Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post07 gru 2020, 13:26

W Zorin OS istnieje coś w stylu sklepu, nazywa się: Oprogramowanie i stamtąd można pobrać wiele rzeczy, ale nie wszystko, co jest potrzebne.

------Połączono posty------

Ok, weszłam na tamtą stronę z rozszerzeniami do Ubuntu, zainstalowałam właściwe rozszerzenie w Firefox i jakieś w systemie i pojawiła się informacja, że jak nie chcę oglądać jakichś niepotrzebnych informacji, tudzież komentarzy, to mam się zalogować na tamtej stronie.... Czy warto to zrobić? :mrgreen:

Na razie nie zainstaluję żadnego softu do wyświetlania tapet na pulpicie, bo boję się, że Zorin OS znów będzie wolniej chodził... Jego małą wadą jest to, że wchodzę w ustawienia i sprawdzam aktualizacje i ich nie wyszukuje, potem nagle wyświetla się informacja, że aktualizacje jednak są i czy chcę je zainstalować... Aha, wersja Firefox jest wsteczna... O jedną wersję... Jednak plusem jest intuicyjność obsługi i podobieństwo do Windows. :)
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post27 gru 2020, 20:39

Chyba miało być rozszerzenia gnome? Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników :)

Czyli rozszerzenia działają? (do zarządzania nimi powinna być aplikacja w systemie. Albo po prostu nazwana --> rozszerzenia lub gnome-tweak/s (dostrajanie) - najlepiej wpisać w wyszukiwarkę programów owe nazwy i sprawdzić :)

To już chyba zależy od Ciebie czy warto/nie warto tam się rejestrować. Moim zdaniem nie.

Co do zmiany tapet.... w poprzednim poście napisałem o spróbowaniu variety.

Nie wiem jaki program odpowiada za aktualizację w Zorin... Czy aktualizacja następuję poprzez restart? (podobnie jak to ma w zwyczaju Windows), jeśli tak to prawdopodobnie odpowiada za to program gnome-software (oprogramowanie). Więc wystarczy poczekać po uruchomieniu(tak przynajmniej działał on na Debianie) i powinien napisać, że są jakieś aktualizację.

Firefox'a można pobrać ze strony oficjalnej (najnowszą) --> Po pobraniu wystarczy rozpakować i kliknąć na plik firefox ( może być potrzebne przejście do właściwości tego pliku i zaznaczenie opcji o daniu możliwości uruchomienia aplikacji czy jakoś tak.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post28 gru 2020, 14:52

Tak, aktualizacja wymaga restartu, tak jak w Windows. Ok, sprawdzę później czy zaktualizuje mi Firefoxa do nowszej wersji, czy to sama będę musiała ręcznie zrobić. Na pewno weszłam na właściwą stronę, a potem musiałam coś w systemie zainstalować, dla Ubuntu, czy jakoś tak... Ok, nie będę się rejestrować na tamtej stronie.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

macfanpl

Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2020, 01:34

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post04 maja 2021, 04:07

@stukot: możesz podać zawartość /etc/apt/sources.list?

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post04 maja 2021, 11:11

@macfanpl, co to jest: ,,zawartość /etc/apt/sources.list" i jak mam to podać? :mrgreen:

------Połączono posty------

Edit:

Ok, mam parę nowych pytań:
1) jak włączyć widoczność rozszerzeń plików w Zorin OS,
2) co domyślnie otwiera pliki wykonywalne (exe) lub te linuksowe,
3) jak włączyć dźwięk logowania w Zorin OS (Linux), oraz jak zmienić dźwięki systemowe,
4) czy wersja 7-zip na Linuxa może być dostępna z menu kontekstowego,
5) skąd można pobrać fajne gry na Linuxa, z jakiejś bezpiecznej strony, najlepiej darmowe,
6) jak wypakować plik wykonywalny (exe); funkcja podobna do tej z Windows,
7) czy można pobrać ikony z zewnątrz i je bezpiecznie zastosować?
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post30 sie 2021, 20:54

1. Jaki menadżer plików używa Zorin OS? Nautlius? Wystarczy poszukać opcji "o programie", gdzie przeważnie piszę jaki to menadżer plików

2. Exe to tylko WINE (nie zawsze działa to dobrze, ale w wielu przypadkach ładnie uruchamia gry czy programy. Ale to różnie z tym)
Natomiast natywne linux po prostu dwukilik na ikonce uruchamiania. Jedynie co przeważnie trzeba zrobić przed tym to wejść do właściwości i w zakładce którejś wybrać "zezwól na uruchamianie"
Pytanie tylko jaki to plik dokładnie. Ale w większości przypadków powinno wystarczyć to co napisałem.

3. Jeśli Zorin OS to gnome to chyba, gdzieś w ustawieniach.

4. Nie wiem. Ale w linux istnieje wiele archiwizatorów do pakowania/ odpakowywania plików.

5. Hmm...
Itch.io -- (tu bardziej gry indie (małe studia, mniej znane w wielu prypadkach) -- nie używałem tego zbytnio
steam - sporo gier na linux. Wystarczy zrobić filtr z możliwością uruchamiania na linux. Poza tym na steam istnieje coś takiego jak proton, który uruchamia sporo tytułów tylko dla Windows. Strona gdzie można sprawdzić kompatybilność --> protondb
GOG < --- po filtrowaniu ok 33 str gier, natomiast dla porównania na mac os jest tylko o 7 stron więcej. Windows ma 112 str no, ale wiadomo....

6. Nie wiem próbował bym podanym w drugim punkcie programem WINE.

7. Tak i nie tylko ikony, ale też inne tematy. Czyli kolory obramowań okien itp. np gnome-look (jeśli to gnome). Są tam i ikony i tematy oraz inne rzeczy do upiększania pulpitu.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post31 sie 2021, 12:13

1. Ok, sprawdzę jaki jest używany menadżer plików w Zorin OS. Chciałabym aby były widoczne rozszerzenia plików, bo to raczej jest potrzebne.

3. Sprawdzałam ustawienia dźwięku w Zorin OS 16 Core i nie było tam opcji włączenia dźwięku logowania. :(

4. Zainstalowałam sobie wersję 7-zip, na Linuxa, oraz PeaZip, chyba któreś z nich powinnam powiązać z plikami archiwów.

5. Ok, jak aktywować proton w zainstalowanym już kliencie Steam na Linux, czy trzeba zainstalować specjalną jego wersję? Czy trzeba po prostu coś doinstalować? :mrgreen:

------Połączono posty------

Edit:

1) U mnie menadżer plików to rzeczywiście Nautilus, chyba udało mi się w nim włączyć pokazywanie rozszerzeń plików.

5) Ów projekt proton, jest udostępniany przez Valve, aby go aktywować należy przejść do SteamPlay, w ustawieniach i wybrać opcję, że ma współdziałać ze wszystkimi grami, nie tylko tymi kompatybilnymi i należy wybrać wersję Proton, lepiej stabilną, a nie eksperymentalną. Jak się aktywuje proton, to można zainstalować grę z Windows, ale jeszcze nie ma pewności, że poprawnie się uruchomi. Dlatego należy sprawdzać tytuł danej gry, na stronie: protondb.

Aha, mam problem z grami, na Linux, które nie wymagają instalacji, próbowałam je uruchomić za pomocą doinstalowanej aplikacji Gry, ale był jakiś nieznany błąd, a wcześniej nim zmieniłam ustawienia, było chyba napisane że brakuje jakiegoś kodeka lub innego składnika systemu... Coś typu mime, lub podobnego. :mrgreen:

Nie pamiętam co domyślnie otwiera takie pliki, raczej nie: oprogramowanie. :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post31 sie 2021, 18:51

Najlepiej pokazać ten plik. W sensie jak się nazywa. Bo różne mogą być. Niektóre na przykład jak owy firefox ze strony twórców. Ma po prostu napisane firefox i klika się na tym i się uruchamia( chyba też trzeba zrobić prawa do urchomienia). Są również tzw paczki flatpak,snap czy appimage. Je podobnie się uruchamia. Przynajmniej jeśli chodzi o appimage. Flatpak chyba trzeba przez owy program oprogramowanie(gnome-software) instalować. Snapy zaś trza upewnić się, że w systemie działają snapy jak w ubuntu, które ma je od razu po świeżej instalacji.

Co do problemu drugiego czyli
stukot pisze:Aha, mam problem z grami, na Linux, które nie wymagają instalacji,

Nie wiem o jakich bez instalacyjnych tytułach czy aplikacjach jest mowa. Przypuszczam, ze tak jak w przypadku instalacyjnych, trzeba wejść do właściwości tego pliku poprzez menu kontekstowe i w którejś z zakładek zaznaczyć "zezwolenie na uruchomianie" lub podobnie brzmiącą kwestię(typu prawa do uruchomienia ) odnośnie uruchamiania.

Z tymi dźwiękami systemu to chyba jest niezbyt jeszcze, albo nie wiem po prostu.

4. Jeśli menadżer plików to nautilus, wystarczy upewnić się czy istnieje lub jest zainstalowany pakiet nautilus-fileroller lub cośpodobnego dopisane do nautilus. Może być kilka pakietów z różnymi dopiskami. Oraz sam pakiet 'file-roller", który jest archiwizatorem dla gnome, jeśli Zorin OS to gnome, ale jeśli używa nautilusa to pewnie gnome.

Owy pakiet o takowej nazwie to taka wtyczka, która daje możliwość rozpakowywania/pakowania.

Jeśli chodzi o rozpakowywanie plików rar to trzeba się upewnić, czy zainstalowany jest pakiet unar lub podobnie brzmiący pakiet. (różne dystrybucję różnie mogą nazywać owe pakiety)

Co do gier to parę wymieniłem w poprzednim temacie. Poza tym sporo gier do pobrania za darmo jest też w steam.

*Warto pobrać z repozytorium program o nazwie synaptic i w nich szukać owych pakietów odnośnie np nautilus. Chociaż może w owym sklepie ładnie powie jaki to program trzeba pobrać.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post31 sie 2021, 20:23

Owe gry, to np. PackedTrain, z IndieGala, zamiast rozszerzenia pliku jest: x86 lub x86-x64, czy jakoś tak. Jak na początku chciałam je uruchomić, to pojawił się napis, że brakuje jakiegoś pakietu (standardu) MIME, nie tego od poczty... Zainstalowałam Synaptic, ale pakiet MIME był zainstalowany... Chyba brakuje czegoś innego... Aha, próbowałam zainstalować program Unity/Gnome Tweak Tool, wpierw bezskutecznie, potem mi się to udało, ale pojawia się informacja że ów pakiet jest osierocony, czy coś w tym stylu i mam coś ręcznie doinstalować. :mrgreen: Ów soft chyba nie jest już wspierany, ale skoro był w sklepie, to może dałby się jakimś cudem uruchomić? :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post01 wrz 2021, 18:19

Jedynie co mi przychodzi do głowy to:

1. Zaznaczenie opcji o prawach do uruchomienia we właściwościach. Prosty klik na ten plik, który się klika by uruchomić. Przeważnie jest tylko nazwa takiego programu czy gry i kliknięcie prawym przyciskiem myszy i wejść w właściwości i tam przejść do którejś zakładki i zaznaczenie owej opcji, czyli prawo do uruchamiania czy coś podobnie nazwanego.

2. Uruchomić terminal w katalogu w którym się znajduję owy plik(czyli kliknięcie prawym przyciskiem myszy i wybranie otwórz w terminalu czy coś) i wpisanie "./nazwa pliku" kropka ukośnik nazwa pliku. Nie wiem tylko czy nie trzeba jeszcze dopisać sh przed ./nazwaprogramu. Czyli "sh ./nazwaprogramu" trzeba spróbować tak czy tym drugim sposobem(rzadko uruchamiam coś w ten sposób).

3. Zrobienie screena i podać tu, aby zobaczyć jakie są tam pliki bo być może co innego trzeba kliknąć/zrobić.

Różne dystrybucje różnie nazywają pakiety. Gnome tweak może być nazwane np gnome-tweaks albo inaczej trzeba próbować. Najlepiej to ponownie zrobić w synaptic. Wystarczy kliknąć na przycisk lupy "szukaj", wybranie opcji niżej, żeby było "nazwa i opis" i wpisanie na górze gnome tweaks i zobaczyć co wyskoczy. Przeważnie w opisach takich plików piszę jaki pakiet zastępuję owy pakiet.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post02 wrz 2021, 13:55

Ok, później włączę kompa z Zorin OS i wypróbuję Twoją pierwszą metodę, aby uruchomić owe gry. Wydaje się, że one są jakieś felerne, jakby nie miały właściwego rozszerzenia.

Aha, założyłam nowy temat, dotyczący Unity Tweak Tool i jak bezpiecznie go użyć... Mógłbyś się w nim wypowiedzieć? :mrgreen:

------Połączono posty------

Edit: wpierw ponownie spróbuję pobrać wersję PackedTrain na Linux, z IndieGala, może rzeczywiście archiwum z nimi było uszkodzone, co już zdarzało się wcześniej... Owe pliki wykonywalne przecież muszą mieć jakieś rozszerzenie... A nie tylko: x86 lub x86_x64. :think:

Edit 2: ok, pobrałam archiwum z ową grą ponownie ze sklepu IndieGala, było to samo. Potem przeszłam do właściwości owego pliku x86_64, przeszłam do uruchamiania i wybrałam trzy razy opcję: odczyt i zapis, oraz zaznaczyłam na dole: uruchom plik jako program, czy jakoś tak, owa gra się uruchomiła, ale lagowała. :( Aha, czy jest możliwość wymuszenia aby owa gra nie uruchamiała się w pełnym oknie? :mrgreen: W jej ustawieniach nie ma takiej opcji.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post03 wrz 2021, 18:12

Wystarczy wziąć opcję ostatnią, czyli uruchom plik jako program i powinno wystarczyć.

Jeśli gra miała słabą wydajność, to pytanie jakie się nasuwa od razu, jest karta graficzna jaką się posiada. Może być to tylko kwestia braku włączonego renderowania 3d. Jeśli jest to jakaś Nvidia to tym bardziej trzeba się upewnić, że działa sterownik zastrzeżony Nvidii a nie otwarto-zródłowy, któremu sporo brakuję do wydajności zastrzeżonego sterownika Nvidii.

Co do pełnego ekranu to nie mam pojęcia.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post03 wrz 2021, 18:20

Eh, na razie nie mam w moim starszym kompie oddzielnej karty graficznej, używam tej wbudowanej, czyli integry. :( Jednak wszystkie gry dobrze działają na Linux, z wyjątkiem jednej gry była robiona na starą, a po jej wyłączeniu była zmieniona rozdzielczość ekranu. (Jeżeli chodzi o XP, to jak uruchamiam DOS-owe gry, to pojawia się czasem napis, że tryb jest niewspierany i nie działa w nich dźwięk.) Przedtem miałam za słaby zasilacz, aby myśleć o kupieniu jakiejś porządnej karty graficznej. Teraz mam Chieftec 500. :)

------Połączono posty------

Edit: aha mam problem z kolejną grą, która jest spakowana w archiwum PAK i nie mogę jej wypakować używając np. 7-zip, bo pojawia się informacja, że ów plik to nie archiwum... Owa gra to The Maze of Opportunity, też jest z IndieGala. Pojęcia nie mam jak ją uruchomić. :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post04 wrz 2021, 21:17

Hmm... co do dosowych gier, warto spróbować czy to na XP czy to na Linux programu dosbox.

A jaka to wbudowana integra? Intel? Chociaż jeśli mówisz, że działają w większości dobrze.

Hmm... nie wiem co do tych plików .Pak.... Najlepiej to chyba screen? Może to tylko jakaś nakładka do jakieś gry czy coś w ten deseń, bo nic mi nie przychodzi do głowy na ten moment.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post05 wrz 2021, 11:27

Ok, w temacie: pochwal się swoim komputerem, w dziale hobby, napisałam, jaki mam sprzęt w starszym kompie... Tak, mam integrę intela... Później zrobię zrzut tamtego pliku PAK.

Na Windows 10 używam D-Fend Reloaded Portable, on jest chyba nakładką na DOSBox i działa o wiele lepiej od niego. Ciekawe czy można go użyć na systemie Linux? :mrgreen: Nie umiem emulować gier używając DOSBox...

Edit:

Udało mi się dzięki emulatorowi Wine, zainstalować D-Fend Reloaded Portable i uruchomić sporo gier. Niestety czasami gra DOS-owa zawiesza cały system Zorin OS i wówczas pomaga tylko twardy restart. Jak wyłączyć zawieszone Wine lub jak je odwiesić? Kombinacja klawiszy, która powinna zamknąć wszystkie otwarte okna i mnie wylogować, czyli: Ctlr+Alt+Backspace, nie działa. Pomocy. Nie działa też wyłączenie trybu pełnoekranowego za pomocą Alt+Enter, ani wyłączenie D-Fend za pomocą: Ctrl+F9. :(

Ok, poniżej zamieszczam zrzut z systemu Zorin OS, z włączonym emulatorem D-Fend Reloaded i moją ulubioną grą: Dyna Blaster. Aha, w tym emulatorze dźwięk działa, we wszystkich grach, również tych felernych, stąd wiem, że działają, ale zawieszają wszystko.

Dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników

Aha, co zrobić aby gra na wstępie, np. felerna BlockOut otwierała się w oknie, a nie na pełnym ekranie? Czy to można zmienić w ustawieniach Wine czy D-Fend Reloaded? :mrgreen:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości