sposób z podwójnym upgrade'm jest nieco trudniejszy i bardziej złożony od poprzedniego, ale nie wiem - polecam to do oceny i dalszej dyskusji na forum.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Jak przeinstalować system Windows XP na 7 ?

Post24 sie 2012, 19:54

Jeśli chodzi o aktualizację sterowników i programów , to zdaje się dla sterów robi się to w Menedżerze urządzeń > button Aktualizuj sterownik - czy tak ? Natomiast w przypadku programów - to nie bardzo wiem - tu proszę o radę.

Ja bym usunął sterowniki i zainstalował całkowicie na nowo. A programu to już niestety poprzez ich aktualizatory.

Oczywiście wcześniej trzeba uwzględnić też czy możliwości sprzętowe są kompatybilne w stosunku do wymagań systemu Windows 7. Najlepiej użyć do tego Doradcy uaktualnienia systemu Windows 7.
Również należy być w tym czasie zalogowany jako Administrator - czy tak ?

Niekoniecznie chyba, że sam o to poprosi.

http://windows.microsoft.com/pl-PL/windows7/help/upgrading-from-windows-xp-to-windows-7

Ja tu widzę podstawową wadę w ogóle aktualizacji do Win 7. Chodzi o ilość bit. W nowszym komputerze z procesorem 64 bitowym po prostu warto zainstalować wersję 64 bit systemu bo wszystko przyspieszy. Nie warto dla mnie aktualizować 32 bitowego XP do 32 bit Win7. A niestety nie daje się odrazu na 64 bity.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
Methos

Stały bywalec
Posty: 1311
Rejestracja: 29 mar 2014, 17:16

Jak przeinstalować system Windows XP na 7 ?

Post11 lip 2014, 10:42

nie wiem czy nie odkopuje tematu ale

windows 7 idzie zainstalować nie tracąc danych lecz trzeba to zrobić nie w biosie tylko w systemie xp odpalić jak instalkę gry

i wybrać opcję instalacja niestandardowa bez formatu i folder w systemem xp czyli WINDOWS przybiera inną nazwę i powstaje nowy folder WINDOWS z win7 :) po kopiowaniu plików trzeba uruchomić ponownie komputer botowania nie zmieniamy bo instalowaliśmy system z dusku twardego w xp i teraz instalacja będzie kontynuowana :)
SPRZĘT:
OBUDOWA:SilentiumPC M40 PSU:Corsair CS750M MOBO:Asrock H61 PRO BTC RAM:8 GB DDr3 1333 Mhz(2x4 GB Model:PSD34G13332) GPU:MSI GTX 1050Ti Gaming X SSD:Adata 128Gb(SP920SS) HDD:256GB (WDC WD2500JS-60MHB5) MONITOR:Asus VW221D 22"@60 1680x1050 ->OC 1920x1080



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości