Jakiego wybrać linuxa? / Maszyna wirtualna / Porady

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
baciany

Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 26 gru 2008, 20:09

Jakiego wybrać linuxa? / Maszyna wirtualna / Porady

Post12 sty 2009, 00:14

cześć.
Zamierzam się pobawić a może nawet kiedyś przejść na Linuxa. Niestety nie wiem jaki będzie dla mnie najlepszy. Chciałbym aby był w pełni po polsku i łatwy w obsłudze. Dodatkowo przydały by się jakieś poradniki co do tego jak instalować tam programy i wykonywać inne podstawowe czynności, oraz jak uruchomić gry/programy z Windowsa. Chciałbym aby "mój pierwszy linux" miał te fajne efekty pulpitu (nie pamiętam nazwy).
Dobrze by było aby był to LiveCD (bo nie wymaga instalacji). I oczywiście Prosta konfiguracja internetu (Neostrada TP modem SpeedTouch Thomson)
teraz pytanie co do LiveCD. Czy da się na nich ściągać pliki z internetu i zapisywać na dysku twardym Z(windowsa) i czy zapisują one ustawienia Ekranu/pulpitu itp. czy może za każdym razem system jest "jak nowy".
Ostatnio zmieniony 14 sty 2009, 14:20 przez baciany, łącznie zmieniany 1 raz.
Intel core 2 quad Q9300/2GB RAM/GF 9600GT /Windows Vista

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Jakiego wybrać linuxa ?

Post12 sty 2009, 11:29

Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

Cube

Użytkownik
Posty: 178
Rejestracja: 20 gru 2008, 16:49

Jakiego wybrać linuxa ?

Post12 sty 2009, 13:58

Według mnie najprostsze to Ubuntu i Mandriva

Awatar użytkownika
LucaS

VIP
Posty: 52
Rejestracja: 23 lis 2008, 13:41
Lokalizacja: wlkp

Jakiego wybrać linuxa ?

Post12 sty 2009, 20:26

Bier Ubuntu na początek. Bardzo duża pomoc na forum ubuntu.pl w razie problemów. System łatwy w obsłudze, dla newbie jak ta lala.
Ubuntu 8.10

baciany

Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 26 gru 2008, 20:09

Jakiego wybrać linuxa ?

Post13 sty 2009, 22:34

Który z Linuxów ma Compiz Dusion / Beryl oraz GNOME 2.20 (chyba taki numer ma najnowsze). podoba mi się to nowe, wszystko w guziku komputer a w nim kategorie itp..
Czy Ubuntu ma takie coś ?

EDIT:
mam OpenSuse najnowszego w wersji LiveCD x64 i gdy włączam w nim efekty pulpitu pisze że mam zły sprzęt, a jego "wersja polska" jest niepełna. Połowa systemu jest po angielsku.. Co tu robić ?
Intel core 2 quad Q9300/2GB RAM/GF 9600GT /Windows Vista

Awatar użytkownika
LucaS

VIP
Posty: 52
Rejestracja: 23 lis 2008, 13:41
Lokalizacja: wlkp

Jakiego wybrać linuxa ?

Post13 sty 2009, 23:26

Tak, Ubuntu ma GNOME.

Co do openSUSE. Zainstaluj sterowniki od karty graficznej to efekty pulpitu zaczną działać. A język musisz ściągnąć, gdzieś w ustawieniach powinieneś mieć języki. (W GNOME: SYSTEM->ADMINISTRACJA->JĘZYKI)
Ubuntu 8.10

baciany

Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 26 gru 2008, 20:09

Jakiego wybrać linuxa ?

Post14 sty 2009, 00:08

A jak zainstalować sterowniki i język na liveCD ? bez instalacji systemu. da się ?
DIT:
jak wyjąc kursor z ekranu Virtual PC aby poruszać się po normalnym windowsie ??
Intel core 2 quad Q9300/2GB RAM/GF 9600GT /Windows Vista

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Jakiego wybrać linuxa ?

Post14 sty 2009, 09:36

Na live CD zazwyczaj nie da się zmienić języka chyba, że sama dystrybucja live umożliwia taką zmianę (do tego potrzebne są odpowiednie pakiety lokalizacji). Pomijam tutaj kwestię typowych dystrybucji przeznaczonych do użytku wyłącznie w trybie live. System Linux można zainstalować na pendrive i używać tak jak normalnego systemu, instalować oprogramowanie itd.

Zobacz Linux Edu CD (Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników).

openSUSE domyślnie oparte jest o KDE. Instalując z płytki DVD będziesz miał wybór pomiędzy kilkoma środowiskami graficznymi. Pliki lokalizacji swobodnie można doinstalować poprzez Yast'a.

Co do Ubuntu, Beryl + Compiz = Compiz Fusion , możesz mieć takie środowisko jakie zechcesz, domyślnie w Ubuntu jest Gnome lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby doinstalować KDE, xfce lub jakiekolwiek inne środowisko, w tej kwestii każdy Linux jest niezwykle elastyczny.
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

baciany

Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 26 gru 2008, 20:09

Jakiego wybrać linuxa ?

Post14 sty 2009, 13:58

Mam problem z Ubuntu 8.10. Na wirtualnej maszynie start z płyty działa. Ale nie ma efektów itp.. Zaś jak wkładam płytę z systemem do komputera, robię restart i pokazuje sie napis UBUNTU i ładuje sie taki pasek. nagle staje w miejscu, napęd przestaje burczeć i tak stoi kilka minut, potem rusza znowu. Pozakazuje się czarny ekran z napisami starting costam... starting costa dochodzi do Starting Bluetooth i znowu staje.... a prawym dolnym rogu miga jakaś kreseczka i tak już stoi. Przesada żeby od włożenia płyty 10 minut czekać i jeszcze nic z tego nie mieć. ktoś wie dlaczego tak się robi ??
P.S. jak zainstalować linuxa na VirtualPC aby były wszystkie efekty i żeby wszystko działało oraz żeby można było wkładać płyty do napędu (normalnego) a żeby system w maszynce je czytał...
Intel core 2 quad Q9300/2GB RAM/GF 9600GT /Windows Vista

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Jakiego wybrać linuxa ?

Post14 sty 2009, 14:21

Zaś jak wkładam płytę z systemem do komputera, robię restart i pokazuje sie napis UBUNTU i ładuje sie taki pasek. nagle staje w miejscu, napęd przestaje burczeć i tak stoi kilka minut, potem rusza znowu.

Wygląda na to, iż Ubuntu nie potrafi poprawnie rozpoznać jakiegoś urządzenia. Na początek proponuję spróbować uruchomić go w bezpiecznym trybie graficznym (VGA).
Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW

baciany

Użytkownik
Posty: 57
Rejestracja: 26 gru 2008, 20:09

Jakiego wybrać linuxa? / Maszyna wirtualna / Porady

Post17 sty 2009, 00:19

Mam Mandrive Xtreme 2.1
Nie umiem w niej korzystać z Wine.
Raz tylko gdy pobrałem przez Mozillę grę Mario Forever to kliknąłem otwórz katalog docelowy i otworzyło w innym eksploratorze niż standardowo. Kliknąłem prawym klawiszem myszy i uruchom w Wine. Grę zainstalowało ale jak ją teraz uruchomić ?
Ostatnio zmieniony 17 sty 2009, 03:01 przez rokko, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: poprawiono błędy
Intel core 2 quad Q9300/2GB RAM/GF 9600GT /Windows Vista

Awatar użytkownika
rokko

Administrator
Posty: 4082
Rejestracja: 23 lis 2008, 22:14
Lokalizacja: Myszków
Kontaktowanie:

Jakiego wybrać linuxa? / Maszyna wirtualna / Porady

Post17 sty 2009, 02:56

Poradniki informatyczne »» Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników
Na stronie znajdziesz porady komputerowe a także informacje dotyczące technik promowania serwisów WWW, ciekawe narzędzia dla marketingowców. Zapraszam!

Promocja sklepów, Optymalizacja stron, Pozycjonowanie w Google »» kontakt<małpa>techformator.pl
W sprawach IT nie pomagam na PW



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości