Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Wszystko co dotyczy systemów operacyjnych Windows, Unix, Mac OS i innych
heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post26 wrz 2021, 18:55

"snap list >> snap.txt"
(to co po >> a przed .txt to można wpisać co się chce, budowa wszędzie taka sama. Niektóre polecenia mogą nie zadziałać w taki sposób, ale ze snap powinno raczej)

Chyba się nie zrozumieliśmy... Po wybraniu wyłącz komputer kiedy pojawia się komunikat z owym odliczaniem. Poniżej tego odliczania czasu, powinień znajdować się przycisk "wyłącz " albo "wyłącz komputer". Wystarczy kliknąć i wówczas się od razu wyłączy bez czekania owej minuty. (nie wiem po co dwa razy trzeba, ale to może takie przeciw działanie temu, czy aby na pewno chcesz wyłączyć itp. )
Jeśli natomiast nie ma takiego przycisku (przy owym odliczaniu owej minuty), wówczas warto zrobić screena/zdjęcie/filmik kiedy jest owy komunikat z tym odliczaniem. Jednakże powinno działać tak jak powiedziałem przed chwilą.

Nie mam pojęcia acz kol wiek możliwe, że był jakiś szczęśliwy moment/czas, gdy wyciągnął więcej. Najlepiej po prostu wybrać jedną/dwie przeglądarki i używać. Oczywiście najlepiej taką, która dostaję często aktualizację itp...... no chyba, że jesteśmy ciekawi różnych rozwiązań w kwestii jak wyglądają inne przeglądarki www jak np epiphany itp wówczas droga wolna.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post27 wrz 2021, 12:57

Jak klikam na wyłącz komputer, to pojawia się napis, że to nastąpi za 60 sekund, klikam na wyłącz i od tego momentu nic nie mogę zrobić. Znika kursor, menu jest niedostępne. Mam nagrany filmik z wyłączania kompa, trwa ponad minutę, nie wiem gdzie go wrzucić... Jeżeli to jest potrzebne...

Zachowam na pewno takie przeglądarki internetowe jak: Firefox, Microsoft Edge Dev, SlimJet oraz ungoogled Chromium. Zostawię jeszcze Operę, waham się czy zachować Google Chrome dev czy chromium, czy na razie obie... Podoba mi się trochę Pale Moon, oraz LibreFox. Pale Moon jest ubogie w rozszerzenia. Chyba się z nim za jakiś czas pożegnam. Przeglądarka ma być funkcjonalna i kompatybilna z rozszerzeniami, oraz konfigurowalna... Nie wiem czy pozbyć się z systemu Zorin OS i z Windows przeglądarki Vivaldi... To że chciała uzyskać dostęp do klawiatury i kamery ją dyskwalifikuje... Ok, później się z nią pożegnam. :(
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post27 wrz 2021, 18:39

Nie wiem może na jakiś YT czy coś (oczywiście jeśli się posiada konto google )? Poza tym nie wiem...

A co się dzieję, jeśli się najpierw weźmie wyloguj i zamiast zalogowania do systemu, wybierze się opcję wyłączania (powinno gdzieś być z boku) ? Też się zamraża czy coś? Być może to jest powiązane ze snapem, ale nie wiem (bo nie używam snap).

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post28 wrz 2021, 11:32

Ok, myślałam że istnieje jakiś serwis, gdzie można wrzucić duży plik, za darmo. Nie chcę umieszczać tego filmiku na YouTube.

Ok, potem włączę kompa z Zorin OS, odinstaluję parę niezbyt chcianych przeglądarek, potem się wyloguję i spróbuję wyłączyć komputer. Zobaczę czy się wyłączy normalnie... Heros1303, dziękuję za poradę. :)

Edit: włączyłam komputer z Zorin OS, odinstalowałam takie przeglądarki jak: Vivaldi, Google Chrome dev, Pale Moon, LibreWolf, przeinstalowałam ungoogled chromium, musiałam je zainstalować ze sklepu (oprogramowanie), chyba tym razem wersję nie ze snapa- nie musiałam w nim od nowa instalować rozszerzeń. Potem kliknęłam na wyloguj się, znów informacja że to potrwa 60 sekund, ponownie kliknęłam i mnie wylogowało. Po prawie minucie mogłam kliknąć wyłącz komputer, znów było napisane, że to potrwa 60 sekund, ale to trwało trochę krócej. Jednak będę normalnie wyłączać komputer z Zorin OS, zamiast wpierw się wylogowywać. Chyba trzeba poszperać w ustawieniach. :think: Aha, chciałam zapisać snap list jako plik tekstowy, ale bezskutecznie. Troszkę żal mi Google Chrome, ale co chwila trąbili, że wykryto w niej jakąś podatność...

Jak usunąć pozostałości po odinstalowanych programach, przy użyciu sklepu lub terminala?

Edit 2:

Próbowałam bezskutecznie pobrać i zainstalować na Zorin OS przeglądarkę Avira Scout, ale chyba ów projekt nie jest już wspierany. Czy jest jakaś podobna przeglądarka, z naciskiem na bezpieczeństwo, na system Linux? Nie wiem czy clam.av w ogóle poprawnie działa i skanuje pobierane pliki przy pomocy przeglądarek zainstalowanych na systemie Zorin OS. Chyba że trzeba w nich zainstalować jakieś rozszerzenie... :think:

Edit 3:

Ze SlimJet na Linux, jest taki problem, że po każdej aktualizacji, z właściwej strony należy pobierać plik umożliwiający mu odtwarzanie video w formacie mp4, np. z serwisu YouTube.

Tutaj jest napisane jak rozwiązać ów problem:

Kod: Zaznacz cały

https://www.slimjet.com/en/libffmpeg.php


Mi udało się go rozwiązać, gdy pobrałam archiwum zawierające właściwy plik, rozpakowałam go do folderu pobrane, a potem w terminalu otworzyłam ten folder i wpisałam właściwą komendę, czyli:

Kod: Zaznacz cały

sudo cp libffmpeg.so /opt/slimjet/
.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post28 wrz 2021, 19:01

Na youtube można wybrać chyba, że albo publiczny (można wyszukać ) lub prywatny (trzeba dać link). Jeśli nie to zostaje jeszcze jakiś mediafire czy zippyshare.

Hmm.... dziwna anomalia nie powiem.... Ale jeśli dzieję się to samo w przypadku wylogowywania to można zrobić taki myk i być może uda się się co nie co ustalić jakiś trop.
"Ważne aby nie robić nic więcej niż w tych punktach."
1. Jeśli dopiero włączamy, ważne aby nie robić nic do momentu gdy się pojawi pulpit i zostawić tak, jeśli nie to robimy pełny restart.
2. Pierwsze co robimy od razu to przelogowujemy (wylogowanie i zalogowanie do systemu) (jeśli dobrze myślę musisz odczekać ok minuty aby się wylogować, ale nie zalogować.
3. Teraz uruchamiamy terminal i wpisujemy "sudo dmesg >> dmesg.txt" oraz "sudo journalctl -b >> journalctl.txt".
4. Teraz wkleić na jakiegoś pastebina z tych dwóch plików, które wiadomo gdzie są.

*(-b jest ważne, gdyż zacznie robić się log od momentu uruchomienia komputera a nie odkąd może)
Dlaczego mówię aby robić w takiej kolejności? Aby nie robić dodatkowych niepotrzebnych wpisów w logach. Być może w ten sposób coś się znajdzie. Nie mówię że na pewno, ale być może coś się uda z tego wyciągnąć.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post29 wrz 2021, 13:40

Ok, udało mi się przygotować dmesg.txt, jeśli chodzi o ten drugi raport, to gdy wpisałam właściwą komendę do terminala, to pojawiła się informacja, że plik journalctl-b nie istnieje i powstał pusty plik tekstowy.

Oto link do dmesg.txt:

Kod: Zaznacz cały

http://www.wklejto.pl/916274


Nie wiem czy to ma znaczenie, ale dopiero po wykonaniu tego logu, po aktualizacji systemu i restarcie, za restartem, sprawdziłam aktualizacje pakietów i było ich trzynaście. W sensie wpierw uruchomiłam ponownie system, po zainstalowaniu aktualizacji, potem znów go zrestartowałam, przygotowałam ów log i dopiero wtedy sprawdziłam aktualizacje pakietów i je zainstalowałam.
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post30 wrz 2021, 20:31

Co do polecenia drugiego "sudo journalctl -b >> journal.txt" to jest ono prawidłowe. Jedynie co to chyba -b wpisałaś razem z journalctl. Po journalctl ma być spacja i dopiero -b.

Wystarczyło zrobić po prostu jeden restart po aktualizacji. Jeśli dobrze pamiętam to wspominałaś w którymś temacie, że aktualizację instalują się poprzez ponowne uruchomienie. Więc pewnie został już zrestartowany tuż po zakończeniu aktualizacji?

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post01 paź 2021, 11:22

Tak, po zainstalowaniu aktualizacji komputer z Zorin OS ponownie się uruchamia.

Ok, później spróbuję przygotować log z journalctl -b. Nie wiedziałam, że tam jest potrzebna spacja...

Aha, jak usunąć pozostałości po odinstalowanych programach? :mrgreen:

Edit:

Przygotowałam log z journalctl -b, jest bardzo długi i zupełnie nic mi nie mówi.

Oto link:

Kod: Zaznacz cały

http://www.wklejto.pl/916658


Niestety ledwo przygotowałam ów log, to wyskoczyła informacja, że jest dostępna aktualizacja oprogramowania i zaktualizowały się trzy programy. Wobec tego mam pytanie: czy znów muszę przygotować log journalctl -b? :mrgreen:

Edit 2:

Na forum DP napisali co należy zrobić po uruchomieniu Gnome, jest tam też opcja wyłączenia potwierdzenia, że chce się zamknąć ów system:

Kod: Zaznacz cały

gsettings set org.gnome.SessionManager logout-prompt false


Nie wiem czy to ma zastosowanie dla Zorin OS. :mrgreen: Oto link:

Kod: Zaznacz cały

https://www.dobreprogramy.pl/@gunter/pierwsze-co-powinienes-zrobic-po-uruchomieniu-gnome,blog,86112


Aha, jak sprawdzić, czy na Zorin OS mam włączone automatyczne usypianie, a jeśli tak, to jak można je wyłączyć?
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post01 paź 2021, 21:02

W teorii jeśli jest Gnome to powinno zadziałać. Zawsze jak coś można zmienić zamiast false na true.

Co do usuwania pozostałości po programach to w katalogu domowym powinny być ukryte foldery takie jak .config .cache trzeba je przejrzeć i sprawdzać czy coś nie ma ważnego w owych folderach. Które w większości będą miały nazwy programów. Jeszcze chyba są jeszcze w .local w katalogu domowym. No i oczywiście warto zrobić apt purge (nazwa-pakietu), które też swoje zrobi. Można też wyszukiwać w systemie folderów czy plików.

Co do logów to na razie można by sprawdzić:

1. Przy logowaniu do systemu wybrać gnome(xorg), które się wybiera poprzez zębatkę (rozwijane menu). Chyba pojawia się po wpisaniu loginu. Potem zmienić to na tę wartość i wpisać hasło oraz zalogować się. Zobaczyć jak działa.

2. Rozszerzenia <- wyłączył bym wszystko poza tym co ma zorin os, jeśli takowe są używane. Jeśli to nic nie da to spróbować być może wyłączyć całkowicie. Powinien być gdzieś na górze globalny wyłącznik (zarządzanie rozszerzeniami). Przy wyłączeniu wszystkich rozszerzeń może zmienić się totalnie wygląd Zorin OS (uprzedzam). Po tym znów spróbować jak się zachowuję.

Poza tym można by było zrobić jeszcze jedną rzecz.
1. Uruchomić normalnie i wpisać owe journalctl -b.
2. Wylogować się i poprzez ctrl + alt + F4
3. Zalogować się i wpisać ponownie tylko zamiast journalctl.txt wpisać journalctl1.txt aby nie podmienić.
4. Poprzez ctrl + alt + (bodajże F1 powinno przywrócić logowanie graficzne, jeśli nie to spróbować wciskać do F7)
5. Po zalogowaniu otworzyć oba pliki i od samego dołu journalctl1 sprawdzić różnice, gdzie się kończy journal bez 1. Strasznie dużo rzeczy w obecnym logu.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post02 paź 2021, 05:12

Ok, heros1303, bardzo dziękuję za przeanalizowanie logów i za dotychczasową pomoc, ale nie chcę wprowadzać radykalnych zmian w systemie Zorin OS, np. poprzez usunięcie rozszerzeń lub ich wyłączenie, ani zmianę jego wyglądu, nie po to go spersonalizowałam. Jeśli chodzi o logowanie, to mam włączone automatyczne logowanie i nie chcę w nim nic zmieniać. I tak Zorin OS szybciej uruchamia się od Windowsa. Nie znam się na logowaniu graficznym i raczej nie chcę go przywracać. Jedyne co zrobię, to spróbuję przyśpieszyć wyłączanie Zorin OS, bez potwierdzania jego wyłączania.

Jeśli chodzi o pozostałości po odinstalowanych programach, zwłaszcza snapach, to nie ma jakiejś komendy, która usunęłaby je automatycznie?

Ok, przepraszam za kłopot, ale naprawdę nie chcę wprowadzać aż takich radykalnych zmian. Zorin OS ma być dla mnie odskocznią od systemu Windows, dostarczać mi rozrywki i nie musi działać super idealnie, z ograniczoną funkcjonalnością.

Jedynie spróbuję przyśpieszyć jego wyłączanie...
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post02 paź 2021, 19:00

Z tego co wyczytałem to do usuwania przez snapa, można spróbować "sudo snap remove nazwa-pakietu". Chyba warto wpierw sprawdzić nazwę pakietu w snap list, ale to tylko czyste domysły (nie używam snapa).

Hmm.... chyba źle się zrozumieliśmy ponownie. Mówiąc o wyłączeniu rozszerzeń, miałem na myśli tylko ich wyłączenie na moment a nie usuwanie. Chodzi o to, aby sprawdzić czy owego opóźnienia nie wprowadzają rozszerzenia. Od czasu do czasu czytam na necie jak nagle po wyłączeniu rozszerzeń, nagle wszystko działa jak trzeba. Załóżmy więc, że problemem nie są rozszerzenia.

Można spróbować punkt 1 z poprzedniego postu. Chodzi o wybranie przy logowaniu gnome(xorg). Jeśli jest auto logowanie to wystarczy wylogować się i zalogować się ponownie. Jednak przed zalogowaniem wybrać z listy gnome(xorg). Takie koło zębate, gdzieś powinno być na tym ekranie logowania do wciśnięcia i w nim wybrać to co napisałem i wówczas sprawdzić czy nadal się zawiesza po wciśnięciu dwa razy na zamknij komputer chyba, że ustawiła autorka by owy komunikat się nie pojawiał.... Jeśli problem nadal jest to można wybrać samo gnome.

W samym logu nie widzę jakiś większych problemów, poza paroma rzeczami, jak na przykład jakieś błędy z clamav. Niektóre inne błędy w owym logu u mnie były jak korzystałem z gnome'a, ale komputer wyłączał się szybko, więc raczej nie mają one większego wpływu na to.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post03 paź 2021, 11:37

Ok, poszukam w necie informacji jak przyśpieszyć wyłączanie Zorin OS. System Zorin OS jest oparty na Ubuntu 20.04 LTS (Focal Fossa).

...Zorin 16 ma największy zasób aplikacji dostępnych od razu po instalacji. Ponadto dodano do niego repozytorium Flathub, które obok Snapa i repozytorium Ubuntu & Zorin OS APT, a także możliwość instalowania pakietów .deb & AppImage oraz aplikacji Windows (przy zastosowaniu WINE) stanowi potężną bazę rozmaitego oprogramowania do pobrania. Interfejs wbudowanego sklepu z oprogramowaniem również zmieniono, dzięki czemu wyszukiwanie, instalowanie aplikacji z różnych źródeł albo ich aktualizowanie stało się jeszcze łatwiejsze. (...) Zorin OS 16 jest jedną z najładniejszych i najbardziej przyjaznych dystrybucji Linuksa. Ma elegancki, przystosowalny interfejs i jest prosty w użyciu. Jest idealnym rozwiązaniem dla początkujących użytkowników Linuksa, dla chcących przejść na niego z systemu Windows, ale nie tylko. Jest on po prostu solidnym i funkcjonalnym systemem operacyjnym dla każdego.
*

* Źródło cytatu:

Kod: Zaznacz cały

https://www.linux.pl/2021/04/22/zorin-os-16-ladniej-i-szybciej/


Jakie błędy dotyczą clam.av? Jego graficzna nakładka wymaga aktualizacji, której nie ma, a sam antywirus powinien aktualizować się automatycznie... Czy w przeglądarkach muszę zainstalować rozszerzenie od niego, aby skanował pobierane pliki? :mrgreen:

Edit: użyłam owej komendy:

Kod: Zaznacz cały

gsettings set org.gnome.SessionManager logout-prompt false
, dopiero z dopiskiem sudo zadziałała... Teraz jak klikam wyłącz komputer, to nie muszę w ogóle klikać na wyłącz, tylko mogę kliknąć na: anuluj i tak się wyłączy. :sciana: Nie do końca o to mi chodziło.

Aby to odkręcić powinnam wpisać:

Kod: Zaznacz cały

sudo gsettings set org.gnome.SessionManager logout-prompt true
.

Ale wówczas będę czekać ponad minutę nim komputer z Zorin OS się wyłączy... Może istnieje jakieś pośrednie rozwiązanie? :mrgreen:

Szukałam w necie informacji jak przyśpieszyć wyłączanie Zorin OS, ale nie znalazłam nic konkretnego... Może można jakoś zmniejszyć czas, który jest potrzebny, aby komp się wyłączył? :mrgreen:

Aha, zainstalowałam kolejną przeglądarkę, tym razem Srware Iron, chyba ją zachowam, jako przeciwieństwo odinstalowanego Google Chrome, bo owa przeglądarka ma kłaść nacisk na prywatność, jak chromium, oraz ungoogled chromium. Dobrze spisuje się też i Opera. Na chromium bazuje Google Chrome, ale ponoć szpieguje, obciąża RAM, a u mnie dobrze działała z 2 GB RAM. :think: Polubiłam Microsoft Edge dev, ale moją domyślną przeglądarką pozostanie Firefox. SlimJet ma kilka przydatnych funkcji, więc też nie chcę z niego rezygnować.

------Połączono posty------

Edit 2:

Nie udało się odkręcić przyśpieszenia wyłączania systemu Zorin OS, pomimo użycia tej komendy:

Kod: Zaznacz cały

sudo gsettings set org.gnome.SessionManager logout-prompt true


Teraz nieważne, czy kliknę powtórnie na wyłącz komputer, czy na anuluj, on i tak się wyłączy. :(

Jak to odkręcić? :sciana:
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post03 paź 2021, 20:44

Można spróbować poprzez program dconf-editor (od gnome/ graficzny interfejs) przejść do "org > gnome > SessionManager" i tam spróbować zobaczyć czy jest tam true przy tym.

Co do clamav w logach to można wpisać "sudo journalctl -b | grep clam" albo też spróbować z clamav na końcu.

Awatar użytkownika
stukot

VIP+
Posty: 22625
Rejestracja: 15 lut 2009, 21:01
Lokalizacja: Szczecin

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post04 paź 2021, 14:11

Heros1303, bardzo dziękuję za pomoc... Zainstalowałam polecany przez Ciebie program i udało mi się wydłużyć wyłączanie systemu Zorin OS. Teraz bez problemu mogę anulować wyłączenie komputera z Zorin OS, jak się rozmyślę...

Sprawdziłam błędy w journalctl -b, dotyczące clam.av, oto one:

Kod: Zaznacz cały

paź 04 12:56:44 KOMPUTER kernel: intel_powerclamp: No package C-state available
paź 04 12:56:44 KOMPUTER kernel: intel_powerclamp: No package C-state available
paź 04 12:56:59 KOMPUTER audit[908]: AVC apparmor="STATUS" operation="profile_load" profile="unconfined" name="/usr/bin/freshclam" pid=908 comm="apparmor_parser"
paź 04 12:56:59 KOMPUTER audit[912]: AVC apparmor="STATUS" operation="profile_load" profile="unconfined" name="/usr/sbin/clamd" pid=912 comm="apparmor_parser"
paź 04 12:57:06 KOMPUTER logrotate[1029]: error: stat of /var/log/clamav/clamav.log failed: Nie ma takiego pliku ani katalogu
paź 04 12:57:06 KOMPUTER clamd[1034]: ERROR: Can't initialize the internal logger
paź 04 12:57:06 KOMPUTER clamd[1034]: ERROR: Can't open /var/log/clamav/clamav.log in append mode (check permissions!).
paź 04 12:57:06 KOMPUTER systemd[1]: clamav-daemon.service: Main process exited, code=exited, status=1/FAILURE
paź 04 12:57:06 KOMPUTER systemd[1]: clamav-daemon.service: Failed with result 'exit-code'.
paź 04 12:57:26 KOMPUTER freshclam[1250]: WARNING: Ignoring deprecated option SafeBrowsing at /etc/clamav/freshclam.conf:22
paź 04 12:57:27 KOMPUTER audit[1250]: AVC apparmor="DENIED" operation="open" profile="/usr/bin/freshclam" name="/usr/local/lib/libclamunrar_iface.so.9.1.0" pid=1250 comm="freshclam" requested_mask="r" denied_mask="r" fsuid=0 ouid=0
paź 04 12:57:27 KOMPUTER audit[1250]: AVC apparmor="DENIED" operation="open" profile="/usr/bin/freshclam" name="/usr/local/lib/libclamunrar_iface.so.9.1.0" pid=1250 comm="freshclam" requested_mask="r" denied_mask="r" fsuid=0 ouid=0
paź 04 12:57:27 KOMPUTER kernel: audit: type=1400 audit(1633345047.006:95): apparmor="DENIED" operation="open" profile="/usr/bin/freshclam" name="/usr/local/lib/libclamunrar_iface.so.9.1.0" pid=1250 comm="freshclam" requested_mask="r" denied_mask="r" fsuid=0 ouid=0
paź 04 12:57:27 KOMPUTER kernel: audit: type=1400 audit(1633345047.006:96): apparmor="DENIED" operation="open" profile="/usr/bin/freshclam" name="/usr/local/lib/libclamunrar_iface.so.9.1.0" pid=1250 comm="freshclam" requested_mask="r" denied_mask="r" fsuid=0 ouid=0
paź 04 12:57:27 KOMPUTER freshclam[1250]: ERROR: Problem with internal logger (UpdateLogFile = /var/log/clamav/freshclam.log).
paź 04 12:57:27 KOMPUTER freshclam[1250]: ERROR: initialize: libfreshclam init failed.
paź 04 12:57:27 KOMPUTER freshclam[1250]: ERROR: Initialization error!
paź 04 12:57:28 KOMPUTER freshclam[1250]: ERROR: Can't open /var/log/clamav/freshclam.log in append mode (check permissions!).
paź 04 12:57:28 KOMPUTER systemd[1]: clamav-freshclam.service: Main process exited, code=exited, status=2/INVALIDARGUMENT
paź 04 12:57:28 KOMPUTER systemd[1]: clamav-freshclam.service: Failed with result 'exit-code'.


Wobec tego nie mam pojęcia czy ów soft się automatycznie aktualizuje, w ogóle działa i cokolwiek robi... Jakoś zanadto nie obciąża procesora... Kiedyś po zainstalowaniu go musiałam go usuwać, bo wszystko spowalniał...

Oto snap list.txt:

Kod: Zaznacz cały

Name                             Version                     Rev    Tracking       Publisher     Notes
antstream-arcade                 2.1.2469                    15     latest/stable  antstream     -
bare                             1.0                         5      latest/stable  canonical*    base
chromium                         94.0.4606.71                1772   latest/stable  canonical*    -
core                             16-2.51.7                   11743  latest/stable  canonical*    core
core18                           20210722                    2128   latest/stable  canonical*    base
core20                           20210702                    1081   latest/stable  canonical*    base
easy-file-organizer              2.8.5                       54     latest/stable  qiplex*       -
foobar2000                       1.6.7                       392    latest/stable  mmtrt         -
gedit                            3.36.2+git14.c07b37c55      626    latest/stable  canonical*    -
gnome-3-28-1804                  3.28.0-19-g98f9e67.98f9e67  161    latest/stable  canonical*    -
gnome-3-38-2004                  0+git.6ba6040               76     latest/stable  canonical*    -
gtk-common-themes                0.1-59-g7bca6ae             1519   latest/stable  canonical*    -
gtk2-common-themes               0.1                         13     latest/stable  canonical*    -
jinhjdosbox                      0.74-svn                    1      latest/edge    jinhongjun    -
kde-frameworks-5-qt-5-15-core20  5.79.0                      14     latest/stable  kde*          -
mari0                            1.6.2+pkg-7fd3              6      latest/stable  brlin         -
marsshooter                      latest                      230    latest/stable  diddledani    -
notepad3                         5.21.227.1                  146    latest/stable  mmtrt         -
organize-my-files                2.8.5                       56     latest/stable  qiplex*       -
p7zip-desktop                    16.02.2                     220    latest/stable  ernytech      -
pixels-game                      0.1                         1      latest/beta    kiwidevv      -
quadrapassel                     40.2-1-g8704e0fbcd          391    latest/stable  canonical*    -
snapd                            2.51.7                      13170  latest/stable  canonical*    snapd
solitaire                        1.1                         5      latest/stable  1bsyl         -
supertuxkart                     1.3                         630    latest/stable  diddledani    -
tmnationsforever                 2.11.26                     47     latest/stable  snapcrafters  -
ufw                              0.36.1                      501    latest/stable  canonical*    -
volleyball2d                     0.4.1                       26     latest/stable  ahayzen       -
wine-platform-3-stable           3.0.4                       14     latest/stable  mmtrt         -
wine-platform-5-stable           5.0.3                       18     latest/stable  mmtrt         -
wine-platform-6-stable           6.0.1                       8      latest/stable  mmtrt         -
wine-platform-runtime            v1.0                        249    latest/stable  mmtrt         -


Nie jest aż taka długa... Aha, ponownie zainstalowałam LibreWolf, nie musiałam od nowa go konfigurować, ani instalować w nim rozszerzeń. :)
Pozdrawiam, Joanna

Format to nie rozwiązanie, tylko kapitulacja.

heros1303

Stały bywalec
Posty: 735
Rejestracja: 04 wrz 2009, 23:21

Kilka pytań odnośnie Linuxa- początek mojej przygody.

Post04 paź 2021, 18:44

Jaki wynik daje "sudo systemctl status clamav-daemon.service" oraz może " (to co wcześniej) clamav-freshclam.service"? Zawsze można wkleić linijkę do google, tylko to co jest dalej w danej linii po Komputer. Ja nie korzystam z clamav ogólnie więc tylko ogólnie mówię.



  • Reklama

Wróć do „Systemy operacyjne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości