Jak Zoptymalizować windows XP professional ?

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Darom82

Stały bywalec
Posty: 899
Rejestracja: 23 gru 2013, 21:00

Jak Zoptymalizować windows XP professional ?

Post25 gru 2015, 13:06

Na stacjonarnym komputerze z 447 MB pamięci ram i zainstalowanym systemem windows XP professional robię sobie optymalizację. Dużo czytałem na temat tego, że usunięcie plików czcionek z folderu Fonts nieco przyspiesza komputer. Chciałem się Was zapytać, które zatem pliki czcionek mogę bezpiecznie usunąć ? tak, żeby nie zepsuć sobie niczego podczas przeglądania internetu, czy podczas korzystania z komputera. Niektóre czcionki są podobno nie potrzebne. Powiedzcie mi proszę, które to są czcionki ?

Teraz jak wchodzę do menadżera zadań to w zakładce "Wydajność" w sekcji "Sumy" mam:
Dojścia: 7938
Wątki: 387
Procesy: 28
Natomiast zużycie procesora skacze teraz od 35% do 100% przy pisaniu tylko tego wątku.
Czy da się w jakiś sposób coś wyłączyć albo włączyć w rejestrze systemu albo w samym systemie, żeby zmniejszyć procesy do np. 11, wątki też żeby były mniejsze i dojścia też mniejsze i żeby zużycie procesora zmniejszyć ?
Proszę o pomoc w tej sprawie.

Awatar użytkownika
XMan

Globalny Moderator
Posty: 13385
Rejestracja: 30 lis 2008, 00:40

Jak Zoptymalizować windows XP professional ?

Post25 gru 2015, 13:17

Często na Windows XP wysokie zużycie procesora, pamięci oraz internetu
powodują włączone aktualizacje automatyczne które już są niepotrzebne ze względu
na brak wsparcia na ten system.
- Wyłącz.

Start --> Panel sterowania --> System --> Zaawansowane --> Wydajność --> Ustawienia --> Efekty wizualne - zaznacz tylko 6 pozycji - Zastosuj - OK.

kliknij aby powiększyć:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Wyłącz zbędne usługi:
http://www.hotfix.pl/lista-uslug-servic ... c-a255.htm
Kto pyta - nie błądzi, kto szuka - znajduje.
Obrazek
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Darom82

Stały bywalec
Posty: 899
Rejestracja: 23 gru 2013, 21:00

Jak Zoptymalizować windows XP professional ?

Post25 gru 2015, 13:23

To co mi podałeś mam już zrobione. Pytam o jakieś inne rzeczy, które mi pomogą.

Awatar użytkownika
XMan

Globalny Moderator
Posty: 13385
Rejestracja: 30 lis 2008, 00:40

Jak Zoptymalizować windows XP professional ?

Post25 gru 2015, 13:40

Na stacjonarnym komputerze z 447 MB pamięci ram

Z taką pamięcią w dzisiejszych czasach już za wiele nie zdziałasz.
Była dobra ale kilkanaście lat temu, kiedy wszystkie programy zużywały dużo mniej RAM-u :(
Kto pyta - nie błądzi, kto szuka - znajduje.
Obrazek
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Darom82

Stały bywalec
Posty: 899
Rejestracja: 23 gru 2013, 21:00

Jak Zoptymalizować windows XP professional ?

Post25 gru 2015, 13:46

Czy ktoś mi może pomóc ?

Awatar użytkownika
LupeR

Globalny Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06 lis 2012, 01:48
Lokalizacja: K-g

Jak Zoptymalizować windows XP professional ?

Post25 gru 2015, 17:29

Przejdź do lokalizacji C: Windows\fonts i napisz ile masz tych czcionek
Czarna lista zasilaczy + lista polecanych --> KLIK

Darom82

Stały bywalec
Posty: 899
Rejestracja: 23 gru 2013, 21:00

Jak Zoptymalizować windows XP professional ?

Post25 gru 2015, 17:46

Luper Zobacz sobie: Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Korzystalem tez z poradnika i w folderze windows/help usunalem wszystkie pliki i teraz np. zamiast normalnej ikonki paint mam taką jak na tym screenie w menu start - Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników Jak to naprawić ?

Awatar użytkownika
LupeR

Globalny Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06 lis 2012, 01:48
Lokalizacja: K-g

Jak Zoptymalizować windows XP professional ?

Post25 gru 2015, 18:32

Nie ma co tam usuwać żadnych czcionek i tak masz ich mało, gdybyś miał ze 150-300 to jeszcze do 80 można by było pewnie zejść bezpiecznie i jakaś (nie)zauważalna różnica by była.

windows/help - to tylko pliki pomocy i nikomu nie przeszkadzają raczej no chyba że brakuję ci te parędziesiąt MB miejsca na dysku ;D Jak już tak się bawisz i usuwasz bezmyślnie pliki z systemu to polecam zawsze zrobić kopie zapasową całego folderu.

Dokup pamięć RAM bo ilość jaką posiadasz to śmiech na sali i takie zabiegi nic ci nie dadzą.

Co do tej ikony to nie mam XP i nie wiem co poradzić. Zależy co to za menu jeśli ostatnio otwierane to pewnie samo się naprawi kiedyś :D
Czarna lista zasilaczy + lista polecanych --> KLIK

Darom82

Stały bywalec
Posty: 899
Rejestracja: 23 gru 2013, 21:00

Jak Zoptymalizować windows XP professional ?

Post25 gru 2015, 19:02

LupeR pisze:.Zależy co to za menu jeśli ostatnio otwierane to pewnie samo się naprawi kiedyś :D

Tak, ta ikonka Paint na screenie moim w menu start to jest ostatnio otwierane i miałeś racje, uruchomiłem komputer ponownie i ikonka już jest naprawiona.
Czyli jak mówisz mi, żebym nie usuwał tych czcionek to nie będe ich ruszał.
Ale za to napotkałem się z problemem w przeglądarce IE 8, która już nie obsługuje wielu stron. Między innymi youtube.
Czy można tę przeglądarke całkowicie wyłączyć z systemu, tak żeby już IE 8 nie było wogóle nigdzie w moim windows XP ? Czy lepiej jej nie wyłączać, a lepiej z niej nie korzystać ?
Chciałem sobie zainstalować jakąś inna przeglądarke, która będzie lekka i nadawała się na mój komputer tak, żeby działała sprawnie. Czy możesz mi pomóc dokonać wyboru ? bardzo wiele osób poleca mi palemoon 25.7.0
I jeszzce jedna rzecz. Mianowicie program do degfragmentacji dyku. Podobno program auslogics disk defrag jest złym programem do defregmentacji. Podobno lepszy jest Diskeeper Lite 7.0 co o tym myslisz i co mi polecasz ?

Awatar użytkownika
djkamil09061991

Globalny Moderator
Posty: 8250
Rejestracja: 18 lut 2009, 11:54
Lokalizacja: Wrocław
Kontaktowanie:

Jak Zoptymalizować windows XP professional ?

Post25 gru 2015, 19:10

Darom82 pisze:Czy można tę przeglądarke całkowicie wyłączyć z systemu

Lepiej nie starać się jej usuwać całkowicie bo to integralna część systemu, po prostu zmień domyślną przeglądarke a IE zostaw.

Darom82 pisze:Chciałem sobie zainstalować jakąś inna przeglądarke, która będzie lekka i nadawała się na mój komputer tak, żeby działała sprawnie. Czy możesz mi pomóc dokonać wyboru ? bardzo wiele osób poleca mi palemoon 25.7.0

Możesz też sprawdzić K-Meleon.

Darom82 pisze:Mianowicie program do degfragmentacji dyku. Podobno program auslogics disk defrag jest złym programem do defregmentacji. Podobno lepszy jest Diskeeper Lite 7.0 co o tym myslisz i co mi polecasz ?

Tu zależy od upodobań , ja lubie Defraggler

Darom82

Stały bywalec
Posty: 899
Rejestracja: 23 gru 2013, 21:00

Jak Zoptymalizować windows XP professional ?

Post26 gru 2015, 10:31

Mam jeszcze takie pytanie: Zauwzylem, ze jak zamknę przeglądarkę IE 8 krzyżykiem w rogu ekranu to na jakąs nie całą minute mi się wtedy komputer zawiesza i nic nie mogę zrobić. Ale potem wszystko wraca do normy. Dzieje się to tylko przy wyłączaniu IE 8. Czy da się to jakoś naprawić ?

Awatar użytkownika
LupeR

Globalny Moderator
Posty: 2659
Rejestracja: 06 lis 2012, 01:48
Lokalizacja: K-g

Jak Zoptymalizować windows XP professional ?

Post26 gru 2015, 15:07

Przecież chciałeś ja wyłączyć albo usunąć to po co ją uruchamiasz i szukasz na siłę problemu? Masz za małą ilość pamięci operacyjnej RAM, ile razy trzeba to tobie powtarzać abyś zrozumiał?
Czarna lista zasilaczy + lista polecanych --> KLIK

Darom82

Stały bywalec
Posty: 899
Rejestracja: 23 gru 2013, 21:00

Jak Zoptymalizować windows XP professional ?

Post26 gru 2015, 16:38

Ostatnie mam pytanie do Was. Czy możecie mi pomóc znaleść spolszczenie do przeglądarki palemoon (Atom/winxp) ?
Byłbym wdzięczny bardzo. I jakiś dodatek blokujacy reklamy.

Awatar użytkownika
Gedo

Ekspert
Posty: 680
Rejestracja: 10 sie 2014, 10:34

Jak Zoptymalizować windows XP professional ?

Post26 gru 2015, 22:51

Spolszczenie masz na DP - działa. Gdy już mamy zainstalowane spolszczenie, wpisujemy about:config, po czym wyszukujemy wpis general.useragent.locale i zmieniamy wartość z en-US na pl-PL
Restart przeglądarki i wszystko jest ładnie po polsku.
Nie musisz blokować reklamy. Tylko obciążysz ten slaby pc. Zainstaluj Ghostery, zaznacz mu w opcjach wszystko, to i reklam też 98% nie zobaczysz.
Świadomość nikła, a naiwność zwykła.

Darom82

Stały bywalec
Posty: 899
Rejestracja: 23 gru 2013, 21:00

Jak Zoptymalizować windows XP professional ?

Post27 gru 2015, 10:11

Zainstalowałem jeszcze przeglądarke k-meleon 75.1 i zauwazylem, ze w menedzeże zadan palemoon w zakladce Procesy zajmuje 119 K, a k-meleon 12 K wiec wydaje mi sie ze chyba k-meleon jest lzejszy. Tylko czy ktos ma spolszczenie na ta przeglądarke ? i skad moge pobrac Ghostery na te przegladarke ? i co tam pozaznaczac ?



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 9 gości