Jak ustawić kolejność bootowania systemu ?

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak ustawić kolejność bootowania systemu ?

Post16 sie 2012, 13:34

Kłaniam się, ja chciałbym zapytać jak mogę ręcznie zmienić i ustawić kolejność bootowania w BIOS-ie systemu i czy różne zmiany tej kolejności mają później wpływ na normalne uruchamianie, pracę i działanie komputera ?

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Jak ustawić kolejność bootowania systemu ?

Post16 sie 2012, 13:44

Poradnik => http://www.hotfix.pl/ustawienie-kolejno ... o-a131.htm

manitu pisze:czy różne zmiany tej kolejności mają później wpływ na normalne uruchamianie, pracę i działanie komputera ?

Jako pierwsze urządzenie bootujące możesz ustawić dysk twardy, wtedy uruchomienie komputera nastąpi najszybciej.

Możesz również jako pierwsze urządzenie bootujące ustawi napęd optyczny, drugie dysk twardy, jednak w tej konfiguracji uruchomienie systemu może spowolnić się o sekundę - dwie, ponieważ system operacyjny najpierw będzie wyszukiwany w napędzie. To ustawienie jest optymalne w momencie, gdy często bootujesz komputer z płytki (np. jakieś programy testowe, diagnostyczne). Nie musisz wtedy ręcznie zmieniać urządzenia bootującego z dysku na napęd.

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak ustawić kolejność bootowania systemu ?

Post17 sie 2012, 18:48

Dobrze czyli rozumiem, że to nie ma wpływu na uruchamianie systemu w ogóle, poza niemal niezauważalnymi różnicami w czasie i długości rozruchu tak ? To mam jeszcze takie pytanie, ponieważ chcę jako pierwszy element bootujący mieć właśnie płytę rozruchową: więc zajrzałem do BIOS-u i widzę, że mam tak z zakładce Boot:
> Boot Settings Configuration -> a po wejściu w to:
Boot From Onboard LAN ----------------------------- [Disabled]
Bootup Num-Lock ------------------------------------ [On]

Dalej jako pierwszy mam ustawiony napęd CD/DVD, jako drugi dysk HDD, a trzecia jest dyskietka. Wygląda to tak:
1st Boot Device --------------------------------------- [CD/DVD i tu nazwa]
2nd Boot Device -------------------------------------- [HDD nazwa]
3rd Boot Device -------------------------------------- [1st FLOPPY DRIVE]

Później jest jeszcze:
> Hard Disk Drives
> Removable Drives
> CD/DVD Drives

Czy z punktu widzenia ustawienia bootowania dla napędu optycznego czyli płyty to są dobre ustawienia, czy muszę coś jeszcze zmienić ?
Czy jako pierwszy element rozruchu dla napędu optycznego lepiej ustawić npęd CD czy DVD, czy nie ma to w ogóle znaczenia ?

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Jak ustawić kolejność bootowania systemu ?

Post17 sie 2012, 19:10

manitu pisze:Czy z punktu widzenia ustawienia bootowania dla napędu optycznego czyli płyty to są dobre ustawienia, czy muszę coś jeszcze zmienić ?

Twoje obecne ustawienia są dobre dla rozruchu z napędu.
Poza tym komputer będzie bootował z napędu, tylko wtedy, gdy ten będzie ustawiony jako pierwszy. Innej możliwości nie ma.

manitu pisze:Czy jako pierwszy element rozruchu dla napędu optycznego lepiej ustawić npęd CD czy DVD, czy nie ma to w ogóle znaczenia ?

Jeżeli posiadasz dwa napędy: osobny CD i osobny DVD, to jako pierwszy musisz ustawić ten, do którego będziesz wsadzał płytę.
Jeżeli natomiast posiadasz jeden napęd, to opcja wyboru powinna być tylko jedna, jeżeli chodzi o napęd (CD/DVD bądź podobnie).

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak ustawić kolejność bootowania systemu ?

Post19 sie 2012, 09:55

Dobrze czyli ogólnie dla napędu optycznego jest to dobre ustawienie, OK. Ale chciałbym jeszcze doprecyzować.
Jak już mówiłem w pierwszej kolejności mam pozycję:
1st Boot Device --------------------------------------- [CD/DVD i tu nazwa]
Interesuje mnie ten zwrot CD/DVD, bo jeżeli kliknąc na to klawiszem Enter to w nowym okienku są pojedyncze opcje czyli: CD, DVD, i chyba jeszcze Hard Disk.
Czy należy sprecyzować to do albo napędu CD, albo DVD (przy okazji, który z nich jest dla tego celu lepszy), czy też zostawić to w pozycji CD/DVD ?

Awatar użytkownika
bajbus

Ekspert
Posty: 632
Rejestracja: 22 kwie 2012, 12:10
Lokalizacja: Działdowo

Jak ustawić kolejność bootowania systemu ?

Post19 sie 2012, 10:14

Opcja CD/DVD jest dla rozruchu systemu z plyty a opcja HARD DISK jest to dysk twardy takze jak chcesz instalowac system z plyty jaka pierwsza opcje musisz ustawic wlasnie CD/DVD
Hotfix
Pozdrawiam,
Obrazek :)

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak ustawić kolejność bootowania systemu ?

Post19 sie 2012, 10:18

Ale czy muszę skonkretyzować na CD czy DVD , czy tak jak już jest czyli CD/DVD ?

Awatar użytkownika
bajbus

Ekspert
Posty: 632
Rejestracja: 22 kwie 2012, 12:10
Lokalizacja: Działdowo

Jak ustawić kolejność bootowania systemu ?

Post19 sie 2012, 10:26

Ustawiasz opcje CD/DVD i wkladasz obojetnie ktora plyte i automatycznie plyta ci wystartuje czyli jak to bedzie system przy starcie plyty bedzie wyswietlal sie napis nacisnij dowolny klawisz aby uruchomic plyte
Hotfix
Pozdrawiam,
Obrazek :)

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Jak ustawić kolejność bootowania systemu ?

Post19 sie 2012, 11:34

manitu pisze:Ale czy muszę skonkretyzować na CD czy DVD , czy tak jak już jest czyli CD/DVD ?

Najpierw spróbuj z ustawieniem CD i sprawdź czy bootuje. Jeżeli bootuje to może tak pozostać.
Jeżeli natomiast nie bootuje ustaw na DVD i sprawdź.

Awatar użytkownika
XMan

Globalny Moderator
Posty: 13385
Rejestracja: 30 lis 2008, 00:40

Jak ustawić kolejność bootowania systemu ?

Post19 sie 2012, 12:20

Sprawdź czy u Ciebie działa F12.
(nie na każdym komputerze to jest)
Podczas uruchomienia komputera wciskasz klawisz F12
--> w Hard Disk wybierasz CDROM --> Enter.
Wcześniej musisz włożyć bootowalną płytkę do napędu...
Jeżeli tak zrobisz to nic później nie zmieniasz.

Konsola odzyskiwania systemu Windows XP
Instalacja systemu MS Windows XP - instrukcja

Jeżeli zmieniałeś w BIOS-ie to ustaw później (po naprawie lub zainstalowaniu systemu) Load Optimized Defaults:
http://www.hotfix.pl/resetowanie-bios-u ... ra-a21.htm
Trzeci sposób -> Reset poprzez wczytanie fabrycznych (domyślnych) ustawień BIOS-u z poziomu BIOS-u.
Kto pyta - nie błądzi, kto szuka - znajduje.
Obrazek
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak ustawić kolejność bootowania systemu ?

Post21 sie 2012, 18:19

Ale co miałby wywołać u mnie klawisz F12 ?

Bo ja wchodzę do BIOS-u (skutecznie) klawiszem F2 na ekranie POST. Choć słyszałem, że przeważnie wciska się i trzyma wtedy klawisz Delete - czy także ten klawisza mogę wtedy użyć ?

Natomiast do trybu awaryjnego wchodzę klawiszem F8 zaraz po ekranach testowych, a przed logo Windows.Czy jeszcze jakiś inny klawisz uruchamia tryb awaryjny ?

Jeśli chodzi o płytkę rozruchową systemu to proszę o jakąś instrukcję jak mogę własnoręcznie ją utworzyć poprzez pobranie pliku rozruchowego z Netu i np. wypalenie go jakimś programem. Ponieważ po prostu nie mam bootowalnej płyty, gdzieś mi się zapodziała, a wiem że tak też można to zrobić. Wiem, że z technicznego punktu widzenia nie ma znaczenia jaka to jest płyta , byle była to płyta rozruchowa, może być np. od innego systemu lub pożyczona.

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Jak ustawić kolejność bootowania systemu ?

Post21 sie 2012, 18:27

manitu pisze:le co miałby wywołać u mnie klawisz F12 ?

Niektóre płyty główne, a konkretnie BIOS-y płyt głównych mają funkcję szybkiego bootowania (Quick Boot).
Po uruchomieniu komputera naciskasz klawisz F12, po czym pokazuje się lista z urządzeniami bootującymi. Po wybraniu odpowiedniego z listy komputer startuje z tego urządzenia.

Jest to na tyle dogodna opcja, że nie musisz kopać w BIOS-ie, szukać odpowiedniego działu i zapisywać dokonanych zmian, tylko wyboru dokonujesz "w locie".

manitu pisze:Natomiast do trybu awaryjnego wchodzę klawiszem F8 zaraz po ekranach testowych, a przed logo Windows.Czy jeszcze jakiś inny klawisz uruchamia tryb awaryjny ?

Nie.

Awatar użytkownika
XMan

Globalny Moderator
Posty: 13385
Rejestracja: 30 lis 2008, 00:40

Jak ustawić kolejność bootowania systemu ?

Post21 sie 2012, 18:55

Ale co miałby wywołać u mnie klawisz F12 ?

manitu:
pytasz b. dużo a nic nie sprawdzasz :(
To co podajemy jest bezpieczne i najprostsze jeżeli będzie działać F12 ;)
Kto pyta - nie błądzi, kto szuka - znajduje.
Obrazek
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jak ustawić kolejność bootowania systemu ?

Post21 sie 2012, 23:31

Sprawdziłem naciskając klawisze F12 i również Del. Okazuje się, że nie działają u mnie. Chyba, że w niewłaściwym momencie naciskam. Kiedy dokładnie powinienem ?
Natomiast podczas uruchamiania systemu czytam na ekranie, że za Boot Menu odpowiada u mnie klawisz F11. Naciskam go więc, ale też nie ma przejścia do ekranu bootowania. Czy znów robię błąd w momencie naciskania (lub przytrzymania), czy po prostu jest to przyczyna wersji BIOS-u. Ja mam AMI BIOS P1.20.
Wiem, że za ekrany bootowania odpowiadają różne klawisze a w starszych wersjach również kombinacje klawiszy. Które klawisze działają dla tej wersji BIOS ?

Prosiłbym o instrukcję również na temat tej płyty bootowalnej bo jej nie wkładałem dlatego, że jej nie posiadam, a może to jest tu ważne. Chciałbym ją utworzyć.

Awatar użytkownika
bajbus

Ekspert
Posty: 632
Rejestracja: 22 kwie 2012, 12:10
Lokalizacja: Działdowo

Jak ustawić kolejność bootowania systemu ?

Post21 sie 2012, 23:41

Sprobuj klawiszem F9 ja posiadam ten bios i wlasnie klawisz F9 odpowiada temu ze wywolasz ustawienie bootowania z plyty z systemem
Hotfix
Pozdrawiam,
Obrazek :)



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości