Jaki system wybrać po XP, Windows 7 czy Windows 8 ?

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jaki system wybrać po XP, Windows 7 czy Windows 8 ?

Post12 kwie 2013, 18:03

Witajcie.
Ja chciałbym poruszyć następującą kwestię.
Otóż dla mnie małymi krokami zbliża się przejście z systemu Windows XP Professional na nowszy też z rodziny Windows, a także wymianę obecnego sprzętu i prosiłbym was o porady na co się zdecydować i na co zwracać uwagę przy wyborze nowego systemu ? :)

Mam bowiem trochę dylemat na który system Windows się zdecydować 7 czy 8, z tego co wiem nie różnią się one aż tak bardzo, ale jednak czymś się różnią - chociażby chronologicznie długością okresu wsparcia od producenta systemu.
I tutaj prosiłbym o dokładniejsze objaśnienie ważniejszych kwestii, ponieważ chciałbym to lepiej zrozumieć. ;)

Druga kwestia dotyczy wymiany sprzętu, gdyż mój obecny nie będzie spełniał wymagań nowszych systemów, w zasadzie mógłbym tylko wymienić i poskładać wymagane komponenty jednostki centralnej bo to o nią chodzi, ale zdecydowałem się na całkowitą wymianę komputera, innych elementów zestawu (m.in. monitora, klawiatury), a także innych peryferiów nie będę chyba wymieniał, bo nie ma takiej potrzeby.
I prosiłbym również o kilka słów nt. możliwych, optymalnych osiągów sprzętu w sensie poszczególnych składników komputera, a także na jaki typ sprzętu się w ogóle zdecydować - składany czy może kompletny biorąc pod uwagę aspekt ekonomiczny, od którego trochę to uzależniam ?
Czyli jaki wybrać sprzęt i jak dobrać w sensie możliwości dostępu do jak największej ilości obsługiwanych funkcji, aczkolwiek tych ważniejszych (mam na myśli np. instalację maszyn wirt. - czyli jaki procesor), tak aby w przyszłości nie musieć rekonfigurować systemu i sprzętu co wiąże się ze znacznymi utrudnieniami ?

Awatar użytkownika
XMan

Globalny Moderator
Posty: 13385
Rejestracja: 30 lis 2008, 00:40

Jaki system wybrać po XP, Windows 7 czy Windows 8 ?

Post12 kwie 2013, 18:22

Jaki masz obecnie sprzęt ?
Procesor, pamięć, karta graficzna itd ?
Kto pyta - nie błądzi, kto szuka - znajduje.
Obrazek
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jaki system wybrać po XP, Windows 7 czy Windows 8 ?

Post12 kwie 2013, 19:07

Jeśli chodzi o procesor to jest 1- rdzeniowy Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 3.00 GHz na platformie Socket 775 LGA bez wsparcia dla wirtualizacji sprzętowej, za to Hyperthreading jest wspierany i włączony.

Pamięć RAM to jest 2-kanałowy DDR 512 MB RAM, DRAM po 167,4 MHz na kanał.

Karta grafiki to jest już starszy model bo NVIDIA GeForce2 MX/MX 400 (Microsoft Corporation) na monitorze LG E2251 o przekątnej 21,5 cala, rozdzielczość główną ustawiłem na 1024x768 px.

Płyta główna to ASRock > 4CoreDual-VSTA (CPU Socket), chipset VIA PT880 Pro, BIOS AMI Inc. P1.20.

Więcej szczegółów i specyfikacji podaję z odczytu programu CPU-Z: Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Zapomniałem dodać, że Windows XP mam 32-bitowy i ten nowy system też chcę mieć 32, a nie 64-bitowy. :)

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Jaki system wybrać po XP, Windows 7 czy Windows 8 ?

Post12 kwie 2013, 20:08

manitu pisze:512 MB RAM

To jest za mała ilość pamięci dla Windowsa 7.
1GB może okazać się niewystarczający i system na pewno przymulałby na takiej ilości pamięci, choć teoretycznie taka ilość jest w oficjalnych minimalnych wymaganiach dla 32-bitowej wersji tego systemu, ale to na dzisiejsze czasy mało, no chyba że komuś nie przeszkadza przymulający komputer.

manitu pisze:ale zdecydowałem się na całkowitą wymianę komputera, innych elementów zestawu

Podaj maksymalną kwotę, jaką możesz przeznaczyć na nowy sprzęt.

Awatar użytkownika
XMan

Globalny Moderator
Posty: 13385
Rejestracja: 30 lis 2008, 00:40

Jaki system wybrać po XP, Windows 7 czy Windows 8 ?

Post12 kwie 2013, 20:17

Za mało pamięci nawet na Windows 7 Ultimate 32 bit. który dzisiaj instalowałem.
No i nie wiem czy nie za słaba karta graficzna, chyba tak.
NVIDIA GeForce2 MX/MX 400

:(
Polecam Windows 7 po modernizacji lub zakupie nowego komputera.
Windows 8 znacznie się różni...
I do tego zaznaczenie tylko trzech opcji:
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
-Użyj cieni dla etykiet ikon pulpitu
- Użyj wizualnych stylów okien i przycisków
- Wygładź krawędzie czcionek ekranowych

Pomimo tego że mam dobry komputer to dużo przyśpieszył :D
Kto pyta - nie błądzi, kto szuka - znajduje.
Obrazek
Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jaki system wybrać po XP, Windows 7 czy Windows 8 ?

Post12 kwie 2013, 22:29

seba86mu pisze:To jest za mała ilość pamięci dla Windowsa 7.
1GB może okazać się niewystarczający i system na pewno przymulałby na takiej ilości pamięci, choć teoretycznie taka ilość jest w oficjalnych minimalnych wymaganiach dla 32-bitowej wersji tego systemu, ale to na dzisiejsze czasy mało, no chyba że komuś nie przeszkadza przymulający komputer.

Tak, oczywiście że jest za mała, podejrzewam że jeśli chodzi o pamięć RAM to dla Windows 7 najbardziej optymalną będzie tak 3-4 GB, gdyż na pamięci tej nie trzeba oszczędzać, choć wiem że fizycznie i tak dostępna jej ilość jest w zależności od tego czy jest 32-bitowy, czy 64-bit-owy od góry ograniczona. Nie wiem jak to wygląda dla Windows 8 ? :)

Również na dysku twardym nie ma co moim zdaniem oszczędzać, wiem że standardowo dla Win 7 jest to 200 GB, ale optymalnie będzie pewnie dać mu zapas ok 0,5- 1 TB ? W tej chwili na Windows XP mam hdd 80 GB max.
Chyba podobnie jest w Win 8, ale nie wiem ?

Nie ma co ukrywać, tak z czasem zrozumiałem i zauważyłem to iż komputer rzeczywiście przymula, nie wiem czy to z powodu bardziej czynników zewnętrznych, czy może z faktu że nie zmieniałem właściwie niczego w tym kompie.
Łącze z Internetem też mam takie sobie, raczej słabe bo 0,5-1 mbps, a więc też przydałoby się wraz z tym nowym systemem zwiększenie transferu do co najmniej 2 mbps. To jednak jest inna sprawa.

Poza tym pisałem, że zdaję sobie sprawę iż ten sprzęt jest po prostu za słaby do nowszych systemów i najlepiej będzie go po prostu wymienić na mocniejszy, choć pewnie można by tam to i owo wymienić, a i ten komputer (to jest komputer składany) z pewnością nie posiada odpowiednich wejść do różnych ważniejszych urządzeń zewnętrznych, choćby np. port szeregowy USB pod taki tuner do odbioru DVB-T (z przodu obudowy wprawdzie posiada) i być może byłby zgodny z nim, czy np. wejście pod konwerter VHS do postaci cyfrowej (obecna karta nie posiada tego wejścia, a karty telewizyjnej nie posiadam), nie bez znaczenia jest też pewnie fakt, iż sprzęt z czasem się po prostu amortyzuje, np. nagrywarki optyczne o ile wiem szybko się zużywają, albo zasilacz się zużywa (choć o zasilaczu mało wiem, wiem natomiast że powinien być on dobrej jakości z uwagi na możliwość powstawania błędów logicznych na dysku twardym), albo coś się może przegrzewać w procu czy w procesorze GPU (choć z tym nigdy nie miałem problemów).
I tak by można pewnie wymieniać długo czego to ten sprzęt jakoby nie posiada, dostępu poprzez stosowne porty do czego, natomiast dla mnie ważne jest aby ten nowy sprzęt posiadał jak najwięcej możliwości dostępu już na starcie do najważniejszych urządzeń i procesów, a także by był jak najbardziej konfigurowalny.
Oczywiście w granicach rozsądku, to są tylko teoretyczne rozważania nt. wielu możliwych opcji. Ewentualna decyzja później. ;)

Podaj maksymalną kwotę, jaką możesz przeznaczyć na nowy sprzęt.

seba tak naprawdę żadna, acz rozsądna kwota, którą trzeba przeznaczyć na zakup i konfigurację systemu i sprzętu nie jest najistotniejsza, czy to będzie jak sądzę w granicach ok. 1000 zł góra do 2 tys. może więcej - to zależy, nie ma większego znaczenia. Takie są fakty, czy się tego chce czy nie. I tu się niewiele podejrzewam da zmienić.
Najważniejsze aby możliwie tak jednorazowo bez późniejszych poprawek gdyż powodują one dużo utrudnień - gdyż wtedy trzeba ponownie wszystko reinstalować i konfigurować, tak dopasować i skonfigurować sprzęt pod nowy system oraz możliwość dostępu do innych czy to urządzeń (odpowiednie sloty), czy to inne procesy np. wirtualizacja sprzętowa, aby jak zapewnić jak najoptymalniejsze warunki dla nowego systemu i dla potencjalnych innych urządzeń peryferyjnych.

Ale tak naprawdę moim głównym pytaniem było na jaki system się zdecydować tak obiektywnie, z różnych punktów widzenia.
Moim zdaniem znaczenie ma choćby fakt, że Windows 8 jest po prostu metrykalnie nowszy, a poza tym niczym szczególnym się nie różni.
No, ale skoro jednak się różni to proszę mi tak schematycznie wyłożyć - na czym to polega ? :think:

Poza tym jeszcze tak dziękuję za zwrócenie uwagi na fakt, że są nie tylko wersje systemu, ale też edycje np. Windows 7 Professional czy Ultimate. Tutaj też prosiłbym o więcej informacji.

Czyli jeszcze raz kwestia kluczowa: Windows 7 czy Windows 8 (to dla mnie naprawdę istotna sprawa) i dlaczego, oraz jaki sprzęt (w sensie komputer z podzespołami, bo np. monitor u mnie jest nowy i in. to raczej nie i jako raczej składak) i możliwościami dostępu i obsługi różnych urządzeń i funkcji :?:
Poza tym mam jeszcze kilka innych uwag, ale o tym może później.

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Jaki system wybrać po XP, Windows 7 czy Windows 8 ?

Post12 kwie 2013, 22:58

manitu pisze:ok. 1000 zł góra do 2 tys. może więcej - to zależy


Procesor => Intel Core i3-3220 => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Płyta => MSI B75A-G43 => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
RAM => Patriot 2x 2GB 1333MHz CL9 => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
HDD => WD Caviar Black 500GB => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Napęd => Samsung SH-224BB/BEBE => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Obudowa => SilentiumPC Brutus 430 Pure Black => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Zasilacz => Aerocool Vp-450 => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Razem => 1471 zł.

Teraz kwestia karty graficznej.
Przypuszczam, że nie grywasz w żadne gry, więc teoretycznie zintegrowany z procesorem CPU układ graficzny powinien wystarczyć.

Zawsze w miarę konkretnych potrzeb wydajniejszą kartę graficzną można dokupić.

Co do dylematu Windows 7 czy Windows 8 osobiście bez zastanawiania wziąłbym Windows 7, jeżeli miałbym składać teraz nowy komputer.
Tutaj masz wątek z opiniami => systemy-operacyjne/opinie-na-temat-windows-8-t21682.html
Zresztą w Internecie opinii na ten temat i dyskusji jest od groma.

Bez względu na to jaki system wybierzesz pamiętaj, że aby system wykrył 4GB pamięci RAM (i więcej) musisz zdecydować się na system 64-bitowy.

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jaki system wybrać po XP, Windows 7 czy Windows 8 ?

Post13 kwie 2013, 19:21

seba86mu pisze:Procesor => Intel Core i3-3220 => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Płyta => MSI B75A-G43 => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
RAM => Patriot 2x 2GB 1333MHz CL9 => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
HDD => WD Caviar Black 500GB => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Napęd => Samsung SH-224BB/BEBE => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Obudowa => SilentiumPC Brutus 430 Pure Black => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Zasilacz => Aerocool Vp-450 => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Razem => 1471 zł.

Oki, dzięki podałeś tutaj konkretne przykłady podzespołów do komputera składanego typu desktop (a więc trochę tańszego oczywiście), z pewnością będę miał to na uwadze podczas zakupu, wymiany i konfigu sprzętu - tym bardziej, że wydatek ten lub nawet nieco wyższy gdyż dochodzi jeszcze koszt systemu operacyjnego (ok. 500-600 zł średnio) + inne pomniejsze peryferia - mieści się w granicach moich możliwości.

Rozumiem, że do każdego z elementów producent zwyczajowo dołącza płytę zawierającą m.in. aktualne sterowniki ? ;)

Mam tutaj jednak konkretne pytanie. Czy modelu procesora, który podałeś posiada wsparcie dla sprzętowo obsługiwanej wirtualizacji ?
Czy po złożeniu tego wszystkiego w całość komputer ten będzie posiadał możliwość dostępu do podłączenie większości ważniejszych urządzeń zewnętrznych, nie piszę jakich (mam na myśli ogólnie standard), a także będzie z nimi kompatybilny i zapewni systemom czy to Windows 7 czy 8 optymalne warunki w stosunku do ich wymagań, a nawet jeszcze z pewnym zapasem ?
I czy będzie wspierał większość dodatkowych procesów, dość popularnych i praktycznych ostatnio (mam na myśli przede wszystkim wirtualizację w kontekście instalacji systemów wirtualnych) i innych jeszcze (jakich) ?

Ponadto jeszcze tutaj jedna konkretna kwestia, bo pisałem że mam jeszcze inne o tym uwagi. Jedna z nich dotyczy karty sieciowej.
W linku, który podałeś - tym od płyty głównej jest napisane, że karta sieciowa jest zintegrowana z tym modelem płyty głównej.
Więc chciałbym zapytać jak to jest w zestawieniu ze stanem faktycznym u mnie obecnie ?
Jak zapewne wiesz z innych moich wątków na forum posiadam internet bezprzewodowy, drogą radiową, poprzez kartę sieciową Ralink Turbo Wireless LAN Card, model EW-7128g firmy EDIMAX niezintegrowaną z płytą główną.
Zobacz obrazek z dołączonej płytki: Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników i szerszy opis w sieci: Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Chodzi o to, że karta ta wraz z anteną czaszową (ta mała antenka widoczna na screenie nie jest użyta, ale ona jest w pudełku), konwerterem i przewodem łączącym to jest zestaw będący własnością mojego dostawcy Internetu, który mi ten zestaw użycza.
Pytanie jest takie: czy w tym przypadku ja mogę po prostu zmienić kartę sieciową i to w dodatku np. na zintegrowaną z płytą główną, o której piszesz bez kontaktu z właścicielem i dostawcą czy też muszę uzyskać jego zgodę na tę zmianę konfiguracji ? W dokumentach umowy mojej z dostawcą notabene nic na ten temat nie napisano.

A może po prostu nie ma potrzeby i zwyczajnie nie warto zmieniać karty radiowej na inną ?

Druga kwestia dotyczy danych na obecnym systemie. Czy jeśli chciałbym transponować jakieś dane z tego starego systemu na ten nowy to generalnie, ogólnie które i jakie to są dane i w jaki sposób najlepiej to zrobić ?
Mam konto o prawach Administratora i więcej innych kont z których jednak nie korzystam. To tylko taka kotwica bezpieczeństwa.
I analogicznie, których danych i programów itd. nie ma potrzeby przenosić tylko np. zainstalować od nowa na tym nowym systemie ?

Teraz kwestia karty graficznej.
Przypuszczam, że nie grywasz w żadne gry, więc teoretycznie zintegrowany z procesorem CPU układ graficzny powinien wystarczyć.

Zawsze w miarę konkretnych potrzeb wydajniejszą kartę graficzną można dokupić.

Z pewnością dokupię, choć nie wiem dlaczego tak surowo mnie oceniasz sądząc, że w ogóle nie gram w gry komputerowe mające zwłaszcza duże wymagania graficzne :lol: (wszelkie gry pudełkowe, o internetowych nie wspomnę, rodzaje gier z uwagi na multum ich rodzajów tutaj sobie daruję) oczywiście na kompie stacjonarnym bo już nie na np. coraz popularniejszych konsolach gier i in. urządzeniach. Dawniej dużo grałem w różnego rodzaju gry (także np. strategiczne, choć przyznam trochę mnie one męczą na dłuższą metę) oczywiście w miarę możliwości i wymagań programowo-sprzętowych, obecnie z braku czasu (i tu masz w pewnym sensie rację) rzadziej grywam w gry, co nie znaczy że w ogóle nie gram, posiadam wiele gier, grywam czasami jak mam czas akurat i w przyszłości też zamierzam mieć tę możliwość, i chciałbym dobrać sobie taką kartę grafiki, która będzie spełniała coraz to większe wymagania większości gier.
Dodam też, że nigdy też w przeszłości nie miałem żadnych problemów z działaniem gier i kartą.
Jako ciekawostkę powiem też, że do jednej z gier podłączyłem sobie kiedyś takie urządzenie sterujące - Gamepada poprzez port USB i działał on znakomicie.

Co do dylematu Windows 7 czy Windows 8 osobiście bez zastanawiania wziąłbym Windows 7, jeżeli miałbym składać teraz nowy komputer.
Tutaj masz wątek z opiniami => systemy-operacyjne/opinie-na-temat-windows-8-t21682.html
Zresztą w Internecie opinii na ten temat i dyskusji jest od groma.

Rozumiem, ale czy możesz chociaż napisać jakie są ważniejsze i podstawowe różnice i co wpływa na korzyść z jednej strony OS Windows 7, z drugiej negatywnie jak sądzę na Windows 8 ?

Z tego co czytam w wątku z linku, wyciągam wniosek że większości użytkownikom system Windows 8 po prostu nie przypadł do gustu. Widziałem też filmik na YouTube tam zamieszczony i wrażenie jak dla laika przyznam jest wielkie.
Jednak nie piszą oni właściwie dlaczego to, a ja chciałbym to wiedzieć właśnie jeśli mam podjąć dobrą decyzję.
Podobno ma nowy, niezbyt estetyczny interfejs, w dodatku jest on domyślnie narzucony bez możliwości zmiany ?
A także obowiązkowo konto w Microsofcie, bez którego aplikacje nie będą działać.

A być może wynika to z faktu, że te różnice to są tylko niewielkie niuanse - choć z pewnością w zestawieniu z Windows XP to obydwa te nowsze systemy są po prostu gigantami (mam na myśli np. taki bajer czyli ekran dotykowy Multi-Touch choć jak wiem nie jest on dostępny we wszystkich edycjach i wiele innych)?
Może Windows 8 jest lepszy, na... tablety, smartfony czy laptopy, ja jednak zdecydowanie jestem zwolennikiem komputerów stacjonarnych.
Być może zależy to też od funkcjonalności i upodobań związanych z edycjami systemów, a nie tylko ich wersjami ?
A być może wynika to też z faktu, który ja też podzielam iż system Windows 8 jest nie do końca jeszcze dopracowany i taki inkluzywny, jest jeszcze teraz czymś w rodzaju "wersji BETA" wśród systemów, w odróżnieniu od Siódemki która jest także moim zdaniem jak mi się wydaje bardziej stabilna ?
Bez względu na to jaki system wybierzesz pamiętaj, że aby system wykrył 4GB pamięci RAM (i więcej) musisz zdecydować się na system 64-bitowy.

Jasne, ja zdaję sobie sprawę z tego, nie chcę dokładać tych 4 czy więcej GB na siłę bo to bo to faktycznie przekracza standardowe wymagania systemów 32-bitowych i dotyczy już tych 64-bitowych, których raczej nie chcę.
Pisałem jedynie o tym, że warto dostarczyć systemowi 32-bitowemu jak najwięcej pamięci masowej RAM, gdyż to jest jest jedna z najważniejszych i bardzo istotnych oprócz dobrego procesora może jeszcze tutaj kwestii.

I jeszcze jedno pytanie czy wszystkie edycje systemu Windows 7 są po polsku, bo jeśli chodzi o Windows 8 to o ile wiem jeszcze nie jest on spolszczony ? :)

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Jaki system wybrać po XP, Windows 7 czy Windows 8 ?

Post13 kwie 2013, 21:25

manitu pisze:dochodzi jeszcze koszt systemu operacyjnego (ok. 500-600 zł średnio)

Za 350 zł. masz Windows 7 Home Edition 64-bit SP1 => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

manitu pisze:Rozumiem, że do każdego z elementów producent zwyczajowo dołącza płytę zawierającą m.in. aktualne sterowniki ?

Oczywiście.
Zawsze jednak sterowniki możesz pobrać ze strony producenta.

manitu pisze:Mam tutaj jednak konkretne pytanie. Czy modelu procesora, który podałeś posiada wsparcie dla sprzętowo obsługiwanej wirtualizacji ?

Tak.

manitu pisze:Czy po złożeniu tego wszystkiego w całość komputer ten będzie posiadał możliwość dostępu do podłączenie większości ważniejszych urządzeń zewnętrznych, nie piszę jakich (mam na myśli ogólnie standard), a także będzie z nimi kompatybilny i zapewni systemom czy to Windows 7 czy 8 optymalne warunki w stosunku do ich wymagań, a nawet jeszcze z pewnym zapasem ?

Bez problemu.

manitu pisze:I czy będzie wspierał większość dodatkowych procesów, dość popularnych i praktycznych ostatnio (mam na myśli przede wszystkim wirtualizację w kontekście instalacji systemów wirtualnych)

Tak.

manitu pisze:posiadam internet bezprzewodowy, drogą radiową, poprzez kartę sieciową Ralink Turbo Wireless LAN Card, model EW-7128g firmy EDIMAX niezintegrowaną z płytą główną.

Z karty będziesz mógł korzystać nadal. Podłączysz ją do portu PCI nowej płyty głównej.

manitu pisze:Pytanie jest takie: czy w tym przypadku ja mogę po prostu zmienić kartę sieciową i to w dodatku np. na zintegrowaną z płytą główną

Karta sieciowa zintegrowana z płytą główną to standardowa karta sieciowa LAN do kablowego połączenia z Internetem, a nie do połączenia bezprzewodowego, więc aby nadal korzystać z Internetu bezprzewodowo będziesz musiał przełożyć kartę sieciową ze starego komputera.

manitu pisze:ogólnie które i jakie to są dane i w jaki sposób najlepiej to zrobić ?

Jakie dane będziesz chciał skopiować to zależy wyłącznie od Ciebie: filmy, muzyka, zdjęcia, jakieś dokumenty itp.

Jak przenieść dane ze starego dysku ? Najlepiej zakupić specjalny adapter IDE ATA / SATA => USB.
Dzięki adapterowi będziesz mógł podłączyć wewnętrzny dysk twardy, jako zewnętrzny do portu USB i skopiować dane:
=> Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Są również specjalne obudowy na wewnętrzne dyski twarde, które pozwalają na korzystanie z dysku wewnętrznego, jako przenośnego zewnętrznego:
=> Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

manitu pisze:I analogicznie, których danych i programów itd. nie ma potrzeby przenosić tylko np. zainstalować od nowa na tym nowym systemie ?

Wszystko co zainstalowane musisz zainstalować na nowo na nowym systemie.

manitu pisze:I jeszcze jedno pytanie czy wszystkie edycje systemu Windows 7 są po polsku

Jeżeli kupisz wersję polską będziesz miał wersję polską.
Jeżeli kupisz wersję Ultimate Windows 7 będziesz mógł pobrać dowolną paczkę językową. Tylko ta wersja oficjalnie to umożliwia.

manitu pisze:bo jeśli chodzi o Windows 8 to o ile wiem jeszcze nie jest on spolszczony ?

Windows 8 również dostępny jest w polskiej wersji.

Awatar użytkownika
cosik_ktosik

Administrator
Posty: 21399
Rejestracja: 13 lis 2008, 01:17
Lokalizacja: Szczecin
Kontaktowanie:

Jaki system wybrać po XP, Windows 7 czy Windows 8 ?

Post13 kwie 2013, 22:19

Na systemie można zaoszczędzić, jeśli Ty lub ktoś z bliskiej rodziny jest studentem. Wtedy być może uczelnia udostępnia za darmo oprogramowanie Microsoftu poprzez MSDN AA.
Hotfix
Pozdrawiam, cosik_ktosik :)

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jaki system wybrać po XP, Windows 7 czy Windows 8 ?

Post16 kwie 2013, 15:13

seba86mu pisze:
manitu pisze:dochodzi jeszcze koszt systemu operacyjnego (ok. 500-600 zł średnio)

Za 350 zł. masz Windows 7 Home Edition 64-bit SP1 => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Tak, oczywiście ale mnie interesuje raczej wersja na licencji BOX (a więc nieco droższa, ja to wiem), poza tym mówiłem jeżeli chodzi o architekturę to na pewno chodzi mi o 32, a nie 64-bitową.
Ty podałeś wersję systemu na licencji OEM jak widzę, ale jednak dostępną w pudełku. Nie bardzo to rozumiem - wyjaśnij na czym polega różnica między tą, a BOX czy też Retail, która mnie właśnie interesuje ?
Jeśli chodzi o Service Pack to bieżącą wersją dla systemu Seven jest wersja z którym numerem ?

Jeśli chodzi o edycję systemu, bo na wersję raczej zdecyduję się Windows 7, to rozważam tylko te trzy: Professional, Enterprise i Ultimate, Home Edition czy też Home Premium też raczej nie chyba że coś stoi tutaj na przeszkodzie - mam na myśli wyższe wymagania sprzętowe ?
Edycje te mają też więcej standardowych możliwości: Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Poza tym też widzę, że w wersjach Pro i Enterprise (patrz powyższy screen) domyślnie wyłączone są systemowe gry internetowe. Właśnie - wyłączone czyli rozumiem, że można je z powrotem włączyć ? :)
Z karty będziesz mógł korzystać nadal. Podłączysz ją do portu PCI nowej płyty głównej.

Aha, czyli wychodzi na to że karta sieciowa będzie jedynym elementem z obecnego zestawu (sam komputer), który pozostanie niezmieniony, chyba że inny czynnik na to wpłynie ale to musiałbym się skonsultować z dostawcą - wszak u mnie to jego własność zgodnie z umową.
Jakie dane będziesz chciał skopiować to zależy wyłącznie od Ciebie: filmy, muzyka, zdjęcia, jakieś dokumenty itp.

Tak, ale filmy i zdjęcia to są już konkretne dane rozumiem to. Ja pytałem raczej o to z jakich konkretnych lokalizacji i folderów mogę te dane nie tyle skopiować, co zapisać na tymczasowym nośniku, posiadam bowiem bardzo wiele różnych programów użytkowych i plików np. video, tapet na Pulpit, zdjęć - faktycznie czy plików .txt czy .pdf, a więc dokumentów i obawiam się, że mógłbym zwyczajnie zapomnieć jeżeli chodzi zwłaszcza o oprogramowanie jakie i które na nowo zainstalować ?
Na nowo instalować - tak, ale z uwagi na dużą ilość jest to nie lada problem.

Bo jeśli chodzi o przeglądarki i wszelkie zapisane tam dane prywatne i personalizacji to rozumiem, że nie ma z tym problemu bo są one zapamiętywane na serwerze zewn. i po instalacji na nowym systemie zsynchronizują się z nim z powrotem ?

A jeśli chodzi o konto, które posiadam czyli Administratora - czy dane z folderów kont też będę musiał skopiować jeśli chcę mieć analogiczne dane na tym nowym systemie, czy też będę musiał założyć zupełnie nowe konto ?

A czy np. zapisane i nagrane na XP pliki na płytach CD/DVD, będą kompatybilne z nowym systemem Seven jeśli chodzi o odtwarzanie w nagrywarce i napędzie optycznym ?
Jak przenieść dane ze starego dysku ? Najlepiej zakupić specjalny adapter IDE ATA / SATA => USB.
Dzięki adapterowi będziesz mógł podłączyć wewnętrzny dysk twardy, jako zewnętrzny do portu USB i skopiować dane:
=> Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Są również specjalne obudowy na wewnętrzne dyski twarde, które pozwalają na korzystanie z dysku wewnętrznego, jako przenośnego zewnętrznego:
=> Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

A np. skopiować na 32 lub 64 GB pendrive poprzez wejście USB i przekopiowanie go poprzez Kreatora transferu plików i ustawień na tym nowym systemie też jest dobrym sposobem ?
Jeśli tak, to jak dokładnie to zrobić ?

A nie lepiej byłoby np. skopiować zawartość całego dysku twardego na pendrive lub zewnętrzny dysk i potem na nowym systemie przekopiować tylko to co się chce ?

Inną kwestią jest też to, czy będą one w ogóle kompatybilne z nową wersją i edycją systemu ?
Wszystko co zainstalowane musisz zainstalować na nowo na nowym systemie.

Czyli wszelkie oprogramowanie zainstalowane przeze mnie tak, to systemowe czyli różne składniki i narzędzia jak np. pakiet MS Office, program pocztowy, Windows Movie Maker, Akcesoria systemowe czy komunikatory internetowe itd. nie - to jest już zupełnie oddzielna kwestia obecna na nowo w nowym systemie ?

Rozumiem, że będę musiał również na nowo konfigurować wszelkie urządzenia zewnętrzne poprzez np. MU czyli np. karty PCI, pozostałe urządzenia jak monitor, mysz, klawiatura ?
A czy w BIOS-ie, czy będę musiał coś konfigurować na tym nowym komputerze ?
Jeżeli kupisz wersję polską będziesz miał wersję polską.
Jeżeli kupisz wersję Ultimate Windows 7 będziesz mógł pobrać dowolną paczkę językową. Tylko ta wersja oficjalnie to umożliwia.

Czyli w każdym przypadku należy takie spolszczenie pobrać z sieci, chyba z Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników które należy pobrać z Internetu, tak ? Nie jest standardowo udostępnione ?
Czy dobrze zrozumiałem tylko Ultimate ma dostępną wersję polską, pozostałe edycje już nie ? ;)
O ile wiem Enterprise też, może być spolszczony, Pro już chyba nie ?
Windows 8 również dostępny jest w polskiej wersji.

We wszystkich edycjach ?

Poza tym jeszcze o karcie grafiki. Jak wspomniałem raczej na pewno ją wymienię z tym że nie chodzi raczej o zintegrowaną, a raczej o tzw. dedykowaną czyli oddzielną. Ale teraz pytanie na jaką, więc chodzi mi o to by był to taki procesor graficzny, który jest maksymalnie wydajny jeśli chodzi o większość gier bo to one stawiają największe tutaj wymagania, ale także co też jest niezwykle istotne powinien posiadać relatywnie wysoką moc obliczeniową. I tutaj chcę zapytać bo jedną z możliwości jest karta z rodzaju NVIDIA: Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników i umożliwiającym spotęgowanie tej mocy dodatek CUDA (akr.) (NVIDIA CUDA): Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Jest tam wiele modeli, mnie chodzi o jeden z nowszych, lepszych, być może właśnie z CUDA.
Ważnym aspektem jest z pewnością ilość pamięci video karty, obsługiwane tryby i wersje DirectX i jej chłodzenie (częstym mankamentem jest też duża hałaśliwość pracy układów chłodzenia wyrażona w dB - wymagana jak najmniejsza)) i w ogóle przy tym zgodnością z całym komputerem i systemem.
A także by miała odpowiednie wejścia zewnętrzne np. na tuner DVB-T czy konwerter taśm VHS do postaci cyfrowej.

Chyba, że można jeszcze jakieś (jakie ?) inne modele procesorów GPU polecić właśnie tutaj ?

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy podczas instalacji już samego systemu - tego nowego muszę koniecznie wpisać jakieś hasło główne, jakie to w ogóle jest hasło, czy chodzi tutaj o hasło do Administratora wbudowanego, a więc uniwersalne wykorzystywane później podczas stosowania np. instalacji nakładkowej czy Konsoli odzyskiwania ? :)

Awatar użytkownika
seba86mu

VIP+
Posty: 9744
Rejestracja: 13 lis 2008, 18:07
Lokalizacja: Sosnowiec

Jaki system wybrać po XP, Windows 7 czy Windows 8 ?

Post16 kwie 2013, 16:30

manitu pisze:Ty podałeś wersję systemu na licencji OEM jak widzę, ale jednak dostępną w pudełku. Nie bardzo to rozumiem - wyjaśnij na czym polega różnica między tą, a BOX czy też Retail, która mnie właśnie interesuje ?

Wersja BOX nie oznacza, że dostajesz system w pudełku, a OEM bez pudełka, bo obydwie dostaniesz w pudełku.
BOX i OEM różnią się głównie tym, że system w wersji OEM jest teoretycznie przypisany do sprzętu (do płyty głównej), na którym go pierwotnie zainstalujesz. Licencja OEM teoretycznie nie pozwala na późniejszą modyfikację konfiguracji sprzętu, jednak w praktyce jeżeli jakiś podzespół zostanie uszkodzony i wymienisz go lub zmienisz sobie jakąś część na inną (nawet płytę główną) to aktywacja systemu przebiegnie i tak pomyślnie. Jeżeli nie przez Internet, to telefonicznie.

Przy systemie w wersji BOX nie ma później problemów z modyfikacją sprzętu (jeżeli w ogóle ponowną aktywację w przypadku wersji OEM można nazwać problemem).

manitu pisze:Jeśli chodzi o Service Pack to bieżącą wersją dla systemu Seven jest wersja z którym numerem ?

Obecnie Service Pack 1.

manitu pisze:to rozważam tylko te trzy: Professional, Enterprise i Ultimate, Home Edition czy też Home Premium też raczej nie chyba że coś stoi tutaj na przeszkodzie - mam na myśli wyższe wymagania sprzętowe ?

Każda wersja ma te same wymagania.

manitu pisze:Poza tym też widzę, że w wersjach Pro i Enterprise (patrz powyższy screen) domyślnie wyłączone są systemowe gry internetowe. Właśnie - wyłączone czyli rozumiem, że można je z powrotem włączyć ?

Możesz je włączyć.
Chodzi tutaj o podstawowe gierki systemowe typu Pasjans itp.

manitu pisze:Tak, ale filmy i zdjęcia to są już konkretne dane rozumiem to. Ja pytałem raczej o to z jakich konkretnych lokalizacji i folderów mogę te dane nie tyle skopiować, co zapisać na tymczasowym nośniku, posiadam bowiem bardzo wiele różnych programów użytkowych i plików np. video, tapet na Pulpit, zdjęć - faktycznie czy plików .txt czy .pdf, a więc dokumentów i obawiam się, że mógłbym zwyczajnie zapomnieć jeżeli chodzi zwłaszcza o oprogramowanie jakie i które na nowo zainstalować ?

Ja niestety nie wiem gdzie Ty przechowujesz na dysku dokumenty, zdjęcia, filmy i muzykę. Sam musisz sobie odnaleźć i skopiować.
Co do programów, to tak jak napisałem już wcześniej wszystko będziesz musiał instalować od nowa na nowym systemie.

manitu pisze:A jeśli chodzi o konto, które posiadam czyli Administratora - czy dane z folderów kont też będę musiał skopiować jeśli chcę mieć analogiczne dane na tym nowym systemie, czy też będę musiał założyć zupełnie nowe konto ?

Przecież to całkowicie nowy system, który będziesz instalował w miejsce XP, więc wszystko będzie nowe.

manitu pisze:Rozumiem, że będę musiał również na nowo konfigurować wszelkie urządzenia zewnętrzne poprzez np. MU czyli np. karty PCI, pozostałe urządzenia jak monitor, mysz, klawiatura ?
A czy w BIOS-ie, czy będę musiał coś konfigurować na tym nowym komputerze ?

Tylko nie wiem co chcesz konfigurować w myszce czy klawiaturze i innych urządzeniach.
Jeżeli coś wymaga zewnętrznych sterowników to instalujesz je i tyle. Nic nie musisz konfigurować. Nawet rozdzielczość w monitorze ustawi się automatycznie do zalecanej dla tego monitora po zainstalowaniu sterowników do karty graficznej.

Co do BIOS-u wszystko ustawi się automatycznie.

manitu pisze:A nie lepiej byłoby np. skopiować zawartość całego dysku twardego na pendrive lub zewnętrzny dysk i potem na nowym systemie przekopiować tylko to co się chce ?

Jeżeli masz taki dysk dysk czy pendrive to sobie skopiuj.

manitu pisze:Czyli wszelkie oprogramowanie zainstalowane przeze mnie tak, to systemowe czyli różne składniki i narzędzia jak np. pakiet MS Office, program pocztowy, Windows Movie Maker, Akcesoria systemowe czy komunikatory internetowe itd. nie - to jest już zupełnie oddzielna kwestia obecna na nowo w nowym systemie ?

Tak, wszystko na nowo.

manitu pisze:Czyli w każdym przypadku należy takie spolszczenie pobrać z sieci, chyba z MUI które należy pobrać z Internetu, tak ? Nie jest standardowo udostępnione ?

Jeżeli kupisz system w wersji PL to masz PL i nie musisz nic pobierać.
Dodatkowe paczki językowe udostępnia tylko wersja Ultimate.

manitu pisze:We wszystkich edycjach ?

No tak, przecież jak kupujesz system, to widzisz w opicie czy to wersja polska czy jakaś inna.

manitu pisze:Poza tym jeszcze o karcie grafiki.

Jeżeli chcesz się zamknąć w kwocie około 2000 zł. za sprzęt, to polecam:
Gigabyte HD 7850 WindForce2 => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Razem za zestaw (bez systemu) wychodzi 2127 zł.

Wszystkie nowe gry uruchomisz w satysfakcjonujących się detalach graficznych.

manitu pisze:Mam jeszcze jedno pytanie. Czy podczas instalacji już samego systemu - tego nowego muszę koniecznie wpisać jakieś hasło główne

To zależy tylko od Ciebie czy chcesz wpisywać hasło przy uruchamianiu systemu czy nie.

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jaki system wybrać po XP, Windows 7 czy Windows 8 ?

Post17 kwie 2013, 19:03

seba86mu pisze:Licencja OEM teoretycznie nie pozwala na późniejszą modyfikację konfiguracji sprzętu, jednak w praktyce jeżeli jakiś podzespół zostanie uszkodzony i wymienisz go lub zmienisz sobie jakąś część na inną (nawet płytę główną) to aktywacja systemu przebiegnie i tak pomyślnie. Jeżeli nie przez Internet, to telefonicznie.

Przy systemie w wersji BOX nie ma później problemów z modyfikacją sprzętu (jeżeli w ogóle ponowną aktywację w przypadku wersji OEM można nazwać problemem).

Ok. dzięki. No więc właśnie dlatego bardziej preferuję wersję BOX vel. Retail niż OEM.
Ja niestety nie wiem gdzie Ty przechowujesz na dysku dokumenty, zdjęcia, filmy i muzykę. Sam musisz sobie odnaleźć i skopiować.
Co do programów, to tak jak napisałem już wcześniej wszystko będziesz musiał instalować od nowa na nowym systemie.

Jasne, ale to przecież nie w szczegółach jest rzecz. Pytałem raczej jakiego typu dane muszę skopiować, myślę, że nie ma tutaj żadnej wiedzy tajemnej, rozumiem, że na pewno te aplikacje które ja sam utworzyłem, a w przypadku programów, a jest ich całe multum zreinstalować. Problem w tym, że jest ich całe mnóstwo: małe, średnie, większe.
Myślę, że najlepiej będzie jak skopiuję zawartość całego dysku np. na pena i później będę dalej selekcjonował.
Nie oznacza to, ze będę kopiował programy, nie tylko po to je na penie zapiszę, by pamiętać jakie one są.

Napisz może jak to ma dokładnie wyglądać w praktyce, to kopiowanie z dysku na pendrive i potem na nowy system, bo ja nie miałem okazji tego jeszcze robić ?

No i jest też taka grupa programów co do których nie jestem pewien co z nimi zrobić, głównie te okołosystemowe.
manitu pisze:Rozumiem, że będę musiał również na nowo konfigurować wszelkie urządzenia zewnętrzne poprzez np. MU czyli np. karty PCI, pozostałe urządzenia jak monitor, mysz, klawiatura ?
A czy w BIOS-ie, czy będę musiał coś konfigurować na tym nowym komputerze ?

Tylko nie wiem co chcesz konfigurować w myszce czy klawiaturze i innych urządzeniach.
Jeżeli coś wymaga zewnętrznych sterowników to instalujesz je i tyle. Nic nie musisz konfigurować. Nawet rozdzielczość w monitorze ustawi się automatycznie do zalecanej dla tego monitora po zainstalowaniu sterowników do karty graficznej.

Chodziło mi raczej o to, że jak się podłącza jakieś nowe urządzenie, a tym bardziej na nowym kompie i systemie, to trzeba to zrobić chyba poprzez Kreator dodawania sprzętu jeśli jest nowy sprzęt z dołączonym dyskiem instalacyjnym oprogramowania, ale jeśli jest ten sam i używany to chyba wystarczy tylko podłączenie i ewent. doinstalowanie nowszych sterowników ? Czyż nie ? Tym bardziej, że to są urządzenia też typu nowoczesnego Plug and Play ?

Jeśli idzie o rozdzielczość główną to pewnie najlepiej będzie ustawić ją jako natywną dla domyślnej i proporcji tego monitora i doinstalować mu odpowiedni sterownik, mimo nawet iż jest to monitor P&P.
Jeżeli masz taki dysk dysk czy pendrive to sobie skopiuj.

Oczywiście.
Jeżeli kupisz system w wersji PL to masz PL i nie musisz nic pobierać.
Dodatkowe paczki językowe udostępnia tylko wersja Ultimate.

Ale czy wszystkie edycje systemu Seven są do nabycia już jako PL ?
Jeśli tak, to nie rozumiem po co mi jeszcze jakieś dodatkowe paczki językowe dla Ultimate ?
Jeżeli chcesz się zamknąć w kwocie około 2000 zł. za sprzęt, to polecam:
Gigabyte HD 7850 WindForce2 => Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Razem za zestaw (bez systemu) wychodzi 2127 zł.

Wszystkie nowe gry uruchomisz w satysfakcjonujących się detalach graficznych.

To już jest w sumie pokaźny wydatek trzeba przyznać, choć z drugiej strony i tak optymalny w stosunku do faktów.
Ale cóż jest to decyzja na lata i trzeba ją podjąć odpowiedzialnie i roztropnie.
Ponad 600 zł za kartę to jest imponujące już, ale rozumiem jest ona jedną z wydajniejszych, jak sądzę posiada też wsparcie dla wysokiej mocy obliczeniowej ?

A czy możesz napisać w jakich przedziałach cenowych znajduje się ta karta NVIDII z tym komponentem CUDA i czy warto ją w ogóle rozpatrywać ?
To zależy tylko od Ciebie czy chcesz wpisywać hasło przy uruchamianiu systemu czy nie.

Jasne rozumiem, ale chodzi mi o to do czego to jest hasło, czy do administratora wbudowanego, konta administratora czy jeszcze czegoś innego ?
Wpisywać hasła nie trzeba ręcznie, można załączyć tryb autologowania - sam teraz z niego korzystam.
Czyli rozumiem, że jeśli go nie wpiszę to będzie puste - i np. na ekranie Konsoli Odzyskiwania czy w czasie logowania do wbudowanego administratora będzie ono po prostu puste ? :jupi:

Awatar użytkownika
djarta

Globalny Moderator
Posty: 5854
Rejestracja: 26 gru 2008, 17:15
Lokalizacja: Białystok
Kontaktowanie:

Jaki system wybrać po XP, Windows 7 czy Windows 8 ?

Post17 kwie 2013, 19:14

Napisz może jak to ma dokładnie wyglądać w praktyce, to kopiowanie z dysku na pendrive i potem na nowy system, bo ja nie miałem okazji tego jeszcze robić ?

Kopiuj, wklej, i po zainstalowaniu Windowsa nowego to samo ?
Dane przenosisz najważniejsze, programy wszystkie i tak do ponownej instalacji. Przenosisz na pena dane typu zdjęcia itp.

Chodziło mi raczej o to, że jak się podłącza jakieś nowe urządzenie, a tym bardziej na nowym kompie i systemie, to trzeba to zrobić chyba poprzez Kreator dodawania sprzętu jeśli jest nowy sprzęt z dołączonym dyskiem instalacyjnym oprogramowania, ale jeśli jest ten sam i używany to chyba wystarczy tylko podłączenie i ewent. doinstalowanie nowszych sterowników ? Czyż nie ? Tym bardziej, że to są urządzenia też typu nowoczesnego Plug and Play ?

Windows sam zainstaluje sterowniki do klawiatury, myszki, nic nie musisz robić, wszystko jest automatycznie instalowane i wykrywane.

Ale czy wszystkie edycje systemu Seven są do nabycia już jako PL ?

Użyj czasem głowy, tak wszystkie wersje sa po PL.

Ponad 600 zł za kartę to jest imponujące już, ale rozumiem jest ona jedną z wydajniejszych, jak sądzę posiada też wsparcie dla wysokiej mocy obliczeniowej ?

A czy możesz napisać w jakich przedziałach cenowych znajduje się ta karta NVIDII z tym komponentem CUDA i czy warto ją w ogóle rozpatrywać ?

Ten komp to do wymagających gier ? Bo jeżeli nie to wystarczy w zupełności HD 6850.
O HD 7850 poczytaj z google.

Awatar użytkownika
manitu

Użytkownik
Posty: 911
Rejestracja: 26 kwie 2012, 21:23

Jaki system wybrać po XP, Windows 7 czy Windows 8 ?

Post21 kwie 2013, 18:00

djarta pisze:Windows sam zainstaluje sterowniki do klawiatury, myszki, nic nie musisz robić, wszystko jest automatycznie instalowane i wykrywane.

No tak, skoro tak tak to oczywiście dobrze. Ta moja wątpliwość pochodzi stąd, że słyszałem wiele, także chyba na tym forum o tym, że najnowsze stery na nowym kompie trzeba instalować samemu.
Skoro jednak nie trzeba to szafa gra.
Użyj czasem głowy, tak wszystkie wersje sa po PL.

Wybaczcie, ale tak to zrozumiałem, że trzeba system jeszcze ręcznie spolszczyć poprzez odpowiednie paczki językowe.
Teraz już rozumiem.
Ten komp to do wymagających gier ? Bo jeżeli nie to wystarczy w zupełności HD 6850.
O HD 7850 poczytaj z google.

Nie tylko do wymagających gier (choć to jeszcze zależy co oznacza dokładnie słowo wymagających), powiedziałbym - nie wyłącznie i tylko z możliwością odpalania większości popularnych gier, aczkolwiek nie tych najbardziej zasobożernych, raczej średnio na jeża. ;)
Poza tym pomyślałem, że bardzo przydatny byłby taki dodatek do procesora graficznego karty znacznie wspomagający jego moc obliczeniową.
Poza tym nie jestem ekspertem od kart grafiki, zdaję się na wszelkie wasze sugestie co do tego jakimi poza tym zaletami powinna się cechować dobra karta by spełniała takie przeciętne wymagania sprzętu (kompa) i użytkownika ?

A jeszcze chcę zapytać bo jestem zielony raczej, jak sprawa wygląda z przygotowaniem dysku twardego pod nowy system, tzn. jak formatować, partycjonować (dysk o rozmiarze 0.5-1 TB przyp.) i na ile partycji, jaki system ?
Ogólnie jak to samemu wykonać ? Czy system automatycznie sformatuje ten dysk twardy ?

Poza tym chciałbym też zrozumieć jak to jest z tym hasłem z poprzedniego postu (nie będę już tego powtarzał) ?



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości